Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Zasilanie płyty głównej lub karty graficznej.

07 Wrz 2018 23:16 279 8
  • Poziom 6  
    Cześć,

od dawna na domowym komputerze stacjonarnym występuje problem z pracą karty graficznej lub płyty głównej. Parę lat temu problem polegał na tym że karta czasami się przegrzewała (tylko w lato) i bezpieczniki ją odcinały, przez co żeby uruchomić PC trzeba było parę minut odczekać.

Jednak od tamtego czasu była w miarę oszczędzana. Jednak po jakimś czasie pojawił się bardziej irytujący problem. Mimo że karta się nie przegrzewa, po prostu odcina sterownik. Czasami monitor się włączy z powrotem z komunikatem że "Sterownik Nvidia... przestał działać ale odzyskał sprawność" a czasami trzeba wyłączyć na ostro PC i odpalić od nowa. Wymieniłem parę dni temu pastę pod grafiką (2x była wymieniana pod procesorem). Była twarda jak kamień... ale PC domowy ja ma własny i do tego laptopa a i tak jak ja się tym domowym nie zajmę nikt palcem nie kiwnie.

Stwierdziłem że warto go sformatować, a skoro już mam formatować to załaduję Windowsa 10, tu problem z wyłączaniem monitora chyba nie występował. Cały dzień siedzenia (szukałem sterów ręcznie), i pod koniec dnia wszystko hulało, do aktualizacji. Po której windows nie chciał się włączyć a ostatecznie kraszował system i wymagała ponownej instalacji. Postawiłem od nowa i dalej to samo.

Dzisiaj wróciłem do Windowsa 7, ale nadal występuje ten durny problem z wyłączaniem się grafiki.. Zaktualizowałem wszystkie sterowniki, też nie pomogło.

Wiem że już raz pisałem do Was, w tej sprawie i zalecono mi obniżenie taktowania w GPU, tak też zrobiłem i nie pamiętam ustawień fabrycznych. A sam problem występował nadal. Liczyłem że ktoś z domowników oddał przez ten czas PC na serwis.

Z kolei płytę główną podejrzewam z paru powodów,
    -monitor nie chciał się włączyć nawet po kliku krotnym resecie puki miałem pendrive w porcie, a czasami nie ma z tym problemu. Podobnie z płytą CD.
    -Gdy zewnętrzna antena wi-fi zwiększyła ilość pobieranych danych z internetu (pobierałem sterowniki) wyłączyło mi monitor.
    -Przypadkowo dotknąłem pendrive ścianki portu USB też wyłączyło monitor mimo że czasami takie dotknięcie w niczym nie wadzi.

A tu specyfikacja:

Windows 7 Ultimate 32x
    (Problematyczny Windows 10 Pro 32x)

Procesor
    Intel Pentium G630
    MAX TDP 65.0 W
    Technologia 32 nm.
    Core voltage 1.044V
    2.7 GHz

Pyłyta główna
    Gigabyte Technology
    Model H61M-S2-B3

RAM
    4 GB
    KINGSTON
    Numer seryjny 38266217

Karta graficzna
    NVIDIA GeForce GT 520
    GF119
    Technologia 40 nm

Piszcie co jeszcze wam potrzeba do pełnej diagnozy, postaram się dostarczyć niezbędnych informacji.

Z góry serdecznie i wielkie DZIĘKI za pomoc! :)
  • Poziom 42  
    Limerus napisał:
    Model H61M-S2-B3

Można spróbować bez karty GT 520 i użyć zintegrowanej do testu.
    Limerus napisał:
    Przypadkowo dotknąłem pendrive ścianki portu USB też wyłączyło monitor mimo że czasami takie dotknięcie w niczym nie wadzi

Konieczna jest diagnostyka, można rozpocząć od sprawdzenia PSU -
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1199202&highlight=
    Przy karcie można się wspomóc i sprawdzić używając HWinfo - temp, użycie GPU, użycie pamięci itd -
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=3347862&highlight=
  • Poziom 43  
    Dodatkowo zrób po kolei wszystkie testy z OCCT (po 20 minut każdy) i wstaw wszystkie otrzymane wykresy.
    www.ocbase.com
    Pokaż też profilaktycznie SMART dysku tym:
    www.hdsentinel.com
    Również test pamięci bootowalnym Memtestem:
    www.memtest.org
  • Poziom 30  
    Karta się przegrzała i powyższa usterka będzie się pogarszać. Bez jej wymiany się nie obejdzie. Oczywiście powyższe testy można wykonać, jak uda się odpalić PC z tą kartą. Jeżeli nie, to wyciągnąć i działać na zintegrowanej ( o ile jest ).

Jak dla mnie karta = śmietnik.
  • Poziom 10  
    Mialem podobne objawy w moim komputerze. Okazalo sie, ze karta graficzna doszla juz do konca swojej drogi. Co prawda na jakis czas pomogl reballing wykonany przez profesjonaliste na fachowym sprzecie, ale po pewnym czasie problem i tak powrocil.
    Gosc, ktory robil reballing mowil, ze to rozwiazanie tymczasowe i oczywiscie mial racje.
    Moim skromnym zdaniem powinienes zaczac sie rozgladac za nowa karta.
  • Poziom 6  
    Panowie dziękuję za pomoc, testów robił nie bd bo nie mam woltomierza. Większość wskazuje na winę grafiki. Zintegrowanej ten staruszek nie ma, mógł bym mu mojego gtx 1050 ti zapakować ale to wtedy i zasilacz trzeba zakładać, demontaż skręcanie mojego innymi słowy za dużo zabawy.

Już od dawna miałem obawy że karta wykitowała, ale uspokoił mnie fakt że przestały ją odcinać bezpieczniki.

Oceńcie w % według waszej opinii jak duże prawdopodobieństwo że to grafika?

Gt 520 to żaden majątek, a w razie potrzeby wymienię na 730 lub coś podobnego, ewentualnie używana jeśli macie coś w dobrym stanie za sensowne pieniądze.
  • Poziom 34  
    Limerus

Zadbaj o podzespoły w PC, aby były spawane.

Nie wiem po co używać słabych kart graficznych GT 520(dedykowanych) do wyświetlania "pulpitu" jak masz kartę zintegrowaną na złączu D-SUB. Masz również sterowniki pod VGA dla systemów od XP/Vista/7/8/10, a problem z komputem może wynikać z barku najnowszej wersji BIOS-u lub niesprawnego RAM.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    A co obecnie siedzi jako zasilacz ?

Według podanej konfiguracji komputer posiada integrę.
    Pentium G630 posiada zintegrowaną kartę graficzną, a płyta główna posiada z tyłu port D-sub (potocznie zwany VGA).

Tak więc wystarczy że wymontujesz kartę graficzną i podłączysz przewód D-sub do gniazda z tyłu płyty głównej.

Kolega Robert B podał ci testy które należy wykonać.
    Sprawdzą one m.in pamięć RAM oraz dysk twardy.
  • Poziom 6  
    Kolega trafnie ocenił klękł zasilacz, było to jakiś chińczyk Akayga czy coś pdoobnego.