Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

"Kanciasta sinusoida" w/w symbol na mierniku

Teutel 28 Aug 2005 13:18 2742 28
    Teutel
    Level 17  
    mam w/w symbol na mierniku, co się mierzy za pomocą tej funkcji?
    Wobes
    Level 20  
    To moze byc wbudowany generator sygnalu prostokatnego. Moglbys podac model miernika.
    Bartek_Wosik
    Level 27  
    Tak, to jest wbudowany generator przebiegu prostokątnego. Zazwyczaj o wypełnieniu 50% i częstotliwości 50Hz.

Pozdrawiam, Bartek
    Teutel
    Level 17  
    model to M-832, do czego służy ta funkcja? co się tym mierzy?
    Bartek_Wosik
    Level 27  
    Po przełaczeniu miernika na ten zakres pomiędzy końcówkami pojawi się sygnał prostokątny. Możesz go wykorzystac do sprawdzania np sprzętu audio, układów cyfrowych.
    Może jeszcze koledzy podadzą jakies przykłady zastosowania.

Pozdrawiam
    Darektbg
    Level 21  
    Czyli w uproszczeniu jeżeli masz częstotliwośc przebiegu 1hz. i wypełnienie 50 % to co półsekundy bedzie napięcie, a wdrugiej połoiwe sekundy bedzie go brak.
    Teutel
    Level 17  
    jak się tym sprawdza układy cyfrowe? jak interpretować odczyt?
    Darektbg
    Level 21  
    zależy jaki chcesz ukąłd cyfrowy sprawdzić ??

PS. To mój 200 post :-)

Mam nadzieje że jakoś pomoglem.
    Teutel
    Level 17  
    ok, a jezeli sprawdzam tranzystor to jak wynik odczytywać? jako co?
    Teutel
    Level 17  
    no ja wiem że hFE, ale teraz otrzymalem wynik 5/V, jest to tranzystor PNP, tak? może istnieć taki wynik?
    Darektbg
    Level 21  
    Teutel wrote:
    no ja wiem że hFE, ale teraz otrzymalem wynik 5/V, jest to tranzystor PNP, tak? może istnieć taki wynik?

Wynik jest mozliwy, tz. zalezy do czego podłączyłeś końcówki miernika, a czy to jest tranzystor PNP to ja juz niewiem, musisz podać typ tego tranzystroa, tz. jego typ.
    Teutel
    Level 17  
    sorki, źle mnie zrozumiales, nie pytalem czy to jest PNP, bo wg mnie jest to PNP, bo gdy chce mierzyc w rowkach NPN to nie ma wyniku,
    jest to tranzystor typu "MP41"

P.S. na jego obudowie/ na masie/ jest symbol "-" minus
    Darektbg
    Level 21  
    przedewszystkim aby zmiezyć wzmocnienie hfe w meirniku, trzeba wiedzieć ajki to radzaj tranzystora pnp, npn i włozyć odpoweidnio albo przełączyć przełącznik(zależy od miernika).
    Teutel
    Level 17  
    no to wg mnie jest to tranzystor PNP i wynik jest 5/V i co dalej?
    Dykus
    Level 27  
    A co chcesz wiedzieć o tym tranzystorze?

Zakładając, że poprawnie włożyłeś badany tranzystor w gniazdo pomiarowe (podstawkę), tzn. odpowiednie wyprowadzenia tranzystora do odpowiednich otworów w mierniku, to miernik pokazał Ci 'stałoprądowe wzmocnienie tranzystora', czyli po prostu "betę" (β) - jeden z parametrów tranzystora (najpopularniejszy) potrzebnych przy projektowaniu układu. Wynik masz dla określonego punktu pracy - warunki pomiarów możesz sprawdzić w instrukcji.
    Nie wiem co to za tranzystor, ale jeśli jest sprawny tranzystor małej mocy, to wg mnie powinien mieć betę większą od 5. Błędny wynik może wynikać z nieprawidłowego włożenia w podstawkę, lub uszkodzenia. Obecnie ciężko znaleźć tranzystor małej mocy, który miałby betę <40.

Zazwyczaj jednak w ten sposób się tranzystorów nie sprawdza, gdyż używany tranzystor ma z reguły krótsze wyprowadzenia niż nowy, na tyle krótsze, że nie kontaktuje on z blaszkami wewnątrz gniazda miernika. Trzeba dolutować druciki, a tego nikomu robić się nie chce (chyba, że sytuacja tego wymaga, np. selekcja tranzystorów). W praktyce więc najłatwiej sprawdzić tranzystor przy użyciu 'testera diod'. W ten sposób jednak nie zidentyfikujemy (w prosty sposób) wyprowadzeń tranzystora (jeśli ich nie znamy). Ale od czego są Google, EleNota, Elektroda, itp. :)
    maciej_333
    Level 37  
    Tak, to zapewne ruski tranzystor pnp. Najpewniej w dodatku germanowy zabytek. Odczytane z miernika hfe jest trochę małe, nawet jak na german. Ponadto wzmocnienie hfe podajesz bez jednostek. Dodatkowo prametr ten oznacza, że jak przez bazę puścisz prąd równy 1µA przy hfe=100, to prąd kolektora będzie większy, a pozyskasz go mnożąc prąd bazy przez hfe. Co oznacza, że prąd kolektora będzie równy 100µA. Jednak te wzmocnienie stałoprądowe równe 5 to za mało. Sprawdz ten tranzystor lepiej jeszcze omomierzem.
    Teutel
    Level 17  
    masz racje to ruski tranzystor, rocznik `78,
    opór między kolektorem a bazą oraz między emiterem a bazą wynosi 198Ω
    Ptolek
    Level 36  
    Zapewne jest to stary tranzystor germanowy (można to poznać po małym "oporze" 198Ω, krzemowe mają ten "opór" około 700Ω, piszę w cudzysłowiu bo chodzi tak naprawdę o spadek napięcia na złączu B-E i B-C)
    Co do funkji "OUT", generuje ona przebieg prostokątny, ale co wtedy pokazuje się na wyświetlaczu ?
    Teutel
    Level 17  
    Ptolek wrote:
    Co do funkji "OUT", generuje ona przebieg prostokątny, ale co wtedy pokazuje się na wyświetlaczu ?

nie rozumiem, kiedy ?
    Ptolek
    Level 36  
    Wtedy, kiedy na mierniku ustawiona jest ta funkcja...
    Np. ustawiam na generator, podłączam do transformatora głośnikowego z głośnikiem po drugiej stronie, wyświetlacz pokazuję liczbę 10 - co ona oznacza ?
    maciej_333
    Level 37  
    Czyli tranzystor jest ok. O ile "opór" w kierunku zaporowym obu złącz jest duży (bardzo). Tak niskie Hfe może być spowodowane złym umieszczeniem go w podstawce (inne wyprowadzenia). Hfe=5 to za mało, dla porównania germanowy TG50 miał chyba wzmocnienie Hfe=50 (jak dobry egzemplarz trafiliśmy).

P.S. Czy to jest tranzystor mocy ? Jak tak, to takie małe Hfe może być normalne.
    Teutel
    Level 17  
    ale gdybym źle włożył tranzystor w miernik, to odczytu w ogóle by nie było
    maciej_333
    Level 37  
    Nie koniecznie. Właśnie znalazłem coś o tym tranzystorze:

germanowy, pnp
    Ucb=30V
    Ube=5V
    Uce=15V
    Ic=20mA
    P=150mW
    βmin=30
    βmax=100
    ft=1000KHz
    Tmax=85°C
    szumy=1,2dB

Jak widać nie jest to tranzystor mocy ? Odpowiedniki tego ruskiego cuda to AC128, 2N2706. Nie zabardzo ufam katalogowi z którego to przepisałem, ale może te parametry są ok. Wyprowadzenia są typowe. Baza po środku, a po bokach kolektor i emiter. Emiter masz od storny tego odstajacego od obudowy elementu.
    Teutel
    Level 17  
    no cóż, niestety nie wiem, czy to można poznać po cechach fizycznych. czy na podstawie sposobu podłączenia w obwodzie?
    Dykus
    Level 27  
    Wg mnie nie do końca. Jeśli zamienisz kolektor z emiterem to tranzystor może pracować w stanie inwersyjnym (role złącz baza-emiter i baza-kolektor zostają jakby zamienione) i wtedy miernik może pokazać jakąś wartość, która oczywiście nie będzie wartością "bety". Wg mnie zależy to od konstrukcji miernika.

A typ tranzystora (tzn. ze względu na moc) najczęściej można poznać poprzez obudowę (jeżeli nie przez samo oznaczenie), ale na początek polecam do badań wykorzystać jakieś typowe, popularne tranzystory np. małej mocy - kup BC547, kosztuje w sklepie grosze, zmierz "betę", porównaj z danymi katalogowymi, itd. Podobnie z tranzystorami wylutowanymi z jakiegoś starego sprzętu RTV (tylko nie ruskiego). Ruskie tranzystory zostaw na później... :)

O ile dobrze wyczytałem, jako generator Twój miernik wytwarza przebieg prostokątny o częstotliwości 50Hz.
    Teutel
    Level 17  
    Maciek333 dzięki za informacje, można wiedziec z jakiej strony wziąles dane? bo mam kilka innych "zabytków" do sprawdzenia