Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Karta graficzna, płyta główna a może coś innego ?

05 Wrz 2018 14:46 528 21
  • Poziom 3  
    Witam.
    Jest to mój pierwszy post na tym forum. Często odwiedzam elektrodę w poszukiwaniu rozwiązania problemu.
    Postanowiłem zarejestrować się na forum gdyż dotknął mnie problem z którym nie mogę sobie poradzić i chciałbym uzyskać pomoc.

Przechodząc do problemu z komputerem
    Konfiguracja komputera
    płyta główna - Gigabyte h61m-ds2 rev.3
    Procesor -i3-2120
    Zasilacz - Modecom feel III-400 atx 400W
    Karta graficzna - nvidia geoforce gtx 550ti
    Pamięć - patriot sector 5 - PGV34G1333ELK - 2x4gb 1333 MHz
    Dysk Segate Baracuda ST500M002

Kilka miesięcy temu komputer młodszego brata włączył się i od razu wyłączył po 1s bez piknięcia głośnika płyty głównej po czym ponownie włączył się i wyłączył i tak w kółko. Po wyłączeniu zasilacza wyłącznikiem i ponownym uruchomieniu zasilacza a następnie komputera wszystko wróciło do normy. Problem pojawiał się raz na miesiąc ostatnio jednak zdarza się to coraz częściej raz-dwa razy na dzień. Komputer można było włączyć i go używać wystarczyło wyłączyć zasilacz i go włączyć ponownie. Oczywiście komputer nie załapał od razu czasem trzeba 3-4 razy wyłączyć zasilacz i ponownie go włączyć
    Postanowiłem rozwiązać problem, poczytał trochę w Internecie i zacząłem działać.
    Wyciągnąłem obydwie kości ram i włączyłem komputer. Po włączeniu zaczął piszczeć zgodnie dla braku pamięci. Włożyłem pierwszą kość ramu w pierwszy slot problem dalej się pojawia, przełożyłem do drugiego slotu problem się pojawia. Podłączyłem tym razem drugą kość ramu problem się pojawia zmieniłem slot problem się pojawia. Podłączyłem dwie kości ramu dwukrotnie zmieniając położenie problem się pojawia. Postanowiłem włożyć ramy z innego komputera. Kingston HyperX predator 2x4gb 1600Hz. Problem dalej występował czyli komputer się resetował i włączał.
    Po sprawdzeniu pamięci odpiąłem dysk niestety problem dalej się pojawia
    Następnie zająłem się zasilaczem. Podmieniłem na zasilacz 550W cooler master GX500W. Niestety problem nie ustąpił. I powróciłem do starego zasilacza
    Ze względu na to że gigabyte ma dual bios postanowiłem przywrócić bios. Niestety nic to nie pomogło. Następnym krokiem było aktualizacja biosu z wersji F2 do wersji F4d. Aktualizacja biosu zmieniła obraz podczas włączania komputera ale nie rozwiązało to problemu. Teraz jednak gdy problem występuje to komputer włącza się na starym obrazie logowania następnie pojawia się niebieski ekran z napisem na górze gigabyte dual bios resetuje się po czym się włącza i po 1s wyłącza i ponownie się włącza pokazując stary ekran logowania i niebieski ekran z napisem gigabyte dual bios resetuje i włącza na 1si wyłącza i tak cały czas. Wystarczy wyłączyć zasilacz i gdy podczas włączania pojawi się nowy ekran logowania to komputer przechodzi do ładowania Windowsa i wszystko działa.
    Zabrałem się za grafikę wyciągnąłem ją i wyczyściłem nowa pasta i sprężonym powietrzem pozbyłem się nadmiaru kurzy. Po włożeniu grafiki do komputera nie przyniosło to oczekiwanych rezultatów. Ponownie wyciągnąłem kartę graficzną i tym razem podpiąłem monitor do karty na płycie głównej. Problemu brak.
    Postanowiłem więc podmienić karty graficzne i tak włożyłem karty gigabyte gtx 650 oc (GV-N69TOC-2GI ). W trybie awaryjnym odinstalowałem sterowniki do grafiki i zainstalowałem nowe. Problemu brak.
    Sprawdziłem kartę gtx 550 ti na innym komputerze w konfiguracji
    płyta główna - MSI B75A-G43
    procesor i5-3470
    karta graficzna tutaj ta z brata komputera gtx550 ti
    pamięć - kingston HyperX predator 2x4GB 1600Hz oraz Kingston HyperX Blast 2x4GB 160MHz
    dyski ssd adata sp900 oraz Segate baracuda ST1000DM003
    Po podłączeniu karty graficznej do innego komputera postanowiłem puścić program furmark tutaj od razu po 15s temperatura skoczyła do 85 stopni i wyłączyłem test. Wyciągnąłem kartę graficzną i ponownie nałożyłem pastę i zdjąłem ten plastik na karcie graficznej. Po ponownym podłączeniu temperatura na furmark nawet po 15 min wachała się na poziomie 79-80 stopni. Temeratura była również sprawdzana w programie GPU-Z w czasie trwania testu programem furmark.
    Dodam że w tym samym czasie robiłem u brata test furmark na jego zasilaczu i z kartą graficzną gtx650.
    Ponownie włożyłem Gtx550 do brata komputera i problem wrócił. PO czym wszedłem w bios wyłączyłem zintegrowaną kartę graficzną, brak poprawy. Następnie przy wyłączonej zintegrowanej wymusiłem od razu logowanie na kartę zewnętrzną, brak poprawy. Włączyłem zintegrowaną i wymusiłem logowanie od razu na nvidie, brak rezultatów.
    Tutaj moje działanie się skończyło
    Pisząc ten post doszedł nowy objaw. Gdy komputer wejdzie w stan uśpienia i się go wybudzi nie ma obrazu i zaczyna szybko piszczeć około 66 razy po czym się resetuje i włącza i restuje. Dodam że na brak pamięci płyta reaguje mniejszą ilością dzwięków. Kilkukrotne wyłączenie zasilacza umożliwia poprawne włączenie komputera.
    Wpadłem na taki wniosek skoro grafika osiąga wysoko temperatury z plastikiem osłaniającym i tak działała długi czas to mogła się w jakiś sposób przegrzać i nie zawsze wstaje i nie zawsze widzi ją bios. Tylko dziwne, że na innym komputerze grafika działa.
    Niestety nie jestem znawcą komputerów i potrafię zrobić podstawowe rzeczy. Kontaktowałem się z kolegą który więcej ogarnia i niestety nie jest mi wstanie pomóc.
    Zauważyłem jeszcze, że gtx550 ma więcej pinów na wtyczce pci niż gtx650. Pojawia się drugi wniosek może gniazdo pci-e jest uszkodzone albo jednak grafika ?? zdjęcia poniżej.
    Proszę o pomoc i nielekceważenie zółtodzioba na tym forum 😊 bo już nie jestem wstanie wymyśleć ani nie wiem jak jeszcze sprawdzić kartę graficzną lub płytę główną.
  • Poziom 12  
    Objaw jest taki jak przy zwarciu do obudowy lub zbyt mocno podkręconym biosem. Spróbuj w biosie jeżeli jest możliwość pozmniejszać parametry prędkości pamięci, procesora, FSB, PCI.
  • Poziom 3  
    bios zawsze działał na ustawieniach fabrycznych nigdy nie było nic zmieniany. Jedynie co zmieniałem w zakładce M.I.T podczas szukania przyczyny to po wejściu w zakładce Adventure memory serings w opcji performance Enhance tryb był ustawiony na turbo zmieniałem raz na auto a raz na extrime, za każdym razem problem się pojawiał. Nigdzie indziej nie grzebałem w zakładce M.I.T, ani procesor itp nie były podkręcane. Zrobiłem kilka zdjęć z biosu i dodam poniżej jak wygląda sytuacja
  • Poziom 35  
    A tego zasilacza kolega jest pewien?

Dodano po 47 [sekundy]:

Masz na płycie integrę , uruchom BEZ karty graficznej. Wykluczysz to chociaż.
  • Poziom 3  
    Po podpięciu innego zasilacza problem występuje dlatego uznałem, że zasilacz modecom jest dobry.
    Zdaje sobie sprawę z tego, że opis w pierwszym poście jest długi. Jest tam napisane, że wyciągnąłem kartę graficzną i włączyłem komputer na karcie zintegrowanej i problem nie występował.

Problem pojawia się gdy do płyty głównej podpięta jest grafika gtx 550.
  • Poziom 35  
    firesok napisał:
    I co w takim razie nie jest jeszcze jasne ?
  • Poziom 3  
    nici napisał:
    firesok napisał:
    I co w takim razie nie jest jeszcze jasne ?

Jane nie jest to, że gdy podepnę tą kartę graficzną do innego komputera to karta graficzna działa poprawnie nie było z nią, żadnych problemów.
  • Poziom 9  
    problemem jest zasilacz modecom, 550 bierze ok 115W, 650 - 65W.

Pobierz HWInfo odpal z rejestracją danych do logu, odpal jakiego 3d marka i popatrz co tam zapisało.

Modecom to nie jest dobry zasilacz to lekko mówiąc GÓ...
  • Poziom 3  
    _Vomit_ napisał:
    problemem jest zasilacz modecom, 550 bierze ok 115W, 650 - 65W.

Pobierz HWInfo odpal z rejestracją danych do logu, odpal jakiego 3d marka i popatrz co tam zapisało.

Modecom to nie jest dobry zasilacz to lekko mówiąc GÓ...

Jutro zrobię to co napisałeś i napiszę wyniki.
    Skoro tak piszesz to dlaczego na innym zasilaczy problem dalej istniał gdy do komputera był wpięty coolmaster gx550 to już chyba nie jest tak zły zasilacz ???
  • Poziom 21  
    Obejrzyj płytę główną, czy kondensatory nie są wylane. Być może to jest przyczyną.
  • Poziom 9  
    z mojego doświadczenia wynika ze nie zawsze jakaś niby dobra marka + ilośc watów jest dobra... ludzie swego czasu wychwali Modecom Carbon 650W co to za cudeńka, a OCZ 400W był od nich wydajniejszy, to samo tyczy sie fortronów które po 3-4 latach nadają sie do regeneracji bo schną im elektrolity. Najlepszy do takich testów podmianek jest nowy zasilacz a nie używka od kolegi, to że u niego działa nie znaczy że zadziała u Ciebie.
  • Poziom 35  
    Może coś z zasilaniem PCIe płyty jest problem. Karta ma dodatkowe złącze zasilania ?
  • Poziom 9  
    nici napisał:
    Karta ma dodatkowe złącze zasilania ?

LOL przy 115W na pewno nie ma......
  • Poziom 3  
    tomek122 napisał:
    Obejrzyj płytę główną, czy kondensatory nie są wylane. Być może to jest przyczyną.

Wyciągnąłem płytę główną nie zauważyłem żadnych zmian na kondensatorach przy okazji sprawdziłem za pomocą szkła powiększającego jak wyglądają luty na pcie również wszystko wygląda w porządku. Wątpię jednak czy wizualny przegląd lutów cokolwiek może dać.
    _Vomit_ napisał:
    Najlepszy do takich testów podmianek jest nowy zasilacz a nie używka od kolegi, to że u niego działa nie znaczy że zadziała u Ciebie.

Podmieniany zasilacz cooler master GX550W pochodzi z mojego komputera i na codzień działa na zestawie
    płyta główna - MSI B75A-G43
    procesor i5-3470
    karta graficzna - gigabyte gtx 650 oc podpięte 3 monitory
    pamięć - kingston HyperX predator 2x4GB 1600Hz oraz Kingston HyperX Blast 2x4GB 160MHz
    dyski ssd adata sp900 oraz Segate baracuda ST1000DM003
    karta dźwiękowa prodigy HD2 - zapomniałem wcześniej napisać
    dodatkowy wiatrak 12mm o którym również wcześniej nie napisałem
    nici napisał:
    Karta ma dodatkowe złącze zasilania ?

do karty podłącza się zasilanie na 6 pinów bez tego karta nie rusza, innych gniazd zasilania nie widać na grafice

Pytanie. Czy może zajść taka sytuacja, że karta jest zepsuta ale na jednym zestawie działa poprawnie a na drugim nie ?? wydaje się to być doś abstrakcyjne pytanie ale może jednak coś w tym jest.

Czy są programy które mogą sprawdzić niepoprawne działanie karty graficznej np wykryć wadliwą pamięć lub inne problemy karty??
    Nie mamy pieniędzy na to aby wydać w ciemno na inną kartę lub inną płytę główną
    Jutro zrobię test jaki mi polecił zrobić Vomit.
  • Poziom 12  
    Czy karta graficzna z innego komputera działa prawidłowo w tym?
  • Poziom 43  
    Zrób po kolei wszystkie testy z OCCT (po 20 minut każdy) i wstaw wszystkie otrzymane wykresy.
    www.ocbase.com
  • Poziom 14  
    Cytat:
    OCCT

Miałem podobny problem z kartą RX 470.(czasem restartowała komputer)Namienialem zasilaczy,ramu.

W w/w programie testujacym karty graficzne -ustawienie standardowe to 1 min ogólnych wiadomosci(napięcia,3,5,12V,temperatury ogólne).Katowanie rozpoczyna sie po tej 1 minucie(jak pokazuje sie obraz 3D)-moja karta wytrzymywała nawet 8 min pozniej sie wysypywała,zadnych artefaktów- jako ,ze była na gwarancji poleciała do serwisu.Czasami wywalała po 1 min ale nie była to reguła.
    Mysle ,ze 15 min styknie.Zrób test PAROKROTNIE !
  • Poziom 3  
    pskal32 napisał:
    Czy karta graficzna z innego komputera działa prawidłowo w tym?

Tak inna karta graficzna działa na tym komputerze.

Nie pisałem przez dwa dni gdyż nie znalazłem czasu.
    Następnego dnia po moim ostatnim poście zainstalowałem HWinfo i zrobiłem stres test furmarkiem nie zauważałem spadków napięć ani innych problemów GPU-Z również był włączony. Przypomniałem sobie że podczas sprawdzania komputera raz podpiąłem inny monitor na którym problem nie występował na początku nie wziąłem tego pod uwagę dopiero w czwartek( następnego dnia od ostatniego mojego postu) przypomniałem sobie o tym i ponownie podpiąłem inny monitor rzeczywiście problemu nie było.
    GTX 550Ti ma dwa gniazda DVI i jedno mini HDMI. Na co dzień monitor jest podpięty przy pomocy kabla DVI 24 x1- HDMI. Drugi monitor z racji na kabel VGA był podpięty przez przejściówkę DVI 18x1 VGA. Postanowiłem więc wziąć inny monitor który ma gniazda DVI, HDMI i VGA i zacząłem się bawić używając tego trzeciego monitora.
    Próba pierwsza
    kabel DVI - DVI oba 18x1 kabel wpięty do pierwszego gniazda w grafice problemy nie było nie było
    próba druga
    Kabel DVI - DVI oba 18x1 kabel pięty do drugiego gniazda w grafice problemu nie było
    próba trzecia
    Kabel DVI 24x1 - HDMI ( kabel który na co dzień był używany) pierwszy gniazdo w grafice problem występował jak wcześniej
    Próba czwarta
    Kabel DVI 24x1 - HDMI ( kabel który na co dzień był używany) drugie gniazdo w grafice problem raz się pojawił na kilka prób włączenia komputera
    Próba piąta
    Kabel DVI 18x1 - HDMI Pierwsze gniazdo w grafice problemu nie było
    próba szósta
    Kabel DVI 18x1 - HDMI drugie gniazdo w grafice problemu również nie było

Ponownie podłączyłem monitor, który jest na co dzień podłączony do GTX 550 ( ten monitor mogę podpiąć za pomocą HDMI albo VGA )

Próba siódma
    Kabel DVI 24x1 - HDMI ( kabel który na co dzień był używany) pierwszy gniazdo w grafice problem występował jak wcześniej
    Próba ósma
    Kabel DVI 24x1 - HDMI ( kabel który na co dzień był używany) drugie gniazdo w grafice problem nie wystąpił
    Próba dziewiąta
    Kabel DVI 18x1 - HDMI Pierwsze gniazdo w grafice problemu nie było
    Próba dziesiąta
    Kabel DVI 18x1 - HDMI drugie gniazdo w grafice problemu również nie było

Wziąłem kabel i zacząłem oglądać piny ( chyba tak to się nazywa) przyglądając się małym pinom zauważyłem, że kabel na którym występował problem ma zauważalnie inaczej ukształtowane bolce od kabla DVI - DVI na którym wszystko było działało poprawnie. Mierząc suwmiarką grubość bolców identyczna w obu kablach. Nie wierząc wynikom po zmianie kabla ponownie postanowiłem przeprowadzić "testy" i rezultaty takie same jak opisałem powyżej.
    Wnioskuje z obserwacji, że słabej jakości wtyki kabli mogą powodować znaczne zakłócenia w pracy karty graficznej i całego komputera. Karta uruchamiała się poprawnie ale coś nie łączyło pomiędzy wtykiem kabla a gniazdem grafiki i karta głupiała, Wysyłając problem do BIOSu ten nie uruchamiał komputera tylko wizualizował problem poprzez resetowanie komputera i wywalanie niebieskiego ekranu dualbios. Oczywiście zużycia gniazda na pewno również ma wpływ na fakt występowania problemu.
    Nie wiem, czy moje wnioski są słuszne ale komputer 2 dzień działa bez problemów. Teraz muszę kupić jakiś porządny kable DVI-HDMI.
    Testów za pomocą kabla VGA-VGA nie robiłem bo takiego nie posiadam a monitor z takim kablem ma taki kabel na stałe przymocowany do siebie.

Poczytam jeszcze jak ustawić program OCCT i przeprowadzę testy i podzielę się wynikami w Tym temacie poniżej. Na pewno nie zaszkodzi poświęcić dodatkowej godziny na sprawdzenie komputera .
  • Poziom 35  
    firesok napisał:
    coś nie łączyło pomiędzy wtykiem kabla a gniazdem grafiki i karta głupiała, Wysyłając problem do BIOSu ten nie uruchamiał komputera tylko wizualizował problem poprzez resetowanie komputera i wywalanie niebieskiego ekranu dualbios.
    Jak żyje pierwsze słysze coś podobnego.
  • Poziom 3  
    Zenon407 napisał:
    Cytat:
    oczytam jeszcze jak ustawić program OCCT

NIc nie ustawiaj-tylko sciagnij i włącz PowerSupply -u góry programu

Tak zrobię
    nici napisał:
    firesok napisał:
    coś nie łączyło pomiędzy wtykiem kabla a gniazdem grafiki i karta głupiała, Wysyłając problem do BIOSu ten nie uruchamiał komputera tylko wizualizował problem poprzez resetowanie komputera i wywalanie niebieskiego ekranu dualbios.
    Jak żyje pierwsze słysze coś podobnego.

Rzeczywiście brzmi to absurdalnie ale nie jestem informatykiem i nie ptrafię sobie tego inaczej wytłumaczyć, ale musi być coś na rzeczy z tymi kablami.

PS. do administratorów - sorki,że usunąłem i jeszcze raz napisałem taki sam post pomyliłem ikonki przypadkiem usunąłem post

Dodano po 5 [minuty]:

Zrobiłem dwa testy w OCCT korzystając z PowerSupply zrobiłem dwa testy jeden 24 minuty a drugi 47 minut. Pliki dodam w dwóch różnych postach aby się nie myliło.
    Karta graficzna, płyta główna a może coś innego ?Karta graficzna, płyta główna a może coś innego ?Karta graficzna, płyta główna a może coś innego ?Karta graficzna, płyta główna a może coś innego ?Karta graficzna, płyta główna a może coś innego ?Karta graficzna, płyta główna a może coś innego ?Karta graficzna, płyta główna a może coś innego ?Karta graficzna, płyta główna a może coś innego ?Karta graficzna, płyta główna a może coś innego ?Karta graficzna, płyta główna a może coś innego ?Karta graficzna, płyta główna a może coś innego ?Karta graficzna, płyta główna a może coś innego ?Karta graficzna, płyta główna a może coś innego ?Karta graficzna, płyta główna a może coś innego ?Karta graficzna, płyta główna a może coś innego ?Karta graficzna, płyta główna a może coś innego ?Karta graficzna, płyta główna a może coś innego ?

Dodano po 56 [sekundy]:

Karta graficzna, płyta główna a może coś innego ?Karta graficzna, płyta główna a może coś innego ?Karta graficzna, płyta główna a może coś innego ?Karta graficzna, płyta główna a może coś innego ?Karta graficzna, płyta główna a może coś innego ?Karta graficzna, płyta główna a może coś innego ?Karta graficzna, płyta główna a może coś innego ?Karta graficzna, płyta główna a może coś innego ?Karta graficzna, płyta główna a może coś innego ?Karta graficzna, płyta główna a może coś innego ?Karta graficzna, płyta główna a może coś innego ?Karta graficzna, płyta główna a może coś innego ?Karta graficzna, płyta główna a może coś innego ?Karta graficzna, płyta główna a może coś innego ?Karta graficzna, płyta główna a może coś innego ?Karta graficzna, płyta główna a może coś innego ?Karta graficzna, płyta główna a może coś innego ?
  • Poziom 3  
    Już kilka dni od kiedy dodałem screeny z programu OCCT i nikt się nie odzywa. Komputer po zmianie kabla działa poprawnie.
    Problem Został rozwiązany.
    Dziękuję wszystkim za pomoc :)