Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz dzielnik napięcia plus wtórnik

06 Wrz 2018 09:53 543 22
 • Poziom 5  
  Witam, czy jest możliwość zastosowania zasilacza np. tatarek 230V wyjściowe 12V i dołożyć układ aby dało się:
  1. regulować napięciem od zera do powiedzmy tych 10V? zastosować jakiś dzielnik napięcia plus wtórnik i szeregowo rezystor? czy jakiś lm317?
  2. Czy da się to napięcie zrobić ujemne? tj od powiedzmy -10 do zera ?
 • Poziom 38  
  Witam,
  Ad1 - Tak, stosujac tzw. stabilizatory linjowe trzeba przyjac ze regulacja bedzie w zakresie mniejszym o okolo 1.5V od maksymalnego napiecia zasilania. Dodatkowo cytowany LM317 nie zapewnia regulacji od "0" w typowym zastosowaniu, wymagany jest nieco specjalny tryb pracy z ujemnym napieciem odniesienia. Lub zastosuj regulowana przetwornice ale podejscie bezie podobne.
  Ad2 - Nie bez ingerencje w uklad elektroniczny zasilacza nie uzyskasz napiecia ujemnego, pewnym rozwiazaniem moze byc zastosowanaie dodatkowej przetwornicy na napiecie ujemne i dalsza jego obrobka w celu uzyskania regulacji. Chyba lepszym rozwiazaniem bedzie zakup zasilacza symetrycznego = dostarczajacego zarowno napiecia ujemnego jak i dodatniego.
  Nie napisalesz czy chcesz uzyskac jednoczesnie napiecie ujemne i dodatnie, bo uzyskanie tylko napiecia -10V = odwrocenie przewodow.
  Pozdrawiam
 • Poziom 39  
  Joasia2017 napisał:
  lecz nie ma w nich regulacji od zera,

  A co chcesz zasilać od zera V?
  Joasia2017 napisał:
  czy da sie w jakis sposob to zmienic ?

  Nie w łatwy i prosty sposób.
 • Poziom 5  
  Chce zasilac tranzystory , wiec potrzebuje od zera

  Dodano po 12 [minuty]:

  Ciezko bedzie na tych gotowych to zmienic ?
 • Poziom 38  
  Witam,
  modyfikacja ukladu np. avt1882 aby byla regulacja od zera nie jest az taka trudna, potencjometry regulacyjne PR1 i PR2 sa podlaczone do masy a ty musisz zapewnic na nich -1.25V dla dodatniej regulacji i +1.25 dla ujemnej:
  np: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2888567.html
  oni tam wytwarzaja sobie dodatkowe napiecia a ty masz je gotowe, na C1 i C2 masz zapewne +25V i -25V, z nich wytworz sobie te 1.25V i gotowe.
  Zalaczam uproszczony schemat pokazujacy zasade.
  Pozdrawiam
  Zasilacz dzielnik napięcia plus wtórnik
 • Pomocny post
  Specjalista elektronik
  Oczywiście przy pomocy potencjometru i wtórnika można uzyskać regulację od 0 - kwestią jest zależność napięcia od obciążenia, jeśli chce się, żeby układ był prosty. Najprościej do suwaka potencjometru podłączyć bazę tranzystora, jego kolektor do zasilania (+zasilacza, jeśli to NPN), a emiter będzie wyjściem. Można tak zrobić do układu dającego mały prąd, np. do 30mA, używając tranzystora BC547C, i potencjometru 1k, powinno sensownie działać. Do większego prądu lepiej zrobić bardziej rozbudowany układ, bo trudno o tranzystory większej mocy o dużym wzmocnieniu, a ono będzie tu potrzebne - może np. użyć wzmacniacza operacyjnego, żeby wtórnik działał dokładniej?
 • Poziom 5  
  Jestem zielony z elektroniki, mi sie dostal zasilacz do zaprojektowania na zaliczenie. Dalbym komus zeby mi to zrobil, ale wole sam i moze sie czegos naucze dodatkowo
 • Specjalista elektronik
  Sens schematu z #8 nie jest dla mnie jasny, ale na pewno nie jest to podobne do tego, o czym pisałem w #7. Tam potencjometr powinien być między '+' i '-' tego zasilacza 12V, a do jego suwaka powinna być podłączona baza tranzystora.
 • Poziom 5  
  Pomoze ktos ?
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  Witam,
  troszke namieszales,
  zalaczam zmodyfikowany schemat AVT1882, przeanalizuj
  Interesuje cie uklad zaznaczony na czerwono, on wytwarza w galezi dodatniej napiecie 1.25V jako napiecie odniesienia dla LM337 a ten w galezi ujemnej wytwarza -1.25V dla LM317.
  Mozesz zastosowac tam diode zenera czy inna diode odniesienia o napieciu 1.25V, rezystor dobierasz z prawa ohma tak aby prad plynacy przez te diode jej nie uszkodzil i byl taki jak zalecaja katalogi. Identycznie dla obu galezi ujemenej i dodatniej. Uproszczeniem tego ukladu jest zastosowanie 2-3 zwyklych diod krzemowych (musisz dobrac je) taka dioda ma napiecie przewodzenia Uf okolo 0.5-0.7V dobierz je tak aby daly ci te 1.25V, Uwaga nalezy je polaczyc w kierunku przeowdzenia a wiec przeciwnie niz diody zenera !
  Jeszcze taka mala uwaga nie oczekuj ze z LM371/337 uzyskasz te 1.5A jakie teoretycznie oddaje LM317/337, musisz dac duuzy radiator, gdyz w najgorszym wypadku (pobierasz 1.5A i U wyj jest 1V) musisz rozprowadzic ponad 50W!!! a tego LM317 nie wytrzyma.
  Pozdrawiam
  Zasilacz dzielnik napięcia plus wtórnik
 • Poziom 5  
  Dziekuje bardzo. Dzis siąde do tego i sprawdze jak dziala. Dziekuje.
 • Poziom 38  
  Witam,
  Moze rob krok po kroku czyl tylko galaz dodatnia potem ujemna.
  Zanim obciazysz czy podlaczysz wszystkie napiecia sprawdz polaczenia i pomierz czy wszystko sie zgadza.
  Pozdrawiam
 • Poziom 5  
  Zasilacz dzielnik napięcia plus wtórnikZasilacz dzielnik napięcia plus wtórnik czy pozostałe elementy znajdują się na schemacie jak na avt1882?
 • Specjalista elektronik
  Narysowałeś D7-10 tak, że będzie na nich napięcie w kierunku zaporowym - jakie ono będzie?
 • Poziom 5  
  W gałezi dodatniej 1,25V dla lm337 w ujemnej -1,25V dla lm 317
 • Specjalista elektronik
  Dioda daje spadek napięcia w okolicy 0.6-0.7V w kierunku przewodzenia. W kierunku zaporowym zwykle większy.
 • Poziom 38  
  Witam,
  Mam prosbe nie mieszaj, raczej wyjasniaj.
  na rysunku sa diody zenera jezeli kolega dysponuje taka na 1.25V to uklad jest jak najbardziej poprawny.
  Jezeli zastosujemy zwykle diody np. prostownicze to twoja uwaga jest jak najbardziej sluszna = podlaczamy diody odwrotnie.
  Moze taka uwaga zanim podlaczysz te galaz z diodami pod wyjscie ADJ (u ciebie nie wiadomo dlaczego GND ukaldu 317) to sprawdz jakie masz tam napiecie.
  Pozdrawiam
  moze to cos wyjasni:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3048963.html
 • Specjalista elektronik
  Jeśli diody Zenera na 1.25V, to wystarczy po jednej z każdej strony. A mogą być i po dwie zwykłe diody - w kierunku przewodzenia.