Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] TERMET GCO-DP-13-10 (MiniMAX Plus) losowo słaba iskra

Maciej80rsl 13 Sep 2018 14:16 2196 8
 • #1
  Maciej80rsl
  Level 10  
  Witam

  Jestem użytkownikiem kotła jak w temacie tj.: TERMET GCO-DP-13-10. Około 2 tyg. temu zauważyłem, że piec przy użytkowaniu CWU losowo startuje "wybuchowo" lub "normalnie". Wezwałem serwis, który zrobił co następuje:
  -czyszczenie dysz palnika
  -czyszczenie elektrod zapłonowych i jonizacyjnej
  -czyszczenie wymiennika ciepła
  -płukanie i odkamienianie wymiennika ciepła
  -regulacja wstępnej mocy kotła
  -sprawdzenie gniazda elektrycznego pod kątem umiejscowienia w gniazdu L-N (prawidłowo dla pieca)

  Niestety problem nadal występuje. Zauważyłem, że kiedy piec "wybucha" to iskra jest bardzo słaba i ledwie słyszalna.
  Serwis stwierdził, że to może być wina iskrownika lub "elektroniki". Czy jest możliwe aby iskrownik lub elektronika pracowały w losowych trybach?
  Inna sugestia serwisu mówi o wymianie kompletu elektrod. Czy elektrody mogą losowo przekazywać "dobrą i mocną iskrę" a czasami "słabą, ledwo słyszalną i wyczuwalną" powodującą wybuchowy zapłon?

  Proszę o wsparcie
 • Helpful post
  #2
  kz61
  Level 25  
  Elektrody mało prawdopodobne. Natomiast elektronika w tych kotłach podlegała przyspieszonemu procesowi starzenia w rejonach gdzie jest problem ze stabilnym zasilaniem sieciowym.
 • #3
  Maciej80rsl
  Level 10  
  Rozumiem, że stawiasz na uszkodzoną elektronikę? Co do wahań napięcia, nigdy się to nie zdarzało, mieszkam praktycznie w "centrum" śląska, a instalacja elektryczna ma raptem parę lat. Czy osiągalny jest schemat elektryczny lub ideowy sterownika tego pieca, mógłbym wyeliminować uszkodzenie pojedynczych elementów elektroniki.

  BTW. wczoraj dokonałem testów, zauważyłem, że piec po "postoju" (5min. wzwyż) generuje, za pierwszym razem "słabą iskrę", a następnie (po rozgrzaniu) same "mocne".
 • Helpful post
  #4
  bro2004
  Level 29  
  Wymień przewody zapłonowe(mogą mieć przebicie) i elektrody(porcelana może być lekko pęknięta,a Ty tego nawet nie widziasz). Stary kocioł pewnie z 13 lat, a szukanie przyczyny przez internet to jak szklana kula - nie widząc co tam jest. Elektrody bardzo tanie. Przewody mogą być już nie dostępne - trzeba zamienić z innego modelu. Wtedy jak zmienisz to można się brać za płytę!!
 • Helpful post
  #5
  Magister_123
  Level 36  
  bro2004 wrote:
  Wymień przewody zapłonowe

  Obstawiam to samo. Najlepiej kupić koszulki termokurczliwe i założyć dwie warstwy na przewód. Jak się uspokoi to tak zostawić.
 • #6
  Maciej80rsl
  Level 10  
  Dziękuję Panowie za szybką reakcję. Ostatnie pytanie przed wymianą świec oraz izolacją kabli WN (ew. wymianą). Czy świece w tym modelu są takie same, tj. jonizacyjna oraz dwie zapłonowe?
 • #7
  Maciej80rsl
  Level 10  
  Witam ponownie

  Wymieniłem świece oraz zaizolowałem "termokurczem" kable zapłonowe. Bez zian, tj. pierwsza słaba iskra, następne w porządku... Czy to może być wina iskrownika? Czy jest dostępny schemat elektryczny sterownika, jeśli tak to gdzie go szukać?
  Btw. widziałem regenerowane płyty sterownika do tego pieca, za prawie 400zł. Wolałbym uniknąć wymiany całej płyty z powodu słabego startu... stąd pytanie o schemat.
 • Helpful post
  #8
  Magister_123
  Level 36  
  Maciej80rsl wrote:
  Czy jest dostępny schemat elektryczny sterownika, jeśli tak to gdzie go szukać?

  Większość płyt jest wyprodukowanah w kraju przez jedną firmę. Zadzwoń do Termeta i dowiedź się czy w tym modelu płyta jest krajowa. Jeśli tak to niech podadzą nazwę producenta i dzwoń do nich o cenę naprawy.
 • #9
  Maciej80rsl
  Level 10  
  Reasumując:
  -kable zapłonowe wymyte, odtłuszczone, zaizolowane termokurczem
  -zakupiłem nowe świece, zakupione z serwisu gazowego miały przebicie (mimo iż serwis zapewniał o dobrej jakości i przetestowaniu świec)
  -wymieniłem jedną diodę oraz opornik w sterowniku, były okopcone i dioda miała pełne zwarcie
  Piec hula aż mi miło. Dziękuję za zaangażowanie w temacie.