Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwiększenie zakresu pomiarowego oscyloskopu (napięcie) dodatkowym rezystorem.

18 Wrz 2018 11:10 2763 89
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
  • OptexOptex
    jarek_lnx
    Poziom 43  
    Kraniec_Internetów napisał:
    Nie bardzo wiem jaki przewód koncentryczny użyć, bo większość tych na TME i allegro jest bardzo gruba i sztywna. 5mm to trochę sporo, wolałbym coś jak w oryginalnych sondach.
    RG174, ma 2,8mm, wewnętrzną żyłę w postaci linki i jest dość "miękki", tylko uważaj na chińskie imitacje, da się kupić taki który ma gęsty ekran miedziany (żadnej folii Al) i z miedzianą żyłą wewnętrzną (uwaga na stal pokrytą miedzią to bo standardowe wykonanie, czysta Cu jest mniej popularna).

Chciałbym jakoś zabezpieczyć oscyloskop przed uszkodzeniem sondy i podaniem 5kV na oscyloskop. Zasilanie wtedy też bym zabezpieczył.
    Możesz dać transile.
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    malyjasiu
    Poziom 18  
    Czyli jednak za bardzo uprościć się nie da :). Op-amp na końcu musi być. Weź jakiś od przesyłania sygnału kamer CCTV, one i tak muszą mieć obciążenie 50 Ohm. ZAmiast transila daj diodę zenera i 1N4148 połączone katodami. W ten sposób zmniejszysz pojemność zabezpieczenia do kilku pF. Jak zastosujesz wzmacniacz pomiarowy, to dzielnik zrób tam. Jak u zgierzmana. Nie myśl o tym, jak działa oscyloskop cyfrowy. To ma być dla Ciebie czarna skrzynka, do której podajesz określony sygnał. Sonda ma chyba współpracować z każdym oscyloskopem?
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    malyjasiu
    Poziom 18  
    Sam nie wiem czemu. Może trzeba znaleźć dokładniejszą notę. A co do przełączania zakresów po stronie pierwotnej, to widzę trochę trudności. Mogą tam występować spore potencjały. Że dasz radę je odizolować, to nie wątpię. Ale czy znajdziesz przełącznik, który je wytrzyma. Bo będą to potencjały pływające, a więc nigdy nie wiesz jak różne od ziemi.
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    jarek_lnx
    Poziom 43  
    A poza tym - z sondy wysokonapięciowej zrobiła mi się sonda mocno uniwersalna, z przełączaniem dzielników (a więc i zakresów pomiarowych ) w 8miu stopniach. I chcę by mierzyła jak najdokładniej.
    Z tą "mocną uniwersalnością" to mocno przesadzasz, sprzęt taki może być użyteczny w niektórych zastosowaniach, ale nadal nie ma tego co w oscyloskopach i sondach najbardziej cenione - szybkość, osiągając 1/100 pasma oscyloskopu z najniższej półki, trudno mówić o "mocnej" uniwersalności.

O diodzie 1N4148 warto wspomnieć że jest też fotodiodą, dosyć kiepską, ale mimo wszystko (ma szklaną przezroczystą obudowę) i jeśli pracuje w obwodach o wysokiej impedancji może wprowadzać zakłócenia pochodzące z oświetlania zasilanego impulsowo. Przy wartościach rezystorów z ostatniego schematu raczej nie zaszkodzi ale jak będziesz bardzo rozszerzał zakres to na tych najniższych może.
  • OptexOptex
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    jarek_lnx
    Poziom 43  
    No tak, ale tego niestety nie jestem w stanie przeskoczyć inaczej, niż kupując bardzo drogie wzmacniacze i robiąc dziesiątki prototypów sond by znaleźć najlepsze ułożenie ścieżek :)
    Jeśli szukasz wzmacniaczy z wbudowaną izolacją galwaniczną to faktycznie będą dosyć drogie, bo płaci się za to że ktoś rozwiązał problem za ciebie - wstawiasz i działa. Jeśli chodzi o sam transoptor to można go dostać nawet taniej niż twój wzmacniacz TLP7920, przykładowo HCPL4562 pasmo do 17MHz https://www.promelec.ru/pdf/5989-2158EN.pdf, to jeszcze nie są częstotliwości gdzie każdy mm ścieżki ma znaczenie. Fakt że do takiego transoptora trzeba trochę elementów zewnętrznych i pewnie trzeba będzie powalczyć z układem, ale wiadomo nie ma nic za darmo, niższa cena, więcej pracy.
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    jarek_lnx
    Poziom 43  
    Niby tak, ale sygnału analogowego takim transoptorem nie prześlę.
    A to niby dlaczego, przecież to transoptor do analogowych zastosowań? na pierwszej stronie dokumentacji "High Bandwidth, Analog/Video Optocouplers"

Trzeba go zmienić albo na cyfrowy a do tego trzeba drogiego ADC, zapewne kilku transoptorów, i drogiego DAC. Można też zamiast tego transoptorem puścić sygnał PWM o wypełnieniu sterowanym napięciem wejściowym sondy, ale wtedy trzeba kilku scalaków na wejściu, oraz pasmo które tak czy tak pójdzie się paść i też spadnie do 1MHz przynajmniej, a w praktyce wyszłoby, że spadnie do poziomu tych 100kHz. Także lepiej i nie dużo drożej się nie da.
    Ciekawe z psychologicznego punktu widzenia, ile to człowiek dołoży starań żeby się nie dało i żeby udowodnić że się nie da, bo jakby było inaczej...
    aż strach pomyśleć.
    więc ja też od teraz zacznę twierdzić że się nie da, aby podwyższyć twoje poczucie własnej wartości, dzięki temu że będziesz mógł żyć w przeświadczeniu że zrobiłeś najlepsze urządzenie jakie się dało.
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    dipol
    Poziom 33  
    Miałem problem ok 30 lat temu (radary)....wykonałem sztuczne obciążenie z szeregowych rezystorów młt do masy był rezystor (ostatni z drabinki) 1kOm i z niego zbierany był obraz przebiegu (podłączony oscyloskop). Osłona wykonana z teflonu!!!!(bezpieczeństwo do 30KV).
    malyjasiu
    Poziom 18  
    Wczoraj nadeszły. Na szybko zrobiłem płytkę do schematu:

Zwiększenie zakresu pomiarowego oscyloskopu (napięcie) dodatkowym rezystorem.

Układ prościutki, zachowuje się dość przyzwoicie. Sinus przenosi do około 1,5 MHz, prostokąt zaczyna się zaokrąglać przy 50 kHz. Jestem z tego układziku bardzo zadowolony, nie muszę mieć większego pasma. Na schemacie jest symbol innego układu scalonego, bo nie chciało mi się wieczorem robić biblioteki do 4562, ale to nic nie powinno przeszkadzać.
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    jarek_lnx
    Poziom 43  
    malyjasiu napisał:
    Sinus przenosi do około 1,5 MHz, prostokąt zaczyna się zaokrąglać przy 50 kHz. Jestem z tego układziku bardzo zadowolony, nie muszę mieć większego pasma.
    Sprawdzałeś pasmo bez dzielnika wejściowego?

Co to znaczy przenosi do 1,5MHz? to jest pasmo trzydecybelowe (spadek amplitudy do 0,707)?

Dodano po 3 [minuty]:

A poniżej oscylogram z szumu.
    Dasz radę wypatrzeć jakąś powtarzalność (krótsza podstawa czasu i spróbować zsynchronizować), pytam bo większość "szumów" spotykanych w praktyce nie jest szumami lecz zakłóceniami które można które możną zidentyfikować wg częstotliwości powtarzania.
    malyjasiu
    Poziom 18  
    Tamten układ z zakłóceniami już nie istnieje. Ale po wymianie AM1D na nowy (jak się zorientowałem, że zasilacz 5 V jest trefny), układ już nie szumiał. Nie wiem co jest, ale nie mogę rozpakować sondy.rar z Twojego postu. Już 3 razy pobierałem, i ciągle to samo. Myślałem, że może znajdę tam bibliotekę przełącznika obrotowego. Jaki zastosowałeś? Ja chcę użyć taki o średnicy 16 mm. Masz może bibliotekę? Co do pasma. !,5 MHz jest przy spadku 1 dB. Mierzone bez dzielnika wejściowego. Dzielnik chcę skompensować, ale muszę poszukać gdzieś odpowiednich pojemności na co najmniej 2 kV. Więcej nie będę mierzył. W zasadzie będę mierzył do 1000 V, ale kondensatory muszą być na 2 kV. Albo też je podzielę, jak rezystory. Sam jeszcze nie wiem.
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    malyjasiu
    Poziom 18  
    O kurcze. Nie używa WinRara, tylko 7zip. Jutro spróbuję. A harmoniczne 166 kHz, to nie taki kosmos :). Ale z takim szumem nie za bardzo da się mierzyć. Za ten układ, co pokazałem, na poważnie wezmę się chyba w weekend, jak będę miał trochę czasu. Zrobię lepszą płytkę, zamówiłem już obudowy.
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1