Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czym przykleić płytkę z elektroniką do obudowy?

10 Sep 2018 17:58 531 14
  • Level 13  
    Witam

Polecicie jakiś "środek" czym można przykleić płytkę PCB do obudowy, ale aby ten "klej" był elastyczny i możliwy do oderwania (czyli w przypadku chęci demontażu, mogę oderwać płytkę bez uszkodzeń).
    Z tego co do tej pory przeglądnąłem, to rozumiem, że najlepiej jakby to było coś na silikonie i bez kwasowe.
    Domyślam się, że mogę wybrać coś z tego :
    https://www.tme.eu/pl/katalog/kleje_100193/
    lub z tego
    https://www.tme.eu/pl/katalog/masy-zalewowe_100194/
    ale już nie wiem dokładnie co, bo za duży wybór typów (kleje, masy, gumy itp).

pozdrawiam
    Fantom
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Computers FAQ editor
    Jak nie będzie to narażone na wysokie temperatury może być i klej na gorąco ;)
    Najlepiej jednak mechanicznie to przykręcić śrubami, pod płytkę dać tulejki i będzie super.
  • Level 13  
    Wolę uniknąć kręcenia śrubek i kleju na gorąco.
    "Produkcja" nie ma być seryjna a każde rozwiązanie inne i przez kogoś innego robione więc taki klej w tubce byłby najwygodniejszy. I do "obsługi" i do przekazywania między ludźmi/pokojami.
  • Level 13  
    No w sumie nie pomyślałem. Kupię i zobaczę czy się sprawdzi. Trochę boję się o grubość. Bo widzę, że to rzędu 1mm. Z jakiegoś silikonu można by ciapnąć kropkę o wysokości z 10 mm bez problemu.
  • Level 13  
    No fakt :)
    W sumie taśma ma jeszcze jedną wadę: chyba jest mocnym izolatorem ciepła. Trzeba kleić punktowo tak jak ewentualnie silikonem.

Tak swoją drogą, doczytałem, że niby silikony sanitarne są bez kwasowe i nie powodują korozji ?
  • Level 25  
    Kiedyś przykleiłem płytkę silikonem. Takim zwykłym. Cuchnął octem. Jak po kilku miesiącach płytkę oderwałem to miedź była zżarta.
    Klej na gorąco też jest izolatorem. Nawet lepszym niż silikon.
  • Level 29  
    Polecam użycie samoprzylepnych kołków, jak ten: Link. Odpada problem ewentualnego demontażu. Najlepiej szukać dobrej jakości, z warstwą klejącą 3M.
  • Level 31  
    Dlaczego chcesz uniknąć kręcenia śrubek? Przecież to najlepsze rozwiązanie.
  • Level 13  
    noel200 wrote:
    Kiedyś przykleiłem płytkę silikonem. Takim zwykłym. Cuchnął octem. Jak po kilku miesiącach płytkę oderwałem to miedź była zżarta.
    Klej na gorąco też jest izolatorem. Nawet lepszym niż silikon.

No dokładnie - bo to silikon z kwasem octowym musiał być. Dlatego szukam bez kwasowego.

Dodano po 1 [minuty]:

WędkarzStoLica wrote:
    Dlaczego chcesz uniknąć kręcenia śrubek? Przecież to najlepsze rozwiązanie.

Bo to ma być głównie kilka małych osobnych modułów w jednej małej obudowie. Nie każdy może mieć nawet otwory montażowe. A to takie projekciki na szybko do zabawy. Kręcenie śrubek zajmie więcej czasu niż reszta zabawy. itp itd.
  • Level 13  
    No widzę tego też kilka wad. Boję się, że częściej będzie się odrywał ten kołek niż wyjęcie go z płytki. Nie każdy moduł będzie miał tez otwory montażowe (często są to jakieś małe moduliki z dwoma elementami na krzyż). Taki kołek tez jest w sumie jednorazowy (no powiedzmy kilka razy się przyklei), a te moduły będą często zrywane i klejone od nowa, w innym miejscu, inne moduły.
    To ma być taka "zabawa" dla ludzi, aby mogli tworzyć jakieś tymczasowe układy elektroniczne.
    Ta taśma piankowa może być jeszcze ok - zobaczymy.

Taki silikon w sumie jest chyba najlepszym rozwiązaniem - tak ciągle myślę. Można kleić jak się chce. Łatwo oderwać i wyrzucić po prostu tego glutka. Nie musi być otworów montażowych. Szybkie itd