Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa silnego elektromagnesu małych rozmiarów

16 Wrz 2018 16:49 534 9
 • Poziom 7  
  Witam , potrzebuję kupić bądź zbudować elektromagnes o średnicy około 3cm i długości jak najmniejszej.Będzie on zasilany prądem stałym z ogniw 18650 pewnie na 12v.Będzie on zamontowany z rurce o średnicy około 3cm Ma on być pchający z tym że musi cały czas emitować silne pole które będzie odpychane od silnego magnesu neodymowego na drugim końcu.Elektromagnes będzie stale przymocowany natomiast neodym będzie przymocowany do tłoka który będzie ruchomy coś jak w strzykawce.Pole musi być na tyle silne by utrzymać około 50kg w odległości około 150cm i wraz z zwiększaniem ciężaru uginać się coraz bardziej.Powiedzcie w ogóle czy jest to wykonalne bo akurat w temacie elektromagnesów nie ma kompletnie doświadczenia.Z góry dzięki za pomoc ,dodaję poniżej zdjęcie jak to ma działać.Budowa silnego elektromagnesu małych rozmiarów
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 43  
  Cruiser92 napisał:
  Pole musi być na tyle silne by utrzymać około 50kg w odległości około 150cm

  Jesteś tego pewien (150cm) ?
  Na rysunku podałeś 150mm, a i to wymaga sporego elektromagnesu (dla utrzymania 50kg)
 • Poziom 7  
  Tak ,pomyłka to ma być odległość 150mm lub więcej do 200mm 🙂
 • Poziom 43  
  Cruiser92 napisał:
  Tak ,pomyłka

  A te kilogramy się zgadzają ?
 • Poziom 7  
  Tak ,50 kg to takie min
 • Poziom 36  
  Elektromagnes odpychający o takich parametrach to trochę scence-fiction...
 • Poziom 7  
  No mógłbym trochę zejść z tymi kg jeśli to będzie konieczne.

  Dodano po 2 [godziny] 11 [minuty]:

  Ture11 widzę że jesteś bardzo doświadczony i mówisz że to nie możliwe ? czy drogie lub bardzo trudne ? mógłbyś rozwinąć temat :-)
 • Poziom 7  
  Mamy sporo świetnych ekspertów także na pewno ktoś podrzuci jakiś ciekawy pomysł , z góry dzięki :-)
 • Poziom 36  
  Utrzymanie/przesuwanie ciężaru około 50 kg z odległości około 150 mm (inaczej, bardziej obrazowo 15 cm) przez elektromagnes, na dodatek o małych wymiarach, to całkowita fantazja. Aby osiągnąć takie wyniki potrzebny by był elektromagnes wielkości "chałupy" zasilany setkami amperów.
  Siła przyciągania lub odpychania magnesów (elektromagnesów) maleje nie proporcjonalne do odległości, tylko silnie maleje z KWADRATEM odległości.
  Warto sobie poeksperymentować z silnymi magnesami zbliżając i oddalając.
  Na pewno w odległości około 10 mm będą to dość duże siły, ale dużo mniejsze niż w odległości 1 mm. W odległości 150 mm (15 cm) nie da się w ogóle zauważyć oddziaływania, a jeżeli, to bardzo słabe, powiedział bym mało wyczuwalne ręką, bez dodatkowych przyrządów.

  Patrząc na Kolegi rysunek pewnym zastępczym wyjściem będzie elektromagnes z wciąganym rdzeniem, powiedzmy o skoku 10 mm (jest to już dość dużo) i dzwignia nierównoramienna zwiększająca użytkowy przesuw.
  A i tak, aby osiągnąć siłę 50 kg na dłuższym końcu dżwigni musiała by to być bardzo mocna mechaniczna konstrukcja.
 • Poziom 7  
  Rozumiem ,dzięki za konkretną odpowiedź , właśnie myślałem na takim z wyciąganym rdzeniem , mógłbyś wrzucić jakiś przykład jaką konstrukcję masz na myśli to byśmy ją omówili , mam jeszcze innym pomysł otóż można by zrobić coś takiego :

  https://www.youtube.com/watch?v=jMeCbFX80W4

  Oczywiście zastosować większe silne magnesy neodymowe i na górze zamontować ten elektromagnes który byłby regulowany i pełnił bym funkcję regulacji skoku.Wtedy co np miedzy 5 magnesami byłoby by tylko po 2cm i już mamy 10cm skoku.Nie wiem oczywiście czy to też nie byłoby za słabe.Czekam na Twoją opinię :-)