Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

uszkodzone dynamo w piaście

12 Wrz 2018 19:51 405 8
  • Poziom 3  
    Cześć. Nigdy nie miałem do czynienia z tego typu dynamem dlatego muszę skierować do was pytanie. Po stwierdzeniu, że dynamo nie wytwarza prądu rozebrałem i zmierzyłem opór pomiędzy osią a kablem wychodzącym z cewki. Proszę o potwierdzenie czy dobrze wywnioskowałem, że jest gdzieś przebicie oraz poradę czy mogę coś z tym zrobić - jakoś to naprawić.
    uszkodzone dynamo w piaście
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 32  
    Jaki to typ dynama?
    Mi, na NX-30, wychodziło 4,2Ω.

Jak robisz pomiary, to na takim zakresie by odczytywana wartość była jakoś istotnie większa niż minimalna rozdzielczość. Przełącz ten miernik na zakres 200Ω... (lepiej byłoby jeszcze mniej, ale ten miernik nic takiego nie ma, a w sumie jakaś super dokładność jest niepotrzebna).
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 3  
    Oś nie jest odizolowana od cewki ? O to głównie chodziło mi w tym pomiarze.
  • Poziom 17  
    Oś jest połączona z jedną końcówką cewki, a druga końcówka wyprowadzona jest kabelkiem.
  • Poziom 42  
    uberth napisał:
    Oś nie jest odizolowana od cewki ?

Nie jest. Po prostu jeden koniec uzwojenia jest połączony z masą.
    krru napisał:
    Mi, na NX-30, wychodziło 4,2Ω.

Cewki mogą mieć małą rezystancję. Rzędu pojedynczych omów.
    Trzeba mierzyć na najniższym zakresie omomierza i odjąć od wartości pomiaru rezystancję zwartych kabli pomiarowych, która może osiągać nawet 1 om.
    Ogólnie do pomiarów małych rezystancji trzeba używać kabli o większym przekroju i solidnie dociskać sondy w miejscach styku, Każdy styk ma śwoją rezystancję tym większą im mniejszy docisk i ew. korozja miejsca styku.
    Te kabelki ze zdjęcia to można sobie ...włożyć. Mają bardzo mały przekrój i nietrwałą izolację.
  • Poziom 3  
    Dzięki za pomoc. Poskładam do kupy wszystko i zobaczę jeszcze raz czy działa.
  • Poziom 42  
    To bez sensu. Sprawdź zmierz porządnie rezystancję między masą a przewodem zasilającym oświetlenie.
    Potem zmierz w podobny sposób napięcie na zakresie AC gdy koło się obraca. Po zmontowaniu oczywiście.
  • Poziom 3  
    Dzięki za pomoc. Zmierzyłem opór i wyszło 2.8. Poskładałem wszystko i okazało się, że jest w lampie czujnik zmierzchu, który wyłączał lampe.