Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekażnik nadprądowy czy coś więcej...

collman 05 Wrz 2018 17:19 288 23
  • #1 05 Wrz 2018 17:19
    collman
    Poziom 9  

Witam,
    Potrzebuję pomocy w zidentyfikowaniu urządzenia jak na zdjęciu. Wygląda jak przekaźnik nad prądowy o zakresie 0,4 do 0,6 A. Jeżeli tak to czy można go zastąpić przekażnikiem RF38 0063 firmy Lovato o tym samym zakresie prądowym. Dzięki za szybkie info.Przekażnik nadprądowy czy coś więcej...

0 23
  • #2 05 Wrz 2018 17:25
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Nie, proszę pana. To jest termik do stycznika.

0
  • #4 05 Wrz 2018 17:38
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

To zależy, czy stycznik, do którego Lovato będzie podpięty jest przystosowany do podłączenia bezpośredniego zacisków, oraz czy jest miejsce dla tego układu w rozdzielnicy, szafie sterującej itd.

0
  • #6 05 Wrz 2018 17:56
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Będzie spełniał wymagania.
    Chodzi o zakres, typ pracy odbiornika, napięcie pracy itp.

0
  • #7 05 Wrz 2018 18:12
    collman
    Poziom 9  

Ten termik na rysunku jest w układzie stycznikowym zasilania silniczka trójfazowego 3x380V połączonego w gwiazdę . Domniemam,że jest to typowy termik trójfazowy prod. czeskiej. Ponieważ takich nie ma w sprzedażny w Polsce, muszę spróbować podmienić na taki model, który kupię w Polsce i który ma taki sam zakres prądowy. Ponieważ nie widziałem takiego termika, domniemałem,że oprócz zabezpieczenia przeciążeniowego, spełnia on jeszcze inną funkcję. Do obecnej chwili jest w maszynie, a silnik z jego powodu poszedł do przezwojenia. Pracownicy przeoczyli,że z tytułu uszkodzenia tego termika silniczek pracował na 2-ch fazach. No i stąd ten problem.

0
  • #8 05 Wrz 2018 18:17
    Zbigniew 400
    Poziom 35  

Przecież można kupić wyłączniki silnikowe.
    Jaką charaktrystykę ma przekażnik lovato ?

0
  • #9 05 Wrz 2018 18:29
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Zbigniew 400 napisał:
    Przecież można kupić wyłączniki silnikowe.
    Jaką charaktrystykę ma przekażnik lovato ?

Nie, kolego.
    Ten wspomniany silnik ma oddzielne sterowanie, jak sądzę. Wyłącznik silnikowy musiał by być dostępny (pod ręką) dla obsługi.

0
  • #10 05 Wrz 2018 18:34
    collman
    Poziom 9  

Nie mam pojęcia, otrzymałem tylko informację handlową od hurtowni elektrycznej, że można go zastosować w miejsce uszkodzonego

Dodano po 1 [minuty]:

Sterowanie tym silnikiem odbywa się za pomocą wyłącznika na pulpicie.

Dodano po 1 [minuty]:

Przekręcenie wyłącznika uruchamia ten silnik, po wykonaniu cyklu jest on wyłączany przez wyłącznik krańcowy

0
  • #11 05 Wrz 2018 19:43
    Zbigniew 400
    Poziom 35  

Elpapiotr.
    Czy mam Ci wyslać zdjęcie szafy sterującej z większą ilością wyłączników silnikowych.
    Po zadziałaniu wyłącznika /awaria/ konieczna jest wizyta serwisanta a obsługa nie ma prawa jego załączac.

0
  • #12 05 Wrz 2018 19:47
    collman
    Poziom 9  

Widzę,że temat zawisł w powietrzu. Zastosowanie wyłącznika silnikowego nie wchodzi w rachubę. Byłoby to połączenie uniemożliwiające rozłączenie silnika. Musi się to odbywać za pomocą stycznika i termika sterowanego poprzez wyłącznik krańcowy. Przełącznik na pulpicie służy tylko do włączania lub wyłączania całego napędu, praca odbywa się w sposób przerywany i sterowana jest wspomnianym wyłącznikiem krańcowym.

0
  • #13 05 Wrz 2018 19:48
    Zbigniew 400
    Poziom 35  

Ten termik lovato będzie pod warunkiem zgodności mechanicznej.

0
  • #14 05 Wrz 2018 19:57
    collman
    Poziom 9  

Zbigniew 400 napisał:
    Ten termik lovato będzie pod warunkiem zgodności mechanicznej.

Tez tak myślę, muszę tylko wykombinować jak go sprzęgnąć ze stycznikiem, bo na zespolony element nie mam miejsca w szafie sterowniczej. Chciałbym się jeszcze upewnić , czy ten czeski termik ze zdjęcia to tylko termik czy ma jeszcze inną funkcję? Nie rozbierałem i nie wiem co jest w środku. Termik ma tylko bimetale a zaniepokojenie moje budzi fakt,że ma 5 par styków, chyba ,że dwie pary to styki sterownicze, a 3 pary to styki prądowe

0
  • #15 05 Wrz 2018 20:03
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Sam sobie odpowiedziałeś na pytanie.
    Dokładnie tak, z tym, że nazywamy je stykami pomocniczymi.

0
  • #16 05 Wrz 2018 20:09
    elektryku5
    Poziom 37  

collman napisał:
    Widzę,że temat zawisł w powietrzu. Zastosowanie wyłącznika silnikowego nie wchodzi w rachubę. Byłoby to połączenie uniemożliwiające rozłączenie silnika. Musi się to odbywać za pomocą stycznika i termika sterowanego poprzez wyłącznik krańcowy. Przełącznik na pulpicie służy tylko do włączania lub wyłączania całego napędu, praca odbywa się w sposób przerywany i sterowana jest wspomnianym wyłącznikiem krańcowym.

Dlaczego nie wchodzi w rachubę? Istnieją nawet systemowe rozwiązania mające na celu połączenie wyłącznika silnikowego ze stycznikiem (chociaż taniej zrobić to na piechotę).

https://www.moeller.pl/DesktopDefault.aspx?PageID=68

W takim zastosowaniu wyłącznik silnikowy może pracować jako zabezpieczenie a nie ręczny rozruch, sterowanie odbywa się wtedy na poziomie stycznika, dodatkowo po zastosowaniu takowego wyłącznika odpada problem mechanicznego dopasowania do obecnych styczników.
    Do serii PKZM jak i wyrobów innych producentów można także dołożyć styki pomocnicze (sygnalizacja zadziałania czy rozłączenie cewki stycznika w razie awarii).

0
  • #17 05 Wrz 2018 20:11
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

elektryku5 napisał:
    W takim zastosowaniu wyłącznik silnikowy może pracować jako zabezpieczenie a nie ręczny rozruch, sterowanie odbywa się wtedy na poziomie stycznika, dodatkowo po zastosowaniu takowego wyłącznika odpada problem jego dopasowania do obecnych styczników.
    Nie wiem, czy kolega zauważył, ale kombajnu autor nie ma możliwości zastosować z braku miejsca.
    Zresztą musiałby przerobić sporo rzeczy, i co wtedy ?
    Jest serwisantem maszynowym ?

0
  • #18 05 Wrz 2018 20:20
    collman
    Poziom 9  

Temat uważam za wyczerpany. Dziękuję za pomoc. Spróbuję po przezwojeniu silnika zamontować termik lovato o tym samym zakresie prądowym co poprzedni termik. Stycznik został sprawdzony. Jest ok. Sprzęganie wyłączników silnikowych ze stycznikami oczywiście jest możliwe, wymaga to jednak zdecydowanej ingerencji w układ sterowania i miejsca - czego nie ma. Mam nadzieję,że powinno to odpalić.
    Jeszcze raz dziękuję za pomoc

0
  • #19 05 Wrz 2018 20:25
    elektryku5
    Poziom 37  

elpapiotr napisał:
    Nie wiem, czy kolega zauważył, ale kombajnu autor nie ma możliwości zastosować z braku miejsca.
    Zresztą musiałby przerobić sporo rzeczy, i co wtedy ?

Owszem, ale miałem tutaj na myśli zastosowanie wyłącznika silnikowego ze starym stycznikiem "na piechotę", nad obecnym widać że jest jeszcze odrobina miejsca, ale samo zdjęcie obejmuje zbyt mały obszar żeby mieć pewność.

Jest jeszcze taki patent, z tym że nie wiem czy zajmie to mniej miejsca niż sam PKZM.
    https://www.moeller.pl/Documentation/Katalogi/hpl_kat_3400.pdf

Najprościej na aukcji poszukać jakiegoś zabytkowego przekaźnika termicznego, czasem trafiają się za grosze takie z serii TSA16, też wejście i wyjście jest na zaciskach śrubowych.

Z sensownym montażem tego Lovato będzie problem, chyba że uda się do niego zdobyć odpowiedni adapter jak do tego Eatona.
    (W Lovato ten element ma symbol RFX38 http://www.lovatoelectric.com/HandlerDoc.ashx?s=I197IGBDFEPCN12_12.pdf&ic=89 , może być ciężko to dostać w kraju).

0
  • #20 05 Wrz 2018 20:50
    Zbigniew 400
    Poziom 35  

Podaj wymiary styków prądowych. Może znajdę termik.

0