Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzony Elektrolizator (Pastuch Elektryczny) Inventor EB94

Torrens1 12 Wrz 2018 21:38 141 7
  • #1 12 Wrz 2018 21:38
    Torrens1
    Poziom 2  

Witam.
    Pastuch dostał piorunem i zastanawiam się co mogło walnąć.
    Wymieniłem już kondensatory z seledynowych na szare i nic.
    Co mogło jeszcze polecieć.
    Uszkodzony Elektrolizator (Pastuch Elektryczny) Inventor EB94Uszkodzony Elektrolizator (Pastuch Elektryczny) Inventor EB94Uszkodzony Elektrolizator (Pastuch Elektryczny) Inventor EB94Uszkodzony Elektrolizator (Pastuch Elektryczny) Inventor EB94Uszkodzony Elektrolizator (Pastuch Elektryczny) Inventor EB94

0 7
  • #3 13 Wrz 2018 00:05
    Wawrzyniec
    Poziom 33  

To nie te schematy. Podobne, ale nie te. Jest jeszcze inna wersja tego elektryzatora ale nie ma na elce schematu. Mam taki i jak znajdę czas to go rozrysuję. Ten scalak to SN74HC14N .Uszkodzony Elektrolizator (Pastuch Elektryczny) Inventor EB94Uszkodzony Elektrolizator (Pastuch Elektryczny) Inventor EB94

0
  • #4 13 Wrz 2018 00:34
    HD-VIDEO
    Poziom 37  

Po sprawdzeniu/wymianie półprzewodnikach, transformator WN, strona wtórna transformatora (omomierzem) , bo tamtędy raczej on wleciał.

0
  • #5 14 Wrz 2018 22:40
    Torrens1
    Poziom 2  

Wymieniłem wszystkie trzy jak na zdjęciu. Dalej nie "pyka". Myślicie że może to być wina scalak ?
    A i to ten sam układ.Uszkodzony Elektrolizator (Pastuch Elektryczny) Inventor EB94

0
  • #6 14 Wrz 2018 23:22
    _jta_
    Specjalista elektronik

Mam wrażenie, że taki scalak uszkadza się łatwiej od tranzystora. Najlepiej byłoby pomierzyć napięcia i zorientować się, czy są sensowne, a nie wymieniać na ślepo to, co mogłoby być uszkodzone - zwłaszcza, że wylutowanie scalaka nie jest łatwe. Ale żeby wiedzieć, co i jak mierzyć, trzeba odrysować schemat.

Pod linkiem, który podałem, są 3 schematy - 2 z nich zawierają podobny układ scalony (CD40106, to jest odpowiednik 74HC14 w innej technologii), i jego rolą jest podawanie sygnałów sterujących - trzeba sprawdzić, czy dochodzą one na inne elementy i z jakim rezultatem - czy np. ładuje się kondensator.

Na tych schematach (uwaga, na drugim są błędy - R6 jest oznaczony jako R7, T4 jako PNP, to zostało odręcznie poprawione) pin 6 podaje impulsy do wyzwalania tyrystora (co około 1.0-1.5s), a pin 10 do przetwornicy - trzeba sprawdzić, czy tam pojawiają się te impulsy.

0
  • #7 16 Wrz 2018 09:55
    Wawrzyniec
    Poziom 33  

Kolego _ita_, na zdjęciach wyraźnie widać że pin 10 w tym pastuchu steruje tyrystorem, a 2 przetwornicą. Na CD40106 ciężko uzyskać odpowiednie napięcie. Przetwornica pracuje za słabo. Pisałem już że to nie te schematy.Uszkodzony Elektrolizator (Pastuch Elektryczny) Inventor EB94 (Numeracja na czarno jest właściwa)

Uszkodzony Elektrolizator (Pastuch Elektryczny) Inventor EB94 Na zielono stabilizator napięcia, na czerwono sterowanie tyrystora, a na żółto elementy przetwornicy.

0
  • #8 16 Wrz 2018 10:55
    _jta_
    Specjalista elektronik

Ale zapewne jest duże podobieństwo, to ułatwi i odtworzenie schematu "z natury", i analizę, jak to powinno działać.

0