Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Winda projektora i sterowanie Arduino

lukas6873 28 Wrz 2018 02:24 9627 41
    szczodros
    Poziom 18  
    (wybaczcie brak cycatu, piszę z tel)
    Autorze, silniczek miałem na myśli jako cały mechanizm, wiem że to wbudowana w siłownik elektronika za wszystko odpowiada :)
  • PCBwayPCBway
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany
    .:KoSik:. napisał:
    cooltygrysek napisał:
    Rozwiązaniem byłby napęd z szyberdachu

Niestety do przeniesienia tego napędu stosuje się sprężynę, nie linkę, a ona musi mieć specjalną prowadnicę więc to nie zda egzaminu.

Co też kolega pisze. Napęd z szybera Golf III nie posiada żadnych sprężyn. Sam na takim napędzie zbudowałem chowany w blat monitor LCD 22'' .
  • PCBwayPCBway
    1st
    Poziom 19  
    A projektorowi nie przeszkadza że jest "do góry nogami", zawsze mi się wydawało że te szczeliny są po to aby odprowadzały ciepło....
    prosiak_wej
    Poziom 33  
    1st napisał:
    jest "do góry nogami"

Tak teraz patrzę... Skoro projektor stoi na półce, to mógłby być umieszczony standardowo - nóżkami do dołu. Nie jest on przykręcony do wieszaka pod sufitem.
    krisRaba
    Poziom 30  
    Cytat:
    Tak teraz patrzę... Skoro projektor stoi na półce, to mógłby być umieszczony standardowo - nóżkami do dołu. Nie jest on przykręcony do wieszaka pod sufitem.
    Zwykle projektor wyświetla pod specyficznym kątem, czyli dolna linia ekranu na wprost od miejsca, na którym stoi, górna linia pod kątem w górę... Jeżeli zamontujesz pod sufitem normalnie, a nie "do góry nogami", to obraz nie zmieści się na ścianie. Dół obrazu będzie na wysokości półki windy, a góra zawinie się na sufit ;) Niby można go pochylić, ale wtedy trzeba kontrować uzyskany trapez.
    [edit]
    coś jak na tym obrazku...
    Winda projektora i sterowanie Arduino
    prosiak_wej
    Poziom 33  
    Jest to całkowicie logiczne. Sam nie miałem nawet pojęcia o tym, sądząc, że obraz jest rzutowany symetrycznie względem obiektywu. Nawet nie zwracałem na to uwagi.
    lukas6873
    Poziom 8  
    nanab napisał:
    Niski koszt i prostota zawsze są atutem jak dostajemy identyczny efekt.

Jak koledzy słusznie zauważyli warto by uprościć konstrukcję usuwając mikrokontroler. Zgadzam się z tym, ale wymagałoby to dodania dolnej krańcówki. W momencie tworzenia konstrukcji nie miałem pomysłu jak ją tam wpasować.
    Wciąż błędnie kombinowałem z dolną krańcówką umieszczoną w nieruchomej części konstrukcji. Może ktoś ma pomysł jak wpasować tam dolną krańcówkę, niech wrzuci jakiś szkic konstrukcji dla potomnych.
    Mając tylko jedną krańcówkę najprostszym (dla mnie) rozwiązaniem było użycie mikrokontrolera, który załączałby przekaźnik na określony czas.
    Wychodząc poza kontekst samej windy projektora - i tak używam Arduino do sterowania oświetleniem w mieszkaniu. Chciałbym też znać stan projektora z poziomu mikrokontrolera by móc sterować ekranem, roletami, oświetleniem itp.

Euzebiusz23091998 napisał:
    Gdzie kolega kupił tak krótkie (i w zasadzie wyjątkowo drogie) prowadnice do szuflad?

akcesoria.meble.pl - Chyba jedyny sklep, który ma w ofercie prowadnice 15 cm z pełnym wysuwem. Rzadkie, więc drogie.

nanab napisał:
    Trytytki w formie bezpieczników... Myślę że pękłyby jako ostatnie

Przypadkowo sprawdziłem to w praktyce ;) zauważ, że trytytka jest zamocowana do cienkiej i ostrej blachy, która działa jak nóż.

nanab napisał:
    Ręczne kręcenie silnikiem wycieraczek w awaryjnej sytuacji-nawet bez hamulca ciężko

Nie rozumiem o co chodzi z hamulcami, ale to zależy od użytej przekładni. W moim przypadku nie stanowi to problemu. Postaram się wrzucić jakiś film jak wygląda "awaryjny dostęp".

PS: @krisRaba świetnie zilustrowany problem odwróconego projektora ;)
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany
    lukas6873 napisał:
    Nie rozumiem o co chodzi z hamulcami, ale to zależy od użytej przekładni

Chodzi o hamulec dynamiczny czyli zwarcie wyprowadzeń silnika. Silnik kiedy jeszcze wiruje siłą ośrodkową generuje pole magnetyczne ( i prąd ) , zwarcie obwodu silnika skutkuje jego szybszym zanikiem tegoż pola i szybszym zatrzymaniem wirnika .
    Erbit
    Poziom 38  
    cooltygrysek napisał:
    lukas6873 napisał:
    Teoretycznie kurz nie powinien być problemem, bo w suficie nie ma ruchu powietrza.

Kolega troszkę poczeka to i kurz się znajdzie a cyrkulacja zawsze jest konwekcyjna od różnic temperatur sufit podwieszany -strop.

Może da się zdjąć windę i zabudować w środku płytami? To by rozwiązało problem kurzu.

[edyta]
    Mnie się projekt podoba ;) najważniejsza jest własna inwencja.
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany
    Erbit napisał:
    Może da się zdjąć windę i zabudować w środku płytami? To by rozwiązało problem kurzu.

Chyba koledze chodziło o wnękę na windę inaczej szyb lub elewator.

Kurz i pył jest obecny wszędzie za wyjątkiem sterylnych laboratoriów. Co by kolega nie robił to i tak się znajdzie. Ale nie o to się rozbiega. Znając konstrukcje projektorów ( budują coraz gorsze ) pył osadza się na matrycach oraz zwierciadłach powodując termiczną degradacje ich powierzchni ( matowienie ) . Ważne jest wymienianie filtrów przeciwpyłowych ( jeśli takowe posiada ) i czyszczenie wentylatorów oraz wnętrza z kurzu i pyłu. Niestety w wielu projektorach nie da się wszystkiego wyczyścić. Lepszym rozwiązaniem było by dodanie lepszego filtra pyłowego do wentylatorów.
    Erbit
    Poziom 38  
    cooltygrysek napisał:
    ...
    Chyba koledze chodziło o wnękę na windę inaczej szyb lub elewator. Kurz i pył jest obecny wszędzie...

Tak, oczywiście. Nie jasno opisałem. Chciałem w ten sposób ograniczyć cyrkulację powietrza o której wspomniałeś.

cooltygrysek napisał:
    ... Lepszym rozwiązaniem było by dodanie lepszego filtra pyłowego do wentylatorów.

Skutkiem tego może być zmniejszenie przepływu powietrza a co za tym idzie zmniejszenie chłodzenia.
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany
    Erbit napisał:
    cooltygrysek napisał:
    ... Lepszym rozwiązaniem było by dodanie lepszego filtra pyłowego do wentylatorów.

Skutkiem tego może być zmniejszenie przepływu powietrza a co za tym idzie zmniejszenie chłodzenia.

Niekoniecznie o ile dobry filtr się zainstaluje. Jest wiele filtrów łącznie z filtrami typu HEPA które nawet zwiększają cyrkulację powietrza ( większy współczynnik przepływu powietrza przy takich samych rozmiarach ) przy zachowanej klasie filtracji.