Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OptexOptex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zwiększenie zakresu pomiarowego oscyloskopu (napięcie) dodatkowym rezystorem.

09 Sep 2018 20:58 3261 89
  • Level 1  
  • OptexOptex
  • Helpful post
    Level 43  
    Musiałbyś zadbać o to aby nowy dzielnik był również dzielnikiem skompensowanym, zrób próbę, połącz rezystory i kondensator kompensujący równolegle i porównaj jak przenosi twoja sonda i fabryczna przy napięciach prostokątnych dopuszczalnych dla tej drugiej.
    Kraniec_Internetów wrote:
    ale w specyfikacji sond napisano tak samo "max. 300VRMS"
    W specyfikacji podano wykres "voltage derating" z którego wynika że ok 100V przy 1MHz
  • Level 1  
  • Level 39  
    A może zamiast pojedynczego rezystora zastosować kilka w szeregu ?

Wtedy można też zastosować większą ilość kondensatorów. Na każdym będzie mniejsze napięcie, dzięki czemu nie dojdzie do przebicia.

Przy okazji ma kolega pewien poradnik.
    http://how-to.wikia.com/wiki/How_to_make_a_100X_oscilloscope_probe
    Widać co dokładnie dzieje się z sygnałem przy braku lub niepoprawnej kompensacji.

Jeśli potrzeba tylko momenty przełączania to nawet przy zgrubnej kompensacji powinno dać się je określić.
    A tutaj jeszcze jeden film od "profesjonalisty".
    https://www.youtube.com/watch?v=jUvSP3BQpvs

Warto by jeszcze wspomnieć o chińskich sondach 100X.
    Koszt kilkanaście dolarów.
    Nie testowałem ale może warto się im przyjrzeć.
  • Level 1  
  • OptexOptex
  • Level 22  
    Budowa takiej sondy wysoko napięciowej to nie jest takie proste.
    Sam rezystor to jedno kompensacja to drugie a pasmo i napięcie max to trzecie.
    Ogólnie wraz ze wzrostem napięcia rośnie wartość rezystora dzielnika a to zwiększa znaczenie pojemności (i ind) pasożytniczych. Co może powodować różnie nie pożądane efekty, a więc zakłócać pomiar a nawet być niebezpieczne (rezonanse) dla oscyloskopu.
    I przykład
    http://4hv.org/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?178611
  • Helpful post
    Level 43  
    Dzięki za radę. Tak więc mój oscyloskop ma rezystancję wejściową 1MΩ, i pojemność 13pF. Stała RC wynosi więc t=1MΩ*13pF=13us. Z tego co pamiętam przy ustawieniu na sondzie X10 dołączany jest po prostu rezystor 9MΩ z równolegle podłączonym do niego trymerem (dobrze mówię?). Więc stała dołączonego dwójnika RC również powinna wynosić 13us, więc trymer jest ustawiany na okolice 1,44pF. Tyle że jego zakres wg specyfikacji to 10-25pF. Symulacje potwierdzają wynik 1.44pF
    Źle liczysz bo sonda ma jeszcze kabel o sporej pojemności, producent podaje że sonda ma pojemność wejściową 10pF a więc z każdym rezystorem 10M dołączasz 10pF równolegle albo 2,5pF || 40M

modero wrote:
    Budowa takiej sondy wysoko napięciowej to nie jest takie proste.
    Sam rezystor to jedno kompensacja to drugie a pasmo i napięcie max to trzecie.
    ...
    I przykład
    Owszem są pewne trudności, tylko że podajesz P6015A za przykład to sonda na 10x wyższe napięcia, więc i poziom trudności znacznie wyższy.

Ojj, późno jest, a ja na to nie wpadłem :) Tylko, że potrzebujemy napięcie 1200V rozłożyć na części po 100V, czyli minimum 12 sekcji.
    Jakbyś podzielił to na tak wiele sekcji to i poziom trudności wzrośnie ale przy kilku sekcjach nie powinno być tragedii.

Wtedy chyba lepiej dokupić ten haczyk na koniec sondy, krokodylek, na koniec przystawki dodać gniazdo BNC i kupić odpowiedni przewód 2xBNC.
    Jakbym miał robić od podstaw to sondę aktywną (już robiłem), bo pasywna jest bardziej kłopotliwa (specjalny przewód koncentryczny z drutem oporowym), a w aktywnej wystarczy zwykły i pojemność wejściowa wzmacniacza jest mała rzędu 1pF, kondensatory kompensujące <1pF łatwo wykonać.

Najprościej kupić tą gotową, chińską.
  • Level 1  
  • Level 43  
    Rozumiem. Czyli trymer dołączony jest równolegle do wejścia wzmacniacza i w ten sposób ustawiana jest kompensacja. W takim razie wszystko się upraszcza, oczywiście poza tą nieszczęsną sondą która będzie musiała przeżyć 2kV przy ustawieniu X1.
    Chodziło mi o to że sonda jest ustawiona na x10 ma10M||10pF do tego szeregowo dołączasz 4x 10M||10pF i masz podział przez 5 przed sondą, oczywiście można ustawić na x1 i dobrać dłuższy dzielnik.

Nie do końca rozumiem czego potrzebujesz, sondy wysokonapięciowej, różnicowej, czy może izolowanej?

Dodano po 5 [minuty]:

Chciałbym mierzyć częstotliwości do 1MHz o przebiegu okołoprostokątnym, przy czym muszę dokładnie znać momenty przełączania.
    A może da się to zrobić prostszym sposobem, do przeniesienia samych zboczy stosowałem nawet sprzężenie pojemnościowe poprzez zbliżenie sondy do przewodu wysokiego napięcia, może nie oddaje dokładnie kształtu przebiegu ale chwilę pojawienia się impulsu i owszem.
  • Level 1  
  • Level 43  
    Dla testów podłączyłem 2 kanały oscyloskopu do generatora 1kHz. Różowa sonda to X1 bezpośrednio do generatora, niebieska przełączonaq na sondzie w Xi, w oscyloskopie jako X10 i szerego o 9 rezystorów 1Mom. Przebieg jest poniekąd kosmiczny :)
    Brak kompensacji i brak ekranowania nic dziwnego.
    A jak zapobiec przesunięciu fazowemu wprowadzanemu przez sondę DIY?
    Każda sonda jakieś wprowadza, sposób pierwszy to zmierzyć i uwzględnić w pomiarach, jeśli pasmo będzie odpowiednio szerokie to przesunięcie fazy będzie małe, poza tym jest jeszcze opóźnienie w kablu.
  • Level 1  
  • Level 43  
    Quote:
    A gdyby przed sondą X10 wstawić jakiś rezystor rzędu 10MΩ (równolegle do niego kondensator do skompensowania) a punkt między sondą a tym dwójnikiem połączyć z masą za pomocą diody Zenera? Jedyny problem jest taki, że mają one pojemność rzędu 100pF.
    Są inne sposoby na ogranicznik, dwie diody szybkie, o małej pojemności, podłączone do źródeł napięcia min i max.
  • Level 1  
  • Level 20  
    Dzielnik zrobiony z rezystorów OMŁT prod. rosyjskiej. Ich indukcyjność pasożytnicza jest bardzo mała w stosunku do obecnie dostępnych (testowałem do ok 40MHz). Duża moc zastosowanych rezystorów ograniczy dryft temperaturowy. Ewentualnie trafko na ferrycie... może zmienić przekładnie w starej sondzie?
  • Level 1  
  • Level 20  
    Sonda raczej tak pytanie czy izolacja na DNE wytrzyma. Jakie rezystory do dzielnika byś potrzebował?
  • Level 1  
  • Level 39  
    Z tego co widać na chińskich sondach to izolacja też nie została jakoś kolosalnie pogrubiona.
    Z wyglądu przypomina tą najtańszą sondę uniwersalną 1X/10X P6100.

Są nieco droższe chińczyki, które zdają się mieć grubszą izolację.

Na tej najtańszej 1X/10X P6100 mierzyłem napięcia rzędu 400V DC bez problemu.

Spróbuje kolega zrobić sondę, zrobi zgrubną kompensację i sprawdzi na generatorze przebiegi dla 1MHz.

W przypadku adaptera będzie następujący problem.
    Wciąż mamy olbrzymie napięcie między masą (ekran) a żyłą sygnałową.
    Trzeba by jednocześnie dać rezystor na masie i żyle sygnałowej aby obniżyć napięcie.
    W takim wariancie mamy problem braku ekranu.

Dlatego bardziej popieram zrobienie lub kupno "lepszej" sondy niż stosowanie adaptera.

Ewentualnie można zrobić eksperyment.
    Zrobi kolega adapter bez kompensacji, podepnie zamiast oscyloskopu rezystor 1MΩ i zobaczy czy nastąpi przebicie przy podłączeniu do układu.
    Potem dodać kompensację i ponowić próbę.

Nie wiadomo jak długo wytrzyma izolacja sondy dlatego należałoby traktować to jako rozwiązanie "przejściowe".
    kowal011 wrote:
    Dzielnik zrobiony z rezystorów OMŁT prod. rosyjskiej. Ich indukcyjność pasożytnicza jest bardzo mała w stosunku do obecnie dostępnych (testowałem do ok 40MHz). Duża moc zastosowanych rezystorów ograniczy dryft temperaturowy. Ewentualnie trafko na ferrycie... może zmienić przekładnie w starej sondzie?

A jak ma się różnica między MŁT a OMŁT ?
    Tych pierwszych mam kilkaset sztuk (z czego jedno pudełko z nienaruszoną oryginalną plombą) produkcji radzieckiej.
  • Level 22  
    Taki rezystor powinien być cienkowarstwowym metalizowanym rezystorem bezindukcyjnym (nie nacinanym spiralnie)
    Jeśli zastosujesz rezystor np nacinany spiralnie bedzie on cewka a na ekranie oscyloskopu będziesz miał dodatkowe "ubogacenie" przebiegu najczęściej w postaci dodatkowych oscylacji.
  • Level 1  
  • Level 43  
    a sama sonda byłaby podłączana do oscyloskopu przewodem za 7pln z allegro (2x BNC 50 omów i metr długości).
    Przewody koncentryczne do sond pasywnych pracują z niedopasowaniem z obydwu stron i gdyby zastosować zwykły koncentryk to były by odbicia, problem eliminuje się stosując przewód koncentryczny z drutem oporowym wewnątrz, możesz zastosować taki z innej sondy, a jak chcesz zwykły to zrób dopasowanie do 50 omów z dwóch stron (jeśli mamy w układzie wzmacniacz to żaden problem)
  • Level 22  
    Przecież sie pisze że zbudowanie takiej sondy to nie jest tak proste jak sie nie którym wydaje.
    No ale chłopaki tutaj mają inną filozofię.

Budowa sondy różnicowej optoizolowanej za 200 PLN :) dobre żarty
    Chyba kolega to mocno uprościł.
    Samo zaprojektowanie to wiele dni i wiele prototypów doświadczeń ...

No ale wszystko rozkłada się o to czy chcemy mierzyć czy udawać że mierzymy ....

Dodano po 2 [minuty]:

I po prostu
    https://www.ebay.pl/itm/Oscilloscope-Probe-10...274358?hash=item1ed7c8b6f6:g:5yEAAOSwhIZbKOGk
  • Level 1  
  • Level 38  
    A może coś z testec Link cena około 180zł w NDN trzeba by zapytać bo mają w cenie euro.

Wprawdzie te 300MHz ... to można zapomnieć ale do 1MHz 2.5kV deklarują ze daje radę.

Wysoka półka to nie jest, ale mam jedną klasyczną i wykonanie przyzwoite ma. Choć jest to 10/1 i przełącznik taki za duży ale ... końcówka wymienna ( igła ) jak się zużyje i wyposażenie przydatne.

Te zwykłe koncentryczne 50Ω maja żyłę <1Ω no jak to przewód. W sondzie to około 100Ω i jeszcze jest problem z polutowaniem go. Ktoś pisał kiedyś że nie dał rady lutować a oryginalnie był zaciskany na końcach. Oczywiście mówię o żyle gorącej.
  • Level 43  
    modero wrote:
    Przecież sie pisze że zbudowanie takiej sondy to nie jest tak proste jak sie nie którym wydaje.
    Zależy co rozumiesz przez "takiej" niektórym sie wydaje że jak fabryczny sprzęt kosztuje kilka tys PLN to temat jest nie do ruszenia dla amatora.
    modero wrote:
    No ale chłopaki tutaj mają inną filozofię.
    Jak masz firmę i firma z tego żyje to kupujesz potrzebne narzędzie, bo się zwróci, ale gdy ktoś robi coś hobbystycznie, albo jednorazowo, szuka innych rozwiązań, ja eksperymenty z sondami, oraz generatorami do ich testowania (tr~1ns) robiłem głównie dla frajdy, żeby poznać coś nowego, nowe problemy techniczne i sposoby ich rozwiązywania.

modero wrote:
    Budowa sondy różnicowej optoizolowanej za 200 PLN :) dobre żarty

Powyższe projekty dotyczą konstrukcji o paśmie kilkuset kHz, niewiele, ale w pewnych specyficznych sytuacjach może być użyteczne, w porównaniu ze sprzętem fabrycznym jest to śmiesznie mało ale i cena śmiesznie niska.

modero wrote:
    No ale wszystko rozkłada się o to czy chcemy mierzyć czy udawać że mierzymy ....
    To akurat zależy od świadomości użytkownika, tego czy rozumie swoje potrzeby i ograniczenia sprzętu, jak jest głupi to nawet najlepszy sprzęt nie pomoże. Metrolodzy traktują swoją pracę trochę jak religię, która ma swoje świętości, a inżynier stosuje narzędzie odpowiednie do zadania, kiedy można zmierzę odległość kawałkiem kija, choć dla wyznawców teorii pomiarów jest to świętokradztwo.
  • Level 1  
  • Helpful post
    Level 43  
    Tyle, że z tego co przekopałem sklepy i hurtownie, przewody typowo pomiarowe o impedancji falowej 50R Link kosztują te 40pln/sztukę ale w specyfikacji nic o ich rezystancji nie napisali. Przewody o których mówiłem wcześniej, czyli takie gdzie w opisie napisano:
    Cytat:
    Najczęściej wykorzystywany w instalacjach telewizji przemysłowej, przy krosowaniu w szafach RACK oraz jako kabel połączeniowy w sprzęcie pomiarowym i kontrolnym.

Kosztuje 7 pln, I o rezystancji żyły też nikt nie wspomniał. Oczywiście nie twierdzę, że napisałeś nieprawdę, po prostu nie mogę znaleźć różnicy między tymi przewodami, i nie wiem jak je rozróżnić. Są też tańsze przewody, ale o impedancji 75 omów.
    Normalny klient nie potrzebuje przewodu o dużej stratności, RG58 i RG174 to standardowe przewody koncentryczne. To o czym piszę to podstawy, można to znaleźć w sieci, marnie widzę szanse żeby coś bardziej skomplikowanego ci tłumaczyć.

W sumie, skoro impedancja wejściowa oscyloskopu wynosi 1M, a kwestię dopasowania falowego załatwia się rezystancją żyły przewodu, to czemu wogóle przewód 75R z oscyloskopem 50R miałby powodować odbicia?
    Przewód od sondy nie ma impedancji 50 Om ani pojemności bliskiej 100pF/m (jak wszystkie przewody 50 Om).
  • Level 1  
  • Level 38  
    Cena ceną i odstrasza sam mam chęć posiadać taką w akcesoriach pomiarowych ale cena dla hobbisty zaporowa. Jak by się zarabiało to oki.
    Ale powiem ci że jednak raz kupiłem hanteka tania bo tania chwalą że nie droga a spełnia oczekiwania. Oki kupiłem i powiem że ... nakładka hakowa luźna oki trudno, ale zaczęła przerywać na module z wtykiem BNC. Tam gdzie wprowadzony jest przewód do niej. Ruch powoduje przerwanie sygnału. Fakt 20zł to nie majątek ale ... by po miesiącu nadawała się do kosza?