Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Laptop gamingowy - 4000 - 6500zł

Doktorsky 12 Sep 2018 19:06 1032 20
    Doktorsky
    Level 18  
    Nie znam się na sprzęcie, a od mojego ostatniego zakupu (Dell Vostro) minęło już wiele lat. Szukam laptopa gamingowego:
    - przedział cenowy 4000-6500zł
    - przekątna ekranu 15-17 cali
    - matowa matryca

Myślałem o czymś takim. Poniższe modele występują w różnej konfiguracji. Niestety nie wiem, czym one się konkretnie od siebie różnią. Liczę, że trochę mi ułatwicie wybór lub coś polecicie, nie koniecznie z tych modeli w linkach.
    https://www.komputronik.pl/productVariantGroup/3590/msi-gs73.html
    https://www.komputronik.pl/product/417977/msi...-7rf-apache-pro-288xpl-512gb-m-2-1tb-hdd.html
    https://www.komputronik.pl/product/481789/ace...tor-helios-300-nh-q29ep-003-1tb-ssd-12gb.html
    https://www.komputronik.pl/product/526397/asus-rog-strix-gl703ge-gc024t-32gb.html
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    procsa
    Level 31  
    Trochę się różnią...

MSI GS73 7RE(Stealth Pro)-012PL , 128GB SSD, i7-7700HQ , GTX 1050 Ti 4GB, 16GB RAM, 120Hz MATRYCA

MSI GE62VR 7RF(Apache Pro)-288XPL, 512GB SSD, i7-7700HQ, GTX 1060 3GB, 8GB RAM, 60HZ matryca

Acer Predator Helios 300 , 1TB SSD, i7-7700HQ, GTX 1060 6GB, 12GB RAM, 60HZ matryca

ASUS ROG Strix GL703GE-GC024T , zwykły dysk 1tb ? i7-8750H , GTX 1050Ti 4GB, 32GB RAM, 60Hz matryca

W google wpisz sobie "i7-7700HQ vs i7-8750H" i popatrz na różnice, czy będzię Ci potrzebna taka różnica, Ja poszedłbym w 120Hz matryce, gry wyglądają zupełnie inaczej... ale 8GB RAM to o 8 za mało , pewnie łatwe jest dołożenie 8GB ale trzeba by sprawdzić. ASUS ROG, 32GB tylko po co aż tyle ? a w dodatku nie ma SSD ? Albo to jakaś pomyłka albo lipa totalna.
    siewcu
    Level 34  
    Raczej pomyłka... Co prawda procesor nowszy, ale karta graficzna starsza niż w dwóch poprzednich plus ładne kilka stówek różnicy na samym dysku - ten Asus ma raczej 1 TB SSD, jeśli nie to bezsensowna propozycja.
    Doktorsky
    Level 18  
    Dziękuję za propozycje. Oglądałem testy procesorów. Wynika z nich że i7-8750H jest dużo lepszym procesorem od i7-7700HQ i w połączeniu z nVidia GTX1060 to będzie już dobra maszyna.
    Dwie ostatnie propozycje z Xcom i Morele są chyba całkiem ok (Jakie jest odświeżanie na tej maszynie z morele? nie mogę znaleść) Plusem jest to że ASUS ma 17 cali. Jakby wyglądał cenowo MSI GP63 Leopard z ekranem 17 cali? EDIT. Znalazłem cenę 7 tyś to już sporo więcej porównując do Asusa ( https://www.morele.net/laptop-msi-gp73-leopar...-m-2-pcie-1tb-hdd-windows-10-home-pl-4191162/ )
    procsa
    Level 31  
    jeżeli jest napisane że panel IPS i brak informacji nawet na stornie producenta że 120Hz to znaczy że jest 60Hz, ale uwierz mi szukaj 120/144Hz
    Doktorsky
    Level 18  
    Dobra, to chyba ASUS ROG Strix SCAR GL703GM będzie odpowiednim laptopem. Ciekawią mnie jeszcze same opinie o marce ASUS oraz jak ten model wypada pod względem technicznym (konstrukcja)
    Dell Vostro który kupiłem około 10 lat temu, ma aluminiową obudowę i do dzisiaj nic się w nim nie zepsuło (bardzo mocno eksploatowany), zawiasy chodzą idealnie do dzisiaj, klawiatura jak nowa, zero wytarć od palców i nadgarstków.
    Doktorsky
    Level 18  
    Muszę to odświeżyć, ponieważ znalazłem tą recenzję na temat ASUSA i niestety głośność pracy nie zachwyca. Przy tym laptopie można przebywać wyłącznie w słuchawkach? Czy wszystkie gamingowe laptopy są takie głośne? Dell Alienweare, Latitude, MSI?
    https://www.youtube.com/watch?v=F8MMDxRVJgg
    procsa
    Level 31  
    Czy aż takie głośnie ? Trochę recenzent przesadza, ale tak laptopy gamingowe są dosyć głośne, ale nie martw się mają też dobre systemy audio aby zagłuszyć pracę wentylatorów :)

A tak na poważnie, to niestety coś za coś, wydajność bierze się z mocy obliczeniowej, a ta potrzebuje energii która poniekąd jest oddawana jako ciepło. Podczas dosyć mocnego używania , czyli grania w wymagające gry będą takie laptopy się grzały, może między nimi jest jakaś minimalna różnica w głośności pracy, ale nie opierałbym się tutaj na "sponsorowanych" testach czy porównaniach.
    Brozerihno
    Level 23  
    No w tym MSI będzie jeszcze gorzej :P
    Doktorsky
    Level 18  
    Nie spodziewałem się, że laptop będzie chodził jak odkurzacz. Recenzja sklepu x-com na YT także pokazuje jak ten laptop ASUSa chodzi w rzeczywistości. Jestem zawiedziony. Nie kupię gamingowego laptopa, bo nie dałbym rady siedzieć przy nim non stop w słuchawkach.
    procsa
    Level 31  
    Połóż mikrofon przy wentylatorze od PC i będziesz miał ten sam efekt... te recenzje to grube przesady, sam użytkowałem takie laptopy 6 lat i fakt cichutkie to one nie były ale porównanie do odkurzacza to lekka głupota... a miałem między innymi najgłośniejszy MSI GT780DX.
    Doktorsky
    Level 18  
    Zobacz tutaj, recenzja x-kom Asusa
    https://youtu.be/bcf1Ywm7_Lw?t=9m13s

Nie wiem w jakiej odległości od laptopa znajduje się mikrofon ale trzeba przyznać że taki szum jest bardzo nie przyjemny. Stacjonarny pewnie też szumi, ale stację skrzynię można postawić w szafie albo w odległości powyżej 1,5 metra. Laptop mamy cały czas w zasięgu dłoni
    siewcu
    Level 34  
    Zwróć tylko uwagę na głośność pod obciążeniem i bez obciążenia - znacznie się różnią. Bez obciążenia jest znacznie ciszej... A najlepiej to po prostu spróbuj znaleźć miejsce w którym będziesz mógł takiego laptopa wypróbować na żywo, pomoże to w decyzji. Filmy nie oddają rzeczywistości.
    procsa
    Level 31  
    Mam nadzieje, że kolega nie myślał że te laptopy są tak głośne przy normalnej pracy ? A jedynie w naprawdę wymagających grach....
    Doktorsky
    Level 18  
    To jest dobry pomysł żeby sprawdzić gdzieś na miejscu, ale żaden sklep nie zainstaluje gry żeby umożliwić pełną prezentację. Przejdę się do komputronika w Poznaniu, może mają wystawiony w sklepie któryś z tych modeli. Macie trochę racji że bez obciążenia będzie ciszej ale żeby się nie okazało że szumi tak nawet przy oglądaniu filmu w full HD albo w trakcie skanowania antywirusem. Windows lubi sam sobie robić wiele rzeczy w tle.
    siewcu
    Level 34  
    Ale dla gamingowego laptopa normalnie działanie systemu czy nawet oglądanie filmu w FHD to żadne obciążenie, odpaliłem na swoim niskonapięciowym pierdku(i5-4200U) film FHD w tle - razem z odpaloną przeglądarką w tle obciążenie to max 10%. I się zastanów jakie będzie obciążenie i7 w takiej sytuacji... Pewnie takie samo, ale przy 4K.
    procsa
    Level 31  
    Źródłem ciepła w laptopie gamingowym nie jest CPU a GPU, to grafika tam pobiera sporo energii której musi w pewnym stopniu oddać w formie ciepła.
    Doktorsky
    Level 18  
    Możliwe, że macie rację. Myślę, że przed zakupem przejdę się tak czy inaczej do komputronika, bo nie wiem czy w Poznaniu znajdę jakiś inny sklep z dużym wyborem laptopów poza Saturn i Media Markt?
    procsa
    Level 31  
    W Komputronik powinni Ci pozwolić przed zakupem na przetestowanie takiego sprzętu, może mają taki akurat "za szybką" i mogą coś na niego wgrać... Bo w media marketing czy Saturn raczej będzie ciężko...