Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik elektryczny hałasuje w jedną stronę

filozof97 07 Wrz 2018 23:52 381 14
  • #1 07 Wrz 2018 23:52
    filozof97
    Poziom 9  

Mam dziwny problem.

Silnik elektryczny w projektorze "Łucz" hałasuje. Ale co jest dziwniejsze - robi to tylko kręcąc się w jedną ze stron (jest przełącznik pracy). Jest to jakby metaliczne stukanie. Nie widać żadnego luźnego elementu; zdjąłem pasek napędowy z silnika, aby wykluczyć stukanie innego elementu projektora - dodaję film, na którym nagrano pracę przy zdjętym pasku. Pod obciążeniem efekt jest spotęgowany.
    Dodam, że urządzenie jest NOSem - kupiłem je w kartoniku, z niepodbitą gwarancją.

0 14
  • #3 08 Wrz 2018 16:15
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe

Sprawdź szczotki, oryginalne czy już zastąpione . Spróbuj przywrócić szczotki w gnieździe na 180' . Często przyczyną podobnego problemu bywa użycie nie standardowych szczotek i powstaje luz między szczotkami i korpusem gniazda . Przy czym obieg rotora w odwrotną stronę wywołuje podobny problem.

0
  • #4 08 Wrz 2018 17:17
    filozof97
    Poziom 9  

Szczotki są oryginalne, a przynajmniej na takie wyglądają. Sprzęt nigdy nie był używany, NOS. Nie mają też uszkodzeń, przynajmniej widocznych gołym okiem. Przed chwilą je obróciłem - nic nie pomogło.

0
  • #5 08 Wrz 2018 18:29
    aksakal

A jesteś pewny, że szum powstaje w silniku a nie w elementach projektora. Może spróbuj demontować silnik i włączyć jego oddzielnie.

0
  • #6 08 Wrz 2018 20:32
    wojtek1234321
    Poziom 30  

aksakal napisał:
    A jesteś pewny, że szum powstaje w silniku a nie w elementach projektora. Może spróbuj demontować silnik i włączyć jego oddzielnie.

Dodano po 35 [sekundy]:

filozof97 napisał:
    Jest to jakby metaliczne stukanie. Nie widać żadnego luźnego elementu; zdjąłem pasek napędowy z silnika, aby wykluczyć stukanie innego elementu projektora - dodaję film, na którym nagrano pracę przy zdjętym pasku.

0
  • #7 08 Wrz 2018 21:49
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

filozof97 napisał:
    Ale co jest dziwniejsze - robi to tylko kręcąc się w jedną ze stron

Jak dla mnie robi to w obydwie strony. Tam jest regulator obrotów?

0
  • #8 08 Wrz 2018 22:37
    filozof97
    Poziom 9  

Zdecydowanie hałasuje w jedną stronę, lepiej będzie to słyszalne na drugim filmie:

Jest regulator obrotów; na pierwszym filmie jest używany. Efekt minimalizuje się przy wysokich obrotach.

0
  • #9 09 Wrz 2018 05:11
    aksakal

Projektor modelu Lucz dział się w ZSRR w 50-60 latach ubiegłego stulecia. Na zamianę temu projektoru na początku 70 lat przyszedł model Lucz - 2 .Schematy obu projektorów są jednakowe. Tak że jeśli projektor i nie wykorzystywał, się to to nie oznacza że po takim długotrwałym czasie przechowywania techniczny jest sprawny. W pierwszej kolejności gwarancja, że smar łożysk wysechł . Należy rozebrać silnik, przemyć łożyska w gazie, benzynie, olejowi solarowemu czy w inym rozpuszczalniku i założyć świeży smar. Na zdjęciu schemat projektora.Silnik elektryczny hałasuje w jedną stronę

0
  • #11 09 Wrz 2018 08:46
    bestler
    Admin DIY, Automatyka

Sprawdź czy:
    - silnik nie ma przebicia do masy.
    - silnik nie ma luzów zarówno poprzecznych jak i wzdłużnych
    - szczotki w swoich trzymaczach nie są luźne
    - podczas pracy pojawiają się iskry na szczotkach
    - czy jak ręką kręcisz to występują jakieś zakłócenia/ dźwięki?

0
  • Pomocny post
    #12 09 Wrz 2018 20:12
    krzysiek7
    Poziom 34  

Przecież wyraźnie widać, że silnik jest mechanicznie hamowany, zbyt szybko się zatrzymuje. Ja bym szukał wady w łożyskach.

0
  • #13 09 Wrz 2018 20:21
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

krzysiek7 napisał:
    Przecież wyraźnie widać, że silnik jest mechanicznie hamowany, zbyt szybko się zatrzymuje. Ja bym szukał wady w łożyskach.

filozof97 napisał:
    Jest regulator obrotów; na pierwszym filmie jest używany.

0
  • #14 10 Wrz 2018 05:54
    aksakal

Problem sam nie zniknie jeśli tylko jej opisywać i demonstrować wideo. Pomogą tylko praktyczne kroki po jej usunięciu - wizualny przegląd poszukiwania problemu, sprawdzenie stanu szczotek i kolektora, rozbieranie silnika dla sprawdzenia stanu łożysk, usunięcie starego smaru i podsadzka nowego. Inaczej to będzie chodzeniem po kręgu.

0
  • #15 10 Wrz 2018 23:05
    filozof97
    Poziom 9  

Aktualnie próbuję jakoś wyjąć silnik z projektora. I szczerze mówiąc, nie mam zielonego pojęcia, jak jest tam zaczepiony. Z pewnością jest opaska, która trzyma go w obudowie - ale po jej odkręceniu silnik dalej siedzi mocno, tak jakby trzymało go coś w dole... tylko że na dole nie widać elementów mocujących. Planuję go wyjąć i przesmarować łożyska.

0
  Szukaj w 5mln produktów