Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Polaczenie dwoch kabli koncentrycznych o roznej grubosci

06 Wrz 2018 23:41 651 21
  • Poziom 3  
    Dobry wieczor,
    Posiadam gniazdko TV/SAT w pokoju A, z ktorego nie bede korzystal. W pokoju B monter przygotował nowe gniazdo TV/SAT, ponieważ polecił, abym beczką (?) połączył sobie kabel założony przez dewelopera (kabel idzie od rozdzielni do pokoju A) z kablem w pokoju B (kabel idzie od pokoju A do pokoju B).
    Zastanawia mnie tylko zastosowany kabel (nie mozna go zmienic, poneiwaz jest juz pod plytkami) - jest on cienszy... Zapewne starsza technologia.
    Czy moze to skutkować brakiem przesyłu sygnalu telewizyjnego? I czy w ogole można połączyć dwa kable, różnej grubości taką złączką (beczką?) ?
    Pozdrawiam

PS Jesli zly dzial to prosilbym o przeniesienie do poprawnego
  • Poziom 35  
    Do tego celu możesz użyć tzw. beczki i dwóch złączek typu F bo są one dostępne na różne przekroje przewodu koncentrycznego. Zmierz grubości przewodów i udaj się do sklepu elektronicznego lub TVsat tam dostaniesz wszystko co potrzeba .
  • Spec od pamięci masowych
    lutek14 napisał:
    Posiadam gniazdko TV/SAT w pokoju A, z ktorego nie bede korzystal. W pokoju B monter przygotował nowe gniazdo TV/SAT, ponieważ polecił, abym beczką (?) połączył sobie kabel założony przez dewelopera (kabel idzie od rozdzielni do pokoju A) z kablem w pokoju B (kabel idzie od pokoju A do pokoju B).

A czy oprócz zastosowania "beczki" monter nie zasugerował pozostawić to gniazdko (działające, bo nigdy nie wiadomo czy w przyszłości się znów przyda) w pokoju A, ale zamieniając go wtedy na przelotowe :?:
    Wtedy przekłada się tylko gniazdo z pokoju A (końcowe) do pokoju B i pozostanie tylko zakup nowego gniazdka przelotowego do pokoju A.
  • Poziom 31  
    Rada pidar bardzo słuszna. Nie należy "palić" mostów, albo gniazdo przelotowe albo rozgałęźnik (jak się uda).
    Zastanawiam się jednak co to znaczy "cieńszy" kabel? Bo jeśli nie jest to kabel RG6 tylko jakiś koncentryk RG58 50Ω -wy to czarno to widzę niestety.
    Znając dobrze temat inwestycji deweloperskich za wszelką cenę szukających oszczędności, nawet za cenę odstępstw od wyraźnych wytycznych Rozporządzenia MTBiGM, to jak najbardziej jest to możliwe.
  • Poziom 3  
    kamyczek napisał:
    Do tego celu możesz użyć tzw. beczki i dwóch złączek typu F bo są one dostępne na różne przekroje przewodu koncentrycznego. Zmierz grubości przewodów i udaj się do sklepu elektronicznego lub TVsat tam dostaniesz wszystko co potrzeba .

Zobaczę co to jest. Mniej-wiecej zmierzylem: jeden ma 5mm, a drugi z 7 mm... (?)

pidar napisał:
    A czy oprócz zastosowania "beczki" monter nie zasugerował pozostawić to gniazdko (działające, bo nigdy nie wiadomo czy w przyszłości się znów przyda) w pokoju A, ale zamieniając go wtedy na przelotowe
    Wtedy przekłada się tylko gniazdo z pokoju A (końcowe) do pokoju B i pozostanie tylko zakup nowego gniazdka przelotowego do pokoju A.

Wlasnie byla sugestia zastosowania gniazdka przelotowego, ale ono i tak nie byloby wykorzystywane... Z tego powodu wyszedl pomysl polaczenia ich.

TELMOR_PL napisał:
    Rada pidar bardzo słuszna. Nie należy "palić" mostów, albo gniazdo przelotowe albo rozgałęźnik (jak się uda).
    Zastanawiam się jednak co to znaczy "cieńszy" kabel? Bo jeśli nie jest to kabel RG6 tylko jakiś koncentryk RG58 50Ω -wy to czarno to widzę niestety.
    Znając dobrze temat inwestycji deweloperskich za wszelką cenę szukających oszczędności, nawet za cenę odstępstw od wyraźnych wytycznych Rozporządzenia MTBiGM, to jak najbardziej jest to możliwe.

Rozgaleznik? Mniej-wiecej zmierzylem: jeden ma 5mm, a drugi z 7 mm... (?) Oba są koncetryczne. Inwestycja dała ten grubszy kabel, ale podczas prac budowlanych (juz z pol roku temu) przyszedl gosciu, ktory mial dodatkowo zalozyc drugi kabelek. I on zalozyl ten cienszy...
  • Poziom 43  
    Danie tzw. beczki załatwi sprawę. F'ki mają różne średnice więc można dać dwie różne. Poza tym jaki problem "sztucznie" pogrubić ten cienki aby jedna średnica pasowała do obu?
  • Poziom 3  
    LeDy napisał:
    Danie tzw. beczki załatwi sprawę. F'ki mają różne średnice więc można dać dwie różne. Poza tym jaki problem "sztucznie" pogrubić ten cienki aby jedna średnica pasowała do obu?

To super :) Mnie nie pytaj, nie znam się :P
  • Poziom 34  
    Spotkał ktoś taki przewód?
    Jest 6,5; 6,8; 7,2 mm, ale żeby miał 5 mm?
    Są na nim jakieś oznaczenia, np. producent, model?
  • Poziom 31  
    Może był tańszy... Jeśli to jest to co myślę to "Houston, mamy problem..."
  • Poziom 34  
    W sumie jak głębiej poszukałem to są wtyki F 5,5 mm.
  • Poziom 43  
    Po co zamartwiać się czy są F'ki 5,5 jak już napisłem o "pogrubieniu" cieńszego przewodu. Na przewód owijamy dość ciasno kilka razy (zależnie ile trzeba) taśmą izolacyjną, na to dopiero wywijamy ekran przewodu i wkręcamy F'kę.
  • Poziom 34  
    Mnie bardziej interesuje co to za markowy przewód i ile ma tłumienia.
  • Poziom 3  
    internick napisał:
    Spotkał ktoś taki przewód?
    Jest 6,5; 6,8; 7,2 mm, ale żeby miał 5 mm?
    Są na nim jakieś oznaczenia, np. producent, model?

TELMOR_PL napisał:
    Może był tańszy... Jeśli to jest to co myślę to "Houston, mamy problem..."

LeDy napisał:
    Po co zamartwiać się czy są F'ki 5,5 jak już napisłem o "pogrubieniu" cieńszego przewodu. Na przewód owijamy dość ciasno kilka razy (zależnie ile trzeba) taśmą izolacyjną, na to dopiero wywijamy ekran przewodu i wkręcamy F'kę.

Zalaczam zdjecie porownawcze:
    Ten po lewej zostal zalozony przez majstra, a ten po prawej był
    Polaczenie dwoch kabli koncentrycznych o roznej grubosci Polaczenie dwoch kabli koncentrycznych o roznej grubosci
  • Poziom 31  
    Ale nie jest to kwestia samej grubości kabla bo... eF-ka spadnie. Kolega nie rozumie. Rzecz polega na tym, że ten cieńszy kabel może mieć inną impedancję - zamiast standardowo 75Ω to 50Ω, a to robi bardzo dużą różnicę i może znacznie pogorszyć jakość sygnału. Dopasowanie impedancji jest bardzo ważne - antena-kabel-wejście TV(głowica) oraz wszystkie urządzenie aktywne i bierne stosowane na drodze sygnału.
  • Poziom 43  
    Po co wydziwiać z "impedancjami" jak można sprawdzić po połączeniu? Jak będzie poprawny sygnał, odbiór, to impedancje można sobie darować, jakakolwiek by nie była.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Wygląda to na rg4 i rg6. Są takie wtyki kompresyjne i faktycznie idzie to zbeczkować. Jednak ten cieńszy kabelaszek może mieć większe tłumienie i tylko majster wie na których częstotliwościach ;)
  • Poziom 31  
    Pewnie, ... można w ogóle nie patrzyć na impedancje i podłączać kable jak leci. Co tam dopasowanie. A po co beczka? Można skręcić "na elektryka" i sprawdzić po połączeniu i jak będzie dobry sygnał to sobie podarować...., A po co w ogóle symetryzator w antenie?
  • Poziom 43  
    TELMOR_PL napisał:
    Pewnie, ... można w ogóle nie patrzyć na impedancje i podłączać kable jak leci. Co tam dopasowanie. A po co beczka? Można skręcić "na elektryka" i sprawdzić po połączeniu i jak będzie dobry sygnał to sobie podarować...., A po co w ogóle symetryzator w antenie?

Całkowicie się z tobą, tym razem, zgadzam. Jak coś działa prawidłowo to nie ma sensu wydziwiać z czymkolwiek. Teoria jest dobra jak są problemy a nie jak ich nie ma.
  • Poziom 31  
    Jeśli praktyka poparta jest solidną znajomością teorii ... tym lepiej dla praktyki. "Fuszerka" lub "pójście na skróty" mimo pozornych efektów początkowych, najbardziej się mści w najmniej odpowiednim momencie.
    A dopiero daje o sobie znać w warunkach zmienności ekstremów w czasie.
  • Poziom 3  
    VooVoo napisał:
    Wygląda to na rg4 i rg6. Są takie wtyki kompresyjne i faktycznie idzie to zbeczkować. Jednak ten cieńszy kabelaszek może mieć większe tłumienie i tylko majster wie na których częstotliwościach ;)

Bardzo dziękuje za odpowiedz wyjaśniająca mój problem
  • Poziom 34  
    Dziś miałem do czynienia z przewodem z marketu, który na 8 m miał 10 dB tłumienia. Podczas, gdy Televes T100 z wtykami IEC pokazał 0,9 dB.
    I jak tu nie psioczyć na elektryków?
  • Poziom 31  
    Właśnie o tym pisałem wcześniej, inna impedancja zdecydowanie większe tłumienie. Dopasowanie impedancji jest ważne.
    To tak jak z głośnikami i wzmacniaczem, dopasowanie obciążenia musi być... a jak nie to będą zniekształcać dźwięk.