Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skręcone kable miedziane i aluminiowe

10 Wrz 2018 21:16 405 8
  • Poziom 2  
    Kupiliśmy niedawno mieszkanie ze „zmodernizowaną” instalacją elektryczną. Jak odkryliśmy niedługo potem, „modernizacja” polegała na podłączeniu kilku kabli miedzianych, które miały zastąpić w kuchni stare kontakty. Łączenie kabli miedzianych z alumiowymi było zwykłą skretką zaklejoną taśmą i zatynkowaną w ścianie.
    Gdy zapytałam wykonawcę o to, powiedział, że jest to jak najbardziej w porządku, zgodne z prawem i sztuką i nie widzi w tym problemu.
    Czy takie rozwiązanie, jest zgodne z prawem i sztuką?
  • IGE-XAO
  • IGE-XAO
  • Poziom 11  
    Popieram fuszerka z górnej półki.
    Nawet jak już się robi połączenia awaryjnie to stosuje się złączki.
    Al z Cu nie może być łączone bezpośrednio gdyż te metale mają różny potencjał elektryczny.
    Proponuję aby przynajmniej obwody gniazdowe wykonać w Cu od tablicy bezpieczników
    do gniazd odbiorczych.Obwody oświetleniowe mają niską obciążalność można by zostawić
    w Al ,ale jak robić demolkę lepiej wymienić wszystkie przewody na Cu.
    Oczywiście nie zapominamy o żyle PE.
  • Poziom 2  
    Wszystko mamy juz wymienione. Nie korzystalibyśmy z tej instalacji. Ale jestem załamana, bo wykonawca tamtej „modernizacji” idzie w zaparte, że wszystko co on zrobił było całkowicie w porządku bo „on tak od 15 lat robi i nic sie nigdy nie zapaliło”.
    Chodzi mi o to, czy jest jakaś wzmianka w prawie budowlanym na ten temat może?
    A bezpieczniki połączone szeregowo? To jest legalne?
    Brak wyłącznika roznicowopradowego? Mozna tak robić instalacje?
  • Specjalista elektryk
    Takie są efekty łączenia bezpośrednio Al z Cu.
    Wytrzymuje kilka lat.
    Później zaczyna się dziać :

Skręcone kable miedziane i aluminiowe

Też robił specjalista od murarki w kuchni.
  • Poziom 31  
    U mnie takie połączenie wytrzymało 10lat :D
    Panom fachowcom nie chciało się pruć sufitu podwieszanego i połączyli w pusze miedź z aluminium.

Dodam, ze była to usługa robiona przez administracje w całym bloku a ja jeszcze wtedy nie wiedziałem, że takie połączenie powinno być karane szubienicą.
  • Użytkownik usunął konto