Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Indukcja 230V w mieszkaniu 1 faza 4kW 25A 3xB16

06 Wrz 2018 11:05 882 15
  • Poziom 3  
    Witajcie fachowcy. Proszę o poradę, bo poprzednie wątki nie rozwiały moich wątpliwości.
    Dla zdrowia psychicznego chcę zrezygnować z butli z gazem na rzecz indukcji 230V.
    Mam mieszkanie w bloku z przyłączem 1 fazowym 4kw i zabezpieczeniem 25 A .
    Bezpieczniki w mieszkaniu 3xB16 rozdzielone na pomieszczenia
    Planuję wykonać nową instalację elektryczną w kuchni na jednym obwodzie (3x2,5)
    a dokładając bezpiecznik b16 przyłącze indukcji na drugim obwodzie. (5x2,5) wykorzystam 3 przewody, licząc, że wspólnota kiedyś uzbrajać będzie mieszkania w siłę . Wykorzystam średnice 2,5 ponieważ radzono mi nie zwiększać przekroju kabla, skoro od licznika do bezpiecznika jest (2,5). Obciążenie domu typowe, (bojler, pralka, lodówka, tv Led, oświetlenie Led, okazjonalnie inne urządzenia)
    Pytanie brzmi czy jeśli zamontuje kuchenkę indukcyjną z piekarnikiem AMICA 58IES3.318HTaDQ(Xv) (10,2 kw wiedząc od konsultanta AMICA, że pobór ten jest całkowity wraz z piekarnikiem i nie występuje naraz) to jak będę miał w użyciu 2 z 4 palników + piekarnik + lodówka + tv to będzie to działać czy będzie wyłączać zabezpieczenia.
  • Poziom 26  
    W instrukcji urządzenia przy podłączeniu jednofazowym zalecanym przewodem jest 3x4mm^2. Ja na Twoim miejscu w ścianie położyłbym przewód 5x4mm - 5 dla tego bo nie wiadomo czy za parę lat nie będzie modernizacji przyłącza, a 4 bo tak jest w instrukcji, jak by nie patrzeć prąd może być duży, to lepiej niwelować spadki napięcia.

3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.
    Zaczyna się od wlz.[Mod.T.M.]
  • Poziom 3  
    Ok dam 5x4 będzie pewniejsze, a co z ogólnym poborem kuchenki ? Pójdzie jeśli nie będę włączał pralki czy zmywarki w trakcie użytkowania ?
  • Poziom 13  
    Czy dobrze rozumiem ? Zabezpieczenie 25A, następnie przewód 2,5 mm^2 Cu zasilający cztery obwody zabezpieczone B16.
    Błędnie wykonana instalacja.

Gremantis napisał:
    Ok dam 5x4 będzie pewniejsze, a co z ogólnym poborem kuchenki ? Pójdzie jeśli nie będę włączał pralki czy zmywarki w trakcie użytkowania ?

Moc kuchenki to 10kW, sama kuchenka ma większy pobór, a dorzucasz do tego inne odbiorniki.
  • Poziom 3  
    Tak w mieszkaniu mam 3 x bezpiecznik B16. Myślałem że jak dołożę 1 obwód (Kuchenka) i podepnę pod 4-ty bezpiecznik B16 to będzie lepiej. A jak powinno być ? poprawnie.

Co do kuchenki, na infolinii AMICA powiedzieli że urządzenie na raz tyle nie pobiera, ponieważ nie wszystko działa na raz np. ...
    Grzałka górna 900 W
    Grzałka dolna 1100 W
    Grzałka pierścieniowa termoobiegu 2000 W
    Grill elektryczny 2000 W
    ...to osobne programy a płyta to...
    pola Ø 210 - z 2300W - 3000W booster
    pola Ø 180 - z 1400W - 2000W booster
    pola Ø 160 - z 1200W - 1400W booster
    pola Ø 160 - z 1200W - 1400W booster
    ... 10,2 to suma wszystkich palników wraz z funkcją BOOSTER plus największy program piekarnika (tak myślę, ale mogę się mylić )
  • Poziom 13  
    Tak jak piszesz 10 kW to jest maksymalny pobór. Widzę, że nawet poszczególne pola wiesz jak obciążają. To po zamontowaniu zostaw żonie kalkulator, żeby wiedziała, które pole kiedy może włączyć... :D

Przewód do rozdzielnicy powinien dochodzić 4 mm^2, już w tym momencie, przed dołożeniem kuchenki.
  • Poziom 3  
    Żona woli stać w kuchni z kalkulatorem, używać 2 pól z 4, prać rano, zmywarkę załączać na noc niż mieszkać z butlą z gazem, która co jakiś czas daje się we znaki. Po mimo wymiany węża, kuchenki, butli co jakiś czas nowa akcja i stres.

Jeśli tylko 2 palniki indukcji (bez bost) i piekarnik będą działać na raz będzie szczęśliwa.
    Oczywiście uwzględniając że bojler, światło, tv czy laptop też będą działać.

Szukam rozwiązania by nie być skazanym na gaz z butli
  • Moderator
    Gremantis napisał:
    Żona woli stać w kuchni z kalkulatorem, używać 2 pól z 4, prać rano, zmywarkę załączać na noc niż mieszkać z butlą z gazem, która co jakiś czas daje się we znaki.

Poinformuj żonę iż każda butla ma zawór.
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    Gremantis napisał:
    Jeśli tylko 2 palniki indukcji (bez bost) i piekarnik będą działać na raz będzie szczęśliwa.
    Oczywiście uwzględniając że bojler, światło, tv czy laptop też będą działać.
    Będze to działać.
    Zabezpieczenie przedlicznikowe 25A wyłączy dopiero przy ok. 30A czyli przy mocy ok.6,9kW.
    Moc średnia pobierana przez pytę indukcyjna nie jest taka duża.
    Na "9" palniki pracują krótko.
  • Poziom 3  
    Gaz odpada, po ostatnim rozszczelnieniu w kuchence i alarmie czujnika mamy dość.
    Wracając do tematu, Panowie zakładać tą kuchenkę ?

Dodano po 1 [minuty]:

CYRUS2 Dziękuje

Dodano po 3 [minuty]:

Na "9" palniki pracują krótko.[/quote]

Niestety nie rozumiem
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Chwilowo pominę kwestię zbyt małego przekroju przewodu od licznika. Istnieje coś takiego jak przekaźnik priorytetowy. Poczytaj o nim. Wyłączy zbędne odbiorniki jeśli moc pobierana przez kuchenkę przekroczy ustalony limit. Przy zabezpieczeniu przedlicznikowym dysponujesz teoretycznie mocą 5,6kW. Załóżmy więc, że ustawisz przekaźnik priorytetowy na prąd rzędu 18A (4,14kW), a ten wyłączy np bojler na czas przekroczenia limitu prądu przez kuchenkę np. w trakcie szybkiego podgrzewania czegoś. Wtedy przewód do kuchenki 3x4mm² na zabezpieczeniu B20A i dysponujesz mocą maksymalną dla kuchenki 4,6kW przy zachowaniu marginesu dla oświetlenia i RTV. Oczywiście pranie i zmywanie w innych porach niż gotowanie-tego nie przeskoczysz.
  • Poziom 26  
    Kwestia 2 pół jeszcze wchodzi w grę, ale z piekarnikiem bym nie uruchamiał. Autor wspominał o bojlerze i całej masie innych odbiorników zamiast kalkulatora proponowałbym przekaźnik priorytetowy i elektryka.

Dodano po 2 [minuty]:

Jakoś mi umknął poprzedzający post... 😁
  • Poziom 3  
    Elektryk musi być ja nie znam się, budowlanką handluje.
    Przekaźnik priorytetowy to świetna rada.
    Dzięki Panowie będę wiedział jak gadać z elektrykiem.
  • Poziom 42  
    Ten przekaźnik priorytetowy niby fajna rzecz, ale może generować całe mnóstwo problemów. Szczególnie jak sprzęty w kuchni będzie obsługiwała kobieta. One mają inne priorytety :D i nie bardzo chcą się dostosować do niezrozumiałych dla nich wymagań.
    O co chodzi?
    Pani przygotowała placek i podczas jego pieczenia chce gotować korzystając z kuchni indukcyjnej. Placek się piecze i ...nagle piekarnik zostaje odcięty od zasilania na jakiś trudny do przewidzenia czas. Pomijając fatkt, że nastawiony na czas pieczenia timer pójdzie w krzaki, to szanse, że placek opadnie lub inaczej się zepsuje, bo np termoobieg się zatrzyma.
    Podobnie z pralką. A jak zareaguje ten priorytet na np. start silnika lodówki i w ogóle co z nią.
    Wg. mnie wyłączanie urządzeń siekierą, bo odcięcie zasilania , jest głupim pomysłem. Tak to można wyłączać grzałke bojlera z prostackim termostatem, a nie bardziej skomplikowane urządzenia, które mogą nawet ulec uszkodzeniu przy częstym wł/wył.
    Z mojej branży. Lodówka no frost może zgubić cykl odszraniania. Sprężarka może wpaść w stupor gdy zostanie wyłączona i za krótki czas załączona.
    Pewnie koledzy znający inne sprzęty agd też coś by dodali.
    Ogólnie z pustego i Salomon nie naleje...
    Jak mie ma mocy elektrycznej, to do urządzeń grzewczych zostaje tylko gaz.
  • Poziom 33  
    Dlatego pisałem właśnie o "głupiej grzałce bojlera". Nigdy o urządzeniach, które mają elektroniczne sterowanie tak jak pralka, zmywarka czy boże chroń lodówka. Zresztą lodówka w tej całej tyralierze to pikuś. Umówmy się, urządzenia grzejne wszelkiej maści są problemem. Czajniki, bojler, pralka, zmywarka, grzejnik... Jak kobieta przesadzi to będzie leciała na korytarz włączać zabezpieczenie przedlicznikowe (o ile jest eska, jak nie to po ciemku poczeka na pogotowie energetyczne). Gwarantuję, że drugi raz nie przesadzi, no chyba, że masochistka.
    Ja może podam przykład z autopsji. Mam w mieszkaniu przydział mocy 5kW. Wszystko na prąd: ogrzewanie, gotowanie, ciepła woda... I teraz tak: jest przekaźnik priorytetowy odcinający bojler i ogrzewanie w przypadku przesady w użyciu płyty indukcyjnej. Zabezpieczenie przedlicznikowe teoretycznie 25A, w praktyce 40A (elektryk z PGE miał to gdzieś-poprosiłem, dałem wkładkę D02 40A, założył i zaplombował). Ponieważ pralka i zmywarka jest na wspólnym obwodzie to nie używam ich jednocześnie-raz tylko się tak zdarzyło i B16 dał radę. Przez parę tygodni wisiały cęgi na przewodzie fazowym od licznika. Największy zanotowany pobór prądu 33A. Dużo i nie. Niemniej jednak przy odrobinie dyscypliny da się osiągnąć kompromis.
  • Moderator - Elektryka
    teskot napisał:
    Jak kobieta przesadzi to będzie leciała na korytarz włączać zabezpieczenie przedlicznikowe (...). Gwarantuję, że drugi raz nie przesadzi, no chyba, że masochistka.
    Oj, optymista jesteś, z kobietami to różnie bywa.
    Też tak jak Autor tematu chciałem zrezygnować z gazu butlowego na rzecz elektryki. Niestety SM postawiła zaporowe warunki aby zwiększyć moc przyłączeniową (WLZ nie w szachtach, tylko pod tynkiem).
    Zostałem więc z butlą.
    retrofood napisał:
    Poinformuj żonę iż każda butla ma zawór.
    I tu ciąg dalszy... Razu jednego był niewielki ulot gazu i kazałem małżonce zakręcać zawór butli, zawsze gdy nie jest używana (zwłaszcza na noc i pod nieobecność).
    Wyobraź sobie moje zdziwienie, gdy zostałem wezwany do kuchni, bo Ona nie może zakręcić butli...
    "Kochanie, ale zakręca się w drugą stronę!"... :|