Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Gorenje WA 50109 - pralka podczas wirowania pobiera wodę

slawekc100 16 Sep 2018 17:39 1035 3
 • #1
  slawekc100
  Level 2  
  Witam wszystkich.Jako że jest to mój 1 post proszę o wyrozumiałość.Potrzebuję pomocy z pralką gorenie Wa 50109. Oto opis problemu.
  Podczas pewnego prania w sumie na końcu pojawił się błąd f4 o czym poinformowała mnie żona po powrocie z pracy.Okazało się że bęben się nie obraca.Rozkręciłem tył i okazało się że skończyły się szczotki silnika.Kupiłem szczotki o takich samych wymiarach i wlutowałem je .
  No i pięknie pralka chodzi zona zadowolona a ja dumny z naprawy do 2 prania.
  A teraz sedno czyli mój problem,otóż okazuje się że pralka słabo wiruje już opisuje co zauważyłem.Silnik chodzi na odpowiednich wysokich obrotach ale podczas tych wyższych obrotów pralka podaje na oba elektrozawory wodne prąd i te zawory to się otwierają to zamykają wpuszczając duże ilości wody do bębna przez co ubrania wychodzą mokre.Elektrozawory wpuszczają tym większe ilości wody im większe są obroty silnika.
  I teraz pytanie do Was gdzie szukać problemu czy winny jest silnik czy może programator uległ zniszczeniu gdy szczotki się kończyły i iskrzyły.
  Bardzo proszę o pomoc.
 • #2
  nares
  Home appliances specialist
  Nowe szczotki dotarte, komutator wyczyszczony?
 • #3
  slawekc100
  Level 2  
  Komutator czyściłem papierem 800 i wyczyściłem tez (przerwy) na komutatorze i według mnie wyglądał dobrze .Szczotki czy dotarte tu mam małe wątpliwości bo jedna troszkę ale to troszkę iskrzy.Jutro jeszcze raz rozbiorę silnik i się temu przyglądnę.Myśli pan że w tym może być problem.Jeszcze 1 zauważyłem ze wody wpuszcza więcej im wyższe obroty silnika.Im większe obroty tym co chwila pojawia się 0 prądowe na elektrozawór i on się na chwileczkę otwiera.
 • #4
  slawekc100
  Level 2  
  Witam ponownie i przepraszam za tak długie nie odpisywanie. Pralka została naprawiona zgodnie z sugestią kolegi nares. Źle, niedokładnie wyczyszczony był komutator i nowe szczotki iskrzyły i powodowały to wszystko. Po bardzo, ale to bardzo dokładnym i pracochłonnym dotarciu szczotek pralka działa super do tej pory. Dziękuję za pomoc.