Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwiększenie zakresu pomiarowego oscyloskopu (napięcie) dodatkowym rezystorem.

Kraniec_Internetów 09 Wrz 2018 20:58 2322 89
  • #1 09 Wrz 2018 20:58
    Kraniec_Internetów
    Poziom 41  

Witajcie.
    Mam oscyloskop Rigol DS1054Z, wraz z oryginalnymi sondami dołączanymi do niego, czyli PVP2150.
    Teoretycznie przy wejściach oscyloskopu napisano "Max. 300VRMS", więc przy ustawieniu sond na X10 mógłbym mierzyć napięcia do 3kV, ale w specyfikacji sond napisano tak samo "max. 300VRMS". Impedancja wewnętrzna oscyloskopu to 1MΩ, a rezystor w sondzie ma 9MΩ.
    Jeżeli dodam szeregowo z sondą 2 rezystory 20MΩ 0.5W 1% 3,5kV, uzyskałbym dzielnik X50. Wtedy by napięcie na wejściu sondy (nie mylić z wejściem oscyloskopu) osiągnęło 300V, przed rezystorem musiałoby być 1,5kV, czyli akurat zakres jakiego potrzebuję. Prócz tego dzielnik X50 mógłbym ustawićsobie w opcjach urządzenia by mieć wyniki w odpowiedniej skali.
    Tylko czy to by poprawnie działało? Chciałbym mierzyć częstotliwości do 1MHz o przebiegu okołoprostokątnym, przy czym muszę dokładnie znać momenty przełączania. A może takie kombinowanie wprowadzi zbyt duże zniekształcenia/przesunięcia fazowe? Próbował ktoś tak zwiększać zakres pomiarowy?
    Pozdrawiam.

0 29
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #2 09 Wrz 2018 21:17
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Musiałbyś zadbać o to aby nowy dzielnik był również dzielnikiem skompensowanym, zrób próbę, połącz rezystory i kondensator kompensujący równolegle i porównaj jak przenosi twoja sonda i fabryczna przy napięciach prostokątnych dopuszczalnych dla tej drugiej.

Kraniec_Internetów napisał:
    ale w specyfikacji sond napisano tak samo "max. 300VRMS"
    W specyfikacji podano wykres "voltage derating" z którego wynika że ok 100V przy 1MHz

0
  • #3 09 Wrz 2018 23:15
    Kraniec_Internetów
    Poziom 41  

jarek_lnx napisał:
    W specyfikacji podano wykres "voltage derating" z którego wynika że ok 100V przy 1MHz

Niby tak, ale do 300kHz jest 300V. Ja raczej nie przekroczę 100kHz pierwszej harmonicznej, więc najszybciej czwarta harmoniczna będzie zniekształcona i mam nadzieję, że mi to nie przeszkodzi zbytnio.
    jarek_lnx napisał:
    Musiałbyś zadbać o to aby nowy dzielnik był również dzielnikiem skompensowanym,

Dzięki za radę. Tak więc mój oscyloskop ma rezystancję wejściową 1MΩ, i pojemność 13pF. Stała RC wynosi więc t=1MΩ*13pF=13us. Z tego co pamiętam przy ustawieniu na sondzie X10 dołączany jest po prostu rezystor 9MΩ z równolegle podłączonym do niego trymerem (dobrze mówię?). Więc stała dołączonego dwójnika RC również powinna wynosić 13us, więc trymer jest ustawiany na okolice 1,44pF. Tyle że jego zakres wg specyfikacji to 10-25pF. Symulacje potwierdzają wynik 1.44pF.
    By skompensować dodatkowe 40MΩ trymer dołączony równolegle to rej rezystancji musiałby wynieść 0.325pF. Problem jest taki, że na tym trymerze byłoby napięcie 1200V czego na pewno nie przeżyje.

0
  • #4 10 Wrz 2018 00:56
    pawelr98
    Poziom 36  

A może zamiast pojedynczego rezystora zastosować kilka w szeregu ?

Wtedy można też zastosować większą ilość kondensatorów. Na każdym będzie mniejsze napięcie, dzięki czemu nie dojdzie do przebicia.

Przy okazji ma kolega pewien poradnik.
    http://how-to.wikia.com/wiki/How_to_make_a_100X_oscilloscope_probe
    Widać co dokładnie dzieje się z sygnałem przy braku lub niepoprawnej kompensacji.

Jeśli potrzeba tylko momenty przełączania to nawet przy zgrubnej kompensacji powinno dać się je określić.
    A tutaj jeszcze jeden film od "profesjonalisty".
    https://www.youtube.com/watch?v=jUvSP3BQpvs

Warto by jeszcze wspomnieć o chińskich sondach 100X.
    Koszt kilkanaście dolarów.
    Nie testowałem ale może warto się im przyjrzeć.

0
  • #5 10 Wrz 2018 01:23
    Kraniec_Internetów
    Poziom 41  

pawelr98 napisał:
    Warto by jeszcze wspomnieć o chińskich sondach 100X.
    Koszt kilkanaście dolarów.
    Nie testowałem ale może warto się im przyjrzeć.

Może taka:
    https://www.gotronik.pl/sonda-oscyloskopowa-wysokonapieciowa-1001-2kv-100mhz-p-4438.html
    100pln to w sumie nie majątek.
    pawelr98 napisał:
    A może zamiast pojedynczego rezystora zastosować kilka w szeregu ?

Wtedy można też zastosować większą ilość kondensatorów. Na każdym będzie mniejsze napięcie, dzięki czemu nie dojdzie do przebicia.

Ojj, późno jest, a ja na to nie wpadłem :) Tylko, że potrzebujemy napięcie 1200V rozłożyć na części po 100V, czyli minimum 12 sekcji. Jak wykompensować osobno każdą sekcję? Można kompensować i dolutowywać następne? Ale to już ładna przystawka wyjdzie. Wtedy chyba lepiej dokupić ten haczyk na koniec sondy, krokodylek, na koniec przystawki dodać gniazdo BNC i kupić odpowiedni przewód 2xBNC.

0
  • #6 10 Wrz 2018 09:06
    modero
    Poziom 21  

Budowa takiej sondy wysoko napięciowej to nie jest takie proste.
    Sam rezystor to jedno kompensacja to drugie a pasmo i napięcie max to trzecie.
    Ogólnie wraz ze wzrostem napięcia rośnie wartość rezystora dzielnika a to zwiększa znaczenie pojemności (i ind) pasożytniczych. Co może powodować różnie nie pożądane efekty, a więc zakłócać pomiar a nawet być niebezpieczne (rezonanse) dla oscyloskopu.
    I przykład
    http://4hv.org/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?178611

1
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #7 10 Wrz 2018 10:26
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Dzięki za radę. Tak więc mój oscyloskop ma rezystancję wejściową 1MΩ, i pojemność 13pF. Stała RC wynosi więc t=1MΩ*13pF=13us. Z tego co pamiętam przy ustawieniu na sondzie X10 dołączany jest po prostu rezystor 9MΩ z równolegle podłączonym do niego trymerem (dobrze mówię?). Więc stała dołączonego dwójnika RC również powinna wynosić 13us, więc trymer jest ustawiany na okolice 1,44pF. Tyle że jego zakres wg specyfikacji to 10-25pF. Symulacje potwierdzają wynik 1.44pF
    Źle liczysz bo sonda ma jeszcze kabel o sporej pojemności, producent podaje że sonda ma pojemność wejściową 10pF a więc z każdym rezystorem 10M dołączasz 10pF równolegle albo 2,5pF || 40M

modero napisał:
    Budowa takiej sondy wysoko napięciowej to nie jest takie proste.
    Sam rezystor to jedno kompensacja to drugie a pasmo i napięcie max to trzecie.
    ...
    I przykład
    Owszem są pewne trudności, tylko że podajesz P6015A za przykład to sonda na 10x wyższe napięcia, więc i poziom trudności znacznie wyższy.

Ojj, późno jest, a ja na to nie wpadłem :) Tylko, że potrzebujemy napięcie 1200V rozłożyć na części po 100V, czyli minimum 12 sekcji.
    Jakbyś podzielił to na tak wiele sekcji to i poziom trudności wzrośnie ale przy kilku sekcjach nie powinno być tragedii.

Wtedy chyba lepiej dokupić ten haczyk na koniec sondy, krokodylek, na koniec przystawki dodać gniazdo BNC i kupić odpowiedni przewód 2xBNC.
    Jakbym miał robić od podstaw to sondę aktywną (już robiłem), bo pasywna jest bardziej kłopotliwa (specjalny przewód koncentryczny z drutem oporowym), a w aktywnej wystarczy zwykły i pojemność wejściowa wzmacniacza jest mała rzędu 1pF, kondensatory kompensujące <1pF łatwo wykonać.

Najprościej kupić tą gotową, chińską.

0
  • #8 10 Wrz 2018 12:50
    Kraniec_Internetów
    Poziom 41  

jarek_lnx napisał:
    Najprościej kupić tą gotową, chińską.

I tak chyba zrobię. i tak lepiej dać 100pln za chińską sondę 100:1 2kV, niż dłubać samemu i zrobić obwód "pomiarowy" o nieznanych parametrach.
    Za to przypomniało mi się, że mam całe wiadro rezystorów 1M, więc chyba zaraz spróbuję dołączyć 4 do sondy ustawionej na X1 i zobaczę przebieg prostokąta 1kHz bez kompensowania.
    jarek_lnx napisał:
    Jakbym miał robić od podstaw to sondę aktywną (już robiłem)

Ah, widziałem sondę Kolegi zgierzman i szczerze powiem, że za te 150-200 pln oczekiwałbym nieco szerszego pasma i mniejszych przesunięć fazowych. Mimo to fajnie wyszło.
    Znalazłem też taką: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3342537.html
    Wczoraj myślałem nad tym by zrobić własną wersję, zastępując wzmacniacze optoizolowane optotranzystorami 11kV (są bardzo tanie), ale nie mogłem na TME znaleźć ADC lepszego niż zastosowany tam ADS830. Więc konwersja sygnału na cyfrowy i ponownie na analogowy jest mocno za droga. Także w sondy optoizolowane nie chcę się bawić.
    Może znajdę jakieś tanie sondy z dzielnikiem 1:1, które przeżyją 2kV DC (mają tylko nie dostać przebicia), kupię 4, a potem dorobię sobie małe pudełeczko z odpowiednim dzielnikiem rezystorowym i kompensacją. Taka przystawka zakładana na kanały oscyloskopu.
    Na przykład P6100 4 sztuki za 60pln.

Dodano po 28 [minuty]:

jarek_lnx napisał:
    Źle liczysz bo sonda ma jeszcze kabel o sporej pojemności, producent podaje że sonda ma pojemność wejściową 10pF a więc z każdym rezystorem 10M dołączasz 10pF równolegle albo 2,5pF || 40M

Rozumiem. Czyli trymer dołączony jest równolegle do wejścia wzmacniacza i w ten sposób ustawiana jest kompensacja. W takim razie wszystko się upraszcza, oczywiście poza tą nieszczęsną sondą która będzie musiała przeżyć 2kV przy ustawieniu X1.

0
  • #9 10 Wrz 2018 16:05
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Rozumiem. Czyli trymer dołączony jest równolegle do wejścia wzmacniacza i w ten sposób ustawiana jest kompensacja. W takim razie wszystko się upraszcza, oczywiście poza tą nieszczęsną sondą która będzie musiała przeżyć 2kV przy ustawieniu X1.
    Chodziło mi o to że sonda jest ustawiona na x10 ma10M||10pF do tego szeregowo dołączasz 4x 10M||10pF i masz podział przez 5 przed sondą, oczywiście można ustawić na x1 i dobrać dłuższy dzielnik.

Nie do końca rozumiem czego potrzebujesz, sondy wysokonapięciowej, różnicowej, czy może izolowanej?

Dodano po 5 [minuty]:

Chciałbym mierzyć częstotliwości do 1MHz o przebiegu okołoprostokątnym, przy czym muszę dokładnie znać momenty przełączania.
    A może da się to zrobić prostszym sposobem, do przeniesienia samych zboczy stosowałem nawet sprzężenie pojemnościowe poprzez zbliżenie sondy do przewodu wysokiego napięcia, może nie oddaje dokładnie kształtu przebiegu ale chwilę pojawienia się impulsu i owszem.

0
  • #10 10 Wrz 2018 16:12
    Kraniec_Internetów
    Poziom 41  

Wysokonapięciowa (do 1kV plus ewentualnie jakiś zapas) wystarczy, chociaż izolowaną nie pogardzę :) Na pewno fajnie byłoby mieś sondy izolowane by masy sond nie były połączone jak jest to zrobione oryginalnie w oscyloskopie.
    Dla testów podłączyłem 2 kanały oscyloskopu do generatora 1kHz. Różowa sonda to X1 bezpośrednio do generatora, niebieska przełączonaq na sondzie w Xi, w oscyloskopie jako X10 i szerego o 9 rezystorów 1Mom. Przebieg jest poniekąd kosmiczny :)
    Zwiększenie zakresu pomiarowego oscyloskopu (napięcie) dodatkowym rezystorem.

Dodano po 2 [minuty]:

jarek_lnx napisał:
    A może da się to zrobić prostszym sposobem, do przeniesienia samych zboczy stosowałem nawet sprzężenie pojemnościowe poprzez zbliżenie sondy do przewodu wysokiego napięcia, może nie oddaje dokładnie kształtu przebiegu ale chwilę pojawienia się impulsu i owszem.

Takie rozwiązanie też już widziałem, i o ile jest ono proste w wykonaniu, to chyba jednak wolałbym ten przebieg chociaż mniej więcej zobaczyć. A jak zapobiec przesunięciu fazowemu wprowadzanemu przez sondę DIY? Proste - zrobić 4 sondy. Wszystkie przebiegi będą przesunięte, a to trochę jakby żaden nie był.

0
  • #11 10 Wrz 2018 16:37
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Dla testów podłączyłem 2 kanały oscyloskopu do generatora 1kHz. Różowa sonda to X1 bezpośrednio do generatora, niebieska przełączonaq na sondzie w Xi, w oscyloskopie jako X10 i szerego o 9 rezystorów 1Mom. Przebieg jest poniekąd kosmiczny :)
    Brak kompensacji i brak ekranowania nic dziwnego.
    A jak zapobiec przesunięciu fazowemu wprowadzanemu przez sondę DIY?
    Każda sonda jakieś wprowadza, sposób pierwszy to zmierzyć i uwzględnić w pomiarach, jeśli pasmo będzie odpowiednio szerokie to przesunięcie fazy będzie małe, poza tym jest jeszcze opóźnienie w kablu.

0
  • #12 10 Wrz 2018 17:04
    Kraniec_Internetów
    Poziom 41  

A gdyby przed sondą X10 wstawić jakiś rezystor rzędu 10MΩ (równolegle do niego kondensator do skompensowania) a punkt między sondą a tym dwójnikiem połączyć z masą za pomocą diody Zenera? Jedyny problem jest taki, że mają one pojemność rzędu 100pF.

0
  • #13 11 Wrz 2018 18:51
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    A gdyby przed sondą X10 wstawić jakiś rezystor rzędu 10MΩ (równolegle do niego kondensator do skompensowania) a punkt między sondą a tym dwójnikiem połączyć z masą za pomocą diody Zenera? Jedyny problem jest taki, że mają one pojemność rzędu 100pF.
    Są inne sposoby na ogranicznik, dwie diody szybkie, o małej pojemności, podłączone do źródeł napięcia min i max.

0
  • #14 11 Wrz 2018 20:26
    Kraniec_Internetów
    Poziom 41  

jarek_lnx napisał:
    Są inne sposoby na ogranicznik, dwie diody szybkie, o małej pojemności, podłączone do źródeł napięcia min i max.

Faktycznie. Takie 1N4148 mają pojemność 4pF, a że byłyby włączone tak jak piszesz, to zwiększają mi pojemność równoległą o 8pF, a to dość mocno zaburza pomiary napięć poniżej wartości ogranicznika. Ale pomysł mi się podoba, błąd 8pF przecież trzeba zaakceptować, bo w końcu to nie sonda za 4 tysiące tylko mała przystawka. A właśnie - Dodatkowy plus jest taki, że można całość wykonać jako przystawkę do oscyloskopu, wpinaną między wejście oscyloskopu a zwykłą sondę, a zasilaną np z przetwornicy izolowanej DC/DC +-24V która zaś zostanie zasilanie z gniazda USB oscyloskopu.
    W celu ograniczenia pojemności diody można jeszcze łączyć kilka szeregowo - napięcie ograniczenia trochę się zwiększy (powiedzmy o 2-3V) za to pojemność spadnie kilkukrotnie. To może się sprawdzić.
    Jedyny już chyba problem czy sonda nie dostanie przebicia, albo dołączany rezystor+kondensator. Kupię jakąś badziewną sondę to się sprawdzi czy przeżyje te 2kV. Transformator mikrofalówki będzie idealny do testów :P
    Dzisiaj ponownie myślałem o budowie sondy optoizolowanej różnicowej, i to się może udać. Przekopałem TME, i znalazłem 3 wzmacniacze:
    https://www.tme.eu/pl/details/tlp7820-a.e-o/transoptory-wyjscie-cyfrowe/toshiba/tlp7820aeo/
    https://www.tme.eu/pl/details/tlp7820-b.e-o/transoptory-wyjscie-cyfrowe/toshiba/tlp7820beo/
    https://www.tme.eu/pl/details/tlp7920-b.f-o/transoptory-wyjscie-cyfrowe/toshiba/tlp7920bfo/
    W sumie nie różnią się niczym, ale mają izolację do 5kV. Do tego będę potrzebował przetwornicy DC/DC izolowanej 5V na 5V, która kosztuje na TME kilkanaście złotych. Następnie przetwornica 5V na +-24V do zasilenia wzmacniacza różnicowego i sam wzmacniacz. Powinienem zmieścić się w 100pln/sondę, a zrobię 4 na raz.

0
  • #15 11 Wrz 2018 20:39
    kowal011
    Poziom 17  

Dzielnik zrobiony z rezystorów OMŁT prod. rosyjskiej. Ich indukcyjność pasożytnicza jest bardzo mała w stosunku do obecnie dostępnych (testowałem do ok 40MHz). Duża moc zastosowanych rezystorów ograniczy dryft temperaturowy. Ewentualnie trafko na ferrycie... może zmienić przekładnie w starej sondzie?

0
  • #16 11 Wrz 2018 20:43
    Kraniec_Internetów
    Poziom 41  

kowal011 napisał:
    Ewentualnie trafko na ferrycie

Za mała impedancja wejściowa sondy by była.
    kowal011 napisał:
    może zmienić przekładnie w starej sondzie?

Nawet jeżeli się da, to i tak nie wiem czy sonda przeżyje takie napięcie.

0
  • #17 11 Wrz 2018 20:47
    kowal011
    Poziom 17  

Sonda raczej tak pytanie czy izolacja na DNE wytrzyma. Jakie rezystory do dzielnika byś potrzebował?

0
  • #18 11 Wrz 2018 21:26
    Kraniec_Internetów
    Poziom 41  

kowal011 napisał:
    Sonda raczej tak pytanie czy izolacja na DNE wytrzyma.

Jaka izolacja?
    Wydaje mi się, że przewód może to przeżyć, ale rezystor w sondzie nie przetrwa spadku napięcia 2000V.
    A może zamiast takiego kombinowania kupić przewód 2xBNC, a sondę zrobić malutką złożoną z rezystorów, kondensatorów i trymera do kompensacji.

0
  • #19 11 Wrz 2018 23:34
    pawelr98
    Poziom 36  

Z tego co widać na chińskich sondach to izolacja też nie została jakoś kolosalnie pogrubiona.
    Z wyglądu przypomina tą najtańszą sondę uniwersalną 1X/10X P6100.

Są nieco droższe chińczyki, które zdają się mieć grubszą izolację.

Na tej najtańszej 1X/10X P6100 mierzyłem napięcia rzędu 400V DC bez problemu.

Spróbuje kolega zrobić sondę, zrobi zgrubną kompensację i sprawdzi na generatorze przebiegi dla 1MHz.

W przypadku adaptera będzie następujący problem.
    Wciąż mamy olbrzymie napięcie między masą (ekran) a żyłą sygnałową.
    Trzeba by jednocześnie dać rezystor na masie i żyle sygnałowej aby obniżyć napięcie.
    W takim wariancie mamy problem braku ekranu.

Dlatego bardziej popieram zrobienie lub kupno "lepszej" sondy niż stosowanie adaptera.

Ewentualnie można zrobić eksperyment.
    Zrobi kolega adapter bez kompensacji, podepnie zamiast oscyloskopu rezystor 1MΩ i zobaczy czy nastąpi przebicie przy podłączeniu do układu.
    Potem dodać kompensację i ponowić próbę.

Nie wiadomo jak długo wytrzyma izolacja sondy dlatego należałoby traktować to jako rozwiązanie "przejściowe".

kowal011 napisał:
    Dzielnik zrobiony z rezystorów OMŁT prod. rosyjskiej. Ich indukcyjność pasożytnicza jest bardzo mała w stosunku do obecnie dostępnych (testowałem do ok 40MHz). Duża moc zastosowanych rezystorów ograniczy dryft temperaturowy. Ewentualnie trafko na ferrycie... może zmienić przekładnie w starej sondzie?

A jak ma się różnica między MŁT a OMŁT ?
    Tych pierwszych mam kilkaset sztuk (z czego jedno pudełko z nienaruszoną oryginalną plombą) produkcji radzieckiej.

0
  • #20 12 Wrz 2018 07:09
    modero
    Poziom 21  

Taki rezystor powinien być cienkowarstwowym metalizowanym rezystorem bezindukcyjnym (nie nacinanym spiralnie)
    Jeśli zastosujesz rezystor np nacinany spiralnie bedzie on cewka a na ekranie oscyloskopu będziesz miał dodatkowe "ubogacenie" przebiegu najczęściej w postaci dodatkowych oscylacji.

0
  • #21 13 Wrz 2018 23:46
    Kraniec_Internetów
    Poziom 41  

Już mam. W zasadzie mam 3 opcje:
    -Budowa różnicowej sondy optoizolowanej w cenie ok. 200pln/sztuka.
    -Budowa normalnej sondy pasywnej o podziale 50:1 lub 100:1, oczywiście odpowiednio skompensowaną, zawierającą wszystkie elementy w "końcówce" sondy, a sama sonda byłaby podłączana do oscyloskopu przewodem za 7pln z allegro (2x BNC 50 omów i metr długości).
    -budowa sondy 10:1 lub 20:1 z ogranicznikiem na wyjściu sygnału. Sama sonda również miałaby wszystkie elementy w końcówce. Ogranicznik byłby zbudowany z 2 diod Zenera 100V (pojemność 100pF), oraz szeregowo z nimi podłączane diody szybkie (1-2pF) co obniżyłoby pojemność ogranicznika poniżej 1pF.

0
  • #22 14 Wrz 2018 09:41
    jarek_lnx
    Poziom 43  

a sama sonda byłaby podłączana do oscyloskopu przewodem za 7pln z allegro (2x BNC 50 omów i metr długości).
    Przewody koncentryczne do sond pasywnych pracują z niedopasowaniem z obydwu stron i gdyby zastosować zwykły koncentryk to były by odbicia, problem eliminuje się stosując przewód koncentryczny z drutem oporowym wewnątrz, możesz zastosować taki z innej sondy, a jak chcesz zwykły to zrób dopasowanie do 50 omów z dwóch stron (jeśli mamy w układzie wzmacniacz to żaden problem)

0
  • #23 14 Wrz 2018 13:50
    modero
    Poziom 21  

Przecież sie pisze że zbudowanie takiej sondy to nie jest tak proste jak sie nie którym wydaje.
    No ale chłopaki tutaj mają inną filozofię.

Budowa sondy różnicowej optoizolowanej za 200 PLN :) dobre żarty
    Chyba kolega to mocno uprościł.
    Samo zaprojektowanie to wiele dni i wiele prototypów doświadczeń ...

No ale wszystko rozkłada się o to czy chcemy mierzyć czy udawać że mierzymy ....

Dodano po 2 [minuty]:

I po prostu
    https://www.ebay.pl/itm/Oscilloscope-Probe-10...274358?hash=item1ed7c8b6f6:g:5yEAAOSwhIZbKOGk

0
  • #24 14 Wrz 2018 15:25
    Kraniec_Internetów
    Poziom 41  

@modero Ja nie pytam czy się da, tylko jak to zrobić. Tutaj mogę podziękować Koledze @jarek_lnx za kilka cennych rad, w tym o kompensacji o której zapomniałem. Dzisiaj postaram się zaprojektować 3 wersje sond, może uda mi się zbudować po 4 sztuki każdej wersji.

Dodano po 1 [godziny] 31 [minuty]:

jarek_lnx napisał:
    Przewody koncentryczne do sond pasywnych pracują z niedopasowaniem z obydwu stron i gdyby zastosować zwykły koncentryk to były by odbicia, problem eliminuje się stosując przewód koncentryczny z drutem oporowym wewnątrz, możesz zastosować taki z innej sondy, a jak chcesz zwykły to zrób dopasowanie do 50 omów z dwóch stron (jeśli mamy w układzie wzmacniacz to żaden problem)

Tyle, że z tego co przekopałem sklepy i hurtownie, przewody typowo pomiarowe o impedancji falowej 50R Link kosztują te 40pln/sztukę ale w specyfikacji nic o ich rezystancji nie napisali. Przewody o których mówiłem wcześniej, czyli takie gdzie w opisie napisano:
    Cytat:
    Najczęściej wykorzystywany w instalacjach telewizji przemysłowej, przy krosowaniu w szafach RACK oraz jako kabel połączeniowy w sprzęcie pomiarowym i kontrolnym.

Kosztuje 7 pln, I o rezystancji żyły też nikt nie wspomniał. Oczywiście nie twierdzę, że napisałeś nieprawdę, po prostu nie mogę znaleźć różnicy między tymi przewodami, i nie wiem jak je rozróżnić. Są też tańsze przewody, ale o impedancji 75 omów.
    W sumie, skoro impedancja wejściowa oscyloskopu wynosi 1M, a kwestię dopasowania falowego załatwia się rezystancją żyły przewodu, to czemu wogóle przewód 75R z oscyloskopem 50R miałby powodować odbicia? Przecież przewód jest dopasowany sam z siebie, a ewentualna różnica rezystancji to jakieś 25 tysięcznych części procenta.
    Tylko w wersji sondy optoizolowanej będzie na jej końcu wzmacniacz operacyjny. Pozostałe nie będą nawet wymagały zasilania.

0
  • #25 14 Wrz 2018 16:47
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

A może coś z testec Link cena około 180zł w NDN trzeba by zapytać bo mają w cenie euro.

Wprawdzie te 300MHz ... to można zapomnieć ale do 1MHz 2.5kV deklarują ze daje radę.

Wysoka półka to nie jest, ale mam jedną klasyczną i wykonanie przyzwoite ma. Choć jest to 10/1 i przełącznik taki za duży ale ... końcówka wymienna ( igła ) jak się zużyje i wyposażenie przydatne.

Te zwykłe koncentryczne 50Ω maja żyłę <1Ω no jak to przewód. W sondzie to około 100Ω i jeszcze jest problem z polutowaniem go. Ktoś pisał kiedyś że nie dał rady lutować a oryginalnie był zaciskany na końcach. Oczywiście mówię o żyle gorącej.

0
  • #26 14 Wrz 2018 17:04
    jarek_lnx
    Poziom 43  

modero napisał:
    Przecież sie pisze że zbudowanie takiej sondy to nie jest tak proste jak sie nie którym wydaje.
    Zależy co rozumiesz przez "takiej" niektórym sie wydaje że jak fabryczny sprzęt kosztuje kilka tys PLN to temat jest nie do ruszenia dla amatora.
    modero napisał:
    No ale chłopaki tutaj mają inną filozofię.
    Jak masz firmę i firma z tego żyje to kupujesz potrzebne narzędzie, bo się zwróci, ale gdy ktoś robi coś hobbystycznie, albo jednorazowo, szuka innych rozwiązań, ja eksperymenty z sondami, oraz generatorami do ich testowania (tr~1ns) robiłem głównie dla frajdy, żeby poznać coś nowego, nowe problemy techniczne i sposoby ich rozwiązywania.

modero napisał:
    Budowa sondy różnicowej optoizolowanej za 200 PLN :) dobre żarty

Powyższe projekty dotyczą konstrukcji o paśmie kilkuset kHz, niewiele, ale w pewnych specyficznych sytuacjach może być użyteczne, w porównaniu ze sprzętem fabrycznym jest to śmiesznie mało ale i cena śmiesznie niska.

modero napisał:
    No ale wszystko rozkłada się o to czy chcemy mierzyć czy udawać że mierzymy ....
    To akurat zależy od świadomości użytkownika, tego czy rozumie swoje potrzeby i ograniczenia sprzętu, jak jest głupi to nawet najlepszy sprzęt nie pomoże. Metrolodzy traktują swoją pracę trochę jak religię, która ma swoje świętości, a inżynier stosuje narzędzie odpowiednie do zadania, kiedy można zmierzę odległość kawałkiem kija, choć dla wyznawców teorii pomiarów jest to świętokradztwo.

0
  • #27 14 Wrz 2018 17:09
    Kraniec_Internetów
    Poziom 41  

Teraz, prócz chińskiej sondy wysokonapięciowej za 100pln o której mówiłem wcześniej znalazłem na TME sondę Hantek T3100, a ta sama na Ali jest po 53 pln. P4100 z pierwszego linku jest po 35. I to jest moment w którym sondy pasywnej budować się nie opłaca.

Chyba pozostało mi zaprojektowanie sondy optoizolowanej (tylko muszę znaleźć biblioteki wzmacniaczy izolowanych) i podejmę decyzję, czy kupić chinola za 35-50pln, czy budować za X.

Dodano po 2 [minuty]:

zdzisiek1979 napisał:
    A może coś z testec Link cena około 180zł w NDN trzeba by zapytać bo mają w cenie euro.

Wprawdzie te 300MHz ... to można zapomnieć ale do 1MHz 2.5kV deklarują ze daje radę.

Obecnie wydaje mi się, że to trochę za dużo jak na razie.

0
  • Pomocny post
    #28 14 Wrz 2018 17:21
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Tyle, że z tego co przekopałem sklepy i hurtownie, przewody typowo pomiarowe o impedancji falowej 50R Link kosztują te 40pln/sztukę ale w specyfikacji nic o ich rezystancji nie napisali. Przewody o których mówiłem wcześniej, czyli takie gdzie w opisie napisano:
    Cytat:
    Najczęściej wykorzystywany w instalacjach telewizji przemysłowej, przy krosowaniu w szafach RACK oraz jako kabel połączeniowy w sprzęcie pomiarowym i kontrolnym.

Kosztuje 7 pln, I o rezystancji żyły też nikt nie wspomniał. Oczywiście nie twierdzę, że napisałeś nieprawdę, po prostu nie mogę znaleźć różnicy między tymi przewodami, i nie wiem jak je rozróżnić. Są też tańsze przewody, ale o impedancji 75 omów.
    Normalny klient nie potrzebuje przewodu o dużej stratności, RG58 i RG174 to standardowe przewody koncentryczne. To o czym piszę to podstawy, można to znaleźć w sieci, marnie widzę szanse żeby coś bardziej skomplikowanego ci tłumaczyć.

W sumie, skoro impedancja wejściowa oscyloskopu wynosi 1M, a kwestię dopasowania falowego załatwia się rezystancją żyły przewodu, to czemu wogóle przewód 75R z oscyloskopem 50R miałby powodować odbicia?
    Przewód od sondy nie ma impedancji 50 Om ani pojemności bliskiej 100pF/m (jak wszystkie przewody 50 Om).

0
  • #29 14 Wrz 2018 18:02
    Kraniec_Internetów
    Poziom 41  

jarek_lnx napisał:
    RG58 i RG174 to standardowe przewody koncentryczne.

Czyli nienadające się do oscyloskopów?
    jarek_lnx napisał:
    Przewód od sondy nie ma impedancji 50 Om

To czemu na oscyloskopie napisano 50 Om, tak samo jak na sondach do oscyloskopów? Wiem, że chodzi tu o impedancję falową, ale przecież impedancja wejścia oscyloskopu ma 1MOm, a nie 50 lub 70. Tym samy potwierdza to co napisałeś:
    jarek_lnx napisał:
    Przewody koncentryczne do sond pasywnych pracują z niedopasowaniem z obydwu stron

A dalej:
    jarek_lnx napisał:
    problem eliminuje się stosując przewód koncentryczny z drutem oporowym wewnątrz

Ale nie wiem jak rozpoznać takie przewody dedykowane do sond. A może pi prostu kupić najtańsze sondy, i to z nich wziąć przewody z gotowymi wtykami BNC?
    jarek_lnx napisał:
    ani pojemności bliskiej 100pF/m (jak wszystkie przewody 50 Om).

A. To ile mają?
    Czy jeżeli faktycznie popsuję jakieś najtańsze sondy w celu pobrania z nich przewodów, to czy nadal będę musiał dbać o dopasowanie impedancji "za wzmacniaczem" sondy?

0
  • #30 14 Wrz 2018 18:06
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Cena ceną i odstrasza sam mam chęć posiadać taką w akcesoriach pomiarowych ale cena dla hobbisty zaporowa. Jak by się zarabiało to oki.
    Ale powiem ci że jednak raz kupiłem hanteka tania bo tania chwalą że nie droga a spełnia oczekiwania. Oki kupiłem i powiem że ... nakładka hakowa luźna oki trudno, ale zaczęła przerywać na module z wtykiem BNC. Tam gdzie wprowadzony jest przewód do niej. Ruch powoduje przerwanie sygnału. Fakt 20zł to nie majątek ale ... by po miesiącu nadawała się do kosza?

0