Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gdzie mogę szukać materiałów do nauki?

Pico12 13 Wrz 2018 19:58 1314 33
  • #1 13 Wrz 2018 19:58
    Pico12
    Poziom 3  

Witam, czy są jakieś materiały do poczytania jak naprawiać tv?
    Czytając forum można się wiele dowiedzieć, ale dużo jest też niezrozumiałych rzeczy jak użytkownicy rozmawiają pomiędzy sobą.
    I zamiast durnowato dopytywać na forum wolał bym gdzieś o tym poczytać.
    Czy są do tego jakieś materiały?

Pozdrawiam.

• #2 13 Wrz 2018 20:11
    tori1
    Poziom 9  

this forum is for non-amateur professionals

you will learn to repair tv on the forum
    take pleasure in the craft you have and let the professionals repair the tv

• #3 13 Wrz 2018 20:34
    Pico12
    Poziom 3  

So where can the amateurs start? to get the basics? not annoying others.

• #4 13 Wrz 2018 20:37
    mirex
    Poziom 43  

Żeby coś naprawiać, to najpierw trzeba wiedzieć, jak to działa. O budowie i zasadzie działania telewizji i telewizorów w internetach całkiem sporo. Miłej lektury.
    A gdy się wie jak to działa, zna podstawy, poznało elektronikę, miernictwo, to nie ma opcji, aby nie rozumieć, o czym inni "gadają".
    Potem dobrze by było nauczyć się praktycznie zawodu. Na przykład jako uczeń, praktykant w dobrym zakładzie RTV.

Ty najwidoczniej chciałbyś iść na skróty.

• #5 13 Wrz 2018 20:56
    TELMOR_PL
    Poziom 28  

Kursy eksternistyczne to nie ten dział. Nauki ścisłe to nie beletrystyka. Najpierw szkoła potem praktyka "czeladnicza" pod okiem "majstra" a potem stopniowo można samemu próbować coś naprawiać.

• #6 14 Wrz 2018 15:36
    Hektar Zahler
    Poziom 30  

Moja czołówka ulubionych lektur "po godzinach" w technikum WKŁ Jowisz. Coś niesamowitego. Polecam !

Gdzie mogę szukać materiałów do nauki?Gdzie mogę szukać materiałów do nauki?Gdzie mogę szukać materiałów do nauki?

• #7 14 Wrz 2018 18:11
    000andrzej
    Poziom 37  

Kolega nie napisał jakie telewizory chciałby naprawiać.

• #8 14 Wrz 2018 19:30
    GanCegall
    Poziom 30  

TELMOR_PL napisał:
    Kursy eksternistyczne to nie ten dział. Nauki ścisłe to nie beletrystyka. Najpierw szkoła potem praktyka "czeladnicza" pod okiem "majstra" a potem stopniowo można samemu próbować coś naprawiać.

Chyba nie widziałeś tematów typu: "mam TV xxx i coś tam nie działa"
    Po czym zaraz pojawia się masa podpowiedzi, np. wymień R5000 i będzie działać.
    W tych czasach już nawet nie trzeba wiedzieć co to jest ten "r" tylko trzeba umieć znaleźć informację, co zrobić aby urządzenie zadziałało.
    A do autora tematu.
    Pico12 napisał:

Próbowałeś - google?

• #9 14 Wrz 2018 20:13
    TELMOR_PL
    Poziom 28  

I Kolega GanCegall myśli, że po takiej lekturze autor tematu będzie mógł rzeczowo "porozmawiać" na forum w kwestii poruszanych tematów...

Pico12 napisał:
    ...Czytając forum można się wiele dowiedzieć, ale dużo jest też niezrozumiałych rzeczy jak użytkownicy rozmawiają pomiędzy sobą....

...czytając instrukcję "jak wymienić" capacytor, nie mówiąc już po co i dlaczego? Chyba to nie jest "wszystko jedno"?

• #10 14 Wrz 2018 20:31
    yogi009
    Poziom 42  

Dzisiejsze telewizory mają więcej z komputera, niż z klasycznego, analogowego urządzenia. Uszkodzonych modułów generalnie najczęściej się nie naprawia. Są jakieś standardowe usługi typu "wlutowanie nowej pamięci" i jej oprogramowanie. Obecnie tylko hobbyści biorą się za dociekanie, co tam padło na płytce. Standardowa droga poznania elektroniki jest jednak znana, jedną z bardzo dobrych książek jest wielokrotnie zalecana pozycja "Poradnik radioamatora". Tam masz i trochę teorii podanej w miarę prosto i trochę praktyki (czasem historycznej, ale to wbrew pozorom jest na korzyść).

• #11 14 Wrz 2018 20:47
    Pico12
    Poziom 3  

dzięki wszystkim za odpowiedź, zapytałem o to bo jak czytałem forum w poszukiwaniu o matrycach to tam piszą użytkownicy o przyklejaniu taśm, szukaniu odpowiednich napięć itd. coś napiszą inni wiedzą bo się tym zajmują, a ja się zastanawiam co do czego i nie mogę nic znaleźć gdzie jest wytłumaczone co oni zalecają zrobić choć jestem ciekaw i to mnie irytuje.

• #12 14 Wrz 2018 20:53
    mirex
    Poziom 43  

yogi009 napisał:
    Uszkodzonych modułów generalnie najczęściej się nie naprawia. Są jakieś standardowe usługi typu "wlutowanie nowej pamięci" i jej oprogramowanie.

Gdzie się tych bajek nasłuchałeś?
    Po co to propagujesz?
    Co najmniej połowa (jak nie więcej) sprzętu, który idzie do utylizacji, mogłoby jeszcze sporo czasu służyć ludziom. Oczywiście nie mówię tutaj - co chyba dla wielu oczywiste - o "rozbitkach".
    Ale nie służy - przez takich jak ty.

Dodano po 4 [minuty]:

Pico12 napisał:
    dzięki wszystkim za odpowiedź, zapytałem o to bo jak czytałem forum w poszukiwaniu o matrycach to tam piszą użytkownicy o przyklejaniu taśm, szukaniu odpowiednich napięć itd. coś napiszą inni wiedzą bo się tym zajmują, a ja się zastanawiam co do czego i nie mogę nic znaleźć gdzie jest wytłumaczone co oni zalecają zrobić choć jestem ciekaw i to mnie irytuje.

Zdania zaczyna się dużą literą, a przecinek nie zastępuje kropki.

Jeśli poznasz w stopniu niezłym elektronikę i miernictwo - tego uczy się w szkołach, z podręczników - wtedy nie będziesz zdziwiony, o czym ktoś rozmawia.
    Ja tymczasem podejrzewam, że Ty nawet nie wiesz, jak działa dioda, o tranzystorach różnych już nie wspominając, a chcesz naprawiać telewizory. ;)

• #13 14 Wrz 2018 21:10
    yogi009
    Poziom 42  

mirex napisał:
    Gdzie się tych bajek nasłuchałeś?

Przede wszystkim w autoryzowanych serwisach.
    Ostatnio naprawa cyfrowego TV kosztowała mnie 20 zł (wymiana 1 układu scalonego), serwis wycenił to na min. 500 zł z zastrzeżeniem, że jeśli to matryca, to jest ona zupełnie niedostępna, i na tę matrycę w zasadzie stawiali. Ja wiem, że najprościej wymienia się moduł; tak jest i łatwiej i szybciej i pewnie daje to większy dochód.
    Tyle, że za tę politykę płaci końcowy klient, nierzadko rezygnujący z drogich napraw i kupujący kolejny model.

• #14 14 Wrz 2018 21:50
    Adewag
    Poziom 20  

yogi009 napisał:
    Obecnie tylko hobbyści biorą się za dociekanie, co tam padło na płytce.

W takim razie subforum " LCD Plazma " do zamknięcia. :shocked!:

• #15 15 Wrz 2018 12:04
    mirex
    Poziom 43  

yogi009 napisał:
    Przede wszystkim w autoryzowanych serwisach

To zacznij korzystać z "normalnych" serwisów. ;)
    I na dzień dobry zapytaj w autoryzowanym serwisie ile kosztuje standardowa procedura naprawcza:
    - przyjęcie sprzętu i zaewidencjonowanie go
    - pobieżna diagnoza
    - przykładowo wymiana bezpiecznika po tej diagnozie.
    Możesz też dopytać, dlaczego owa wymiana bezpiecznika kosztuje powiedzmy 300 zł, a nie ... czy ja wiem ... tylko 100. ;)

• #16 15 Wrz 2018 12:17
    yogi009
    Poziom 42  

Nie wnikam w ich praktyki, wiem tylko, że mają autoryzację marki, której sprzęt chciałem u nich naprawić. Statystyczny klient nie musi robić doktoratu z kosztorysowania serwisu elektronicznego.

• #17 15 Wrz 2018 12:24
    mirex
    Poziom 43  

yogi009 napisał:
    Nie wnikam w ich praktyki, wiem tylko, że mają autoryzację marki, której sprzęt chciałem u nich naprawić. Statystyczny klient nie musi robić doktoratu z kosztorysowania serwisu elektronicznego.

Oczywiście.
    Tyle tylko, że musi za to "godziwie" zapłacić. Taka drobnostka, maluteńka. ;)
    Koniec i kropka.

A na przyszłość, bardzo proszę, nie siej defetyzmu, nie oszukuj ludzi.
    Jeśli coś piszesz to napisz, że jest to tylko twoja osobista opinia.
    W żadnym razie nie przekłada się ona na całość społeczeństwa, całość jakiejś grupy.
    Obecna twoja wypowiedź może bowiem sporo osób doprowadzić do nieprawidłowego rozporządzania swoim dobrem.

• #18 15 Wrz 2018 13:30
    yogi009
    Poziom 42  

Nie rozumiem Twojego toku myślenia. Czy nie jest faktem, że obecnie w serwisie praktykuje się głównie wymianę modułów, a nie naprawy polegające na lokalizowaniu pojedynczych elementów? Oczywiście zdarza się jedno i drugie, ale statystycznie niestety tak się dzieje. Tak jest w przypadku komputerów (z reguły wymiana kart/podzespołów) i sprzętu RTV. Ile razy chociażby na tym forum spotyka się opisów uszkodzeń programatorów pralek? I jakimś dziwnym zrządzeniem losu naprawa często jest albo na granicy opłacalności, albo zupełnie nieopłacalna. Taka jest polityka producentów, to leży w ich interesie. Nie tak dawno zdarzył mi się płaski TV, który przestał "gadać", ponieważ skończyła się pamięć (ilość cykli zapisu). Trzeba było wymienić na nową i zaprogramować dedykowanym wsadem. Koszt? 400zł.Jaki jest realny koszt tej pamięci? Czy to nie jest interes ustalony już na etapie projektowania urządzeń? Chcesz kolejny przykład? Spróbuj wymienić przepływomierz paliwa w Mercedesie klasy A, sprawdź ile kosztuje nowy. Około 2000zł. Okazuje się, że producent zintegrował go z komputerkiem. Miłe, prawda? Nie można było zostawić klasycznego, oddzielnego przepływomierza w cenie 300zł, jak to ma miejsce chociażby w Passatach i Skodach?

Oczywiście zdarzają się jeszcze ludzie próbujący serwisować elektronikę w dobrym, starym stylu. I to zdecydowanie popieram.

Wszystko, co piszę, piszę jako swoje prywatne opinie, nigdzie nie uzurpuję sobie nieomylności. Serwis, który mi proponował wysoką cenę jest autoryzowany i działa oficjalnie od wielu lat. I oni - prawdopodobnie - dobrze wiedzą, co jest dla nich dobrym interesem, a co stratą czasu. W końcu zarabiają na swoje rodziny i auta.

• #19 15 Wrz 2018 14:29
    TELMOR_PL
    Poziom 28  

Niektórym kolegom przydałaby się wątpliwa przygoda z mechanikiem samochodowym, który naczytał się lektur jak wymienić uszczelkę w głowicy, pasek klinowy (o łańcuszku rozrządu nie wspominając). Gratuluję takiego fachury książkowego, bez znajomości podstaw i praktyki. Zastanawiam się nad decyzją tych kolegów, jakby mieli podjąć decyzję, do którego lekarza oddać swoje dziecko "do naprawy" (o operacji nawet nie chcę myśleć).
    Kiedyś jakiś pożal się Boże minister, chciał znieść matematykę z egzaminów maturalnych.
    Trochę się ogarnijmy proszę...

• #20 15 Wrz 2018 16:21
    mirex
    Poziom 43  

yogi009 napisał:
    Nie rozumiem Twojego toku myślenia. Czy nie jest faktem, że obecnie w serwisie praktykuje się głównie wymianę modułów, a nie naprawy polegające na lokalizowaniu pojedynczych elementów? Oczywiście zdarza się jedno i drugie, ale statystycznie niestety tak się dzieje

Proszę o źródło tych statystyk. I konkretne dane.
    yogi009 napisał:
    Wszystko, co piszę, piszę jako swoje prywatne opinie, nigdzie nie uzurpuję sobie nieomylności

Kłamiesz po prostu.
    To nie jest wyłącznie twoja osobista opinia, tylko stwierdzenie, że tak jest wszędzie:
    yogi009 napisał:
    Uszkodzonych modułów generalnie najczęściej się nie naprawia. Są jakieś standardowe usługi typu "wlutowanie nowej pamięci" i jej oprogramowanie. Obecnie tylko hobbyści biorą się za dociekanie, co tam padło na płytce.

Z mojej strony koniec dyskusji, bo nawet nie ma o czym z tobą gadać w sprawach serwisowania elektroniki. A na pokrętną obronę swojego zdania wytaczasz działa z zakresu samochodziarstwa.
    Przy czym nie raczysz też zauważyć, że samochód to nie telewizor lub radio! Samochód ma być bezpieczny. I domorośli elektronicy nie powinni w nim grzebać. Nawet w swoim, bo na drodze mogą zabić innych!
    Czepiasz się projektantów, jak byś nie wiedział, że końcowy wyrób ma być tani w produkcji, a nie w eksploatacji. ;)

• #21 15 Wrz 2018 18:50
    yogi009
    Poziom 42  

mirex napisał:
    Kłamiesz po prostu.

Celowo prowokujesz? Proszę Moderatora o reakcję, obrażanie uczestników dyskusji chyba nie jest najlepszą wizytówką tego forum.

• #22 15 Wrz 2018 19:10
    GanCegall
    Poziom 30  

yogi009 napisał:
    Czy nie jest faktem, że obecnie w serwisie praktykuje się głównie wymianę modułów, a nie naprawy polegające na lokalizowaniu pojedynczych elementów?

Nie napisałeś "autoryzowany serwis" więc rozumiem że masz na myśli typowych "lutowniczych", a skoro tak, to mirex jak zwykle zresztą ma rację.
    Żaden typowy serwis nie wymieni w ciemno całego modułu, jeżeli jest szansa na szybką i prostą naprawę, jasne, jeżeli uszkodzenia są zbyt rozległe to szkoda czasu i lepiej wymienić cały moduł, kwestia przeliczenia kosztów.
    Nie zawsze można porównać naprawę auta z naprawą telewizora, mechanik wymieniający np. klocki hamulcowe nie musi wiedzieć jaką posiadają zawartość węgla, natomiast przy TV trzeba się zastanowić, czy wymieniany element "zadziabie" w układzie.

Dodano po 16 [minuty]:

yogi009 napisał:

mirex napisał:
    Kłamiesz po prostu.
    Celowo prowokujesz? Proszę Moderatora o reakcję, obrażanie uczestników dyskusji chyba nie jest najlepszą wizytówką tego forum.

Obraziłeś się bo zostałeś nazwany kłamcą? :-) Czy zamiast chować się za modem, nie lepiej odeprzeć argumenty?
    Ja też twierdzę że wprowadzasz ludzi w błąd pisząc takie pierdoły.
    Posiadasz bardzo wysoki poziom na forum, masę "pomógł" i twoje wypowiedzi są nieprawdopodobnie autorytatywne dla dzieci które to czytają, weź to pod uwagę.

• #23 15 Wrz 2018 19:50
    yogi009
    Poziom 42  

GanCegall napisał:
    Obraziłeś się bo zostałeś nazwany kłamcą?

No to wyobraź sobie, że jakiś gość nazwie Cię złodziejem. I dopiero wtedy myśl dalej.
    Kończę ten temat. Swoją drogą nie widzę jakiegoś natłoku tytułów książkowych podanych Autorowi tematu, zawsze lepiej zacząć bić polską pianę.

• #24 17 Wrz 2018 03:32
    waniagog
    Poziom 12  

yogi009 napisał:
    Obecnie tylko hobbyści biorą się za dociekanie, co tam padło na płytce.

No rzeczywiście, aleś palnął...
    Za tego hobbystę to też powinienem się obrazić. Chyba poskarżę się gulsonowi.

• #25 17 Wrz 2018 07:40
    TELMOR_PL
    Poziom 28  

Takich "hobbystów" na tym forum jest cała masa i powiem więcej. Ci "hobbyści" pokończyli szkoły, przeszli praktyki w różnych zakładach produkcyjnych, sami projektowali i wytrawiali obwody drukowane, montowali różne urządzenia własnego (i nie tylko) pomysłu a teraz niejednokrotnie pracują w swoich lub pokrewnych zawodach bądź mają własne firmy. I pewnie lubią to co robią bo nie byłoby ich tutaj, i nie byłoby z Kim dyskutować. W życiu oprócz miłości najważniejsze są dwie rzeczy: praca i pasja. A jeżeli praca i pasja to to samo, to właśnie o to chodzi.

• #26 17 Wrz 2018 08:51
    Ryszard49
    Poziom 34  

TELMOR_PL, napisał:

Cytat:
    W życiu oprócz miłości najważniejsze są dwie rzeczy: praca i pasja. A jeżeli praca i pasja to to samo, to właśnie o to chodzi.

Zapomniałeś dodać wyrachowanie, tak, wyrachowanie. Z mojego rocznika nikt nie pracuje w zawodzie wyuczonym, elektronik. Po prostu to się nie opłaca.

• #27 17 Wrz 2018 09:16
    TELMOR_PL
    Poziom 28  

W życiu różnie bywa i różnie się układa. To też kwestia wyboru. Ja też przez kilkanaście lat nie pracowałem w swoim zawodzie i robiłem różne rzeczy kompletnie nie związane elektroniką. Ale ciągnie wilka do lasu... i jestem. Może nie naprawiam ale projektuję instalacje teletechniczne w budownictwie wielorodzinnym, hotelach i pensjonatach, w tym RTV/SAT. Oczywiście na naszych rozwiązaniach produktowych.

• #28 17 Wrz 2018 17:18
    waniagog
    Poziom 12  

TELMOR_PL napisał:
    a teraz niejednokrotnie pracują w swoich lub pokrewnych zawodach bądź mają własne firmy.

To już nie są hobbystami, tylko zawodowcami, ewentualnie hobbystami zawodowcami. ;)

TELMOR_PL napisał:
    I pewnie lubią to co robią bo nie byłoby ich tutaj

Jestem dobitnym przykładem, że można tu zaglądać, nie lubiąc tego co się robi. Co prawda po gotowce, jak większość, ale jednak. :)
    Co nie przeszkadza mi w byciu dociekliwym w naprawach. Nie z powodu przyjemności z samego faktu, ale korzyści finansowych jakie z tego powodu płyną. Dla klienta również.
    Dlatego takie gadanie:
    yogi009 napisał:
    Uszkodzonych modułów generalnie najczęściej się nie naprawia. Są jakieś standardowe usługi typu "wlutowanie nowej pamięci" i jej oprogramowanie. Obecnie tylko hobbyści biorą się za dociekanie, co tam padło na płytce.

Jest nie tylko nieuprawnione i niczym nie poparte ale przede wszystkim -szkodliwe, o czym była już mowa. Szkodliwe oczywiście dla tych osób, które posiadają nieco więcej umiejętności, niż odkręcenie kilku śrubek.

Dodano po 1 [minuty]:

Wątku o serwisach autoryzowanych, wolę nie rozwijać. :) Powiem tylko tyle.
    Chyba tylko idiota albo ten kto zarabia ponad 6 tys. zł oddaje sprzęt po gwarancji do serwisu autoryzowanego. :)

• #29 19 Wrz 2018 09:11
    zadam64
    Poziom 25  

TELMOR_PL napisał:
    I Kolega GanCegall myśli, że po takiej lekturze autor tematu będzie mógł rzeczowo "porozmawiać" na forum w kwestii poruszanych tematów...
    Pico12 napisał:
    ...Czytając forum można się wiele dowiedzieć, ale dużo jest też niezrozumiałych rzeczy jak użytkownicy rozmawiają pomiędzy sobą....

...czytając instrukcję "jak wymienić" capacytor, nie mówiąc już po co i dlaczego? Chyba to nie jest "wszystko jedno"?

Witam.Widocznie jemu jest GanCegall (tlum.z niemieckiego- obojetnie)

Dodano po 2 [minuty]:

Pico12 napisał:
    Czytając forum można się wiele dowiedzieć, ale dużo jest też niezrozumiałych rzeczy jak użytkownicy rozmawiają pomiędzy sobą.
    I zamiast durnowato dopytywać na forum wolał bym gdzieś o tym poczytać.
    Czy są do tego jakieś materiały?

Pozdrawiam.

Posiadam.ksiazki,czasopisma,od roku 1950 i na pewno sa tam ciekawe rzeczy do poczytania.

• #30 19 Wrz 2018 12:01
    yogi009
    Poziom 42  

zadam64 napisał:
    Posiadam.ksiazki,czasopisma,od roku 1950 i na pewno sa tam ciekawe rzeczy do poczytania.

Kolega chce pomóc, czy tylko się pochwalił? Jeśli to pierwsze, prosimy o jakieś sensowne tytuły i autorów, a jeśli drugie, szkoda czasu. To w niczym nie pomoże Autorowi tematu.

Szukaj w 5mln produktów