Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sieć TNC a uziemienie ochronne

14 Wrz 2018 18:39 4104 82
  • Poziom 9  
    Witam
    Potrzebuję porady przy wymianie instalacji elektrycznej w budynku na parterze w sieci TNC. Otóż jest problem z rozdziałem PEN, gdyż zasilanie ze słupa doprowadzone jest do budynku A i tam znajdują się zabezpieczenia przedlicznikowe w zaplombowanej skrzynce, z tej skrzynki do budynku B mieszkalnego w którym będzie wymieniona cała instalacja na parterze, linią napowietrzną doprowadzone jest zasilanie jedno fazowe przewodem 6mm2 do licznika około 12 metrów przewodu, tutaj już jest problem bo z 6mm2 nie ma możliwości dokonania rozdziału PEN na PE i N. Drugi problem to wokół budynku A jest sam beton i też byłby kłopot z uziemieniem rozdziału plus wymiana linii zasilającej budynek mieszkalny. Moje pytanie, czy w takim przypadku można wykonać uziemienie ochronne z bednarki i prętów uziemiających i poprowadzić to pod zacisk listwy PE w nowej rozdzielnicy mieszkaniowej, a PEN doprowadzić do listwy N w rozdzielnicy bez rozdziału PENa na PE i N? Czy będą jakieś problemy w normach lub działaniem różnicówki? Czy ogólnie jest to nie dopuszczalne?
    Z góry dziękuję za odpowiedź
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    sokol136 napisał:
    tutaj już jest problem bo z 6mm2 nie ma możliwości dokonania rozdziału PEN na PE i N.

Kto tak powiedział? Jest to bzdura, tzn. nie ma przeszkód aby z przewodu zerowego (w instalacji zastanej!) wydzielić N i PE, sam jakiś wyimaginowany rozdział nie musi być uziemiony o czym pisałem ja i wielu wybitnych fachowców na tym forum, a koledze nie chce się skorzystać z wyszukiwarki. Uziemić należy listwę PE i może to być uziemienie punktowe/ pionowe. Jedno z podstawowych pytań na świadectwo kwalifikacji D to zasada działania RCD i SPD więc dziwią mnie kolegi pytania.
  • Poziom 39  
    sokol136 napisał:
    Moje pytanie, czy w takim przypadku można wykonać uziemienie ochronne z bednarki i prętów uziemiających i poprowadzić to pod zacisk listwy PE w nowej rozdzielnicy mieszkaniowej, a PEN doprowadzic do listwy N w rozdzielnicy bez rozdzialu PENa na PE i N? Czy będą jakieś problemy w normach lub działaniem różnicówki? Czy ogolnie jest to nie dopuszczalne?

Szynę PE należy uziemić niezależnie czy to TN-C-S czy TT.

edytowałem /kozi966
  • Poziom 40  
    Pomiędzy budynkami jest sieć na powietrzna.
    Awaria PEN jest prawdopodobna.

Uważacie, że wasze uziomy zapewnią bezpieczeństwo ?
    Uziomu który zapewni bezpieczeństwo autor nie wykona - nierealizowalne.
    Proponujecie rozwiązanie które bezpieczeństwa nie zapewni.

Co należy założyć ? Kontroler napięcia zmiennego.
    W przypadku awarii PEN, na instalacji będzie zaniżone napięcie(lub brak) i kontroler wyłączy fazę.
    Zainstalowanie kontrolera, nie zwalnia autora tematu z wykonania uziomu szyny PE.
  • Poziom 9  
    zapomniałem dodać jeden szczegół, że z budynku A zasilony jest też budynek C i D, w budynku C jest drugi licznik 3 fazowy, w A 1 fazowy, wiec chyba rozdział PEN najlepiej byłoby dokonać w budynku A?
  • Poziom 26  
    CYRUS2 napisał:
    Uziomu który zapewni bezpieczeństwo autor nie wykona

Uziom nie zapewnia bezpieczeństwa. W sieci TN samoczynne wyłączenie zasilania i połączenia wyrównawcze zapewniają bezpieczeństwo.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 25  
    stonefree napisał:
    Uziom nie zapewnia bezpieczeństwa

Pośrednio zapewnia.

Akrzy74 napisał:
    nie ma przeszkód aby z przewodu zerowego (w instalacji zastanej!) wydzielić N i PE

Tak z ciekawości zapytam, w starych normach był zapis o wydzieleniu PE i N z przewodu zerowego?
  • Poziom 1  
  • Poziom 40  
    markus-19 napisał:
    Tak z ciekawości zapytam, w starych normach był zapis o wydzieleniu PE i N z przewodu zerowego?
    Nigdy nie było.
    Długo posługiwałem sie normą PN/E - 05009 1991 r.
    Najstarsza norma. Tam był już układ TN-C.
    markus-19 napisał:
    był zapis o wydzieleniu PE i N z przewodu zerowego?

Na przyłącze w bloku ZE doprowadza TN-C, czyli przewód PEN.

Zbędne skasowałem.Proszę skupić się na temacie. [TM.]
  • Poziom 25  
    CYRUS2 napisał:
    markus-19 napisał:
    Nigdy nie było.
    Długo posługiwałem sie normą PN/E - 05009 1991 r.
    Najstarsza norma. Tam był już układ TN-C.

Może kol. Retrofood ustosunkuje się do ostatniego wpisu w moim poście i zechce odblokować temat.
  • Moderator Energetycy
    CYRUS2 napisał:
    Spece z elektrody wydzielają zero z PEN.
    Aby później ten Twój PEN był żyłą aluminiową o przekroju 10 mm² w 4-żyłowym WLZ tego bloku.
    Jak ją nazwiesz, kolego CYRUS ?
  • Poziom 40  
    elpapiotr napisał:
    CYRUS2 napisał:
    Spece z elektrody wydzielają zero z PEN.
    Aby później ten Twój PEN był żyłą aluminiową o przekroju 10 mm² w 4-żyłowym WLZ tego bloku.
    Jak ją nazwiesz, kolego CYRUS ?

Musze tą żyłę koniecznie nazywać ?
    Po co mam nazywać ? Wystarczy mi wiedza, że w tym budynku dopuszczone jest zerowanie.
    Bo budynek jest stary.

Obecnie przewód służący do zasilania ochrony nazywa się PEN.
    Nazywasz "zerem" tylko w tym celu, żeby można było zerować.
    Czy nazwanie PEN 2,5mm2 zerem coś zmienia - nic nie zmienia.
    Dziś przewód stosowany do zasilania i ochrony ma mieć 10mm2.
    Uważasz, że jak krowę nazwiesz ptakiem to zacznie latać ?
    Dokładnie to robisz - zmieniając nazwę dopuszczasz zerowanie.
  • Moderator Energetycy
    Czyli spec CYRUS nie ma obiekcji, by wydzielić "zero" z PEN.
    To dlaczego ma pretensje do innych ?
  • Poziom 40  
    elpapiotr napisał:
    Czyli spec CYRUS nie ma obiekcji, by wydzielić "zero" z PEN.
    Nieprawda. Pokaż gdzie tak napisałem.
    Cyrus2 napisał:
    Obecnie przewód służący do zasilania i ochrony nazywa się PEN.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    CYRUS2 napisał:
    Obecnie przewód służący do zasilania ochrony nazywa się PEN.

Ochrona nie wymaga zasilania :) Przynajmniej w Wielkopolsce i Dolnośląskim. Chyba, że w Warszawie są jakieś elementy aktywne.
  • Poziom 26  
    Ubaw po pachy :) . Tylko autor nie otrzymał odpowiedzi, Panowie.
    sokol136 napisał:
    czy w takim przypadku można wykonać uziemienie ochronne z bednarki i prętów uziemiających i poprowadzić to pod zacisk listwy PE w nowej rozdzielnicy mieszkaniowej, a PEN doprowadzić do listwy N w rozdzielnicy bez rozdziału PENa na PE i N?

Jeżeli z przyłącza przychodzi PEN to sieć pracuje w układzie TN i trzeba to sprawdzić w warunkach technicznych od dostawcy prądu, albo przeczytać napis na stacji transformatorowej. Przyłączenie"PEN" do szyny N a uziomu do szyny PE to stworzenie instalacji w systemie TT, więc jeżeli sieć pracuje w TN, a instalacja w TT to może być niezgodne z warunkami przyłączenia.
    Proszę autora o zdjęcia przyłącza i szafki licznikowej.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 30  
    A niby czemu miałby reagować?
    WojcikW napisał:
    Przewód PE jest przewodem ochronnym i wyłącznie ochronnym, to znaczy że nie może pełnić innej funkcji niż ochronna. Tak więc uziemienie przewodu PE jest uziemieniem ochronnym a nie funkcjonalnym, roboczym

15kVmaciej pisze o układzie TNC.
    W układzie TNC nie ma przewodu PE.
  • Poziom 40  
    masonry napisał:
    A niby czemu miałby reagować ?

Słusznie.
    W układzie TN uziemienie ochronne dostarcza ZE w postaci przewodu PEN.
    Norma 60364 nie wspomina o żadnych koniecznych dodatkach. ani uzupełnieniach do PEN lub PE. który dołożenie jest obowiązkiem odbiorcy.
    WojcikW napisał:
    Przewód PE jest przewodem ochronnym i wyłącznie ochronnym, to znaczy że nie może pełnić innej funkcji niż ochronna. Tak więc uziemienie przewodu PE jest uziemieniem ochronnym a nie funkcjonalnym, roboczym

Mylisz pojęcia i mieszasz starą nomenklaturę.
    W normie 60364 nie ma pojęcia „uziemienie ochronne”.
    Do ochrony wykorzystuje się przewód PE.
    Występuje przewód ochronny PE. – w rozdziale o ochronie przed uszkodzeniem.
    Innych "uziemień" w normie nie ma.

Kiedyś występowało uziemienie ochronne i uziemienie robocze.
    Dziś mamy przewody N i PE.
  • Poziom 30  
    WojcikW napisał:
    Niezależnie od tego co dostarcza ZE, budynek powinien mieć własne uziemienie, najlepiej fundamentowe.

Kolega Amerykę odkrył.
    Wszyscy rozumieją co Maciek miał na myśli pisząc o uziemieniach, tylko kolega ma problem i się czepia.
  • Poziom 30  
    Nikt oprócz ciebie tam bzdury nie widzi.
    O uziomie ochronnym możemy mówić przy układzie sieci TT.
    Natomiast w układach typu TN mamy uziomy ochronno robocze.
    Gdzie tu jest bzdura?
    Uziemiając PE w TNC-S czy nam się to podoba czy nie, nasz uziom będzie ochronno roboczym a nie czysto ochronnym.
  • Poziom 1  
  • Poziom 1  
  • Poziom 30  
    WojcikW napisał:
    Wyłącznie ochronny.
    Jest wyraźnie napisane "na zewnątrz instalacji" czyli nie w budynku.

Może kolega opisze swój problem w dziale dla początkujących.
    Tam tłumaczymy podstawy.
    Proszę się tylko zastanowić jaką rolę będzie pełnił uziom zdaniem kolegi "wyłącznie ochronny" w momencie przerwania PEN.
  • Poziom 1