Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak prawidłowo ustawić antenę kierunkową?

Piotr-czy 05 Wrz 2018 13:11 252 8
  • #1 05 Wrz 2018 13:11
    Piotr-czy
    Poziom 3  

Cześć

mam następujący sprzęt:
    - router ZTE MF286
    - antena kierunkowa: ANTENA DO LTE 4G MIMO DUAL 2x15dBi TS9 10m [3817] (do znalezienia na aledrogo)

Mieszkam w miejscowości Szczęsne - 52°04'40.4"N 20°39'05.7"E
    Kartę do internetu mobilnego mam od Orange.

Próbowałem ustawiać antenę sugerując się mapą na btsearch ale z marnym skutkiem.
    Obecnie antena skierowana jest w kierunku Grodziska Mazowieckiego, ale mam problemy z zasięgiem i transferem, po włączeniu routera zasieg jest na 4-5 kresek, po pewnym czasie spada do 2-1 kreski. Transfery w większości przypadków umożliwiają oglądanie filmów on-line ale bywa też tak że strona internetowa ładuje się powoli.
    Urządzenie pokazuje moc sygnału na poziomie -93 dBm, choć bywa też -114 dBm.

Pozdrawiam
    Piotr

0 8
  • #2 05 Wrz 2018 13:29
    matek451
    Specjalista Sieci, Internet

Przecież ty nie masz anteny to jak chcesz korzystać z LTE w Orange. Oddaj im to cudo jak najprędzej. Zrób testy sygnału na MF286 na zewnątrz. Router pokazuje numer CID BTS-a, do tego RSRP sygnału więc pokaz zakładkę Informacje o urzadzeniu i szczegółowe informacje. Zaktualizuj FW do najnowszego. Router agreguje 2 pasma LTE, w WebUI można wybrać pasmo LTE i pasma do agregacji. Sprawdzasz po kolei LTE2600, LTE1800 i LTE800. Na BTS-ie Odrano-Wola tylko LTE1800NetWorks, na Batorego 23 w Grodzisku LTE2600 orange i LTE1800NW i agregacja LTE2600+1800. W Księżenicach LTE2600, LTE800 Orange i LTE1800NW z i ich agregacja. Po testach wybór pasm, BTS-a i anteny.

0
  • #3 05 Wrz 2018 14:02
    Piotr-czy
    Poziom 3  

matek451 napisał:
    Przecież ty nie masz anteny to jak chcesz korzystać z LTE w Orange. Oddaj im to cudo jak najprędzej.

Nie kwestionuje Twojego doświadczenia ale dlaczego tak sądzisz?

matek451 napisał:
    Na BTS-ie Odrano-Wola tylko LTE1800NetWorks, na Batorego 23 w Grodzisku LTE2600 orange i LTE1800NW i agregacja LTE2600+1800. W Księżenicach LTE2600, LTE800 Orange i LTE1800NW z i ich agregacja

Zrobię testy z komina - tam będzie antena zainstalowana - dam znać o rezultatach.

0
  • #4 05 Wrz 2018 14:26
    matek451

Tak sądzę bo mam doświadczenie z "antenami" All-ant. Jej opis na ich stronie i Allegro to stek bzdur. Polaryzacja kołowa tych armat to nie żadna zaleta. Polscy operatorzy jej nie stosują, na BTS-ach używana jest polaryzacja skośna, x-cross i takich anten należy używać również po stronie klienta. Ale to nic, pokusiłem się ostatnio o demontaż takiej niby anteny All-ant, Te rury to zwykła PCV, szara, kanalizacyjna o fi50mm,. Na nie nawinięto kawałek taśmy Cu i pokryto koszulką z nadrukami, na końcu przylutowany kabel i to wszystko. Parametry czegoś takiego wyssane z palca. Cena za rurkę PCV 2x0,5m trochę taśmy Cu i kabel kiepskiej jakości ze złączem kosmiczna. Test takiej "anteny "pokazuje ze nie ma ona praktycznie żadnego zysku, żadnej kierunkowości czy sensownych katów promieniowania. Test wykonany tydzień temu u znajomego który też toto kupił. Zdenerwowany zdjął ten kapsel na końcu rury i zajrzał do środka a tam pustka. Poprosił mnie o konsultację i sam ją rozebrał na kawałki. To nie ma prawa działać prawidłowo, sam się przekonałeś. Odeślij to chociaż odzyskasz kasę.

1
  • #5 05 Wrz 2018 14:55
    Piotr-czy
    Poziom 3  

matek451 napisał:
    Te rury to zwykła PCV, szara, kanalizacyjna o fi50mm,. Na nie nawinięto kawałek taśmy Cu i pokryto koszulką z nadrukami, na końcu przylutowany kabel i to wszystko.

No to się zdenerwowałem, sam to wybierałem więc teraz mam. Niestety zakup był dość dawno i raczej na zwrot nie ma szans.

Nie umiem wyjaśnić na jakiej zasadzie to cuś działa ale w panelu pokazuje się czasem LTE_A a jak wyszukam nadajnik którego ID jest w szczegółach połączenia - pokazuje że łączy się z nadajnikiem na ul. Okrężnej w Grodzisku???

0
  • #6 05 Wrz 2018 16:51
    matek451

Jak ustawiłeś na Okrężną to może działać z tego BTS-a, tam też jest LTE2600, LTE800 i LTE1800NW. Pokręć na Odrano-Wola, Grodzisk-Chełmońskiego 33-Batorego23-Okrężną i Książenice i zobacz jakie sa parametry sygnału, CID BTS-a , prędkości. Wybierz optymalny kierunek, pasma LTE.

0
  • #7 12 Wrz 2018 13:43
    Piotr-czy
    Poziom 3  

Wczoraj udało mi się w końcu wejść na dach/komin. Niestety warunki nie były sprzyjające do dokładnych pomiarów. Poniżej kilka zrzutów ze strony routera a reszta z telefonu.

Z dachu widać z każdej strony drzewa wyższe niz wysokość umocowania anteny, tylko w kierunku Grodziska Mazowieckiego drzewa są niższe i rzadsze.

Jak prawidłowo ustawić antenę kierunkową?Jak prawidłowo ustawić antenę kierunkową?Jak prawidłowo ustawić antenę kierunkową?

Jak prawidłowo ustawić antenę kierunkową?Jak prawidłowo ustawić antenę kierunkową?Jak prawidłowo ustawić antenę kierunkową?Jak prawidłowo ustawić antenę kierunkową?Jak prawidłowo ustawić antenę kierunkową?Jak prawidłowo ustawić antenę kierunkową?Jak prawidłowo ustawić antenę kierunkową?Jak prawidłowo ustawić antenę kierunkową?Jak prawidłowo ustawić antenę kierunkową?Jak prawidłowo ustawić antenę kierunkową?Jak prawidłowo ustawić antenę kierunkową?Jak prawidłowo ustawić antenę kierunkową?Jak prawidłowo ustawić antenę kierunkową?Jak prawidłowo ustawić antenę kierunkową?

Poniżej zrzuty z poniedziałku:

Jak prawidłowo ustawić antenę kierunkową?Jak prawidłowo ustawić antenę kierunkową?

0
  • #8 12 Wrz 2018 17:37
    matek451

Na MF286 nie rozwinąłeś szczegółowych informacji więc nie wiadomo pasma agreguje na LTE-A. pierwsze pomiary to okrężna jako podstawowe pasmo LTE1800, sygnał dostateczny. Brak speedtestów. poniedziałek to z kolei BTS na Batorego 23 z LTE2600 jako pasmo podstawowe, sygnał bardzo słaby. Telefon logował się do BTS-a na Batorego, głównie na LTE1800 a raz przy RSRP-96dBm do LTE800 z niego. Jedno z połączeń tez z LTE1800 na Okrężnej, sygnał bardzo słaby.

0
  • #9 13 Wrz 2018 14:12
    Piotr-czy
    Poziom 3  

Nie pokazalem szczegółowych informacji bo moja wersja softu jest jakas wybrakowana i nie ma tam nic do pokazania.

Jak prawidłowo ustawić antenę kierunkową?Jak prawidłowo ustawić antenę kierunkową?

0
  Szukaj w 5mln produktów