Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

(MAS6180) Odbiór sygnału DCF77?

robiw 06 Wrz 2018 17:25 189 6
  • #1 06 Wrz 2018 17:25
    robiw
    Poziom 26  

Witam Kolegów,
    Kupiłem odbiornik DCF77 z tego źródła: https://kamami.pl/odbiorniki-dcf77/565261-odb...f77-mas6180-z-antena-ferrytowa-wersja-v2.html

Podłączyłem do zasilania, PO do masy (PowerDown), zaś TN (wyjście sygnału DCF77) do oscyloskopu i nie udało mi się do tej pory zaobserwować chociażby jednej odebranej ramki (bitu danych). Czy to normalne dla tego sygnału, czy też może moduł jest słaby? robiw

0 6
  • #2 06 Wrz 2018 19:03
    excray
    Poziom 39  

Zwróć uwagę, czy pin PD jest zwarty do masy. DCF jest kapryśnym sygnałem. Musisz ustawić antenę na nadajnik, zadbać o to aby w najbliższym otoczeniu nie było żadnego urządzenia elektronicznego które mogłoby zakłócić sygnał i przede wszystkim odbierać w odpowiednim momencie. Są takie pory dnia, że za nic nie można złapać sygnału a są też takie, że całe ramki wpadają bez żadnego błędu.

0
  • #3 06 Wrz 2018 21:09
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Dokładnie jak pisze przedmówca. Ważne jest też zorientowanie anteny. U mnie odbiornik nie chciał działać, gdy był zasilany z USB komputera. Odłączenie od komputera (i odłączenie programatora od mikrokontrolera) dopiero umożliwiało odbiór. Zmiana orientacji anteny też dramatycznie zmieniała sytuację, również pora dnia ma znaczenie - generalnie nocą odbiór jest lepszy.

0
  • #4 06 Wrz 2018 21:24
    jaszczur1111
    Poziom 32  

G woli wyjaśnienia, te sygnały zakłócające to wszelkie zasilacze impulsowe, "żarówki" led, świetlówki kompaktowe, zasilacz kompa, ładowarka telefonu, monitor itd. bez końca. Przesłuchaj sobie pasmo fal długich zwykłym radiem, by mieć jakiekolwiek pojęcie o poziomie zakłóceń. U mnie co prawda działa synchronizacja ale też nie zawsze a zakłócenia słychać wyraźnie jeszcze jakieś 200 m od mojego osobno stojącego domu.

Antena w odbiorniku DCF ma charakterystykę kierunkową. Trzeba ten fakt wykorzystać.

0
  • #5 10 Wrz 2018 11:53
    robiw
    Poziom 26  

Niestety mimo wielu prób o różnych godzinach nie zarejestrowałem ani jednej ramki. Zaczynam się zastanawiać czy ten odbiornik jest sprawny, mimo że zakupiony, jako fabrycznie nowy... robiw

0
  • #7 10 Wrz 2018 19:47
    michalko12
    Specjalista - Mikrokontrolery

Przy okazji weź ten odbiornik w rękę i przejdź się z nim w inną lokalizację w swoim mieście, najlepiej w obszar bez zabudowań i linii energetycznych i wieczorem (w nocy). W Warszawie w ciągu dnia te odbiorniki działają (kilkanaście km od centrum), ale jak robiłem testy terenowe, to np. w okolicach GPZtu nie chciały działać.

0