Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Licznik stuka, trzeszczy i prycha

MisterFrodo 14 Sep 2018 13:41 2133 15
    MisterFrodo
    Level 6  
    Hej. Od czasu do czasu dobywają się z licznika prądu dziwne trzaski. Odkręciłem bezpieczniki i w gnieździe na stykach jest coś brązowego. Okazało się, że to się starło z bezpieczników i przywarło do styków w gnieździe. Czy to może być powód owego trzaskania? Odgłosy nie są cały czas, ale raczej co kilka godzin i trwają do godziny, po czym wszystko ustaje.
    W mieszkaniu są 3 obwody:
    - kuchnia i łazienka
    - oświetlenie
    - gniazdka

Bezpiecznik z obwodu gniazdek nagrzewa się, inne są chłodne.

Do kogo się zwrócić z pomocą? Czy dostawca prądu powinien to naprawić skoro sprawa dotyczy licznika?
    grzeskk
    Level 34  
    Na 99% sprawa dotyczy bezpieczników i wypalonych gniazd. Im szybciej to napraw (wezwij elektryka) bo takie iskrzenie i nagrzewanie bezpiecznika nie wróży nic dobrego.
    MisterFrodo
    Level 6  
    Nie dam rady sam tego wymienić?
    zbich70
    Level 42  
    MisterFrodo wrote:
    Czy dostawca prądu powinien to naprawić skoro sprawa dotyczy licznika?

To w końcu trzeszczy i prycha na liczniku, czy bezpieczniku? Bo to różnica.
    Skoro już zdiagnozowałeś jedno przypalone gniazdo bezpiecznikowe, to trzeba je zregenerować lub wymienić. To jest w Twojej gestii (Twojego elektryka).

MisterFrodo wrote:
    Nie dam rady sam tego wymienić?
    Wątpię. To wynika z samego zapytania. Zaproś elektryka żeby zrobił Ci kompleksowy przegląd instalacji.
    MisterFrodo
    Level 6  
    Kiedy wykręcę bezpiecznik z przepalonego gniazda, trzaskanie ustaje.
    grzeskk
    Level 34  
    Tak jak napisałem wcześniej jak najszybciej wezwij elektryka. W gnieździe bezpiecznika nawet po wykręceniu bezpiecznika jest napięcie.
    MisterFrodo
    Level 6  
    Wszyscy dopiero w przyszłym tygodniu :/
    zbich70
    Level 42  
    MisterFrodo wrote:
    Kiedy wykręcę bezpiecznik z przepalonego gniazda, trzaskanie ustaje.
    Czyli masz winowajcę i nie jest to licznik.

MisterFrodo wrote:
    Wynajmuję mieszkanie od paru dni i nie chcę płacić za to z własnej kieszeni.
    To skontaktuj się z właścicielem, przecież płacisz mu za wynajem. Powiedz mu, że takie trzeszczenie to oznaki iskrzenia, które łatwo mogą doprowadzić do pożaru.

PS. Jeśli koniecznie chciałbyś sam się z tym uporać, to wrzuć fotki tego bezpiecznika. Może uszkodzenie jest banalne a może poważne. Tylko to trzeba widzieć.
    zbich70
    Level 42  
    Niestety wstawka kalibrująca jest do wymiany - jest rozsypany pierścień porcelanowy i dość znacznie wypalony styk.
    Drugie niestety - to jest nadal pod napięciem i bez pozbawienia napięcia - wyłączenia zabezpieczenie poprzedzającego - ta czynność jest ryzykowna nawet dla wprawnego elektryka.
    Odradzam samodzielne próby naprawy tego.
    MisterFrodo
    Level 6  
    W piwnicy mam bezpiecznik główny, który odcina prąd od mieszkania. Czy w takim wypadku spróbować samodzielnej wymiany?
    zbich70
    Level 42  
    MisterFrodo wrote:
    W piwnicy mam bezpiecznik główny, który odcina prąd od mieszkania.

Ale tylko do Twojego mieszkania, czy może także do innych mieszkańców?
    Może masz też swoje zabezpieczenie na klatce schodowej.

Po drugie - zabezpieczenia przedlicznikowe są/powinny być oplombowane, a usunięcie plomb powinno być zgłoszone dostawcy i uzgodnione ponowne oplombowanie. U różnych dostawców i ich rejonach są różne procedury. Lokalni elektrycy wiedzą jak w tym się poruszać.

MisterFrodo wrote:
    Czy w takim wypadku spróbować samodzielnej wymiany?
    Jeszcze raz stanowczo odradzam!
    MisterFrodo
    Level 6  
    Tylko do mojego mieszkania. Wiem, bo taką informację uzyskałem w administracji. Jest jakaś skrzynka w piwnicy z bezpiecznikami głównymi do każdego mieszkania.

Dobra, czekam na elektryka. Póki co podpiąłem się przedłużaczami do gniazdka w kuchni, a bezpiecznik odpowiedzialny za obwód w salonie wykręciłem. Przez tydzień muszę tak przeżyć :)

Dodano po 44 [sekundy]:

mawerix123 wrote:
    MisterFrodo wrote:
    Wszyscy dopiero w przyszłym tygodniu

A w umowie z dostawcą energii nie masz czasem usługi "Elektryk24" :?:

Nie mam umowy z dostawcą energii... Zapytam właścicieli.
    zbich70
    Level 42  
    MisterFrodo wrote:
    Nie mam umowy z dostawcą energii... Zapytam właścicieli.

No i od tego trzeba zacząć...