Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak obliczyć wartość indukcji magnetycznej kolumny radia, słuchawek i telefonu?

11 Wrz 2018 20:24 216 7
 • Poziom 2  
  Dzień dobry,

  Zwracam się do Państwa z nietypowym problemem, mając nadzieję, że ktoś z tutejeszej społeczności będzie w stanie mi pomóc.

  Otóż potrzebuję zmierzyć/poznać orientacyjnie wartość indukcji magnetycznej jaką generuje kolumna radia Sony fh-b610, oraz słuchawki nauszne Tracer Expert. Poniżej załączam podglądowo zdjęcia radia i słuchawek.
  Jak obliczyć wartość indukcji magnetycznej kolumny radia, słuchawek i telefonu?

  Jak obliczyć wartość indukcji magnetycznej kolumny radia, słuchawek i telefonu?  Idealnym i najprostrzym sposobem na zmierzenie indukcji byłoby użycie magnetometru, jednakże nie posiadam takiego przyrządu i nie mam możliwości pożyczenia.

  W jakim celu potrzebuję uzyskać te dane?
  Otóż posiadam zegarek, który w specyfikacji producenta jest jest oznaczony jako "Resistant to Magnetic" zgodnie z normą ISO 764 .
  Oznacza to, że jest odporny na przypadkową ekspozycję na pole magnetyczne prądu stałego o wartości 4 800 A / m (około 60 gaussów).

  Zastanawiam się, czy kilkusekundowy przypadkowy kontakt zegarka z kolumną wyżej wymienionego radia, słuchawek, lub telefonu komorkowego w odległości ok 3-5 cm może być niebezpieczny dla mechanizmu mojego zegarka.
  Czy ktoś z szanownych użytkowników, będzie w stanie pomóc określić wartość indukcji magnetycznej dla wyżej wymienionych przedmiotow?

  Próbowałem sam zagłębić temat i po wielogodzinnym poszukiwaniu informacji nie użyskałem tego czego szukałem.
  Artykuł w wikipedi podaje, że cewka głośnika (nie podano wielkości) generuje indukcję magnetyczną 1T do 2,4 T przy powierzchni (czyli od 10 000 gausów, do 24 000 gausów). Ale jaka będzie indukcja w odległości powiedzmy 5 cm? Jak to obliczyć?
  Umieściłem zdjęcia kolumny glośnikow jak i sluchawek, żeby dokładnie pokazać Państwu z jaką wielkością indukcji magnetycznej mogę mieć przypadkowy kontakt.

  Będę bardzo wdzięczny osobom, które pomogą mi z tym zagadanieniem.

  Pozdrawiam serdecznie,
  Krzysztof
 • Poziom 19  
  Znikoma, na pewno nie wpłynie na pracę zegarka.
  Gdyby tak było szkodziło by to choćby laptopowi stojącemu obok wieży, a wcale tak nie jest.
 • Poziom 33  
  Indukcja 10kGs-24kGs pochodzi nie od cewek głośnika lub słuchawek lecz od magnesu stałego i występuje w szczelinie między biegunami. Linie sił pola magnetycznego zamykają się przez materiał o największej przewodności magnetycznej czyli przez sam magnes. Na zewnątrz przez powietrze wydostaje się niewielki procent strumienia magnetycznego.
  Pomiar miernikiem pola magnetycznego wykaże śladowe pole.
  Sytuacja może się radykalnie zmienić, gdy do szczeliny między biegunami zbliżysz przedmiot wykonany z ferromagnetyka na odległość porównywalną lub mniejszą od szerokości szczeliny. Zależy to też od tego, czy materiał zegarka jest ferromagnetykiem i jaką ma masę.
  Nie ma możliwości obliczeń, gdyż także właściwości zegarka wpływają na rozkład pola magnetycznego.
  Szczelina głośnika to 1-2 mm. Czyli w odległości 50mm napewno indukcja powinna być 1000 razy mniejsza. Zastrzegam, że jest to jedynie moje oszacowanie "na oko".
 • Specjalista elektronik
  Możesz sprawdzić kompasem, na ile silne pole daje ten sprzęt. Ziemskie pole magnetyczne to ułamek gaussa (w Polsce 0.50 Gs, z tego składowa pozioma 0.19 Gs), a kompas je wykrywa (jest czuły tylko na składową poziomą). Po szybkości wahań kompasu można poznać, na ile silne jest pole - kwadrat okresu jest odwrotnie proporcjonalny do pola.
 • Poziom 2  
  Dziękuję wszystkim za wyczerpujące odpowiedzi.
  Rozumiem, że mając na nadgarstku zegarek i w tej samej ręce trzymając telefon komórkowy, mogę się czuć bezpiecznie i nie grozi mi namagnesowanie (od głośniczka)?
 • Poziom 21  
  x610 napisał:
  Dziękuję wszystkim za wyczerpujące odpowiedzi.
  Rozumiem, że mając na nadgarstku zegarek i w tej samej ręce trzymając telefon komórkowy, mogę się czuć bezpiecznie i nie grozi mi namagnesowanie (od głośniczka)?

  Kilkaset milionów ludzi nadal nosi zegarki mechaniczne, 99,9% z nich używa codziennie komórek i jakoś w mediach nie słychać o"lawinie uszkodzeń" zegarków.Jak nie wejdziesz z tym zegarkiem do "defektoskopu magnetycznego" typu "rezonans magnetyczny" to ten zegarek będzie działał jak działa do tej pory (zakładam iż nie kładziesz na nim magnesu neodymowego).
 • Specjalista elektronik
  Co do głośników, to proponuję sprawdzić. Można teoretycznie ocenić tak: powiedzmy, że szczelina może być do 2mm, i jest w niej pole do 2T (w 2.4T nie wierzę - mało jest już materiałów, dla których indukcja nasycenia nie jest mniejsza od 2.4T); ale pole na otwartej powierzchni powinno być ponad 10X mniejsze, a poza tym rozprasza się - już z 5cm to powinno zmniejszyć pole co najmniej o czynnik 5X; z tego wychodzi, że pole w odległości 5cm od głośnika powinno być mniejsze, niż 40 mT = 400 Gs.

  W dużej odległości od głośnika (zbliżonej do jego rozmiarów, albo większej) jego pole jest odwrotnie proporcjonalne do sześcianu odległości, ale bliżej nie maleje tak szybko z odległością - zwłaszcza do odległości porównywalnej z rozmiarami magnesu (albo średnicą cewki) maleje dość powoli - może nie zbliżaj zegarka do środka największego głośnika, o ile nie sprawdzisz, na ile silne jest jego pole magnetyczne.

  Jakąś możliwość oceny daje sprawdzenie, czy jest zauważalne przyciąganie dużych przedmiotów żelaznych (o rozmiarze co najmniej takim, jak średnica głośnika - można użyć kawałka blachy) - przy 60 Gs siła przyciągania powinna być powyżej 0.1 G/cm2, to już powinno być zauważalne, jeśli zawiesisz blachę 15x15cm na nitce (siła 22.5G).

  Ale lepiej kompasem. Jeśli przyjmiemy, że z odległości X głośnik daje pole 60 Gs, to igła kompasu powinna zdecydowanie się odchylić już przy odległości 6X - pole głośnika będzie tam 60 Gs/6³ = 0.277 Gs, czyli silniejsze, niż składowa pozioma pola magnetycznego Ziemi (0.19 Gs). Czyli, jeśli głośnik by nie miał dużego wpływu na wskazania kompasu z odległości np. 0.5m, to możesz zbliżyć zegarek na około 8cm - bliżej nie, tam już pole może być za silne.
 • Poziom 2  
  Dziękuję ślicznie za bardzo wyczrerpujące odpowiedzi.
  Bardzo pomogłeś mi z tymi obliczeniami. Przeprowadzę test o którym pisałeś.

  Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego wieczoru.
  I dziękuję raz jeszcze!