Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki falownik dobrać do pompy akwariowej Jebao AC-8000?

forsaken85 09 Sep 2018 18:11 624 6
    forsaken85
    Level 8  
    Witam,
    Posiadam pompę akwariową Jebao ac8000.
    Jest ona za mocna dla mojego akwarium i chciałbym założyć jej regulacje ciśnienia podawania wody. Po wielu perypetiach dowiedziałem się, że tego typu pompy sterowane są za pomocą falownika. Pompa ta ma moc 65W. Czy są na rynku jakieś niedrogie falowniki, które będą nadawały się do tego typu urządzenia?

Pozdrawiam
    jack63
    Level 43  
    Pompa wg producenta ma 70W.
    Na stronie jeabo nie ma specyfikacji o rodzaju zastosowanego silnika. Można się tylko domyślać, że symbol AC xxxx oznacza pompę z silnikiem indukcyjnym klatkowym z prawdopodobnie kondensatorem. Jednak to tylko domysły.
    Falownik i to w zasadzie jednofazowy można zastosować tylko do w/w silnika i będzie on conajmniej tyle kosztował co pompa.
    Można próbować stosować tanie regulatory mocy na triaku, ale i tak trzeba być pewnym rodzaju silnika.
    Nie spodziewam się aby w tej pompie zastosowano silnik BLDC, ale nie jest to do końca wykluczone.
    Silnik BLCD wyklucza użycie falownika oraz regulatorów na triaku.
    Najlepiej napisać do producenta i zapytać o możliwy do użycia regulator prędkości silnika.
    vodiczka
    Level 43  
    forsaken85 wrote:
    Jest ona za mocna dla mojego akwarium i chciałbym założyć jej regulacje ciśnienia podawania wody
    Jeżeli można zdławić przepływ wody to chyba najprostsze rozwiązanie. Podejrzałem dane techniczne i jak dla mnie to pompa-smok :) pompy o podobnych parametrach używałem do usuwania wody w z zalanej piwnicy. Sprzedaj ją i kup odpowiednią dla ciebie lub spróbuj się zamienić na mniejszą, najlepiej z regulowaną wydajnością. Zobacz pompy Jeabo z serii DCS.
    forsaken85
    Level 8  
    Sprzedawca wysłał mi taką bo zabrakło mniejszych. Zgodzilem się bo myślalem, że ma regulację. Minęło już sporo czasu od zakupu, a uruchomiłem popę teraz. Mogę zastosować zawór kulowy zaraz za pompą. Pytanie tylko czy nie spowoduje to jej uszkodzenia na dłuższa metę?
    vodiczka
    Level 43  
    Czy w instrukcji pompy jest podana charakterystyka jej pracy pokazująca w jakim zakresie wydajności i wysokości podnoszenia może pracować?
    Podane wartości V = 8000l/h i H = 4,5 metra to wartości teoretyczne, oznaczają maksymalną wydajność pompy przy zerowej wysokości podnoszenia i maksymalną wysokość podnoszenia przy zerowej wydajności.
    Jakim napięciem jest zasilana pompa? Może bym ją odkupił i użył do mini fontanny.
    vodiczka
    Level 43  
    Niestety, szukam na 12V lub 24V