Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konfiguracja oświetlenia zewnętrznego z przyciskiem oraz pilotem od alarmu

mathello 06 Wrz 2018 22:48 132 6
  • #1 06 Wrz 2018 22:48
    mathello
    Poziom 2  

Witam.
    Już niedługo będę musiał podłączyć w nowym domu włącznik do oświetlenia zewnętrznego tak, abym miał możliwość sterowania również z poziomu pilota od systemu alarmowego. Elektryka została już położona, tynki już są, niedługo malowanie ścian i instalacja nowych włączników.

Ze względu na to, że muszę mieć możliwość sterowania oświetleniem zarówno z poziomu przycisku w wiatrołapie jak i pilota, to zdecydowałem się na oparcie całego układu o przekaźnik bistabilny - pierwotnie zakładam że będzie to F&F BIS-402. Niestety problem w tym, że chcąc włączyć oświetlenie muszę zewrzeć zacisk 4 przekaźnika do fazy, a to wywoła załączenie oświetlenia. W sumie proste, prawda? Niestety schody zaczynają się w momencie, kiedy trzeba podłączyć radiolinię Satel RE-4K do tego przekaźnika równolegle do przycisku dzwonkowego. Przekaźniki w radiolinii mają obciążalność do 30VDC 2A/125VAC 1A. Chciałbym podpytać Was, czy mogę wysterować za pomocą radiolinii przekaźnik BIS-402? Napięcie, jakim zasilany jest BIS-402 to 230V, dlatego zastanawiam się, czy w momencie zwarcia zacisku 4 do fazy nie popłynie impuls 230v, przez co uszkodzi się stycznik w radiolinii.

Sprzęt:
    - Włącznik na ścianie: WW-C701IH
    - Przekaźnik, który wstępnie wybrałem: F&F BIS-402
    - Radiolinia: Satel RE-4K

Prosiłbym o informację, czy nie uszkodzę stycznika w radiolinii w momencie zwarcia zacisku 4 do fazy. Niestety nie wiem, czy w tym momencie przez zworkę przepłynie napięcie 230v, czy też działa to nieco inaczej i nie ma tam napięcia sieciowego w momencie zwarcia.

Narysowałem taki schemat, który według mnie powinien być dobry.
    Konfiguracja oświetlenia zewnętrznego z przyciskiem oraz pilotem od alarmu

Nie wiem czy to ważne, ale włącznik do światła znajduje się bardzo blisko rozdzielni, dzięki czemu w ostateczności mogę spróbować tam coś pobawić się, jednak wolałbym tego uniknąć - skupmy się na powyższej propozycji.

Pozdrawiam :)

0 6
  • Relpol
  • #2 06 Wrz 2018 23:45
    retrofood
    Moderator

mathello napisał:
    Niestety problem w tym, że chcąc włączyć oświetlenie muszę zewrzeć zacisk 4 przekaźnika do fazy,

O ile pamiętam, można zwierać też do N. Sprawdziłeś to?

0
  • Relpol
  • #3 06 Wrz 2018 23:50
    mathello
    Poziom 2  

retrofood napisał:

Rzeczywiście, podobno jest taka opcja. Czy dobrze rozumiem, że podłączając do N mam pewność, że nawet za pomocą styczników w radiolinii będę mógł bezpiecznie sterować? :)

0
  • #4 07 Wrz 2018 00:06
    retrofood
    Moderator

mathello napisał:
    retrofood napisał:

Rzeczywiście, podobno jest taka opcja. Czy dobrze rozumiem, że podłączając do N mam pewność, że nawet za pomocą styczników w radiolinii będę mógł bezpiecznie sterować? :)

Żebym mógł coś stwierdzić, musiałbym znać szczegóły. A więc rozważ sam, czy podanie potencjału neutralnego (winien być uziemiony) może spowodować jakieś szkody.

0
  • #5 07 Wrz 2018 17:10
    mathello
    Poziom 2  

retrofood napisał:
    Żebym mógł coś stwierdzić, musiałbym znać szczegóły. A więc rozważ sam, czy podanie potencjału neutralnego (winien być uziemiony) może spowodować jakieś szkody.

Właśnie szczerze mówiąc sam już nie mam pojęcia jak to poprawnie zrobić... :( Jak Kolega uważa?

Pan z BOK F&F powiedział mi, że w momencie zwierania zacisku 4 przekaźnika do masy będzie 230v na tym zacisku. Niestety nie zapytałem o przewód neutralny.
    Czy mógłbyś mi polecić przekaźnik taki jak ten, tyle że zwarcie styków przekaźnika wystąpiłoby w momencie zwarcia dwóch pinów IN przekaźnika?

0
  • #6 09 Wrz 2018 15:06
    mathello
    Poziom 2  

W dalszym ciągu czekam na jakieś pomysły :)

0
  • #7 09 Wrz 2018 15:49
    alster1
    Poziom 27  

Wysteruj z radiolinii Satela dodatkowy przekaźnik, np PK-1P-12V i dopiero z niego wyzwalaj BIS-402. Radiolinia jest przystosowana do niskich napięć i wprowadzanie do niej napięcia sieciowego jest ryzykowne.

1
  Szukaj w 5mln produktów