Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Demontaż pokręteł baterii umywalkowej + kapiący kran

TomToM97 13 Wrz 2018 21:58 489 9
  • #1 13 Wrz 2018 21:58
    TomToM97
    Poziom 2  

Witam serdecznie!

Mam problem z demontażem kurków baterii umywalkowej przedstawionej na pierwszym zdjęciu poniżej. Niestety mimo zdjęcia zaślepek od kurków a następnie odkręceniu śrub w nich, kurków nie da się dalej wyjąć. Zastanawiam się, czy może nie trzeba odkręcić najpierw tych ala nakrętek/osłonek z tyłu (zaznaczone na czerwono na zdjęciu)? I druga sprawa, czy kurek ma być przy tym odkręcony czy zakręcony? Bo już sam nie wiem... :/

Drugie moje pytanie w temacie tyczy się innego typu baterii, a mianowicie baterii prysznicowej. Czy to normalne, że po zamknięciu obiegu wody, leci ona dalej ze słuchawki prysznicowej lub kranu niekiedy przez nawet przez kilka minut? W sensie, skapuje sobie mozolnie i trwa to dość długo... Dodam, że po rozkręceniu, ten wkład w środku wydaje się być w dobrym stanie, a rączka baterii chodzi swobodnie. Zastanawiam się, czy winny nie jest ten przycisk od zmiany obiegu między wylewką a słuchawką, co myślicie? Nim się jeszcze nie zajmowałem.

Pozdrawiam!

0 9
  • Pomocny post
    #2 13 Wrz 2018 22:14
    Christophorus
    Poziom 41  

Odnośnie pierwszej baterii umywalkowej po odkręceniu kurków musisz odkręcić te stożkowe tuleje wskazane strzałkami na zdjęciu. Po ich odkręceniu będziesz miał dostęp do głowic i mógł je odkręcić. U mnie w podobnej baterii tuleje te odkręciłem "ręcznie" bez użycia klucza. Do odkręcenia głowic w mojej baterii był potrzebny klucz #17. Oczywiście trzeba zakręcić wcześniejszy zawór, aby przy odkręceniu głowicy nie zalać mieszkania.

0
  • #3 13 Wrz 2018 22:24
    TomToM97
    Poziom 2  

Czyli tak:
    1. Wyjąć zaślepki pokręteł i odkręcić od nich śruby.
    2. Odkręcić stożkowe tuleje.
    3. Kurki powinny puścić i dostałem się do głowic.

Czy tak?
    1. Wyjąć zaślepki pokręteł i odkręcić od nich śruby.
    2. Kurki wyjąć jakoś na siłę i dopiero zająć się stożkowymi tulejami?
    3. No i mam dostęp do głowic.

Mam wątpliwości z tego względu, że wskazałeś mi, że tuleje będą do odkręcenia ale na początku napisałeś "po odkręceniu kurków" więc jak rozumiem, ten drugi wariant, tak?

Macie jakiś sposób, żeby te nieszczęsne kurki jakoś puściły? :D

0
  • Pomocny post
    #4 13 Wrz 2018 22:29
    Parowy
    Poziom 19  

Witaj.

Co do drugiego pytania - jest to normalne. Mam tak samo przy baterii typowo prysznicowej, woda która pozostała w wężu powoli wykapuje z niego po odwieszeniu, przypuszczam że znikło by to, gdybyś potrzymał słuchawkę dużo poniżej baterii zanim ją odwiesisz.

0
  • #5 13 Wrz 2018 22:41
    Kenworth 18
    Poziom 32  

Przypuszczam, że kolega ma zamiar wymienić głowiczki w tej baterii?
    Czy tylko uszczelki głowiczek zwane potocznie grzybkami?
    Myślę, że z upływem czasu kurki po prostu zapiekły się na wielowypuście.
    Spryskać jakimś odkamieniaczem a później posługiwać się gumowym młotkiem jak chirurg skalpelem w trakcie operacji. Po prostu delikatnie opukiwać te kurki raz od spodu a raz od góry.

0
  • #6 13 Wrz 2018 22:47
    TomToM97
    Poziom 2  

Plan był wymiany całych głowiczek, bo jedno z pokręteł nie chodzi już za ciekawie. Chyba, że winny będzie jedynie kamień bądź uszczelka, wtedy może i bez wymian się obejdzie, kwestia sprawdzenia jak się one mają. No ale najpierw muszę się do nich jakoś dostać, postaram się coś pokombinować jutro, żeby je w końcu ruszyć.

0
  • Pomocny post
    #7 13 Wrz 2018 22:53
    Kenworth 18
    Poziom 32  

Jeśli po zdjęciu zaślepek jest śrubka mocująca kurki to muszą być zdejmowane.
    Kiedyś znajomej naprawiałem baterię jak przypuszczam najtańszą chińską stylizowaną na retro i o dziwo kurki były na stałe.
    Niestety szlifierka kątowa musiała pójść w ruch bo głowiczki były uszkodzone.

0
  • #8 13 Wrz 2018 22:56
    TomToM97
    Poziom 2  

Rozumiem, w takim razie dziękuję wszystkim za rozwianie moich wątpliwości. Dobrej nocy!

0
  • Pomocny post
    #9 13 Wrz 2018 23:11
    Kenworth 18
    Poziom 32  

Jeśli chcesz ocalić głowiczki to opukój kurki na zakręconym kranie.
    Jeżeli nie puszczą to wykręcić maksymalnie i cięcie. Wtedy tylko ocalisz kurki pod warunkiem, że oś da się wybić punktakiem.

0
  • #10 14 Wrz 2018 08:20
    Christophorus
    Poziom 41  

Na początek musisz wyjąć zaślepkę. W zależności od konstrukcji baterii wyjmuje się samo białe "oczko" z napisem np. "Hot" lub całą zaślepkę. Mam dwie baterie umywalkową i wannową i w umywalkowej wyjmuje się cała zaślepka, a w wannowej samo "oczko".

Widok zaślepki i kurka po wyjęciu zaślepki. Wewnątrz kurka jest śrubka mocująca kurek do głowicy. Trzeba ją wykręcić.

Widok baterii po odkręceniu kurka. Dostępu do głowicy "broni" ozdobna tuleja.

Odkręcamy tuleję ręcznie i mamy dostęp do głowicy baterii. W moim przypadku odkręcamy głowicę kluczem nr 17.

Głowica wykonana jest z mosiądzu plastiku i ma dość kruchą budowę. Nie ma sensu jej reanimacja, tylko trzeba ją wymienić. W moich stronach kosztuje 8,90 zł (kupowałem w ubiegłym tygodniu). Trzeba zwrócić uwagę na zamiennik bo z wyglądu są podobne, a różnią się drobiazgami np. ząbkami (radełkiem) na osi na który nakłada się kurek. Osady z wody (kamień) mogą nieco utrudnić demontaż baterii i wymianę głowicy. Trzeba też pamiętać o zamknięciu zaworu głównego, aby nie zalać mieszkania.

0