Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Telewizor Samsung UE32M5572 - nie wyszukuje kanałów pomimo dobrego sygnału

07 Wrz 2018 15:16 4101 16
 • Poziom 9  
  Kupiłem nowy telewizor Samsung UE32M5572, który posiada wbudowany tuner telewizji cyfrowej naziemnej, z zamiarem podłączenia anteny kierunkowej. Mieszkam w województwie śląskim, antena skierowana na południe.
  Po wyszukaniu automatycznym kanałów okazało się że telewizor znalazł zaledwie 8 kanałów plus kilka testowych.
  Antena, której używam, to antena zewnętrzna kierunkowa DVB-T YAGI 21-69 wraz z symetryzatorem. Przewód koncentryczny podłączony bezpośrednio od symetryzatora anteny do gniazka w telewizorze.
  Dotychczas na starym telewizorze kineskopowym z zewnętrzym dekoderem Ferguson Ariva T65 łapałem prawie trzydzieści kanałów plus kilka czeskich i kilka testowych na tej samej antenie, w tym samym ustawieniu. Jedyne co zmieniłem to przepiąłem przewód koncentryczny anteny ze starego dekodera do nowego telewizora.
  Kanały na nowym telewizorze próbowałem wyszukać kilka razy automatycznie oraz w trybie manualnym wpisując numer kanału - bez skutku. Antena jest przymocowana za oknem na trzecim piętrze skierowana w wolną przestrzeń między blokami. Przekręcałem antenę po kilka stopni w zakresie około 20-30 stopni ponownie wyszukując programy. Efekt był taki, że złapałem na nowym telewizorze jeden czy dwa nowe kanały, a straciłem inne. Przypomnę, że podłączając w tym momencie stary dekoder w dalszym ciągu łapię wszystkie kanały z MUX 1, 2, 3 oraz 8.
  Sprawdzając jakość sygnału na tym samym kanale w telewizorze a w starym dekoderze widzę znaczną różnicę:
  Telewizor Samsung UE32M5572 - nie wyszukuje kanałów pomimo dobrego sygnałuDSC_02..JPG Download (1.21 MB)
  siła sygnału 3%, jakość sygnału 16% na nowym telewizorze Samsung,
  Telewizor Samsung UE32M5572 - nie wyszukuje kanałów pomimo dobrego sygnałuDSC_02..JPG Download (696.52 kB)
  jakość sygnału 80% na starym dekoderze Ariva przy tym samym ustawieniu anteny.

  Podejrzewam jednak, że sygnał nie jest wcale tak słaby jak sugeruje informacja gdyż obraz jest doskonały i nie widać oznak słabego sygnału - żadnych kolorowych kwadratów jak przy błędach w odbiorze sygnału cyfrowego. Niektóre kanały, które odbieram na tunerze nowego telewizora pokazują siłę sygnału 100%.

  W trakcie pisania tematu odkryłem, że dekoder Ariva chyba ma jakiś wbudowany wzmacniacz, po wyłączeniu opcji "zasilanie anteny" w menu dekodera tracę wszystkie kanały - brak sygnału lub słaby sygnał. A po wyszukaniu od nowa mam tylko te same kanały co na nowym telewizorze.
  Telewizor Samsung UE32M5572 - nie wyszukuje kanałów pomimo dobrego sygnałuDSC_02..JPG Download (322.28 kB)
  To by mogło sugerować rozwiązanie problemu.
  Być może tuner w telewizorze również ma taki wzmacniacz lecz jeszcze nie znalazłem takiej opcji, nie rozgryzłem do końca menu tego telewizora. Jeśli ktoś jest posiadaczem podobnego modelu i wie na pewno czy taka opcja jest lub jej nie ma wcale proszę o informację.
  Jeśli jednak konieczne okaże się podłączenie jakiegoś wzmacniacza proszę o poinstruowanie jak wygląda takie urządzenie i jak to się podłącza. (nie znam się na tym)
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  Masz wzmacniacz w antenie.
  Ariva wysyła zasilanie 5V po włączeniu funkcji "zasilania anteny" a TV nie dlatego ten wzmacniacz nie ma zasilania i odbiór jest kiepski.
 • Pomocny post
  Poziom 34  
  maniekqqq - czy aby na pewno w puszce antenowej masz symetryzator?
  Chyba jednak wzmacniacz antenowy...
 • Poziom 9  
  Zatem możliwe jest, że w puszce mam wzmacniacz. Nie zdawałem sobie sprawy, że tak to działa.
  Jutro rozbiorę puszkę i sprawdzę co tam siedzi.

  Czy zatem mógłbym podłączyć jakiś zasilacz impulsowy 5V lub 12V do takiego wzmacniacza w puszce? Przewód musiałby być długi. Czy też można w jakoś sposób podać to napięcie do wtyczki antenowej tak jak robi to dekoder Ariva?

  Spróbuję jutro wyjąć tę płytkę z puszki i podłączę sama antenę. Zastanawiam się czy jeśli rzeczywiście jest to wzmacniacz to wymiana na symetryzator poprawi sytuację.

  W innych podobnych tematach czytam o dodaniu tłumika ale to się chyba daje jeśli sygnał jest zbyt mocny?

  Najprościej było by gdyby telewizor również mógł zasilać antenę jak to robi Ariva. Wyczytałem, że telewizory z reguły nie mają takiej funkcji, ktoś inny jednak pisał, że Samsungi z pewnych serii mają taką opcję lecz jest to gdzieś głęboko ukryte w menu. Jeśli tak jest faktycznie i ktoś byłby w stanie pomóc mi w nawigacji mógłbym odszukać ją u siebie.

  Ostatnie pytanie, jak działa takie urządzenie? Nie widzę żadnego zasilania.
  Telewizor Samsung UE32M5572 - nie wyszukuje kanałów pomimo dobrego sygnału374c62d5ab...ee5bce.jpg Download (118.13 kB)
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  Ariva zasilała wzmacniacz napięciem 5V, więc możesz zamiast wtyczki antenowej przy TV zastosować zasilacz z separatorem, np. https://sklep.delta.poznan.pl/zasilacz-antenowy-5v100mas-zol_l1_p9192.html i wtedy wzmacniacz będzie zasilany jak z Arivy.
  Nie wiemy, jaki symbol ma wzmacniacz w puszce antenowej, bardzo możliwe, że powinien być zasilany napięciem 12V https://sklep.delta.poznan.pl/zasilacz-antenowy-12v100mas-gol_l1_p9012.html
  Do "urządzenia" (wzmacniacza) musi być jeszcze zasilacz 12V z separatorem (taki, jak podałem powyżej w linku).
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Cytat:
  W trakcie pisania tematu odkryłem, że dekoder Ariva chyba ma jakiś wbudowany wzmacniacz, po wyłączeniu opcji "zasilanie anteny" w menu dekodera tracę wszystkie kanały - brak sygnału lub słaby sygnał.

  W antenie masz wzmacniacz i Ariva miała włączone zasilanie i dlatego odbierało. Kup zasilacz najlepiej z regulacją i podłącz przy TV.Telewizor Samsung UE32M5572 - nie wyszukuje kanałów pomimo dobrego sygnału
 • Poziom 9  
  Dziękuję wam za pomoc. Teraz gdy znam rozwiązanie problemu i wiem czego szukać widzę ile razy miałem odpowiedź pod nosem przeglądając internet.

  W puszce rzeczywiście siedzi wzmacniacz na 12 V, gdy kupowałem antenę myślałem że to symetryzator bo się nie znałem. Kupiłem dziś zasilacz antenowy 12V za dziesięć złotych. Podłączyłem kabel anteny bezpośrednio do telewizora i jestem w szoku - znalazł ponad 60 kanałów telewizyjnych choć połowa to czeskie programy. Usunąłem czeskie i testowe to zostało 31 polskich (32 z tv trwam ;-) ale bez przesady).

  Telewizor Samsung UE32M5572 - nie wyszukuje kanałów pomimo dobrego sygnałuDSC_02..JPG Download (1.24 MB)

  Siła sygnału z trzech procent na kanale nowa tv wzrosła do stu procent.

  Telewizor Samsung UE32M5572 - nie wyszukuje kanałów pomimo dobrego sygnałuDSC_02..JPG Download (1.3 MB)

  Temat chciałbym pozostawić otwarty gdyż może ktoś jeszcze odpowie czy w tych telewizorach jest funkcja zasilania anteny.

  Ciekawi mnie jeszcze jaka była by różnica gdybym usunął wzmacniacz i zamiast niego dał symetryzator. Czy ten wzmacniacz bez zasilania zewnętrznego w jakiś sposób blokuje sygnał?
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Usunięcie wzmacniacza możliwe gdy nadajnik masz blisko i odpowiedniej mocy. Wzmacniacz antenowy bez zasilania jest bardzo dużym tłumikiem sygnału. Dając zasilacz regulowany masz możliwość regulacji od tłumienia do wzmacniania, zależnie od potrzeby.
 • Poziom 34  
  Bardzo możliwe, że wzmacniacz antenowy jest zbędny- nie podałeś miejsca zamieszkania i nie wiemy jak daleko masz do nadajnika.
 • Poziom 9  
  Mieszkam w Sosnowcu, najbliższy nadajnik chyba jest w Katowicach więc całkiem blisko. Bez wzmacniacza mógłbym się pozbyć zasilacza i przedłuźacza. I zrobiłoby się schludniej na komodzie. Musiałem kombinować z wtyczką zasilacza bo telewizor ma strasznie niewygodnie umieszczone gniazdka.

  Dziękuję za tak jasne wyjaśnienie sprawy.
 • Poziom 9  
  Minął miesiąc od zakupu telewizora. Nadal korzystam ze wzmacniacza antenowego. Mam jednak pewien problem z odbiorem programów. Otóż w dzień mam wszystkie kanały i dobry sygnał, natomiast późno w nocy nie ma niektórych kanałów, a spora część ma zaniki sygnału co kilka minut lub nawet co kilkanaście sekund. Telewizję jeśli oglądam to oglądam dopiero po północy ponieważ mniej więcej o tej porze kończę pracę. Niestety zaniki sygnału sa tak uciążliwe, że najczęściej wyłączam telewizor zdenerwowany. Próbowałem już przekręcać antenę o niewielki kąt. W dzień nie ma problemów, w nocy nie da się oglądać. Sygnał ma siłę 100%, momentalnie spada do 0% by za chwilę wrócić na 100%.
  Czym może być to spowodowane?

  Zdjęcia zrobione są w odstępie kilku sekund.
  Telewizor Samsung UE32M5572 - nie wyszukuje kanałów pomimo dobrego sygnału Telewizor Samsung UE32M5572 - nie wyszukuje kanałów pomimo dobrego sygnału
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  Przesterowany sygnał - za duże wzmocnienie wzmacniacza.
  Spróbuj usunąć wzmacniacz w antenie i zasilacz z separatorem przy TV i założyć symetryzator w antenie oraz zwykłą wtyczkę antenową przy TV.
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 9  
  W poniedziałek kupię symetryzator i sprawdzę.

  Pomogło, po zamianie wzmacniacza na symetryzator mam te same programy co wcześniej, oraz jest dobry odbiór w dzień i w nocy. Siła sygnału na większości kanałów wynosi 100%, tylko na regionalnej waha się w okolicy 70%.
  Dziękuję za pomoc.

  Jestem ciekawskim człowiekiem i tylko zastanawia mnie jaka jest przyczyna tego, że tylko w nocy sygnał był przesterowany. Tłumaczę sobie to tym, że w nocy może zakłócenia są mniejsze, a może sygnał z anteny nadawczej jest silniejszy?
 • Poziom 9  
  Tak jak koledzy z forum doradzili dokupiłem zasilacz do wzmacniacza który znajdował się w puszce gdyż ten telewizor nie zasilał anteny w przeciwieństwie do starego dekodera Ariva. Okazało się również, że sam wzmacniacz nie był konieczny ponieważ anteny nadawcze są blisko mojego miejsca zamieszkania - wymiana wzmacniacza na symetryzator rozwiązała problem przesterowania sygnału. Jedyne co należało od początku zrobić to kupić symetryzator za 4 zł i zamontować w puszce anteny.

  Dziękuję za pomoc. Człowiek się całe życie uczy, może przyjdzie kiedyś czas, że i ja komuś pomogę.