Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dioda zenera jako wyłącznik

09 Wrz 2018 13:20 270 10
  • Poziom 7  
    Witam wszystkich, w moim samochodzie mam cały czas prąd w zapalniczce, nawet po zgaszeniu silnika. Przez to muszę pamiętać o odłączeniu wideorejestratora. Wpadłem na pomysł użycia diody zenera w tym celu, teoretycznie napięcie rośnie po uruchomieniu silnika. Moc zasilacza to 5W. Mam kilka pytań:
    1. Wystarczy sama dioda? Jeśli tak to wlutowałbym ja we wtyczkę.
    2. Jakiej diody szukać?
    3. Czy dioda przy zbyt małym napięciu nie zużywa energii?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 43  
    Diodą zenera nie wyłączysz napięcia w zapalniczce. Możesz przełączyć zasilanie zapalniczki z miejsca gdzie napięcie ginie po wyłączeniu zapłonu. Można znaleźć to w tabliczce z bezpiecznikami. Trzeba tylko pamiętać aby to miejsce było przystosowane do dodatkowego obciążenia. Najlepiej tylko podłącz w takie miejsce a gniazdo zapalniczki pozostaw bez zmian. Sam rejestrator pobiera niewiele i nie powinien być zagrożeniem jako dodatkowe obciążenie prądowe (do 0,5A). Do zapalniczki gniazda zapalniczki podłącza się różne dość duże obciążenia (zapalniczka, kompresor, lodówka turystyczna). Podłączenie jej jako dodatkowe obciążenia w tabliczce bezpiecznikowej może spowodować, że sumaryczny prąd przekroczy jego dopuszczalną wartość tego punktu.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 35  
    Kolego, diodą tego problemu nie rozwiążesz. Jak już koniecznie chcesz to rozwiązywać w ten sposób, będzie potrzebny na pewno co najmniej jeden tranzystor mocy lub przekaźnik.

Według mnie, optymalniej będzie to rozwiązać w inny sposób -

a. pociągnąć od stacyjki czy radia przewód "po stacyjce" (dający zasilanie wtedy, gdy stacyjka jest w pozycji ACC lub zapłon jest włączony) - i tu albo wykorzystać go bezpośrednio do zasilania (zależy od wydajności prądowej tej gałęzi - a to z kolei od koncepcji projektanta auta) lub dołączając go do przekaźnika, który będzie odcinał obwód zapalniczki

b. zazwyczaj gniazdo zapalniczki ma podświetlany pierścień, który włącza się po włączeniu świateł postojowych/mijania. Można by wykorzystać sygnał z tego podświetlenia do przekaźnika czy tranzystora - jak wyżej.

Oczywiście, można zrobić i tak, jak Ty chcesz - czyli wykrywać spadek napięcia np. poniżej 13,2 V - zastanów się jednak nad momentem rozruchu silnika - podczas pracy rozrusznika napięcie na akumulatorze szaleje, w rytm tego szaleństwa będzie też szalał obwód odcinający zasilanie - spora szansa na utratę nagrań i uszkodzenie systemu plików na nośniku w rejestratorze...
  • Poziom 7  
    Dzięki za odpowiedzi,
    DiZMar napisał:
    Do zapalniczki gniazda zapalniczki podłącza się różne dość duże obciążenia (zapalniczka, kompresor, lodówka turystyczna)

Do tego gniazda podłączam tylko wideorejestrator, ewentualnie ładowarkę.
    Ture11 napisał:

a. pociągnąć od stacyjki czy radia przewód "po stacyjce" (dający zasilanie wtedy, gdy stacyjka jest w pozycji ACC lub zapłon jest włączony) - i tu albo wykorzystać go bezpośrednio do zasilania (zależy od wydajności prądowej tej gałęzi - a to z kolei od koncepcji projektanta auta) lub dołączając go do przekaźnika, który będzie odcinał obwód zapalniczki

Tego chciałem uniknąć, bo wymaga to demontażu tapicerki.
    Ture11 napisał:
    b. zazwyczaj gniazdo zapalniczki ma podświetlany pierścień, który włącza się po włączeniu świateł postojowych/mijania. Można by wykorzystać sygnał z tego podświetlenia do przekaźnika czy tranzystora - jak wyżej.

Brzmi świetnie, tylko albo nie mam takiej opcji, albo nie działa mi to, musiałbym wydłubać zapalniczkę.
    Ture11 napisał:
    - spora szansa na utratę nagrań i uszkodzenie systemu plików na nośniku w rejestratorze...

Wątpię w to, rejestrator posiada własną baterię, wyłącza się parę sekund po zniknięciu zasilania, ostatecznie mogłoby zostać uszkodzone ostatnie nagranie, ale nie na tyle, żeby było nie do odzyskania.

Sprawdziłem miernikiem napięcie w zapalniczce, niestety analogowym i różnica między odpalonym i zgaszonym silnikiem wynosi ok. 0,5V - dioda będzie na tyle dokładna?
    Jak będę miał chwilę to sprawdzę te podświetlenie, ewentualnie spróbuję podciągnąć kable od strony radia, jaki przekaźnik powinienem kupić?
  • Poziom 43  
    jozinzbazin666 napisał:
    ...
    Sprawdziłem miernikiem napięcie w zapalniczce, niestety analogowym i różnica między odpalonym i zgaszonym silnikiem wynosi ok. 0,5V - dioda będzie na tyle dokładna?
    Jak będę miał chwilę to sprawdzę te podświetlenie, ewentualnie spróbuję podciągnąć kable od strony radia, jaki przekaźnik powinienem kupić?...

Przecież:
    DiZMar napisał:
    Diodą zenera nie wyłączysz napięcia w zapalniczce...

Ture11 napisał:
    Kolego, diodą tego problemu nie rozwiążesz. ...

Nie wie dlaczego chcesz to rozwiązać przy pomocy diody zenera? Podaj schemat wg którego chciałbyś aby dioda zenera wyłączała i włączała napięcie w gnieździe zapalniczki w odpowiednim momencie zakładając nawet bardzo dokładne działanie. Gdzie i jak miałby być podłączony przekaźnik? To Ty wiesz, że jest on potrzebny ale nie wiesz jaki?
  • Poziom 27  
    Witam
    jozinzbazin666 napisał:
    różnica między odpalonym i zgaszonym silnikiem wynosi ok. 0,5V

Coś z tym miernikiem lub sposobem pomiaru nie tak - jakie napięcie namierzyłeś?
    A może pomyśl nad zainstalowaniem osobnego przewodu z gniazdem zapalniczki; będzie to instalacja specjalnie dedykowana do wideorejestratora. Przewód ten możesz podłączyć do instalacji "radiowej" lub innego miejsca w którym napięcie zostaje wyłączone wraz z zapłonem.

Pozdr.
  • Poziom 43  
    kicajbas napisał:
    ...
    A może pomyśl nad zainstalowaniem osobnego przewodu z gniazdem zapalniczki; będzie to instalacja specjalnie dedykowana do wideorejestratora. Przewód ten możesz podłączyć do instalacji "radiowej" lub innego miejsca w którym napięcie zostaje wyłączone wraz z zapłonem.

Pozdr.

To radziłem w pierwszej odpowiedzi:
    DiZMar napisał:
    ... z miejsca gdzie napięcie ginie po wyłączeniu zapłonu... Najlepiej tylko podłącz w takie miejsce a gniazdo zapalniczki pozostaw bez zmian. Sam rejestrator pobiera niewiele i nie powinien być zagrożeniem jako dodatkowe obciążenie prądowe (do 0,5A). Do zapalniczki gniazda zapalniczki podłącza się różne dość duże obciążenia (zapalniczka, kompresor, lodówka turystyczna). Podłączenie jej jako dodatkowe obciążenia w tabliczce bezpiecznikowej może spowodować, że sumaryczny prąd przekroczy jego dopuszczalną wartość tego punktu.

On upiera się jednak przy diodzie zenera tylko nie podaje układu który miałby odłączać napięcie po wyłączeniu zapłonu. Chce zastosować jakiś przekaźnik tylko nie wie jaki.
  • Poziom 7  
    DiZMar napisał:
    Nie wie dlaczego chcesz to rozwiązać przy pomocy diody zenera?

Użytkownik Ture11 napisał, że teoretycznie można
    DiZMar napisał:
    Podaj schemat wg którego chciałbyś aby dioda zenera wyłączała i włączała napięcie w gnieździe zapalniczki w odpowiednim momencie zakładając nawet bardzo dokładne działanie.

Myślałem nad wlutowaniem diody w pozycji zaporowej we wtyczkę wideorejestratora, licząc na to, że przy spadku napięcia przestanie przewodzić i wyłączy wideorejestrator.
    DiZMar napisał:
    Gdzie i jak miałby być podłączony przekaźnik? To Ty wiesz, że jest on potrzebny ale nie wiesz jaki?

DiZMar napisał:
    On upiera się jednak przy diodzie zenera tylko nie podaje układu który miałby odłączać napięcie po wyłączeniu zapłonu. Chce zastosować jakiś przekaźnik tylko nie wie jaki.

Może nie wyraziłem się zbyt jasno. Przekaźnik rozważałem jako 2 rozwiązanie tzn. podłączyć go normalnie do zasilania i sterować go sygnałem ze stacyjki.
    kicajbas napisał:
    Coś z tym miernikiem lub sposobem pomiaru nie tak - jakie napięcie namierzyłeś

Mierzyłem napięcie bezpośrednio w zapalniczce, możliwe, że to wina miernika, bo jeszcze produkcji radzieckiej.
  • Poziom 43  
    jozinzbazin666 napisał:
    ...
    Myślałem nad wlutowaniem diody w pozycji zaporowej we wtyczkę wideorejestratora, licząc na to, że przy spadku napięcia przestanie przewodzić i wyłączy wideorejestrator.
    ...

W pozycji zaporowej tzn. jak? Narysuj (dorysuj ją do poniższego rysunku) podając na jakie napięcie miałaby być ta dioda. Nie sądzę aby w jakikolwiek sposób była ona dołączona by to działało.
    Dioda zenera jako wyłącznik
    jozinzbazin666 napisał:
    ... Przekaźnik rozważałem jako 2 rozwiązanie tzn. podłączyć go normalnie do zasilania i sterować go sygnałem ze stacyjki.
    ...

To rozwiązanie może zdać egzamin tylko po co przekaźnik? Można zamiast sterowania przekaźnikiem to zasilić bezpośrednio rejestrator.
  • Poziom 33  
    Kolega kombinuje pewnie żeby diodę włączyć szeregowo z zasilaniem. Idea jest dobra, jeżeli po zgaszeniu auta napięcie spadnie dioda przestanie przewodzić. Jednak nie przewidział tego, że kiedy po odpaleniu auta napięcie wzrośnie i dioda zacznie przewodzić, napięcie będzie niższe o napięcie Zenera danej diody.
  • Poziom 35  
    jozinzbazin666 napisał:
    Użytkownik Ture11 napisał, że teoretycznie można

Napisałem, że można mierzyć spadek napięcia, a nie - że tylko diodą Zenera. Taki układ dałoby się zrobić na diodzie Zenera + 1-2 tranzystorach. Osobiście wykorzystałbym do tego celu nie specjalnie kupowaną diodę, a układ TL431 - czyli taką jakby regulowaną diodę Zenera. Do tego rezystory, tranzystor mocy (unipolarny) i prawdopodobnie jeszcze jeden tranzystor - w roli małego inwertera stanu.