Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Falownik Inwerter Solaredge fotowoltanika

norim_no 07 Sep 2018 20:06 20316 27
 • #1
  norim_no
  Level 9  
  Witam posiadam falownik solaredge SE 3500 oraz 8 paneli fotowoltaicznych zamontowanych na dachu . Panele są bez optymalizatorów mocy .Dowiedziałem się że bez nich falownik nie będzie działał . Pytanie czy jest możliwość włączenia mojej elektrowni bez optymalizatorów albo czy jest możliwość wyłączenia w jakiś inny sposób -obejście tego problemu . Optymalizatory mi nie są za bardzo potrzebne bo nie ma opcji zaciemnienia -zasłonięcia padających promieni słonecznych.
 • #3
  norim_no
  Level 9  
  nawet w meni falownika nie można tego przeprogramować ?
 • #4
  prose
  Level 35  
  A podłączałeś panele pod falownik?
 • #5
  norim_no
  Level 9  
  tak . napiecie z paneli 290V DC. po stronie AC 232V na wyswietlaczu -oczywiscie napięcie sieci podłączone inaczej by falownik nie ruszył . obciążyłem siec i pobiera prąd z sieci .... na wyświetlaczu gdzie ma pokazywać ile mocy wysyła falownik .....niestety 0 .... Dioda zielona świeci niby że wszystko jest OK.
 • #7
  prose
  Level 35  
  Nominalne napięcie falownika jest 350 V, 290 V może być za niskie
 • #8
  norim_no
  Level 9  
  producent nie podaje minimum - w danych jest znamionowe napięcie DC 380 -max 480 ale jak zadzwoniłem do firmy co montuje takie falowniki powiedzieli że bez problemu 290V jest ok .
 • #9
  prose
  Level 35  
  Radziłbym wymienić falownik na falownik z MPPT.

  Dodano po 5 [minuty]:

  Spróbuj w menu ustawienia, może coś źle jest ustawione.
 • #10
  norim_no
  Level 9  
  Już mam wszystko zamontowane podlaczone i bardzo dobry falownik jesli chodzi o sprawność i firmę ....chyba kupię te optymalizatory i zostawię to tak jak jest . wymiana falownika drożej wyjdzie
 • #11
  bestler
  Admin of DIY, Automation
  Jeśli byłoby ok, to by działało. 290V to dla większości falowników jest o 60V za nisko.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Jeśli masz panele po 38V to może przemyśl możliwość dokupienia 2szt.
 • #12
  norim_no
  Level 9  
  obyś miał racje bo dokupić paneli mogę mam 300W . Ale podobno falowniki soleredge muszą mieć optymalizatory ......inaczej sie nie włączą
 • #13
  prose
  Level 35  
  norim_no wrote:
  bardzo dobry falownik jesli chodzi o sprawność i firmę
  Nie powiedziałbym że jest taki dobry i ma dużą sprawność ,Fronius symo ma większą sprawność.
 • #14
  norim_no
  Level 9  
  nie będziemy zajmować się szczegółami . Gdybym wcześniej wiedział ..ale stało sie .
 • #16
  norim_no
  Level 9  
  nie chodzi tu o .... Jak to bywa cudze chwalicie a swojego nie znacie. Ja już kupiłem i po prostu o tym nie wiedziałem że te falowniki wymagają optymalizatorów. Na pewno jest jakiś sposób obejścia tego problemu tylko tego typu instalacji jest za mało w naszym kraju żeby ktoś to złamał . Napisze tak jeśli przy samochodach można czynić cuda poprzez komputer nie wierzę że tego nie idzie obejść Ale dzięki wszystkim co mieli i chcieli zainteresować sie moim problemem .
 • #18
  norim_no
  Level 9  
  wiem że tego nie przeszkocze . ale jednego jestem pewny jeśli Falownik ma wejscie -podłączenie do komputera na pewno kiedyś znajdzie sie informatyk co po prostu wyłączy tą funkcje i tyle ....
 • #19
  bestler
  Admin of DIY, Automation
  Dołożenie paneli i tym samym zwiększenie napięcia pozwoli na uruchomienie obecnego falownika. Jednak to regulator MPPT pozwoli na maksymalne wykorzystanie mocy paneli, czego nie uzyska się bez tego urządzenia.
 • #20
  norim_no
  Level 9  
  nie nie masz racji podniesienie napięcie inaczej dołączenie paneli nie spowoduje włączenia falownika ....on jest już włączony i szuka .....czeka na komunikat z optymalizatorem .
 • #21
  bestler
  Admin of DIY, Automation
  Skoro masz taką wiedzę, to jak to się stało, że kupiłeś niekompletny i niedziałający zestaw za kilka tys? Nie znam się na wszystkich modelach falowników solarnych, tu może być jak piszesz. Jednak 290V to w większości rozwiązań będzie za mało i większość falowników zachowa się identycznie jak Twój - uruchomi i się ale moc oddawana będzie ciągle 0...
 • #22
  norim_no
  Level 9  
  przy zakupie falownika nie wiedziałem że jest to wymagane . Nie kupowałem całego zestawu tylko pewnymi etapami wiadomo nie kosztuje to 100zł. wiedze mam jaką mam na pewno początkujący jestem ale nie zgodze się że 290V z 8 nowych paneli 300W jest powodem że ten falownik nie startuje
 • #24
  prose
  Level 35  
  Solaredge nie będzie działał bo nie posiada trackera mocy, MPPT. I nie można podłączać modułów bezpośrednio bo się traci gwarancję.
 • #25
  norim_no
  Level 9  
  Tak nie ma szans żeby falowniki solaredge ruszyły bez optymalizatorów mocy . Już paro krotnie podłączyłem napięcie 290V pod falownik i oby nic się nie stało. Ze względu że nie idzie rozwiązać tego problemu zamówiłem optymalizatory i jak podłącze to napisze czy to ruszyło czy nie . Oczywiście trzeba ja skonfigurować .
 • #26
  norim_no
  Level 9  
  Kupiłem optymalizatory P 300 8szt. bo mam też tyle paneli 300W .Po podłączeniu Falownik wczytał -zaprogramował je trwało to może z 5 minut i ruszył . Więc tak jak FankyKoval napisał te rodzaje falowników nie ruszą bez optymalizatorów . Dziękuje wszystkim .
 • #27
  pbm1
  Level 2  
  Witam.

  Wprawdzie post już wiekowy, ale przepatrzeć nie mogę jakie rzeczy wypisuje się i to na elektrodzie.

  Panowie, po pierwsze i najważniejsze - SolarEdge pracuje tylko i wyłącznie z optymalizatorami i potrzebna jest pewna wiedza do planowania i wykonywania tych instalacji.

  Po drugie Fronius nie ma i nie będzie miał lepszej sprawności, ponieważ SE wymusza optymalne napięcie na optymalizatorach, co pozwala na utrzymywanie sprawności konwersji energii na stałym i możliwie najwyższym poziomie. Ne wspomnę, że każdy moduł pracuje osobno, a to osobom zapoznanym z tematem połączeń szeregowych powinno wystarczyć.

  Po trzecie, jak można pisać bzdury, że coś jest lepsze bo pracuje w szerszym zakresie napięć. Inwerter jest od tego, żeby sygnalizować nieprawidłowości w instalacji. Są normy, które inwerter ma spełniać, żeby wpiąć go do sieci, niespełnianie norm może skutkować zaprzestaniem dostawy prądu, karą, a w najgorszych przypadkach postępowaniem odszkodowawczym za awarię urządzeń w sieci. Inwertery SE również mają możliwość zmiany zakresu napięć, tyle że , nie wolno tego robić!!!

  Po czwarte, inwertery mają 2 parametry, co do napięć podawanych po DC, pierwszy to napięcie startu, drugi to zakres MPP. Przeważnie punkt startu jest wyższy niż zakres pracy, ale nie na poziomie przeszło 300V i to w inwerterze jednofazowym!!! Dobre inwertery jednofazowe mają start maks od 180 V, a są takie które startują poniżej 100 V, natomiast trójfazowe, startują przeważnie w okolicach 250 V, powyżej 300 V, to naprawdę sporadyczne przypadki, nawet ciężko mi na szybko podać przykład.

  Jestem w stanie zrozumieć wszystko, ale jak admin może wypowiadać się w trybie przypuszczającym i jeszcze doradzać dokładanie modułów do systemu, którego zupełnie nie zna. Wypadało by przynajmniej zajrzeć w ogólnie dostępne karty katalogowe oraz instrukcje. Można, też zawsze zadzwonić do dystrybutora sprzętu i dopytać, a nie w ciemno udzielać niewłaściwych rad na zasadzie "przeważnie, to...". SolarEdge, to zupełnie inny zamysł działania i nijak ma się do wszystkich "przeważnie", które utarły się w branży fotowoltaicznej.

  Panowie przepraszam za ton, ale montuję instalacje od przeszło 6ciu lat i krew mnie zalewa jak coś takiego czytam.

  Pozdrawiam
 • #28
  norim_no
  Level 9  
  Witam bardzo dobrze że Jesteś taki dobry w tej dziedzinie wiedzy jaką jest Fotowoltaika nie każdy ma tyle praktyki a forum jest po to żeby podzielić się wiedzą a nie żeby kogoś krew zalewała .
  Po pierwsze falownik kupiłem używany i okazyjnie i nie miałem czasu na sprawdzenie tego czy i w ogóle będzie potrzebował optymalizatory mocy .
  Po drugie fotowoltaika jest młodą dziedziną w naszym kraju i jest mało informatyków specjalistów w tej dziedzinie żeby np. zmienić oprogramowanie w falowniku . Napiszę Tobie szczerze ... że wolałbym dokupić sobie 2 panele niż ładować po 180zł. do każdego panelu na optymalizatory. Nie pada mi cień na nie a czy aż tyle korzyści dają ....? ale to moje zdanie .

  Wykonałem jeszcze instalację odgromową i ubezpieczyłem to.

  Pozdrawiam wszystkich.