Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Domofon analogowy z obsługą przez smartfona

xusik 06 Sep 2018 22:02 1698 6
 • #1
  xusik
  Level 9  
  Witajcie.

  Poszukuje rozwiązania do domku jednorodzinnego które łączy w sobie:
  - domofon analogowy (zwykły dzwonek w domu i 4 "słuchawki") z funkcją zwolnienia elektrozamka w furtce
  - funkcję wireless tzn. możliwość zwalniania elektrozamka i rozmowy przez np. smartfona (taka dodatkowa słuchawka przez smartfona) i np. apkę
  - podłączenie do sieci wewnętrznej/internetu najlepiej po kablu (furtka w odległości od domu, więc zasięg wifi jest problemem)
  - zasilanie z sieci

  Dodatkowe opcje (mile widziane, ale nie niezbędne):
  - kamerka/video

  Za wszelką pomoc dziękuję.
 • Helpful post
  #2
  clouddancer
  Level 16  
  Nie wiem, czy dobrze rozumiem twoje wymagania, ale powinien spełnić je taki zestaw:
  - podstawowy zestaw analogowy Miwi-Urmet (np. z panelem Miwus, słuchawka 6-żyłowa)
  - 3 dodatkowe słuchawki
  - bramka IP 9854/58 z zasilaczem, którą podłączasz już w domu albo po kablu albo po wifi

  Z tego co pamiętam był tez jakiś myk z podłączeniem do takiej konfiguracji dodatkowo kamery CCTV, ale musiałbyś dopytać w Miwi o konkrety, bo coś mi świta o zasilaczu 1752/20.
 • #3
  xusik
  Level 9  
  Dziękuje za odpowiedź - po wczytaniu się, wydaje mi się, że dokładnie o to chodziło - chciałbym mieć możliwość połączenia normalnego domofonu (słuchawka, standardowo podłączenie przy furtce) z możliwością ewentualnej obsługi przez smartfon (tzn. dzwoni domofon i mogę go "odebrać" przez aplikację na telefonie) albo idealnie "dzwonienia" na smartfona.

  Pogrzebię dalej w kierunku takich bramek Urmet'u - o prawda cena ~1000PLN za bramkę jest dość duża, ale zakładam, że szukanie tańszej opcji przy takich wymaganiach nie jest realne?
 • #4
  clouddancer
  Level 16  
  Przekierowanie na telefon występuje głównie w systemach wideodomofonowych. Do domofonowych kojarzę tylko właśnie tę bramkę IP Urmeta.

  Fermax VDS (system audio/wideo) miał jeszcze interfejs telefoniczny (kod produktu
  4545), ale do przekierowania rozmowy wymagał dostępu do linii telefonicznej, a sam interfejs kosztował koło 2 tysięcy.
 • #5
  szy_mat
  Level 15  
  Niedawno wdrażałem dokładnie takie rozwiązanie dla całkowicie analogowego, prostego jak budowa cepa systemu domofonowego Videx 3101 (osoba niepełnosprawna, dla której wycieczka za każdym razem do domofonu jest problemem). Jeżeli jest kolega zainteresowany zleceniem wykonania takiego interfejsu, zapraszam na PW.
 • #6
  sosarek

  Level 43  
  szy_mat wrote:
  Jeżeli jest kolega zainteresowany zleceniem wykonania takiego interfejsu, zapraszam na PW.

  Może opiszesz go by był dostępny dla wszystkich.
 • #7
  szy_mat
  Level 15  
  Cóż, nic szczególnego w teorii to nie jest, żaden inżynier zajmujący się czymś z pogranicza elektroniki, automatyki i informatyki nie powinien mieć problemu ze zbudowaniem czegoś podobnego. W przypadku wdrożenia, które robiłem za bazę wykorzystane zostało Orange Pi Zero (wersja z 256MB RAM) - właśnie ta płytka ze względu na niską cenę (60-70 zł) oraz wbudowane WiFi oraz wyjścia i wejścia audio z SoC, jak również to, że jedną taką miałem pod ręką :). Wejścia i wyjścia audio zostały połączone z "kasetą" (częścią zewnętrzną) równolegle do tradycyjnej słuchawki, przez proste filtry RC zgodnie ze schematami wykorzystywania tych wyjść i wejść dostarczonych przez producenta płytki (z pominięciem rezystora 30K na wyjściu ze względu na wysoką impedancję głośnika w kasecie), plus dodatkowo dodane zostały transformatory separacyjne audio DA101C zarówno na wejściu audio jak i na wyjściu. Jako ciekawostkę dodam, że bezpośrednie połączenie bez filtrów i transformatora również działa, jednak jest mocno słyszalny przydźwięk - cały domofon jest zasilany napięciem przemiennym. Obok został zlutowany prosty obwód pełniący rolę zasilacza dla płytki (trafo 230->12V, scalony mostek Graetza, kondensator elektrolityczny 4700uF, chiński moduł stabilizowanej przetwornicy step-down 8-24V->5V za 2.50$), wejścia sygnału dzwonienia 12V AC (mały scalony mostek Graetza, kondensator ceramiczny 100nF, potencjometr do regulacji prądu diody w zależności od napięcia wejściowego, transoptor CNY17) i przekaźnika do otwierania zamka (rezystor ograniczający prąd diody, transoptor CNY17, przekaźnik z cewką 12V, dioda prostownicza 1N4007 jako flyback).

  Całość zostało wykonane aby była pełna separacja galwaniczna między płytką a obwodami domofonu, przy czym przy pierwszym "partyzanckim" podejściu do tematu bez jakichkolwiek filtrów i transformatorów w torze audio, z zasilaniem z trafo domofonu przez prostownik jednopołówkowy (inaczej nic nie słychać, bo nie ma wspólnej, stałej masy dla audio) też działało, słabo (przydźwięk, jakość audio), ale działało.

  Jeżeli chodzi o software, chodzi tam OpenWRT z kernelem "sunxi" od Allwinnera (lepsza stabilność i lepsza obsługa audio kosztem starszej wersji kernela), wszystko działa z partycji squashfs, także poza aktualizacjami oprogramowania nie ma zapisów na kartę. Oprogramowanie wyższego poziomu napisane zostało w C++ i PHP, webinterface w HTML+CSS+JS.

  Cały projekt zajął około dwa tygodnie.