Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z rozruchem laptopa

Dave25 11 Wrz 2018 03:39 483 16
  • #1 11 Wrz 2018 03:39
    Dave25
    Poziom 3  

Witam

Od paru dni mam problem z rozruchem laptopa. Strasznie długo się odpala, ładuje. Niespodziewanie się zawiesił, gdy pisałem pracę. Zrestartowałem go i uruchomił się tryb "automatycznej naprawy", po czym pojawił się czarny ekran i dalej "stoi". Podejrzewam, że coś z dyskiem, ale nie mogę zrobić skanu dysku, ponieważ nie mam dostępu do pulpitu. Prosiłbym o pomoc i mam nadzieję, że uda się odzyskać pracę magisterską. Próbowałem wejść w tryb awaryjny klawiszem F8, ale bodajże Windows 8/8.1 zablokował tę możliwość. Posiadam laptop firmy HP.
    Zbootowałem pendrive z programem Hirens Boot Cd 15.2. Ustawione wszystko w BIOSIE. Pendrive ruszył, pojawiło się logo Windows 10 (Hiren bazuje na Windows 10), zaznaczam, że posiadam Windows 8/8.1. Logo się pojawiło,ładował się i nagle mignął niebieski ekran i zrobił się czarny ekran. Widocznie Hiren nie pociągnął. Są jakieś alternatywne programy do odzyskania danych (głównie ze względu na pracę magisterską). Dysk jeszcze "żyje", jest widoczny "Boot Options" jako "Notebook hard drive TOSHIBA". Już nie mam pomysłów, a walczę z nim już 3 dni. Prosiłbym o pomoc.
    Specyfikacja laptopa z BIOSU i narzędzi diagnostycznych HP:
    Notebook model: HP 255 G4
    Product Number: M9T10EA#AKD
    System Board ID: 80CB
    Procesor: AMD A6-6310 APU with AMD Radeon R4
    Pamięć Ram: 4 GB
    Nazwa dysku: TOSHIBA MQ01ABF050 ; Typ ATA

Pozdrawiam

0 16
  • #5 11 Wrz 2018 12:41
    Dave25
    Poziom 3  

Dziękuję za odpowiedzi. Najpierw chciałem zgrać sobie dane, gdyż jest to dla mnie bardzo ważne. S.M.A.R.T oczywiście wykonam (zapewne programem MHDD) i nie wiem czy narzędzia diagnostyczne HP ( HP PC hardware diagnostics UEFI), a dokładniej test dysku w tym zawarty by coś pomógł? Teraz spróbuję z tym Linuxem.
    Pozdrawiam

0
  • #6 11 Wrz 2018 13:37
    miecho18
    Spec od komputerów

Dave25 napisał:
    nie wiem czy narzędzia diagnostyczne HP ( HP PC hardware diagnostics UEFI), a dokładniej test dysku w tym zawarty by coś pomógł?

Nie. Szkoda na to czasu.

0
  • #8 11 Wrz 2018 14:14
    Dave25
    Poziom 3  

Udało się z Linuxem, ale jak klikam na swój dysk to wyskakuje taki komunikat: (w załączniku obrazek)
    Dodatkowo jak mam zrobić w tym Linuxie Mint test dysku? Mam program testdisk, użyć go? Nie za bardzo się orientuję w tym Linuxie, bo nigdy w nim nie robiłem, tylko zawsze na Hirenie.Problem z rozruchem laptopa
    Próbowałem to rozwiązać wchodząc w "Disks", ale wyskakiwał błąd.Problem z rozruchem laptopa
    Tak samo jak chciałem wejść w terminal tylko tam błąd wyskakuje "mate-terminal".

0
  • #10 11 Wrz 2018 17:51
    Dra98
    Poziom 42  

Nie wolno niczego skanować bez sprawdzenia stanu dysku. Wpierw S.M.A.R.T. później ewentualne naprawy, testdiski, kopiowanie itd.
    Jeśli stan jest zły a dane ważne należy spróbować wykonać kopię posektorową.

0
  • #11 11 Wrz 2018 17:59
    Dave25
    Poziom 3  

Rozumiem. Lepiej użyć DMDE czy z poziomu Linuxa próbować?

0
  • #12 11 Wrz 2018 18:01
    Dra98
    Poziom 42  

Jaki stan HDD?
    Jak zły to linuks i ddrescue dobrze się sprawdza.

0
  • #13 12 Wrz 2018 01:06
    Dave25
    Poziom 3  

Czyli najpierw zająć się S.M.A.R.T. - em i potem zgrać dane? Najpierw wolałbym zgrać dane i potem zajmować się ratowaniem tego dysku jak będę miał wszystko zgrane i będę spokojniejszy.

Dodano po 12 [minuty]:

Udało mi się otworzyć program "Disks". Widnieje napis, że dysk jest Ok. 224 bad sectory.Problem z rozruchem laptopa

Dodano po 32 [minuty]:

Otworzyłem ten swój dysk TOSHIBA i miałem tylko takie dwa foldery:Problem z rozruchem laptopa
    Chyba jednak została tylko ta kopia posektorowa. Wolałbym spróbować z tego DMDE, bo komendy Linuxa to dla mnie czarna magia.

Dodano po 5 [minuty]:

Otworzyłem tylko partycje 1 (widoczne jest Recovery Environment), wydaje mi się, że na tej 4 partycji mam dane tylko nie wiem jak ją zamontować:Problem z rozruchem laptopa

Dodano po 6 [godziny] 12 [minuty]:

Wydaję mi się, że dostęp do danych miałbym z partycji 4, lecz posiada ona status: UNKNOWN. Dałoby radę zmienić status tej partycji na NTFS/FAT32? Próbowałem też z Kaspersky rescue disk i też to samo. Nie mam pojęcia jak zmienić status tej partycji na NTFS/FAT32 żebym mógł zgrać dane. Może jest jakiś sposób.

Pozdrawiam

0
  • #15 12 Wrz 2018 18:32
    Dave25
    Poziom 3  

Rozumiem. Tylko jakim programem spróbować zrobić kopię dysku żeby nie utracić danych na nim?

0
  • #17 13 Wrz 2018 19:42
    Dave25
    Poziom 3  

Czytałem te linki. Konkretnie jak zrobić kopię posektorową do pliku. Tylko nie znam środowiska Linuxa. Szczególnie tych komend, a nie chce czegoś zepsuć żeby nie utracić danych. Chciałbym to zrobić programem DMDE, ale z tego co czytałem nie da się go bezpośrednio zbootować na USB. Mam na pendrive zbootowany UltimateBoot CD i myślałem żeby podpiąć do niego pendrive z DMDE Portable (nie trzeba instalować). Musiałby mnie ktoś pokierować co zrobić po kolei żeby się udało.

Pozdrawiam

Dodano po 5 [godziny] 53 [minuty]:

Otworzyłem DMDE z poziomu Linux Mint. Wybrałem "Urządzenia", następnie swój dysk i wyświetlił mi się komunikat przy partycjach. Co wybrać z niego:

Dałem "ignoruj wszystko". Przeskanowało partycję i daję zdjęcie z wynikami:

Dodano po 1 [godziny] 1 [minuty]:

Mam okno z danymi. Teraz pozostaję kwestia zgrania tych danych. Jak to zrobić? Czy mogę swobodnie wchodzić w foldery i otwierać je w okienku po prawej stronie?

0