Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HELUPOWER
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki kabel do kamery IP na dużej odległości położony w ziemi?

10 Wrz 2018 14:07 819 12
  • Poziom 5  
    Jaki kabel muszę zastosować do kamer IP które będą umieszczone pierwsza w odległości 30 metrów , a druga 50 metrów od rejestratora? Kable będą prowadzone w ziemi.
    Czy kabel skrętka żelowana, zewnętrzna kat 5e może być? Czy konieczne będzie zastosowanie skrętki kat-6-u-utp? Jakie są różnie miedzy tymi kablami i czy jak zastosuje kabel kat 5e bądź 6u to będzie w moim przypadku to miało to jakiś wpływ na odbiór kamer?
  • HELUPOWER
  • Poziom 38  
    kamil_77 napisał:
    Kable będą prowadzone w ziemi

Oczywiście w jakiejś rurze z tworzywa rzecz jasna ?
    kamil_77 napisał:
    Czy kabel skrętka żelowana, zewnętrzna kat 5e może być?

Wszystko co żelowe to drogie a ty raczej aż tak wydziwiać nie musisz od 12 lat mam kabel na dachu puszczony luzem do kamery i nic mu się nie dzieje aczkolwiek jeśli kabel wychodząc z ziemi będzie jakiś tam odcinek szedł po elewacji to wsadź go w korytka albo podtynkowo jeśli możesz kuć w ścianie.
    kamil_77 napisał:
    Jakie są różnie miedzy tymi kablami i czy jak zastosuje kabel kat 5e bądź 6u to będzie w moim przypadku to miało to jakiś wpływ na odbiór kamer?

Skrętka.

Jak zasilanie będzie szło tez tym kablem po POE+ to kat6 w zupełności powinna wystarczyć.

Resztę koledzy monterzy ci doradzą. Zwłaszcza jaką rurę kupić i jak głęboko zakopać.
    O ile się nie mylę można tego typu kabel puścić w rurze HDPE
  • HELUPOWER
  • Moderator Zabezpieczeń
    gradek83 napisał:
    Wszystko co żelowe to drogie a ty raczej aż tak wydziwiać

Kolego @gradek83, stosowanie do ziemi kabli żelowanych ziemnych to nie żadne wydziwianie, tylko normalna praktyka instalatorska, a zakopywanie w rurze czy bez kabli przeznaczonych do wewnątrz to zwykłe druciarstwo! Proszę nie wprowadzać w błąd autora tematu.
    Nie wdając się specjalnie w szczegóły można przyjąć, że do pojedynczej kamery wystarczy byle by trzymający standardy kabel 5e.
  • Poziom 24  
    To ze przewód jest żelowany to nie znaczy ze jest ziemny, można go umieścić w gruncie ale nie bezpośrednio, obowiązkowo rura wzmacniana typu peszel, lub najlepiej arot.
  • Moderator Zabezpieczeń
    luk9753 napisał:
    To ze przewód jest żelowany to nie znaczy ze jest ziemny

Zgadza się. Powiem więcej, to co jeden sprzedawca sprzedaje jako po prostu zewnętrzny inny sprzeda jako ziemny ;) Instalator po prostu weźmie do ręki i już wie z czym ma do czynienia.
  • Poziom 5  
    To w końcu w moim przypadku lepsza będzie skrętka kat 5e czy 6u?

Znalazłem oferty takich kabli. Pisze że żelowe i nadają się do położenia w ziemi. Co sądzicie o tych ofertach? A może macie lepsze sprawdzone oferty?
    np.
    Link
    Link
    Link

Czym te kategorie się różnią i w jakich przypadkach stosuje sie 5 a w jakich 6 i jaki to ma wpływ na odbiór sygnału?
  • Poziom 38  
    suworow napisał:
    Kolego @gradek83, stosowanie do ziemi kabli żelowanych ziemnych to nie żadne wydziwianie, tylko normalna praktyka instalatorska

Tak bez żadnej rury goły kabel w ziemię ? Ciekawe ile metr takiego kabla (1.8zł) i jak głęboko trzeba go zakopać... ziemia zamarza więc nie wiem jaka jest wytrzymałość takiego kabla na naprężania itp... no ale skoro jest taki kabel i jest tani to czemu nie. Aczkolwiek osobiście wolał bym taki kabel mieć w rurze zawsze to można puścić dodatkowy w razie WU.
    suworow napisał:
    a zakopywanie w rurze czy bez kabli przeznaczonych do wewnątrz to zwykłe druciarstwo!

Czyli musi mieć kabel żelowy i w dodatku w rurze dobrze zrozumiałem ?

kamil_77 napisał:
    Czym te kategorie się różnią i w jakich przypadkach stosuje sie 5 a w jakich 6 i jaki to ma wpływ na odbiór sygnału?

Spoiler:
    Cytat:

klasa D (kategoria 5/5e) – najczęściej stosowana do budowy sieci lokalnych, obejmuje aplikacje wykorzystujące pasmo częstotliwości do 100 MHz;
    klasa E (kategoria 6) – rozszerzenie ISO/IEC 11801/TlA wprowadzone w 1999, obejmuje okablowanie, którego wymagania pasma są do częstotliwości 250 MHz (przepustowość rzędu 200 Mb/s). Przewiduje ono implementację Gigabit Ethernetu (4x 250 MHz = 1 GHz) i transmisji ATM 622 Mb/s;
    klasa EA (kategoria 6A) – wprowadzona wraz z klasą FA przez ISO/IEC 11801 2002:2 Poprawka 1. Obejmuje pasmo do częstotliwości 500 MHz
  • Moderator Zabezpieczeń
    gradek83 napisał:
    Czyli musi mieć kabel żelowy i w dodatku w rurze dobrze zrozumiałem ?

Temat był wielokrotnie poruszany na forum i wystarczy sobie poszukać. Przy okazji zapozna się kolega z opiniami dot. kładzenia w ziemię kabli wewnętrznych w osłonie czy bez.
    Przykładowe tematy:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13746167#13746167
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=6782438#6782438
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17176494#17176494

Wynika z nich jasno że stosowanie rur osłonowych w przypadku prawdziwych ( kwestia jak to odróżnić, skoro papier przyjmie wszystko) kabli ziemnych nie jest konieczne, a nawet może w niektórych wypadkach generować dodatkowe problemy. Natomiast jak decydujemy się na ułożenie przewodu bezpośrednio w ziemi warto zadbać o podsypkę ( przepuszcza wodę nie jest agresywna chemicznie, ziarenka piasku nie uszkodzą kabla mechanicznie.
    Jak to wygląda w praktyce?
    Na większości budów kable układane są w tz arotach. Myślę że wynika to z kilku względów:
    1. łatwiej dać rurę niż warunkach budowy wykonać właściwie podsypkę
    2. zmniejsza to ryzyko uszkodzenia kabli podczas prowadzonych prac budowlanych
    3. a jak już coś się przydarzy to łatwiej taki kabel wymienić.

W przypadku małych instalacji tak jak u kolegi autora nie zawsze da się zrobić podsypkę, odpowiednio głęboko zakopać, nie zawsze jest miejsce na ułożenie arota ( gruby, sztywny, duży promień gięcia ) I tu każdy stosuje jakiś wynalazek typu np rura do wody :)
    Stosowałem różne techniki i niezmiennie zawsze dobrej jakości kabel. Na przestrzeni 10 lat mojej działalności nie miałem awarii spowodowanej tym że kabel sam się uszkodził.

Castoramy i innych marketów bym unikał. Tam metr zwykłej dobrej skrętki 5e kosztuje ponad 2 złote, podczas gdy normalna cena takowej nie przekracza złotówki. Mogę więc podejrzewać że dobrej jakości kabel ziemny musiałby kosztować u nich ponad 4 złote/ metr. Proponuję odwiedzić dużą hurtownię elektryczną. Z racji tego że zaopatrują one "inwestycje" mają w ofercie dobrej jakości kable z którymi inspektor nie wyrzuci wykonawcy z budowy. Tak jak pisałem 5e wystarczy.
  • Poziom 5  
    A jak rozpoznać czy kabel zewnętrzny faktycznie jest zewnętrzny i nadaje się do zakopania w ziemi? Może ktoś zna jakiś sprawdzony sklep?
  • Moderator Zabezpieczeń
    kamil_77 napisał:
    zewnętrzny faktycznie jest zewnętrzny i nadaje się do zakopania w ziemi?

Wystarczy go po dwudziestu latach odkopać i sprawdzić jego stan :) , że tak odpowiem w równie humorystyczny sposób
    Zobaczy sobie kolega np kabel firmy madex.
  • specjalista-kamery przemysłowe
    Bitner, Zamel, Madex. Tutaj jeden z wymienionych firm.
  • Poziom 5  
    A czy kable zewnętrzne Bitner, Zamel, Madex maja grubą osłonkę i są dość sztywne? Bo chodzi mi czy nie będzie problemu z zagięciem bo nie będą położone w lini prostej i nie chciałbym żeby doszło do uszkodzenia.

• Poziom 43  
    Ułóż go w arocie/peszlu, nie łam pod kątem 90stopni tylko zaginaj łukami tak by można go było bez problemu przeciągnąć w jedną lub drugą stronę, dołóż zapasowy, pamiętaj że odległość nie może być większa niż 100m.