Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Do czego używane są bezpieczniki o charakterystyce C w domu ?

10 Wrz 2018 12:31 723 13
  • Poziom 13  
    Witam

Mam chyba mały chaos w tablicy rozdzielczej i stąd moje pytanie: w typowym domu gdzie używa się bezpieczników C ?
    Czyli np jakie powinny być do
    - komputerów
    - lodówki
    - piekarnika/płyty
    - mikrofalówki
    - gazowego pieca CO
    - odkurzacz centralny
    - pralka
    - rekuperator
    - silniki bram wjazdowych
    - oświetlenia
    Widzę, że mam takie C na oświetleniu (to chyba ok) i na kilku obwodach chyba zupełnie bez sensu (np na zasilaniu urządzeń sieci komputerowej czy domofonu). Więc z chęcią podmienię na prawidłowe przy okazji porządku w szafie.
  • Specjalista elektryk
    Takich bezpieczników można użyć do zasilania obwodów zasilających silniki.
    Ich użycie w innych obwodach jest dopuszczalne o ile zostaną spełnione warunki ochrony pporażeniowej (szczególnie warunek IPZ)
  • Poziom 13  
    No to: pralka,bramy, odkurzacz i rekuperator mają silniki.
    W sumie piekarnik i płyta też posiadają wentylatory więc to też silniki.
    Teoretycznie piec CO tez ma pompy więc silniki.
    Lodówka ma silnik w sprężarce.

Czy faktycznie te w/w urządzenia powinny być pod C ?

I co z oświetleniem ? Nie wiem czemu całe mam na bezpiecznikach C.
  • Specjalista elektryk
    szczukot napisał:
    Czy faktycznie te w/w urządzenia powinny być pod C ?

Przede wszystkim należy sprawdzić, czy spełnione są warunki ochrony pporażeniowej.
    Wszystkie odbiorniki, które wymieniłeś w zasadzie nie wymagają zastosowania bezpieczników o charakterystyce C. Jednak, jak już napisałem, w mojej ocenie, jeżeli już są, a spełniony jest zwłaszcza warunek IPZ, to mogą zostać. Tu trzeba wyraźnie zaznaczyć, że warunek właściwej ochrony pporażeniowej dla wyłącznika o charakterystyce C jest znacznie trudniej spełnić.
    szczukot napisał:
    Nie wiem czemu całe mam na bezpiecznikach C.

Ja też nie wiem
  • Poziom 25  
    W typowej instalacji budynku mieszkalnego stosowanie wyłączników o charakterystyce C ma sens jedynie przy zabezpieczaniu gniazd siłowych , służących do dorywczego zasilania odbiorników trójfazowych. W pozostałych obwodach instalacyjnych z powodzeniem sprawdzą się wyłączniki o charakterystyce B.
  • Poziom 43  
    kj1 napisał:
    Takich bezpieczników można użyć do zasilania obwodów zasilających silniki.
    takich o większej mocy, czytaj: o dużym prądzie rozruchowym w stosunku do znamionowego.
    Przy rozruchu takiego silnika np. B20 by zadziałał a C20 nie zareaguje
    szczukot napisał:
    A jaka moc tych wentylatorków? Nie żartuj.
    Nie słyszałem aby w gospodarstwie domowym, w obwodach nie dedykowanych do konkretnego odbiornika stosowano bezpieczniki C.
  • Poziom 13  
    vodiczka napisał:
    szczukot napisał:
    A jaka moc tych wentylatorków? Nie żartuj.

Moim zdaniem też żadne. Odniosłem się własnie do odpowiedzi, że takie bezpieczniki powinny być przy silnikach.

Reasumując. Nie wiem czemu mam tak dużo C u siebie. Przy okazji będę podmieniał na B, a jak jakiś się zacznie wywalać to wtedy się zastanowię z jakiego tytułu.

Fantom
    ps. Różnicówki mam jakby co wszędzie
    ps2. Przy liczniku mam C czyli ok. A zdarzyło mi się z 2 razy, że poleciały te przy liczniku. Teraz się domyślam, że w skrzynce poleciały tedy te z C. Jakby były B to przy liczniku może by się ostały.
  • Poziom 38  
    szczukot napisał:
    Jakby były B to przy liczniku może by się ostały.

Raczej by się nie ostały z powodu braku selektywnosci.
    Nie kombinuj sam z podmianą aparatów w rozdzielnicy jeśli nie posiadasz wiedzy ani potrzebnych przyrządów pomiarowych.
  • Poziom 42  
    Nie ma żadnego uzasadnienia by ch-kę C stosować powszechnie w mieszkaniówce nawet jeśli IPZ na to pozwala.
    W imię czego narażać instalację na dwukrotnie większe prądy zwarciowe skoro odbiorniki bez problemu pracują przy ch-ce B?

Karty katalogowe wyłaczników nadmiarowoprądowych zawierają informację gdzie daną ch-kę stosować.
    I tego elektryk powinien się trzymać.
  • Specjalista elektryk
    Z całym szacunkiem, ale prądy zwarciowe nie zależą od charakterystyki zabezpieczenia. Czy zastosujesz charakterystykę B czy C będą takie same.
  • Poziom 42  
    Oczywiście. Ale czas w jakim będą płynąc już od charakterystyki jest zależny.

Miałem jednak nadzieję, że zrozumiałe jest to co miałem na myśli.
    Niestety.
    Więc napiszę jaśniej.
    Prąd niepełnego zwarcia.
    A krotność 5 a 10 jest jednak różna.

Był już identyczny temat Link
    Tam przedstawiłem co sądzę o beztroskim stosowaniu o C na podstawie jednego kryterium w mieszkaniówce.
    Dla mnie to iście szatańskie rozwiązanie.
    A IPZ dziś może być taka, zaś jutro siaka.
  • Poziom 28  
    szczukot napisał:
    Mam chyba mały chaos w tablicy rozdzielczej i stąd moje pytanie: w typowym domu gdzie używa się bezpieczników C ?

W rozdzielnicy mam kilkadziesiąt obwodów i tylko dwa są zabezpieczone wyłącznikiem nadprądowym o charakterystyce C. Jest to gniazdo siłowe dla potrzeb silnika trójfazowego 4 kW a dokładnie pompy do szamba, rozruch ciężki, C16. Drugie gniazdo też siłowe ogólnego przeznaczenia C32. Niestety C40 przed licznikiem, ale to już nie mój wymysł. Reszta to charakterystyka B.
    Kto montuje wszędzie char. C ma trochę niepokolei w głowie.
  • Poziom 26  
    Panowie i Panie,
    są ludzie co by i "D" wstawili. Ale to już raczej rozmowa na Hdye-Park lub ciężki dział maszynowy. A dla wszystkich moich zastosowań wystarczy B - czasami C przy ciężkim rozruchu na rozruszniku bezpośrednim.
  • Poziom 13  
    Dziękuję wszystkim za info - no to już dla mnie jasne, że z jakiegoś powodu mam za dużo C w skrzynce.

pozdrawiam
    Fantom