Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Servizza
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Domowy NAS - wybór softu a potrzeby

ryhawa 14 Wrz 2018 22:17 192 11
  • #1 14 Wrz 2018 22:17
    ryhawa
    Poziom 10  

Witam
    Potrzebuję rady bardziej doświadczonych kolegów w wyborze softu do serwera NAS w zależności od moich wymagań.
    Dysk/serwer (nie wiem już jaką nomenklaturę mam się posługiwać) ma być głównie serwerem plików do którego będę miał dostęp z każdego sprzętu w domu (komputer, telefon, tablet).
    Dodatkowo dysk ma pracować jako serwer multimediów (DLNA) aby mógł połączyć się z moim BLU RAY (Tv ma ok 11 lat i póki nie padnie, nie wymieniam).
    Oprócz tego aby miał dostęp do serwera plików poza siecią domową.

Basą jest Asus EeeBOX PC 1012U (Intel ATOM 330, 3 GB, dysk hybrydowy 500 GB)

Na początek próbowałem FreeNAS w wersji 9.3 oraz 9.2.1.6 - Problemem okazał się serwer DLNA (uruchamiany przez wtyczke Pleximediaserwer) nie mogłem uruchomić wtyczki.
    Następnie próbowałem OpenMediaVault 4 - podczas instalacji nie dało się podłączyć serwerów lustrzanych. Po instalacji nie mogłem połączyć poprzez przeglądarkę z OMV, większość komend nie działała (ifconfig itp) adres IP udało mi się ustalić sprawdzając na ruterze. brak połączenia. Najlepsze że wyczytałem że jest to leprze rozwiązanie niż FreeNAS (tego chociaż udało się uruchomić i załączyć serwer plików.
    Na koniec uruchomiłem serwer DLNA na kompie stacjonarnym poprzez WMP. O dziwo BLU RAY widzi urządzenie, foldery i odtwarza filmy. Na komórce też się udało. Nie próbowałem się jeszcze łączyć z zewnątrz, tu mam inny problem bo net mam z UPC a oni dają dostęp poprzez IPv6 a tego jeszcze nie rozgryzłem a serwis UPC jest do d**y sami nie wiedzą.

Jestem zbity z tropu że moje oczekiwania związane z dyskiem NAS spełnia Windows 7 a inne "proste" systemy NAS są problematyczne. Może źle się do tego zabieram czy może moje wymogi są tam niewielkie że wystarczy Windows 7 a systemy NAS są za skomplikowane do wymogów.

Proszę o radę czy moje oczekiwania względem systemów NAS są zbyt duże i nie powinienem kombinować i postawić win 7 czy jednak dalej walczyć z oprogramowaniem dedykowanym (osobiście już się zniechęcam bo już dobre kilka dni nad tym siedzę).

0 11
  • Servizza
  • #2 14 Wrz 2018 22:58
    Dawidoos
    Poziom 14  

Sprawdź jeszcze unRAID. Może akurat Ci spasuje, choć to system bardziej wielozadaniowy (można między innymi stawiać VM) i płatny (w zależności od ilości dysków: od 59$ do 129$). Jest darmowy trial na 30 dni.

0
  • #3 14 Wrz 2018 23:58
    makosuu
    Specjalista Sieci, Internet

Z tego co wiem to w UPC można wrócić do IPv4 dzwoniąc na infolinię, najlepiej ich sprzętu używać tylko jako modem i mieć swój router.

0
  • Servizza
  • #4 15 Wrz 2018 01:13
    pawelr98
    Poziom 35  

Po prostu użyć zwykłego Linuksa.

Te "proste" systemy niekoniecznie są lepsze.

Ja też kiedyś siedziałem na FreeNAS.
    Jako że był zbudowany na podstawie BSD to nie obsługiwał NTFS.
    Odzyskanie danych troszkę zajęło (głównie przez brak informacji o nieobsługiwaniu NTFS).
    Dopiero za pomocą zwykłego linuksa odzyskałem całość.
    BSD jest generalnie mało przyjaznym systemem.

Potem zainstalowałem Debiana.
    Tuż już jest całkiem normalnie. Popularny system i wiele "pochodnych" (np.Ubuntu, Mint) sprawia, że mamy bogatą bazę poradników.
    Trzeba będzie nieco posiedzieć w konsoli, ale jest to warte spędzonego czasu.
    Taki system odwdzięcza się potem długą i bezawaryjną pracą.
    Dzięki poradnikom da się wszystko wykonać nawet nie mając doświadczenia z systemami Linuks.
    Ja na podstawie tych poradników skonfigurowałem wszystko co było mi potrzebne.

Bez problemu pracuje na mocno skręconym Athlon-ie II X2 250 (wyłączony drugi rdzeń i obniżony zegar). Ramu bierze ~600MB przy zainstalowanych 4GB.
    Mam postawioną Sambę (serwer plików) oraz Transmission (klient bittorrent).
    Kiedyś stał na nim też punkt dostępu Wi-Fi (zwykła karta na usb + nieco oprogramowania) i ładnie pracowało.
    Ostatnio nawet przenosiłem system na SSD. Ot wystarczyło przekopiować pliki z jednego dysku na drugi, doinstalować bootloader a następnie zmienić jedną linijkę w pliku konfiguracyjnym. Podążałem za poradnikiem krok-po-kroku.

Windows też będzie działał ale będzie zużywał więcej zasobów.
    W tym komputerze nie ma ich zbyt wiele, dlatego lepiej będzie szukać wśród linuksów.

0
  • #5 15 Wrz 2018 10:34
    darekkkk
    Poziom 12  

Też miałem kłopot z v.4 Openmediavault.
    Po instalacji v.3.0.94 ... śmiga. Może spróbuj starszą wersję.

0
  • #7 15 Wrz 2018 13:24
    ryhawa
    Poziom 10  

Dziś próbuje ostatnie podchody pod FreeNFreeNAS. Wczoraj znalazłem poradnik do wtyczki plexi. Jak się uda to dam znać z załącznikiem (aktualnie piszę telefonu).
    To ze windows je zasoby to wiem, ale jestem w nim na tyle operatywny ze jestem wstanie wszystko skonfigurować.
    Osobiście wolał bym postawić linuxa z uwagi na wymogi, ale doswiadczenie mam tylko z Ubuntu i to w wersji Live. Więc musiał bym proces nauki i szukania zaczynać od początku, a z uwagi na czas jaki już na to poświęciłem to już jestem zniechęcony. Windows ma ten plus ze wiem jak to zrobić 🤓

Jeszcze trochę posiedzę nad tym i dam znać na co się zdecyduję.

0
  • #9 15 Wrz 2018 22:38
    pawelr98
    Poziom 35  

ryhawa napisał:

Osobiście wolał bym postawić linuxa z uwagi na wymogi, ale doswiadczenie mam tylko z Ubuntu i to w wersji Live. Więc musiał bym proces nauki i szukania zaczynać od początku, a z uwagi na czas jaki już na to poświęciłem to już jestem zniechęcony.

Też miałem już "dość" po zabawach z FreeNas.

Tu nie ma dużej filozofii.
    Montowanie dysków twardych ("niezawodny" wariant bo ręczny)
    Domowy NAS - wybór softu a potrzeby
    I przykładowy dysk w sambie.
    Domowy NAS - wybór softu a potrzeby

Jak widać, nie ma tu jakiejś czarnej magii.
    Wpisane to, co było w poradnikach.
    Tylko ścieżki zmienione i drobne parametry (np. typ NTFS).

Wystarczy troszkę się przyzwyczaić i już umiemy podstawy.

UUID może wyglądać "strasznie" ale tak naprawdę jest prostą i niezawodną metodą montowania. Jedna komenda, w konsoli otrzymujemy unikatowy dla każdej partycji kod, po czym przepisujemy do Fstab. Nawet jak pomieszamy dyski i partycje, to komputer wciąż wie gdzie co zamontować.

Dla karty SAS z tej metody nie korzystam. Tam mam na stałe wpięte i numeracja się nie zmienia.

0
  • #10 17 Wrz 2018 12:00
    ryhawa
    Poziom 10  

Dzięki wszystkim za pomoc.
    Udało mi się uruchomić wtyczkę pleximediaserwer w FreeNAS. Serwer DLNA został utworzony i moje BluRAY widziało foldery itp. Jednak na komputerze nie mogłem dostać się do folderów aby uzupełnić je treścią. Kombinowałem z ustawieniami ścieżek dostępu itp. bez efektu.

Ostatecznie odpuściłem i tak jak pisałem zainstalowałem Win 7 w ustawieniach udostępniłem pliki bibliotek oraz przez WMP ustawiłem DLNA i działa. Może nie jest w 100% dokładnie to co chciałem, ale jak na razie to rozwiązanie dało mi najlepszy efekt.

Z Linuxem będę kombinował jak będę wymieniał dysk na większy, będę miał wtedy werwę aby znowu do tego usiąść.

0
  • Pomocny post
    #11 18 Wrz 2018 09:58
    pawelr98
    Poziom 35  

Może kolega podpiąć pendrive i zainstalować na nim Linuksa.
    Linuks nie ma problemu z działaniem z pendrive.

Można przełączać się między win7 a linuksem.
    Na co dzień może korzystać kolega z windows 7, a równolegle powoli konfigurować linuksa.
    Jak już będzie działał dobrze, wystarczy przegrać zawartość pendrive na dysk twardy i korzystać normalnie.

0
  • #12 20 Wrz 2018 14:14
    ryhawa
    Poziom 10  

Nie było wprost odpowiedzi, ale społeczność forum pomogła mi rozgryźć temat.

0
  Szukaj w 5mln produktów