Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Co za układ siedzi w regulatorze tyrystorowym prostownika

05 Wrz 2018 11:37 675 6
  • Poziom 19  
    Witam. Trafił do mnie do naprawy prostownik domowej roboty na mostku diodowo-tyrystorowym. Znajduje się w nim układ sterowania tyrystorami lecz jest on uszkodzony. Sprawdziłem całą płytkę i wszystko wygląda ok po za układem scalonym. Niestety oznaczenie jego jest zamazane i nie mogę odczytać jego symbolu. Jedyne co widać to UCA i Cemi. Proszę o pomoc w identyfikacji układu.

Co za układ siedzi w regulatorze tyrystorowym prostownika

• Pomocny post
    Poziom 38  
    Jezeli uca to uklady serii TTL.
    Trzeba rozrysować płytkę.
  • Poziom 19  
    Na pewno nóżka 6 to wyjście na tranzystor. 3,4 i 7 to masa, 9 to potencjometr regulacji.
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Witam
    Jak dla mnie to taka konfiguracja wyprowadzeń najbardziej odpowiada 74121.
    Ale jakby to miało działać w prostowniku, nie mam pojęcia.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    121 lub 123.
    Trzeba zoaczyć na zasilanie i wyjście.
    Na wejściu uniwibratora jest podawane napięcie sterujące i w zależności od poziomu układ wytwarza impuls prądowy w transformatorze wyzwalającym tyrystor.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Jak już przewidział kolega bodek66, to jest praktycznie na 100% 74121. Tu jest pokazany podobny schemat właśnie z tą kością:

Na marginesie. Zwróć uwagę że na tym schemacie układ, bądź co bądź TTL 5V, jest zasilany w sposób niestabilizowany. Tak że takie konstrukcje mogą po zmianie 220V->230V padać, bo TTL miały mały margines dopuszczalnego zasilania ponad 5V.
    A w tej konstrukcji, którą naprawiasz, też nie widzę zenerek.
    Dlatego warto może na wszelki wypadek, dolutować zenerkę 5V1 między nogi 7 i 14.

Dodano po pewnym czasie:

Na wszelki wypadek daję resztę opisu do w/w układu (np. układy wyzwalania tyrystorów) bo i tak miałem te skany zrobione. Może się przydać.

• Poziom 19  
    Wymieniłem scalaka na układ UCA64121 (zamiennik ucy74121) i zastosowałem stabilizację zasilania. Regulator działa jak należy.