Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Thelia Condens: stała temperatura, krzywa pogodowa, ustawienia?

d3lta 14 Wrz 2018 16:59 141 8
 • #1 14 Wrz 2018 16:59
  d3lta
  Poziom 18  

  Witam.
  Mam kocioł Saunier Duval Thelia Condens AS 25 - A (H-PL) ze sterownikiem Exacontrol E7 V. 2.11 i czujnikiem temperatury zewnętrznej.
  Chciałbym wyłączyć regulację na podstawie temperatury zewnętrznej, wewnętrznej i krzywej pogodowej.
  Chciałbym żeby kocioł utrzymywał mi stałą temperaturę wody zasilającej grzejniki, np. 40 stopni. Jak to ustawić?
  Z góry dzięki.

  0 8
 • Pomocny post
  #2 14 Wrz 2018 23:39
  diodak_13
  Poziom 16  

  po odłączeniu czujnika zewnętrznego i regulatora ustawiasz na kotle żądana temperaturę. Przy podłączonej czujce pogodowej i regulatorze nie masz możliwości. Jedynie wyłączyć pogodówkę i zostawić funkcję termostat (w regulatorze w ustawieniach serwisowych) .
  Jaką masz instalację że posiadając powyższe nie chcesz z tego dobrodziejstwa korzystać?

  0
 • #3 15 Wrz 2018 09:56
  d3lta
  Poziom 18  

  Witam. Dziękuję za zainteresowanie.
  Kocioł mam od kilku dni, produkuje mi wyłącznie ciepło do centralnego ogrzewania.
  Nie wyczytałem w instrukcji jak to jest ze stałą temperaturą więc pytam, z ciekawości.
  Dom ma 250 metrów, ocieplone ściany, stropy, dach... Zużycie węgla na ogrzewanie wynosiło 5 ton na sezon. W większości dużo przewymiarowane grzejniki żeliwne z głowicami termostatycznymi.
  Docelowo chcę sobie sterować tylko krzywą pogodową, z wyłączonym czujnikiem temperatury wewnątrz, bo co piętro to inne warunki termiczne.
  Czy da się zrobić tak żeby np. przy -30*C na zewnątrz mieć 40*C na grzejnikach a przy 0*C na zewnątrz 30*C na grzejnikach?

  0
 • Pomocny post
  #4 15 Wrz 2018 22:37
  diodak_13
  Poziom 16  

  grzejniki żeliwne i termostaty to idealne rozwiązanie dla tego kociołka. dużo wody w układzie gwarantuje lepsze odzyski ciepła ze spalin
  w ustawieniach serwisowych kotła:
  parametr d43 - nachylenie krzywej grzewczej - mozęsz sobie dowolnie ustawić
  parametr d45 - Wartość punktu dolnego krzywej grzewczej - zmieniasz jeśli po ustawieniu krzywej temperatura pomieszczeń nie jest zamierzona
  W regulatorze w ustawiniach serwisowych wyłączasz funkcję termostat (wpływ temperatury wewnętrznej) urządzenie działa wg ustawionej krzywej grzewczej.
  wykresy krzywej przewidują zakres -20 do +20*C i dla tych wartości dobiera sie krzywą. W Twoim przypadku proponuję 0,3

  Czy zrobiłeś uruchomienie przez serwis tego kotła - analiza spalin? Te ustawienia należą do serwisanta i on powinien Ci to poustawiać. Uruchomienie jest bezpłatne.

  0
 • #5 16 Wrz 2018 04:51
  d3lta
  Poziom 18  

  Dziękuję bardzo. Serwisant był, pomierzył, poustawiał, ale o regulacji krzywej nic mi nie mówił, w sumie to nie pytałem, więc teraz drążę temat.
  Thelia Condens: stała temperatura, krzywa pogodowa, ustawienia?
  Sprawdzę co mam ustawionę i pewnie jeszcze popytam ;-)

  Serwisant straszył mnie mułem z grzejników żeliwnych... Rzeczywiście jest to problem? Instalację płukałem po demontażu starego kotła: jeden raz wodą, potem detergentem i cztery razy wodą. Dużo płynęło czarnego tlenku żelaza, ale jakiś "glutów" i osadów nie zauważyłem.

  0
 • Pomocny post
  #6 16 Wrz 2018 10:30
  diodak_13
  Poziom 16  

  jak nie serwisant to przynajmniej instalator powinien przeszkolić i poustawiać wstępnie, za to biorą pieniądze, a nie jest to dużo zachodu.
  Analiza ma troszkę za mało CO2 , instrukcja podaje 9,2 +- 0,2% przy zdjętym panelu przednim i 9,2 +- 0,3% przy panelu przednim założonym. Ważne że CO nie jest przekroczone.
  Wymienniki thelii są jedne z lepszych, ponad 10 lat, sprawdzone. Duże przekroje wewnątrz i odporne na zasyfienie.
  Co do mułu z grzejników - jak rozkręcałeś gdzeiś instalacje to wiesz co masz. Jak płukałeś to ok, najlepiej jest dodać jakiegoś środka, włączyć pompę na starej instalacji na miesiac i dopiero zmieniać kocioł.
  Nie powinieneś mieć problemów. Ważne aby był filtr magnetyczny przed kołem, bo pompa elektroniczna.

  0
 • #7 17 Wrz 2018 20:30
  d3lta
  Poziom 18  

  Witam ponownie.
  Chciałbym zapytać o parametry:
  d.43 Krzywa grzewcza
  d.45 Wartość punktu dolnego krzywej grzewczej

  Co one tak właściwie robią? Krzywą wyobrażam sobie jako jakąś tam funkcję, czegoś od temperatury zewnętrznej. Ale czego? Temperatury na zasilaniu? Na powrocie? Co z tym wykresem funkcji robi d.43 i co to za punkt ten d.45?

  0
 • #8 17 Wrz 2018 23:25
  diodak_13
  Poziom 16  

  Thelia Condens: stała temperatura, krzywa pogodowa, ustawienia?
  krzywa grzewcza odzwierciedla zapotrzebowanie na ciepło dla Twojego budynku. Idealnie dobrana powoduje że kocioł dostarcza tyle do pomieszczenia energii ile jest potrzebne aby w danym momencie utrzymać żądana projektową temp wewnętrzną. Kondensat ma tym większą sprawność im więcej odbierze ciepła ze spalin, dlatego stosuje się krzywą a nie ustawia np 70*C. Dobrze jest zawsze ustawić z niewielkim zapasem dla komfortu lub obniżoną dla mniejszego zużycia gazu.
  d.43 - zakres 0,1-4 . Dobierasz sobie nachylenie krzywej do swojego budynku. Jak widać na wykresie temperatura ogrzewania (zasilania na grzejniki) jest w funkcji temperatury zewnętrznej.
  W momencie podłączenia regulatora (ebus) exacontrol e7 znika możliwość przestawiania krzywej ( nie pamiętam czy jak wyłączysz termostat też czy nie - musisz sprawdzić)
  d.45 - zmienia punkt początkowy krzywej (miejsce przecięcia osi x i y). tzn jeżel przy niskich temp jest ok to przy dodatnich może krzywa troszkę odbiegać, dlatego tym własnie parametrem przesuwasz początek krzywej.
  Tehelia ogólnie ma trochę możliwości do poustawiania

  0
 • Pomocny post
  #9 19 Wrz 2018 18:28
  Szczecin62
  Poziom 16  

  Witam,
  Do pracy kotła TYLKO z automatyką pogodową nie jest Ci potrzebny żaden regulator. Układ jest w kotle tylko musisz podłączyć PRZEWODOWY czujnik zewnętrzny (lub zrobić go samemu za kilka złotych czyli obudowa + stosowny termistor + 2 rezystory dopasowujące charakterystykę układu do charakterystyki czujnika oryginalnego). Widząc wykresy krzywych grzania możesz w d43 i 45 dopieścić sobie działanie aby w okresie przejściowym nie było za gorąco a przy silnych mrozach za gorąco lub za zimno. A Exacontrol sprzedaj na OLX ;-) Ogólnie regulator pokojowy i automatyka pogodowa nie są zamienne a tylko swoim działaniem się uzupełniają. Regulacja ciągła powoduje, że kocioł jest płynnie modulowany aby w pomieszczeniu temperatura zadana była osiągnięta asymptotycznie i taką stara się utrzymać w sposób ciągły. Problem pojawia się, gdy nie mamy w obiekcie pomieszczenia reprezentatywnego (szkoła, szpital, itp) co też ma miejsce u Ciebie, tam sprawdza się tylko sama pogodówka bez sprzężenia z rzeczywistą temperaturą w pomieszczeniach.

  0