Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uszkodzony Elektryzator (Pastuch Elektryczny) Inventor EB94

Torrens1 12 Sep 2018 21:38 2628 18
IGE-XAO
 • #1
  Torrens1
  Level 6  
  Witam.
  Pastuch dostał piorunem i zastanawiam się co mogło walnąć.
  Wymieniłem już kondensatory z seledynowych na szare i nic.
  Co mogło jeszcze polecieć.
  Uszkodzony Elektryzator (Pastuch Elektryczny) Inventor EB94Uszkodzony Elektryzator (Pastuch Elektryczny) Inventor EB94Uszkodzony Elektryzator (Pastuch Elektryczny) Inventor EB94Uszkodzony Elektryzator (Pastuch Elektryczny) Inventor EB94Uszkodzony Elektryzator (Pastuch Elektryczny) Inventor EB94
 • IGE-XAO
 • IGE-XAO
 • #3
  Wawrzyniec
  Level 36  
  To nie te schematy. Podobne, ale nie te. Jest jeszcze inna wersja tego elektryzatora ale nie ma na elce schematu. Mam taki i jak znajdę czas to go rozrysuję. Ten scalak to SN74HC14N.

  Uszkodzony Elektryzator (Pastuch Elektryczny) Inventor EB94Uszkodzony Elektryzator (Pastuch Elektryczny) Inventor EB94
 • #4
  HD-VIDEO
  Level 41  
  Po sprawdzeniu/wymianie półprzewodnikach, transformator WN, strona wtórna transformatora (omomierzem) , bo tamtędy raczej on wleciał.
 • #5
  Torrens1
  Level 6  
  Wymieniłem wszystkie trzy jak na zdjęciu. Dalej nie "pyka". Myślicie że może to być wina scalak ?
  A i to ten sam układ.

  Uszkodzony Elektryzator (Pastuch Elektryczny) Inventor EB94
 • #6
  _jta_
  Electronics specialist
  Mam wrażenie, że taki scalak uszkadza się łatwiej od tranzystora. Najlepiej byłoby pomierzyć napięcia i zorientować się, czy są sensowne, a nie wymieniać na ślepo to, co mogłoby być uszkodzone - zwłaszcza, że wylutowanie scalaka nie jest łatwe. Ale żeby wiedzieć, co i jak mierzyć, trzeba odrysować schemat.

  Pod linkiem, który podałem, są 3 schematy - 2 z nich zawierają podobny układ scalony (CD40106, to jest odpowiednik 74HC14 w innej technologii), i jego rolą jest podawanie sygnałów sterujących - trzeba sprawdzić, czy dochodzą one na inne elementy i z jakim rezultatem - czy np. ładuje się kondensator.

  Na tych schematach (uwaga, na drugim są błędy - R6 jest oznaczony jako R7, T4 jako PNP, to zostało odręcznie poprawione) pin 6 podaje impulsy do wyzwalania tyrystora (co około 1.0-1.5s), a pin 10 do przetwornicy - trzeba sprawdzić, czy tam pojawiają się te impulsy.
 • #7
  Wawrzyniec
  Level 36  
  Kolego _ita_, na zdjęciach wyraźnie widać że pin 10 w tym pastuchu steruje tyrystorem, a 2 przetwornicą. Na CD40106 ciężko uzyskać odpowiednie napięcie. Przetwornica pracuje za słabo. Pisałem już że to nie te schematy.Uszkodzony Elektryzator (Pastuch Elektryczny) Inventor EB94 (Numeracja na czarno jest właściwa)

  Uszkodzony Elektryzator (Pastuch Elektryczny) Inventor EB94 Na zielono stabilizator napięcia, na czerwono sterowanie tyrystora, a na żółto elementy przetwornicy.
 • #9
  Torrens1
  Level 6  
  W czerwonych kwadratach nowe elementy a układ dalej nie chodzi. Co może być ?Uszkodzony Elektryzator (Pastuch Elektryczny) Inventor EB94
 • #10
  Wawrzyniec
  Level 36  
  A robiłeś jakiekolwiek pomiary czy tylko na ślepo wymieniasz?
 • #11
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  Podstawowe pytanie - przetwornica pracuje ? Jakie napięcie jest na zestawie kondensatorów ? Odłącz pierwotne uzwojenie transformatora WN, to uzyskasz informację, czy tyrystor nie jest przebity. To naprawde jest prosty układ.
 • #12
  Torrens1
  Level 6  
  Jestem strasznym laikiem w tym. Jak bym ogarniał nie szukał bym pewnie pomocy. Zatem wracając do tematu. Na uładzie kondensatorów brak napięcia.
 • #13
  User removed account
  User removed account  
 • #14
  _jta_
  Electronics specialist
  Jeśli na kondensatorach nie ma napięcia, to albo mają zwarcie (może zwarłeś cyną ścieżki przy lutowaniu), albo przetwornica nie działa. Pierwsze zwykle łatwo wykryć omomierzem - wskaże 0 (może np. 0.7) między końcówkami kondensatorów. Do drugiego przydałoby się odrysować schemat przetwornicy i pomierzyć napięcia.
 • #15
  Torrens1
  Level 6  
  Posiadam tylko zwykły uniwersalny miernik taki za 15 zl i lutownice i tyle.
  Myślę, że możemy to zrobić tak ,że powiecie mi co mierzyć pokolei i jak. Bo innego rozwiązana nie widze.
 • #16
  _jta_
  Electronics specialist
  To odrysuj schemat, żeby było na czym pokazać. Odczytywanie schematu ze zdjęć jest co najmniej trudne, a często niemożliwe, bo jakiś istotny szczegół jest schowany tak, że go na zdjęciu nie widać, trzeba spojrzeć z innego kierunku, przy innym oświetleniu (niestety na twoich zdjęciach takich szczegółów jest dużo). Poza tym przydaje się sprawdzanie połączeń - do zdjęcia nie da się podłączyć miernika, żeby sprawdzić, czy coś jest połączone, czy nie.

  Zwykły uniwersalny miernik - analogowy, cyfrowy? A znajdziesz jakieś elementy, jak dioda przełączająca (np. 1N4148), kondensator (może około 1uF), opornik (może ze 20k)? Bez tego nie poznasz, czy gdzieś pojawiają się krótkie impulsy, czy jest tylko napięcie stałe.

  Na początek możesz pomierzyć napięcia - wszędzie, względem minusa i względem plusa zasilania. Hm... masz ze 100 punktów lutowania, to by było ze 200 pomiarów - może najpierw nóżki układu scalonego i tranzystorów. I popatrz, która z czym jest połączona.

  Nie widzę na płytce nazw elementów - zwykle pod każdym elementem jest wpisana jego nazwa, żeby przy naprawie móc porównać ze schematem. Popatrz na schemat EBS-95 i spróbuj poindentyfikować elementy połączone z układem scalonym, pamiętając, że numery nóżek mogą być inne.

  Na tym schemacie masz np. tranzystor T4, którego emiter jest połączony przez opornik R10 z bramką tyrystora, a baza przez opornik R8 z nóżką układu scalonego - to już pozwoli rozpoznać T4, R10, R8. Ale chyba ten elektryzator istotnie się różni - mam wrażenie, że widzę tranzystor, którego baza łączy się z nóżką układu scalonego nie poprzez opornik, a poprzez kondensator (taki mały żółty, pewnie ceramiczny), emiter wprost z tyrystorem (z bramką?), a kolektor ma połączenie z emiterem sąsiedniego tranzystora, i z pinem 14 układu scalonego, więc to jest +zasilania, przynajmniej dla układu scalonego... chyba różnic jest więcej i trzeba zrezygnować z wzorowania się na nazywaniu elementów z tego schematu, ponazywać je "po swojemu".
 • #17
  Wawrzyniec
  Level 36  
  Sprawdź napięcie na 14 nóżce US. Powinno być ok 5V. Jeżeli nie ma to do wymiany dioda Zenera w stabilizatorze napięcia bo tranzystor już wymieniałeś. Zaznaczona na rysunku.Uszkodzony Elektryzator (Pastuch Elektryczny) Inventor EB94
 • #18
  kfgz
  Level 9  
  Odkopuję. Dostałem do naprawy od kolegi identyczny elektryzator. Z wstępnych oględzin wiem, że jest uszkodzony kondensator elekt. 82 uF /100 V (ten obok małego transformatora). Oprócz tego jest spalona linia (o dł. ok 2cm) na obu stronach PCB między ścieżkami od tego kondensatora w stronę tranzystora (tego przy diodzie LED, zaznaczonego na żółto).

  Pomierzyłem transformator WN. Na pierwotnym uzwojeniu jest ok 0.6 - 0.8 ohma a na wtórnym ok 155 ohm, co daje przekładnię ok 1:200. Zakładając napięcie na wejściu ok. 400V na wyjściu byłoby ok 80 kV. Transformator do kosza?
 • #19
  wojtek 9007
  Level 39  
  Witam - pierwotne zgoda natomiast uzwojenie wtórne w granicach 40Ω - 50Ω,
  miałem jeden starszy typ miał 78Ω rdzeń LL.