Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przewymiarowanie instalacji fotowoltaicznej

sebol2934 22 Feb 2019 20:22 13914 36
    and_you
    Level 11  
    Brunoxp wrote:
    Poczekaj na info od producenta bo instalator teraz mówi tak a później jak coś pierdyknie to się wyprze.
    and_you wrote:
    Instalator twierdzi ze dac 7800, bo wg niego słońce jest słabe i nie osiagnie 100% mocy paneli, a gdyby nawet to temp zrobi swoje i moc spadnie nawet o 20%. Czekam na info od producenta. Moze odpisza.

Tu jest sporo racji ale może być taka sytuacja że będzie pochmurno, chłodno i nagle słonce wychodzi z pełną mocą zza chmur.

Z tym wyjściem zza chmur też racja, też wiem że wtedy moce i napięcia mogą zaszaleć bo panele chłodne i wydajne, ale na to mi powiedział że: Jak będzie nadwyżka po stronie DC to inwerter da tylko tyle ile może dać a resztę odetnie i nie przerobi, i nic mu się nie stanie, bo mogę i więcej paneli podłączyć bo napięcia jest zapas.... tylko ze nie przerobi tego prądu inwerter i pójdzie w straty, a że te 7800 to będzie szybciej startować rano i więcej robić poza okresem letnim, trochę w tym racji, ale i też moich obaw. Mówią że nic się inwerterowi nie stanie.
    W każdym razie będę trzymał rękę na pulsie...
    theo33
    Level 27  
    Co do napięcia stringu to pomnóż ilość paneli przez napięcie napięcie Voc panela i porównaj z kartą katalogową inwertera czy się o mieści w zakresie, jeżeli panele są spięte szeregowo to prądowo na pewno będzie ok.
    Jeżeli ten inwerter byłby mocowo po stronie AC 6000W to moc paneli większa o 1,8kWp prawdopodobnie będzie obcięta i to będą straty, może nie często się to będzie zdarzać ale to będzie w czasie największej mocy z paneli i wtedy nawet 5minutowe obcinanie będzie nie do odrobienia mimo że będzie wcześniej wstawał i później szedł spać bo wtedy to moc jest malutka więc tej energii prawie nie będzie.
    and_you
    Level 11  
    theo33 wrote:
    Co do napięcia stringu to pomnóż ilość paneli przez napięcie napięcie Voc panela i porównaj z kartą katalogową inwertera czy się o mieści w zakresie, jeżeli panele są spięte szeregowo to prądowo na pewno będzie ok.
    Jeżeli ten inwerter byłby mocowo po stronie AC 6000W to moc paneli większa o 1,8kWp prawdopodobnie będzie obcięta i to będą straty, może nie często się to będzie zdarzać ale to będzie w czasie największej mocy z paneli i wtedy nawet 5minutowe obcinanie będzie nie do odrobienia mimo że będzie wcześniej wstawał i później szedł spać bo wtedy to moc jest malutka więc tej energii prawie nie będzie.

Wiem, liczę się z tym
    Ciągle analizuję dane istniejących instalacji i uzyski z danej mocy zainstalowanych paneli.
    Wychodzi mi że przy pięknym słońcu standardowa instalacja robi ok 75-77% mocy zainstalowanej. Przy QCELLACH ok 80%-85%
    Czyli może i coś tej racji gość ma a może też wie ze te panele nie będą takie Hellow Super i dlatego tak proponuje.

26 paneli x 33,3V = 865,8V (niech 870V) - Obwód otwarty coś ok 40V
    Inverter max napięcie wejściowe 1000V, Znamionowe napięcie 600V, Zakres napięcia zasilania 160-960V, Zakres napięć MPPT 290-850V
    A będzie 2 stringi po 13 paneli czyli jakieś 435V na stringu

Reasumuję sobie w głowie że nawet jakby panele były te lepsze (mają być mono) to niech te 85% dadzą w lecie w południe to wychodzi 6600W generowane, zatem gdyby inverter miał te 6600W to gra, jeśli ma 6000W to 600Wh tracę w godzinę - więcej nie trwa raczej szczyt słońca niż 2 godz to stracę te 40 kWh na miesiąc, jeśli było by to słońce przez 2msc to niech te 80kWh, ale chyba powinienem to nadrobić wiosna , jesienią.
    Wolę stracić 80-100kWh niż niedoprodukować 400-500kWh, bo sprawa toczy się czy 7200kWp czy 7800kWp.

Przykład wydajności/sprawności
    https://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100019&od=2017-6-25&do=2017-6-25
    prose
    Level 35  
    Brunoxp wrote:
    Tu jest sporo racji ale może być taka sytuacja że będzie pochmurno, chłodno i nagle słonce wychodzi z pełną mocą zza chmur.

I niema problemu bo falownik ograniczy do swojej mocy i nic nie pierdyknie.
    emigrant
    Level 29  
    and_you wrote:
    Inverter max napięcie wejściowe 1000V

Z tego co udało mi się wyczytać to panele zawsze dobiera się dla napięcia obwodu otwartego STC. Kiedy mamy napięcie obwodu otwartego? Gdy falownik nie działa, brak przepływu prądu DC. Taka sytuacja może się trafić. Jak falownik może przyjąć max. 1000 V to nie należy tego przekraczać dla Voc szeregowo połączonych paneli.
    and_you wrote:

To jest prawidłowe rozwiązanie. Tutaj mam pytanie. Te dwa stringi w falowniku jakoś się mostkuje?
    and_you
    Level 11  
    emigrant wrote:
    and_you wrote:
    Inverter max napięcie wejściowe 1000V

Z tego co udało mi się wyczytać to panele zawsze dobiera się dla napięcia obwodu otwartego STC. Kiedy mamy napięcie obwodu otwartego? Gdy falownik nie działa, brak przepływu prądu DC. Taka sytuacja może się trafić. Jak falownik może przyjąć max. 1000 V to nie należy tego przekraczać dla Voc szeregowo połączonych paneli.
    and_you wrote:

To jest prawidłowe rozwiązanie. Tutaj mam pytanie. Te dwa stringi w falowniku jakoś się mostkuje?

Ja nie mam pojęcia - ale chyba nie
    Jest dwa wejścia MPPT i do każdego się podłącza oddzielny string, a tam układy to przetwarzają z tym ze jak to nie powiem.
    emigrant
    Level 29  
    We Fronius są dwie opcje - Można podłączyć dwa stringi, które są niezależne od siebie, mogą mieć różne napięcia per string. Druga opcja to także podłączamy dwa stringi pod dwa MPPT, ale jak to są stringi o tych samych parametrach napięcia i prądu to można je zmostkować już w samym falowniku. Pytanie, czy falownik to widzi jako jeden string, czy 2 stringi? Do końca nie wiem jak to ma działać.

Fronius ma fajny konfigurator https://fronius.solarconfigurator.de/solar.configurator/Quick# Można nim się posiłkować przy projekowaniu swojej instalacji. Przewymiarowujemy instalację względem mocy wyjściowej falownika. Konfigurator podpowiada w dwóch opcjach: A1 i B1, czyli oba stringi mają różne napięcia, albo A+B, czyli oba stringi mają to samo napięcie, czyli de facto tę samą ilość paneli - ilość paneli powinna być parzysta. Opcja A+B to właśnie jest mostkowanie dwóch stringów w falowniku.
    Pobaw się sobie tym konfiguratorem. Klikasz na daną opcję i w nowym okienku pokazuje całą charakterystykę elektryczną z takiej konfiguracji.

O ile dobrze zrozumiałem instrukcję obsługi to przy opcji A+B podłączamy oba stringi pod dwa MPPT. Mostkujemy fizycznie DC1+ i DC2+ obu MPPT w falowniku. Minusów nie trzeba mostkować bo są już wewnętrznie zmostkowane. W menu falownika dajemy MPPT2 na OFF. De facto falownik oba stringi widzi jako jeden string. Tylko pytanie jak jest mocno przekroczony Voc(napięcie obwodu otwartego) ponad 1000 V to według konfiguratora falownik i tak widzi te dwa stringi jako dwa niezależne mimo, że one w falowniku są zmostkowane. Nie mam pojęcia jak to działa.