Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- Transformator z mikrofalówki jako transformator SE

16 Wrz 2018 18:20 1620 26
 • Użytkownik usunął konto  
 • TermopastyTermopasty
 • Pomocny post
  Poziom 31  
  Wyjdzie sporej mocy grzałka :) Transformator w mikrofalówce nie jest przewidziany do pracy ciągłej, przezwajając jest do wykorzystania - wystarczy odwinąć uzwojenie pierwotne.
 • TermopastyTermopasty
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 41  
  AlagAmarth napisał:
  Zastanawiam się czy nie zbudować czysto edukacyjnego rozwiązania w oparciu o taki transformator
  Na pewno nie wzmacniacz słuchawkowy. :cry:
  Możesz zrobić z niego np. zgrzewarkę ogniw Li-Ion, itd .........
  Pozdrawiam.
 • Poziom 41  
  AlagAmarth napisał:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2726778.html#13145288
  Kolega tutaj podaje parametry transformatora.
  Jeżeli się nie mylę to wystarczyłoby zostawić ćwierć uzwojenia 230V
  Jak w przysłowiu: ".. twoje małpy, twój cyrk".
  Lecz użycie transformatora o mocy około 800W, jako część składową wzmacniacza słuchawkowego:
  AlagAmarth napisał:
  Moim pomysłem jest zbudowanie w oparciu o ten transformator wzmacniacza słuchawkowego
  To chyba "lekka przesada".

  Pozdrawiam.

  R.
 • Poziom 43  
  @AlagAmarth Oczywiście, ze możesz, i to bez żadnych przeróbek - uzwojenie wys. napięcia jako anodowe lampy np. ECL 82, sieciowe do sluchawek. Ładnie się będzie prezentować na regale taki wzmacniacz. :D :D Tylko końcówek transformatora nie pomyl, bo zamiast wzmacniacza, Tesla ci wyjdzie :D

  Strumien swiadomosci swia napisał:
  Po pierwsze transformator nie jest symetryczny więc poteżna lampa mocy cię ratuje.
  O co chodzi z tą symetrią ? Przepraszam
 • Poziom 41  
  AlagAmarth napisał:
  Jeżeli się nie mylę to wystarczyłoby zostawić ćwierć uzwojenia 230V
  W jakim celu ?, mógłbyś podać więcej szczegółów ?.
  O ile ten transformator jeszcze będzie można wykorzystać, nie kombinuj z pierwotnym uzwojeniem (230V).

  Edit:

  Krzysztof Kamienski napisał:
  @AlagAmarth Oczywiście, ze możesz, i to bez żadnych przeróbek - uzwojenie wys. napięcia jako anodowe lampy np. ECL 82, sieciowe do sluchawek. Ładnie się będzie prezentować na regale taki wzmacniacz. :D :D
  Masz rację (około 2kV). :cry:

  Pozdrawiam.
 • Admin Grupy Retro
  AlagAmarth napisał:
  Poproszę bez kpin!

  Ten temat jest kpiną. Jeżeli usuniesz oryginalne uzwojenia i nawiniesz to na nowo, zachowując prawidłowe sekcjonowanie i przekładnię, to może coś z tego będzie. Oczywiście, o ile będziesz mógł wykonać w rdzeniu szczelinę stosownej szerokości.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Kolegi Tę ideę wyrzućcie z głowy i nie fantazjujcie! Transformator mikrofalowky przeznaczony dla krótkotrwałego użycia - nie więcej 30 minut. Ten czas dosyć żeby kura posmażyła się do stanu podeszwy! Ponowne włączenie po obniżeniu temperatury transformatora. Rdzen transformatora mikrofalówki wykorzystuje się w reżimie nasycania, prąd jalowy transformatora 2-4A . Tafle rdzenia są zjednoczone metodą spawania, powstają wirowe prądy, które i nagrzewają transformator.W tradycyjnych sieciowych i wyjściowych transformatorach rdzen składa się z oddzielnych izolowanych między sobą tafl, przy czym dla podwyższenia jakości tafli dla wyjściowych transformatorów znacznie cienki czym u sieciowych i zrobione z jakościowego materiału. Można zwyczajnie wykorzystać dla wyjściowego transformatora i rdzen sieciowego, lecz to można porównać do jazdy na miotełce w zamian samochodu!
 • Poziom 33  
  Kolega aksakal dobrze to ujął. Rdzeń transformatora dostosowanego do 50 Hz, przy częstotliwościach akustycznych na pewno się nie sprawdzi. Szkoda czasu i drutu na takie eksperymenty.
 • Poziom 13  
  Nie tylko nieodpowiedni rdzeń może stanowić problemem przy próbie wykorzystania transformatora z mikrofalówki jako transformatora wyjściowego w jakimkolwiek wzmacniaczu audio. Dwa odsunięte od siebie uzwojenia i wciśnięty między nie specjalny "skrót magnetyczny" (dodatkowe obejście dla strumienia magnetycznego w rdzeniu) na pewno bardzo podniosą wartość indukcyjności rozproszenia, co spowoduje drastyczne ograniczenie pasma przenoszenia od góry. Tak więc pomysł użycia takiego transformatora we wzmacniaczu uważam za zupełnie nietrafiony (lub żart autora wątku...).
 • Poziom 43  
  RAM128 napisał:
  Tak więc pomysł użycia takiego transformatora we wzmacniaczu uważam za zupełnie nietrafiony (lub żart autora wątku...).
  A ja za szalony pomysł ale wart realizacji.
  AlagAmarth napisał:
  Zastanawiam się czy nie zbudować czysto edukacyjnego rozwiązania w oparciu o taki transformator.
  Edukować można również przez przykład czego nie warto robić.
  Taki "wzmacniacz słuchawkowy" z transformatorem MOT jako głośnikowym, pokazałby kilka absurdów tego rozwiązania...
  kot mirmur napisał:
  Szkoda czasu i drutu na takie eksperymenty.
  Jakiego drutu? Założeniem jest użycie transformatora w stanie "jaki jest" np. w oparciu o propozycję kolegi Kamieńskiego z postu #8

  Też mam szalony pomysł - zbudować wzmacniacz z transformatorem głośnikowym i tranzystorem BU 326A zamiast lampy w końcówce mocy.
 • Poziom 28  
  Twoja logika jest taka jakbyś do traktora zastosował silnik komarka, przecież najmniejszy transformator sieciowy zrobi to lepiej niż 3 kilo żelaza.
 • Poziom 32  
  vodiczka napisał:

  Też mam szalony pomysł - zbudować wzmacniacz z transformatorem głośnikowym i tranzystorem BU 326A zamiast lampy w końcówce mocy.

  Kiepski pomysł, duże niedopasowanie i zbyt mała rezystancja wyjściowa tego tranzystora. To juz lepiej użyć w tym celu jakiegoś wysokonapięciowego mosfeta.
 • Admin Grupy Retro
  kot mirmur napisał:
  Rdzeń transformatora dostosowanego do 50 Hz, przy częstotliwościach akustycznych na pewno się nie sprawdzi.

  Myślisz, że współczesne transformatory głośnikowe są wykonywane na specjalnych blachach?
  vodiczka napisał:
  A ja za szalony pomysł ale wart realizacji.

  Włączyć taki transformator w anodę jakiejś małej triody lub pentody - można, nic się złego nie stanie. Będzie niedopasowanie i co z tego? Nic nie wybuchnie.
  Pytanie, co Autor tego wątku chce uzyskać.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Nieodłaczną konstruktywną właściwością transformatora wyjściowego kaskady SE jest magnetyczny odstęp między częśćmi rdzenia. Przy jego nieobecności stała składowa anodowego prądu wyjściowej lampy, co przecieka przez pierwotne uzwojenie, wywołuje nasycanie żelaza i, w skutek, odbywa się katastroficzny spadek magnetycznej przepuszczalności i wzrost znieksztalczen, co wnosi się transformatorem.Otrzymać odstęp w transformatorze od mikrofalówki niemożliwe - tafle rdzenia są zjednoczone spawaniem. - Transformator z mikrofalówki jako transformator SE.- Transformator z mikrofalówki jako transformator SE
 • Poziom 31  
  Spawy liniowe do osunięcia bez kłopotu szlifierką ,spawa się po złożeniu bardzo dobrze TIG-em :) Jedynie wykonanie szczeliny zabierze trochę czasu ...powodzenia .
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 32  
  AlagAmarth napisał:
  Zbudowałem źródło prądowe 100mA. Włączę je w obwód anodowy aby "za dużo" prądu nie płynęło. Napięcie anodowe 150V. Lampa EL84

  To już lepiej było zrobić normalny wzmacniacz SRPP na szeregowo połączonych lampach. Brak nasycenia, mniejsze zniekształcenia, dwukrotnie większa moc wyjściowa i sprawność. Tylko audiofilskie walory za sprawą owego PP idą się kichać.
 • Poziom 13  
  Witam.
  aksakal napisał:
  Nieodłaczną konstruktywną właściwością transformatora wyjściowego kaskady SE jest magnetyczny odstęp między częśćmi rdzenia. Przy jego nieobecności stała składowa anodowego prądu wyjściowej lampy, co przecieka przez pierwotne uzwojenie, wywołuje nasycanie żelaza i, w skutek, odbywa się katastroficzny spadek magnetycznej przepuszczalności i wzrost znieksztalczen, co wnosi się transformatorem.Otrzymać odstęp w transformatorze od mikrofalówki niemożliwe - tafle rdzenia są zjednoczone spawaniem.

  Jeżeli rdzeń jest mocno przewymiarowany w stosunku do obliczonego, jak w tym przypadku, prąd spoczynkowy może nie nasycić rdzenia, gdyż jego wartość może okazać się niewystarczająca. Gorszym problemem może być pojemność uzwojeń, które nie zawierają oddzielających poszczególne warstwy przekładek. Z ciekawości zmierzyłem indukcyjność uzwojenia wtórnego dla transformatora z kuchenki, który mam u siebie. Indukcyjność początkowa wynosi ok. 27 henrów (120 Hz) i spada do ok. 5,2 henra po zwarciu uzwojenia pierwotnego.

  Pozdrawiam
  Romek
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  W jakimkolwiek wypadku użycie takiego transformatora w wzmacniaczu dla sluchawek niemożliwie przyznać za prawidłowy - poprawniej - to absurd . Po co szukać sobie na głowę problemu ( i nie tylko na głowę ). Transformator, waga którego kilka kilogram, w roli wyjsciowego dla sluchawek!!!. https://serwis.avt.pl/manuals/AVT2744.pdf
 • Poziom 32  
  Dla słuchawek to się bierze E88CC w układzie SRPP. Kilkadziesiąt woltów anodowego, brak jakiegokolwiek transformatora - i śmiga!
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 34  
  Wiesz, żeby przeprowadzić eksperyment, trzeba mieć wiedzę teoretyczną, żeby chociaż spróbować wyciągnąć wnioski z tego eksperymentu. W tym wypadku, dlaczego się nie udało ;)

  Mając podstawę teoretyczną, nie brałbyś się za ten eksperyment, bo jest on bez sensu. Ani to praktyczne, ani łatwe do zrobienia, ani to małe (bo do słuchawek). Ehhh...
 • Admin Grupy Retro
  Ludzie drodzy - człowiek chce podłączyć słuchawki do lampy za pośrednictwem transformatora z kuchenki mikrofalowej. Ma do tego prawo. Ma również prawo opisać to na forum, o ile owy eksperyment zostanie przeprowadzony rzetelnie, a stworzony opis będzie wyczerpywał temat. W przeciwnym razie, jest to zwykłe zaniżanie poziomu. Proponuję zatem poczekać na wyniki.