Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Pralka Indesit WISE 107 - blokada zamka

15 Wrz 2018 17:37 1059 4
  • Poziom 9  
    Mam problem z pralką Indesit WISE 107. Nie chce zablokować zamka i rozpocząć prania. Ale słychać, że próbuje ten zamek zablokować, bo jest lekkie pyknięcie (ale słabiutkie, tak jakby na zamek szło za małe napięcie i elektromagnes nie miał siły przesunąć zamka). Wymontowałem zamek. Kiedy mu pomogę śrubokrętem, to wskakuje, zapala się kłódka i rozpoczyna się pranie.

Wymieniłem zamek. >> Nadal to samo. >> Wymieniłem więc sterownik, bo zamek zachowuje się tak, jakby nie dostawał wystarczającego napięcia, aby w pełni zasilić elektromagnes. >> Sprawdziłem szczotki - są bardzo ok. Na to już wskazywał fakt, że kiedy pomogę zamkowi zaskoczyć, zaświeca się kłódka i pralka normalnie pierze, wypuszcza wodę itd. (oczywiście nie robiłem całego cyklu, bo zamek mam wymontowany i musiałbym ręcznie dociskać drzwiczki, aby się nie otworzyły).

W chwili, gdy już pomogę zamkowi śrubokrętem zaskoczyć (a jest wymontowany), zaświeca się kłódka, a kiedy odłączę wtyczkę zamka, to kłódka znika, ale zamek nadal jest w pozycji zamkniętej i nie odpuszcza.

Proszę, wyjaśnijcie mi, jak działa ten zamek, tzn. jego czasowe zablokowanie. Wydawało mi się, że po odłączeniu wtyczki od zamka, powinien on od razu puścić, otworzyć się.

I jeszcze nie rozumiem, jak pralka wyczuwa zamknięcie samych drzwiczek. Czy w zamku jest jakiś czujnik, który wie, że drzwiczki są zamknięte? Bo nie wystartujemy prania z otwartymi drzwiczkami, więc to zamek jakoś wyczuwa, że jest weń wsunięty dzióbek od drzwiczek. U mnie chyba tu coś jest nie tak. Mam wrażenie, że drzwiczki nie zamykają się tak dobrze jak kiedyś - da się je otworzyć prawie bez naciskania tej wajchy, osłabła ta sprężyna w drzwiczkach.

Nie wiem, co jeszcze mógłbym zrobić poza sprawdzeniem przewodu od sterownika do zamka.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 39  
    Ten typ blokady drzwi działa na zasadzie pozystora, który nagrzewając się zwiera odpowiednie styki i w ten sposób pralka dostaje zasilanie podzespołów potrzebnych do pracy.
    Dlatego po zakończeniu cyklu prania musi upłynąć jakiś czas by pozystor ostygł i drzwi odblokowały się.
    Możliwe, że w kolegi przypadku jest problem z zaczepem drzwi skoro blokada jest wymieniona i dopiero dociśnięcie narzędziem uruchamia cykl prania.
    Poniżej temat w którym jest opis zasady działania takiej blokady:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3211912.html
  • Specjalista AGD
    Daj spokój sterownikowi. Skoro śrubokrętem "pomagało" to znaczy że blokada sprawna. Problem leży po stronie skrzydła drzwiowego. Wykręć drzwi. Rozkręć je i sprawdź czy nie wyskoczył trzpień i czy zapadka prawidłowo pracuje.
  • Poziom 9  
    Dzięki za podpowiedzi. Oświeciło mnie, że nie powinienem tego testować z wyjętym zamkiem, bo pralka musi mieć sygnał, że drzwiczki są zamknięte. Przyjrzę się mechanizmowi w drzwiczkach.
  • Poziom 9  
    No i po odkręceniu drzwiczek okazało się, że trzpień trzymający dziubek wypadł. Wystarczyło go wcisnąć i wszystko działa - drzwi zatrzaskują się dobrze i pralka blokuje zamek i zaczyna pranie. Trochę wstyd, bo w sumie to naprawa na 10 minut, bez żadnych wymian, ale zdarza się. Całe szczęście za grosze dostałem programator. :)