Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zrzut ciepłej wody z solarów na pompę obiegową.

bigdiv 16 Sep 2018 22:08 3456 8
 • #1
  bigdiv
  Level 2  
  Posiadam sterownik Tech st-480. Czujnik od pompy jest włożony do zbiornika 300 l. Mam pytanie czy można ustawić (zrzut wody za piec chroniący przed zagotowaniem) (załączanie pompy np powyżej 70 stopni poprzez sterownik tech) bez podłączenia tej pompy bezpośrednio do sterownika solarów. (nie mogę dotacja) Mam ustawione na sterowniku załączanie np. na 55 i po osiągnięciu tej temperatury na czujniku z zbiorniku pompa nie załącza się.
 • #2
  Plumpi
  Heating systems specialist
  Napisz jaśniej.

  Jeżeli chodzi o wszelkie zabezpieczenia przed zagotowaniem wody to używa się specjalnych zaworów o bezpośrednim działaniu (bez użycia prądu)
 • #3
  bigdiv
  Level 2  
  Pompa obiegowa ciepłej wody do zbiornika 300 l jest podłączona do sterownika tech st 480 na moim piecu. Czujnik temperatury tej pompy jest włożony do zbiornika i pokazuje mi na piecu daną temperaturę z zbiornika. Chciałbym jakoś zasterować tą pompką poprzez sterownik na piecu aby np. powyżej 80 stopni pompka automatycznie uruchamiała się i robiła zrzut wody z zbiornika za piec chroniąc przed zagotowaniem.
  Pompy nie mogę podłączyć bezpośrednio do sterownika solarów (utrata gwarancji, dotacja)
 • #4
  Plumpi
  Heating systems specialist
  Po pierwsze pompka obiegowa CWU nie zrzuci Ci wody za piec. Jej rolą jest kręcić ciepłą wodą w obiegu zamkniętym tak, abyś ciepłą wodę miał w kranach zaraz po odkręceniu kurka ciepłej wody. Pompa obiegu CWU uruchamiana jest wg harmonogramu czasowego.

  Po drugie działanie tej pompki nie jest uzależnione od czujnika, który znajduje się w zasobniku CWU (Ciepłej Wody Użytkowej). Czujnik ten służy do "ładowania" zasobnika CWU ciepłem, kiedy spadnie temperatura CWU.

  Po trzecie - dlaczego woda w zasobniku ma się zagotować?
  Jaki masz kocioł? Posiada on jakąś automatykę? Jest to kocioł zasypowy z grawitacyjnym ładowaniem zasobnika CWU?


  Solary mają swoją automatykę, która wyłączy pompę obiegową glikolu, kiedy zostanie przekroczona ustawiona temperatura i same z siebie nie doprowadzą do zagotowania CWU.

  Jeżeli masz kocioł zasypowy bez automatyki to najlepszym rozwiązaniem jest zastosować zawór schładzający https://www.sklepkominex.pl/images/akcesoria/...enia/zabezpieczenie-termiczne-watts-sp-20.jpg
  Koniec kapilary wkładasz w pochwę znajdującą się w kotle lub w zasobniku CWU, a zawór podłączasz na wyjściu ciepłej wody z zasobnika CWU. Kiedy zasobnik CWU zbyt mocno się nagrzeje to zawór się otwiera i zrzuca gorącą wodę z zasobnika CWU do kratki czy do odpływu kanalizacyjnego.
 • #5
  bigdiv
  Level 2  
  tak chodz mi o to aby jak ta pompka od solarów się wyłączy nie zagotowało mi glikolu podczas upałów. Po załączeniu pompy CWU woda ze zbiornika zostanie wymieszana z wodą z pieca. (ekogroszek). Proponowano mi założenie pompki gorszej jakości i podłączenie do sterownika od solarów tak żeby automatycznie sterownik sam sterował i zapobiegał zagotowaniu glikolu (tak na wszelki wypadek, mimo że solary posiadają tryb wakacyjny) Mojej pompki elektronicznej nie mogę podłączyć do sterownika od solarów kwestia gwarancji instalacji, ale podobno można zasterować z pieca pompą CWU tak żeby tylko po badaniu temperatury w zbiorniku załączyła się automatycznie. Tak słyszałem i dlatego pytam ja się na tym zbytnio nie znam.
 • #6
  Plumpi
  Heating systems specialist
  Bez sensu jest to co chcesz zrobić. Nie dość, że chcesz marnować energię to jeszcze marnować wodę.

  W instalacji solarnej po to masz mieszaninę glikolu z wodą oraz podwyższone ciśnienie, aby nie dochodziło do jego zagotowania. Jeżeli już nawet dojdzie do zagotowania to w efekcie przegrzania kolektora wypełni się on parą. Glikol jest wrażliwy na takie przegrzania, ale długotrwałe, czyli takie, które trwają bez przerwy przez szereg dni. Przy normalnym użytkowaniu do takich przegrzań dochodzi sporadycznie i nie są one groźne ani dla kolektorów, ani dla instalacji solarnej.

  Sam roztwór glikolu i wody musi też być odpowiedni i żeby Cię nie podkorciło czasami żeby lać sam glikol. Co prawda im większe stężenie glikolu tym wyższa temperatura wrzenia, ale sama woda jak i sam glikol ma gorsze właściwości co do temperatury zamarzania.
  Najniższą temperaturę zamarzania uzyskuje się przy ok. 70% stężeniu glikolu w wodzie. Zwiększanie stężenia glikolu powyżej 70% zaś podnosi temperaturę zamarzania.
  https://teamtotal.pl/uploads/manager/wykres-poprawiony.png
  Mowa jest tu oczywiście o glikolu propylenowym.
  Glikol etylenowy zachowuje się inaczej i choć ma lepsze parametry to ze względu na wysoką toksyczność nie może być użyty do instalacji solarnych, ponieważ w razie rozszczelnienia się wężownicy w zasobniku CWU skaziłby wodę, którą niestety także spożywamy.

  Woda z zasobnika CWU nie może się mieszać z wodą z kotła. Chyba, że masz bufor ciepła, wypełniony wodą kotłową?
  Ale jeżeli nawet masz to uruchomienie pompy od kota węglowego niewiele odbierze ciepła z zasobnika CWU.
 • #7
  bigdiv
  Level 2  
  Dzięki za informacje. Pytałem bo monterzy chcieli mi założyć swoja pompę CWU zamiast mojej lepszej wiadome chcieli zarobić bo tylko twierdzili ze ich mogą podłączyć gdyż wtedy obejmuje tylko gwarancja a z moją nie będzie to oczywiście dodatkowo płatne poza dotacją bo pompki nie obowiązywała ( ktoś to projektował i uznał że nie potrzebna) oni proponowali założenie że niby miało to chronić przed przegrzaniem. Dzięki jeszcze raz i pozdrawiam.
 • #8
  gucioguci
  Level 14  
  Witam.Z twojego opisu wynika że nadmiar ciepła z cwu chcesz zrzucić na piec. Da się to zrobić tylko pompą ładującą bojler z kotła . Podaj nr na PW,to pogadamy. Pozdrawiam.
 • #9
  Michal_WWL
  Level 26  
  Mam podobne rozwiązanie o które się pytasz, z tym, że realizuje je sterownik od solarów.
  Przy 85C załącza sie pompa CWU i ogrzewania podłogowego. Sam sterownik wysyła sygnał 230V który steruje dwoma stycznikami (oddzielny dla każdej z pomp), odłączając sygnał ze sterownika pieca, załączając napięcie na pompy. Funkcja przydatna zwłaszcza podczas wakacyjnych wyjazdów.