Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Weryfikacja schematu z HD44780 (ATTINY26)

maciek.mr 05 Wrz 2018 22:31 216 9
  • #1 05 Wrz 2018 22:31
    maciek.mr
    Poziom 7  

Czesc,

zamierzam zrobić mienik napiec kilkukanałowy na ATTIny26.
    Zanim jednak zacznę zabawę z programowaniem, to proszę o weryfikację schematu.
    Główne moje zagadnienie, to podłączenie LCD (2x16) w trybie 4 bitowym.
    Jeśli coś pomieszałem, proszę o sugestie. To mój pierwszy układ na ATTiny

Pozdrawiam

M.

0 9
  • #2 06 Wrz 2018 00:31
    kamyczek
    Poziom 34  

Na moje oko brakuje polaryzacji na D0-D3 samego wyświetlacza kondensatora i zasilania na wejści AVCC i kondensatora na wejściu AREF . Poza tym zmienił bym wzmacniacze operacyjne na wejściach ADC na lepsze .

0
  • #3 06 Wrz 2018 00:45
    maciek.mr
    Poziom 7  

Dzieki,

uzupełniłem o te elementy. Teraz pozostaje złożyć i testować. Dziękuję

0
  • #4 06 Wrz 2018 01:11
    kamyczek
    Poziom 34  

Jeżeli chcesz używać podświetlania ,to brakuje zasilania na podświetlanie i ewentualnie rezystora do jego regulacji . Zazwyczaj robi się to z dodatkowym tranzystorem sterowanym z wyjścia pwm mikrokontrolera co pozwala na płynna regulację i sygnalizację nieprawidłowości np. miganiem podświetlania .

0
  • #5 06 Wrz 2018 11:34
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Warto by też wyprowadzić wejście dla programatora ISP. Dodatkowo opamp, jeśli ma to naprawde dobrze działać w całym zakresie napięć wymaga zasilania symetrycznego. Napisz też jakie napięcia mierzysz i jaka ma być rezystancja wejściowa miernika. Bo prawdopodobnie tor analogowy będzie wymagał dużych zmian.

0
  • #6 07 Wrz 2018 18:42
    marek-czarny
    Poziom 8  

Nigdy ale to nigdy nie podłączaj nieużywanych wejść D0-D3 do masy. Możesz się bardzo zdziwić. Zostaw je po prostu niepodłączone.

0
  • #7 07 Wrz 2018 20:18
    tmf

marek-czarny napisał:
    Nigdy ale to nigdy nie podłączaj nieużywanych wejść D0-D3 do masy. Możesz się bardzo zdziwić. Zostaw je po prostu niepodłączone.

Niby czemu? Pin RW ma na stałe ustawiony jako zapis.

0
  • #8 08 Wrz 2018 17:48
    marek-czarny
    Poziom 8  

tmf napisał:
    marek-czarny napisał:

Niby czemu? Pin RW ma na stałe ustawiony jako zapis.

Mierzyłeś kiedykolwiek napięcia w czasie pracy wyświetlacza na pinach D0-D3 z podłączonym RW do masy? Jak nie to pomierz ....

0
  • #9 08 Wrz 2018 19:44
    tmf

@marek-czarny To napisz do jakiż to magicznych wniosków doszedłeś, mierząc napięcie na pinie, który jest wejściem o wysokiej impedancji...

0
  • #10 08 Wrz 2018 21:35
    maciek.mr
    Poziom 7  

Dziękuję wszystkim za odpowiedź.

Dodałem teraz do schematu sterowanie potencjometrem scalonym na MCP4013. Układ ten sterowany jest za pomocą pinów CS i UD.
    Piny te podpiąłem do uC. Sterowanie będzie polegało na zmanię stanów na tych dwóch pinach. Ale za pomocą przycisków chcę mieć możliwość zmiany tego potencjometru w dół lub w górę (w zależności od naciśnietego przycisku). Z danych o układzie MCP wynika, że trzeba zachować odpowiednie czasy przy zmianie stanów (kwestia oprogramowania).

Pytanie, czy moje rozumowanie jest poprawne i dobrze przedstawione na schemacie? Oczywiście wejście sygnału audio na układy MCP a wyjście ze wzmacniacza operacyjnego AD8033.

Przycisk S2 ma zwiększać rezystancję a S3 zmniejszać. S1 ma w przyszłości wybierać opcje, które będą pokazywane na ekranie LCD.

Maciek

0