Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LG F2J6HM0W - Częsta i długa praca pompy, pytanie o poprawność instalacji kanali

11 Wrz 2018 12:50 1284 7
 • Poziom 4  
  Witam,

  Od kilku dni jestem właścicielem nowej pralko-suszarki marki LG (F2J6HM0W). Z zakupu jestem zadowolony, mam tylko wątpliwości co do pracy pompy odpływowej w tym modelu. Mam wrażenie, że uruchamia się ona zbyt często i pracuje zbyt długo. Problemem nie jest nawet jej hałas (zawsze mogę zamknąć drzwi od łazienki), co obawa przed jej nadmierną eksploatacją i przyspieszonym zużyciem/awarią. Zacząłem się zastanawiać, co może być przyczyną takiej charakterystyki pracy - wadliwa instalacja kanalizacyjna w mieszkaniu czy też po prostu "ten typ tak ma" i nie powinienem się niczym martwić. Zaznaczę, że z samym wypompowywaniem wody nie ma raczej żadnych problemów i po praniu w bębnie nic nie zostaje (poza "dziwnym" zapachem po suszeniu utrzymującym się w okolicach urządzenia nawet przez kilka godzin - jakby wilgoć mimo że bęben i uszczelki są idealnie suche).

  Praca pompy wygląda w ten sposób:
  Pompa się uruchamia, słychać buczenie które trwa nawet kilkanaście sekund (i zagłusza silnik obracający bęben). Następnie pompa się wyłącza, słychać charakterystyczny "chlust" wody. Potem następuje krótka (max. kilkusekundowa) przerwa i sytuacja się powtarza - kilkunastosekundowe buczenie i szybki chlust wody. I tak w kółko... Jakby pralka ciągle próbowała wypompować wodę i coś jej przeszkadzało.

  Przy wirowaniu nie przywiązywałem do pracy pompy aż takiej uwagi (być może aż tyle wody zostaje w praniu), bardziej zmartwiło mnie jej częste uruchamianie podczas procesu suszenia. Tam "buczenie" pompy trwa aż 18 sekund (policzyłem), potem "sekundowy" chlust wody, 8 sekund przerwy, znów 18 sekund buczenia, chlust wody, 8 sekund przerwy. I tak przez ok. dwie godziny (bo tyle trwa suszenie - pod sam koniec czas przerwy uległ skróceniu do nawet 6 sekund)...
  Mam świadomość, że podczas suszenia pralko-suszarka wykorzystuje wodę (której pewnie co jakiś czas musi się pozbyć), ale czy wypompowanie tych nawet 150 l wymaga niemal ciągłej pracy pompy przez 2h? Czy tak częsta/długa praca jest normalna? Nie mam porównania do żadnej innej pralko-suszarki.

  Podłączenie pralki widać na załączonym rysunku:
  LG F2J6HM0W - Częsta i długa praca pompy, pytanie o poprawność instalacji kanali
  Kolor niebieski to rura odpływowa (wychodzi z dołu pralki), zielony "dopływowa", a czerwone kreski to oryginalne "chwytaki" na rurę - musiałem wypiąć ją z górnego i puścić nieco wyżej bo wystąpiła kolizja z rurą doprowadzającą wodę (głównie z nakrętką), a nie chciałem mocno zaginać odpływu. Chwytak dolny trzyma na stałe (nie ma możliwości odpięcia). Rura odpływowa kończy się na syfonie podtynkowym, na wysokości ok. 90-95cm (instrukcja mówi o max. 1m).

  Czy taka instalacja i poprowadzenie rury odpływowej jest prawidłowe? Czy można coś poprawić (bez rozkuwania ściany i obniżania odpływu)? Czy zrobienie "pętelki" niżej coś zmieni? Albo czy w ogóle można skrócić rurę odpływową i w prostej linii podłączyć ją do syfonu (może wtedy pompa będzie miała łatwiej pompować)?

  Z góry dziękuję za pomoc.
 • Pomocny post
  Poziom 22  
  Objaw pracującej często pompy podczas suszenia to rzecz normalna. Niestety hałas może czasem przeszkadzać. Jeśli chodzi o podłączenie rur doprowadzających i odprowadzających wodę to najważniejszy jest brak zagięć i nie przekroczenie dopuszczalnej wysokości odpływu.
 • Poziom 4  
  Dzięki za odpowiedź.

  Rozumiem więc, że często (moim zdaniem nawet bardzo często) pracującą pompą mam się nie przejmować, przy suszeniu to normalne (to moja pierwsza pralko-suszarka), a moje podłączenie jest poprawne i nie ma sensu przenosić "pętelki" niżej ani skracać rury (by prowadziła do syfonu w prostej linii)? Zagięć nie mam, a maksymalnej wysokości nie przekroczyłem.

  Wracając jeszcze do pracy samej pompy... Podczas wirowania zdarza się, że między "fazami" nie ma nawet kilkusekundowej przerwy. Pompa się uruchamia, buczy przez kilka-kilkanaście sekund, wyłącza (wtedy przez sekundę/dwie słychać szybko przepływającą wodę) i momentalnie znów zaczyna pracować (=buczeć przez kilka-kilkanaście sekund). Mam wrażenie, że w starej pralce tak nie było.

  Jak wcześniej pisałem - hałas nie jest problemem. Pompa jest względnie cicha i po zamknięciu drzwi od łazienki praktycznie jej nie słychać. Zastanawiałem się jedynie, czy może odpływ nie jest przypadkiem zbyt wysoko albo zakręcona rura nie jest problemem, pompa po prostu nie wyrabia i stąd tak często się uruchamia (usilnie próbując wypompować wodę).
 • Poziom 39  
  Jeśli pralka miała by problemy z opróżnianiem zbiornika z wody to powinna to zasygnalizować błędem widocznym na wyświetlaczu. Opis błędu powinien być w instrukcji obsługi pralki.
  https://pl.pctech-support.com/oe-lg
 • Specjalista AGD
  veg napisał:
  Rozumiem więc, że często (moim zdaniem nawet bardzo często) pracującą pompą mam się nie przejmować, przy suszeniu to normalne
  Tak, normalne.
  veg napisał:
  Mam wrażenie, że w starej pralce tak nie było.
  Oczywiście, ze mogło być inaczej, dziś podzespołami steruje elektronika i wszystko zalezy od fantazji tego co pisał oprogramowanie.
  veg napisał:
  czy może odpływ nie jest przypadkiem zbyt wysoko albo zakręcona rura nie jest problemem
  Zawsze możesz zrobić eksperyment, zahaczyć wąż spustowy do wc lub wanny i porównać ;-)
 • Poziom 22  
  veg napisał:
  pytanie o poprawność instalacji kanali

  A nie lepiej zapytać "kanalię" co Ci instalację zrobiła?
 • Poziom 9  
  Ufff... A myślałem, że to tylko u mnie tak jest i wogóle, że mam źle zrobiony odpływ.

  Podobnie jak autor wpisu posiadam pralko suszarkę firmy LG. Natomiast to jest inny model - F4J6TGW0.

  Objaw mam identyczny. W sumie to podczas cyklu prania/suszenia myślę że ilość załączeń pompy może się zbliżać nawet do 100!

  Wcześniej miałem tylko pralkę i innej firmy - Siemens. Tam pompa pracowała faktycznie tylko wtedy gdy było to potrzebne. Załączała się dosłownie parę razy. Inteligencja więc moim zdaniem była lepsza.

  Natomiast ciągle się zastanawiam, czy to nie jest efekt "złej" instalacji odpływu. Faktycznie po pracy pompy po jej wyłączeniu słychąć w rurach taki "chlup". Zastanawiam się więc czy to nie jest tak, że woda się cofa, uderza w hydrostat który sprawdza poziom wody i daje sygnał, że wody troche zostało i stąd w zasadzie odrazu ponownie załącza się pompa. I tak w kółko jak to było wcześniej opisywane.

  Czy ktoś może ostatecznie potwierdzić, że to nie jest wina odpływu i ten model tak ma?
 • Poziom 9  
  Zmieniłem wczoraj układ podłączenia odpływu wody. Zamiast rury bezpośrednio w ścianę zamontowałem syfon z kuleczką pomiędzy. Teraz podczas wyłączania pompy nie słychać chlupnięcia, natomiast pompa pracuje jak pracowała...

  Dzwoniłem do LG i powiedzieli, że jestem pierwszą osobą która to zgłasza. Wyślą do mnie technika. Dam więc znać później.

  Swoją drogą bardziej przyjrzałem się tym cyklom załączania pompy i coraz bardziej wygląda mi to jednak na zaplanowaną "funkcjonalność" gdyż odstępy pracy są idealnie takie same. Różne dla wirowania i różne dla suszenia.
  Nie jest to przypadek moim zdaniem...