Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Diagnoza przekaźników sterownika ABS

07 Wrz 2018 15:36 546 7
  • Poziom 3  
    Witam szanownych forumowiczów, od dłuższego czasu próbuję zdiagnozować problem sterownika ABS w samochodzie. Problem jest natury elektrycznej lub elektronicznej. Kontroler wymieniałem już dwukrotnie, ostatnio na sprawdzony, działający, bez skutku. Problem pozostaje ten sam. Komputer zgłasza błąd przekaźnika (solenoid valve relay).

W załączeniu diagram układu oraz pomiary, które wykonałem. Pomóżcie proszę z diagnozą co może powodować objawy, które obserwuję.

Diagnoza przekaźników sterownika ABS

- Mierzę masę w miejscu oznaczonym jako "PUMP" na schemacie, tam jest połączenie dodatnie do silnika pompy ABS, myślę że nie powinno być tam masy, dlatego wyniki podzieliłem na dwa warianty, z silnikiem podpiętym (masa) i odpiętym
    - Po 10 czy 15 sekundach lewy przekaźnik się rozłącza, zapewne przez sterownik, robiłem również pomiary w tym stanie
    - Na pomarańczowo w pomiarach zaznaczone jest co wg mnie jest niewłaściwym wynikiem
    - Napięcie na wejściu układu wynosi ok. 11.2V (oznaczone jako "AKU") myślę że spadek do 10.8 wynika z zastosowania diod w układzie
    - Nie rozumiem dlaczego napięcie na pinach 87, 30 lewego przekaźnika i 86 prawego przekaźnika (są połaczone) spada do 0,7V kiedy lewy przekaźnik jest załączony (kluczyk włączony, napięcie podawane przez wejście oznaczone jako "KEY")
    - Nie rozumiem dlaczego pin 30 prawego przekaźnika dostaje 10,6V po 10-15 sekundach kiedy lewy przekaźnik się rozłącza, powinien mieć napięcie jedynie przy załączeniu obu przekaźników (?)
    - Nawet po odłączeniu pompy (i potencjalnie zwarcia do masy), nie rozumiem dlaczego napięcie na pinach 87, 30 lewego przekaźnika i 86 prawego spada do 0,7V, skoro powinno być pobierane bezpośrednio z akumulatora poprzez pin 87

Będę bardzo wdzięczny za Wasze wsparcie. :oops: :)
  • MetalworkMetalwork
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    AlfaWhiz napisał:
    - Mierzę masę w miejscu oznaczonym jako "PUMP" na schemacie, tam jest połączenie dodatnie do silnika pompy ABS,

Nie bardzo rozumiem - chodzi Ci o podłączenie przewodu minusowego miernika? Jeśli tak to powinieneś go podłączyć do minusa akumulatora bądź do punktu opisanego "0".
    AlfaWhiz napisał:
    - Nie rozumiem dlaczego napięcie na pinach 87, 30 lewego przekaźnika i 86 prawego przekaźnika (są połaczone) spada do 0,7V kiedy lewy przekaźnik jest załączony (kluczyk włączony, napięcie podawane przez wejście oznaczone jako "KEY")

To znaczy, że w miejscu AKU też masz w tym czasie 0,7V? Mierzyłeś?
    AlfaWhiz napisał:
    Nie rozumiem dlaczego pin 30 prawego przekaźnika dostaje 10,6V po 10-15 sekundach kiedy lewy przekaźnik się rozłącza, powinien mieć napięcie jedynie przy załączeniu obu przekaźników (?)

Na schemacie widać połączenie "idące w dół" (przy napisie PUMP) może to napięcie pojawia się "z dołu".
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 3  
    Dzięki Adam-T za odpowiedź.

Adam-T napisał:
    Nie bardzo rozumiem - chodzi Ci o podłączenie przewodu minusowego miernika? Jeśli tak to powinieneś go podłączyć do minusa akumulatora bądź do punktu opisanego "0".

W tamtym miejscu mierzę ciągłość do masy, zarówno do punktu opisanego jako "0" jak i do klemy ujemnej akumulatora. Nie wiem czy to dobrze, załączam pod spodem pełny diagram, na którym widać też silnik pompy.

Adam-T napisał:

Zmierzę jeszcze raz dla pewności, dam znać.

Adam-T napisał:
    Na schemacie widać połączenie "idące w dół" (przy napisie PUMP) może to napięcie pojawia się "z dołu".

To możliwe (i chyba jedyne) wytłumaczenie, jednak nie rozumiem po co sterownik miałby tam podać +12V. Na pełnym schemacie widać, że to w zasadzie linia kontrolna prowadząca do sterownika (oznaczony jako "C.P.U."), która jest używana do mierzenia napięcia na wejściu pompy i jednocześnie stanu prawego przekaźnika. Nie wiem po co miałaby być wysterowana na +12V, ale to możliwe.

Tak jak pisałem, to jest już trzeci sterownik, który testuję. Ponieważ są dość rzadkie i stosunkowo drogie, boję się wstawić kolejny, nie mając wcześniej pewności, że nie zostanie zniszczony po zamontowaniu z powodu jakiegoś przepięcia czy zwarcia. Chciałbym zrozumieć co dzieje się w tym układzie w obecnej sytuacji.

W nagłówkach moich pomiarów jest drobny błąd, kluczyk "ON" to oczywiście te pomiary, gdzie na pinie 86 lewego przekaźnika pojawia się napięcie ("ON" i "OFF" są zamienione miejscami).

Chętnie wykonam jakieś dodatkowe pomiary jeśli coś jeszcze trzeba sprawdzić.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Mierz napięcia względem minusa a nie pompy, czyli minus miernika do karoserii albo do minusa aku.
    Te powiedzmy przekaźniki opisane jaki SELENOID VALVES są dostępne/wymienne?
  • Poziom 3  
    Wszystkie napięcia mierzone są względem minusa (masy) karoserii (rownoznaczny z minusem aku, sprawdzony punkt).

Adam-T napisał:

Potwierdzam, przed chwilą mierzyłem. Na samym wejściu układu napięcie spada do 0,7V w momencie załączenia przekaźnika. Jest to punkt teoretycznie (na podstawie schematu) zasilany bezpośrednio z akumulatora.

Co ciekawe, nawet po upływie 10-15 sekund, kiedy lewy przekaźnik się rozłącza (komputer podaje mu niecałe 12V na pin 85), kiedy ręcznie domykam lewy przekaźnik, napięcie we wszystkich miejscach opisanych wyżej (piny 87, 30 lewego przekaźnika i 86 prawego oraz punkt AKU czyli pin 2 złącza G272 na schemacie) również spada do 0,7V. Wtedy oba piny 85 i 86 prawego przekaźnika również dostają 0,7V z jakiegoś powodu.

"SOLENOID VALVES" to 4 elektrozawory znajdujące się w bloku pompy ABS poniżej modułu sterującego, który badamy. W module jest wtyczka z 6 pinami, która do nich prowadzi, widać te 6 połączeń również na schemacie, mam do nich dostęp, mogę rozpiąć i zmierzyć.

Faktycznie jest to jedno miejsce, które również jest połączone z pinami, na których tracimy napięcie.

Jakieś sugestie czego tam szukać?
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    AlfaWhiz napisał:
    Jakieś sugestie czego tam szukać?

Przerwy/uszkodzenia między pkt 2 (wczesnej oznaczonym jako AKU) a akumulatorem. Możesz tam (AKU) zamiast miernika podłączyć np żarówkę 12V/5W, która obciąży tą linię. Miernik ma dużą rezystancję wewnętrzną dlatego na początku wskazuje tam napięcie.
  • Poziom 3  
    Adam-T napisał:
    Przerwy/uszkodzenia między pkt 2 (wczesnej oznaczonym jako AKU) a akumulatorem. Możesz tam (AKU) zamiast miernika podłączyć np żarówkę 12V/5W, która obciąży tą linię. Miernik ma dużą rezystancję wewnętrzną dlatego na początku wskazuje tam napięcie.

Rozumiem, że sprawdzamy w kierunku jakiegoś zwarcia lub oporu/przerwy na przewodzie zasilającym, doprowadzającym napięcie z akumulatora.

Pytanie zatem dlaczego pomiary wykazują ok. 12V kiedy przekaźnik jest rozłączony, a napięcie spada do 0,7V dopiero po jego załączeniu? Wada która uwidacznia się dopiero przy obciążeniu? Pytam żeby lepiej zrozumieć ten mechanizm.

Dodano po 49 [minuty]:

Udało mi się znaleźć osobny schemat tej linii zasilającej, jest tam jakiś bezpiecznik "maxi" 60A. Myślę że warto się mu przyjrzeć, może mieć jakieś mikro pęknięcie.

Postaram się sprawdzić w którym miejscu ucieka to napięcie na tej właśnie linii, czy przed, czy po tym bezpieczniku.

Dodano po 4 [godziny] 18 [minuty]:

Bingo! Nie sądziłem że to będzie taki banał... Adam-T miałeś rację, popchnąłeś mnie w dobrym kierunku.

Winowajcą był bezpiecznik 60A oznaczony na schemacie jako G416, jego styki były kompletnie zaśniedziałe. Wystarczyło je dobrze wyczyścić i napięcie wróciło do normy, przekaźnik załącza się normalnie, na wyjściu ma prawie 12V, przekaźnik pompy również teraz pracuje prawidłowo. Kontrolka ABS gaśnie. :)

Mylące w diagnozie były trzy rzeczy: błąd sugerujący uszkodzony lewy przekaźnik ("solenoid valve relay"), brak bezpiecznika G416 na pierwszym schemacie (po namyśle to oczywiste, że połączenie nie mogło być bezpośrednie z akumulatora bez zabezpieczenia), oraz spadek napięcia wyłącznie po załączeniu przekaźnika.

Serdeczne dzięki za pomoc, zagadka rozwiązana. :)
  • Poziom 3  
    Adam-T napisał:

Rozumiem, że sprawdzamy w kierunku jakiegoś zwarcia lub oporu/przerwy na przewodzie zasilającym, doprowadzającym napięcie z akumulatora.

Pytanie zatem dlaczego pomiary wykazują ok. 12V kiedy przekaźnik jest rozłączony, a napięcie spada do 0,7V dopiero po jego załączeniu? Wada która uwidacznia się dopiero przy obciążeniu? Pytam żeby lepiej zrozumieć ten mechanizm.

Dodano po 49 [minuty]:

Udało mi się znaleźć osobny schemat tej linii zasilającej, jest tam jakiś bezpiecznik "maxi" 60A. Myślę że warto się mu przyjrzeć, może mieć jakieś mikro pęknięcie.

Postaram się sprawdzić w którym miejscu ucieka to napięcie na tej właśnie linii, czy przed, czy po tym bezpieczniku.

Dodano po 4 [godziny] 18 [minuty]:

Bingo! Nie sądziłem że to będzie taki banał... Adam-T miałeś rację, popchnąłeś mnie w dobrym kierunku.

Winowajcą był bezpiecznik 60A oznaczony na schemacie jako G416, jego styki były kompletnie zaśniedziałe. Wystarczyło je dobrze wyczyścić i napięcie wróciło do normy, przekaźnik załącza się normalnie, na wyjściu ma prawie 12V, przekaźnik pompy również teraz pracuje prawidłowo. Kontrolka ABS gaśnie. :)

Mylące w diagnozie były trzy rzeczy: błąd sugerujący uszkodzony lewy przekaźnik ("solenoid valve relay"), brak bezpiecznika G416 na pierwszym schemacie (po namyśle to oczywiste, że połączenie nie mogło być bezpośrednie z akumulatora bez zabezpieczenia), oraz spadek napięcia wyłącznie po załączeniu przekaźnika.

Serdeczne dzięki za pomoc, zagadka rozwiązana. :)