Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki zbudować bezprzewodowa sieć czujnikowa do synchronicznej pracy IMU?

10 Wrz 2018 20:36 138 1
  • Poziom 1  
    Potrzebuję wykonać sieć czujników, które będą komunikować się bezprzewodowo z modułem centralnym w topologii gwiazdy. Chciałabym skomunikować kilka np. 6 płytek z czujnikami inercyjnymi, z płytką bazową. Układ ma służyć do rejestracji trajektorii zwierzęcia.

Zastanawiam się z jakiego protokołu komunikacyjnego skorzystać, w warunkach gdzie odległość od płytki matki to max 1,5m i płytki pomiarowe maja być możliwe małe, więc zależy mi na niskim poborze prądu.

1. Jaki protokół umożliwi mi synchronizację pomiarów na płytkach i spełni powyższe wymagania?
    2. Czy np. możliwe jest żeby każda z płytek pomiarowych miałaby posiadać własną pamięć i wysyłane byłbym w znanej kolejności i czasie dane zarejestrowane na konkretnych płytkach dzięki czemu można by obliczyć czas przesyłu i potem programowo zsynchronizować pomiary?
  • Moderator - Komputery Serwis
    Witaj. Temat już chwilę temu widziałem, ale że pustka w nim, to wrzucę jakieś dwa, trzy pomysły. Może któryś będzie wart sprawdzenia.
    Nie jestem pewien, czy większej popularności by nie miał w dziale poświęconym projektowaniu układów z mikrokontrolerami.

Z gotowych rozwiązań można zainteresować się BLE (Bluetooth Low Energy) albo dedykowanymi rozwiązaniami od TI - http://www.ti.com/wireless-connectivity/simplelink-solutions/sub-1-ghz/overview.html - czy podobnymi od innych dostawców. W zależności od potrzeb można nawet spróbować samodzielnie zrealizować taką funkcjonalność na prostych modułach działających na 433MHz, do kupienia za grosze. Wszystko poniekąd zależy od samego projektu czujnika, odbiornika oraz od potrzeb.