Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szlifierka kątowa 125mm - jaka moc?

17 Wrz 2018 10:28 2919 11
  • Poziom 9  
    Chcę kupić szlifierkę kątową 125mm do amatorskiego użytku przydomowo - garażowego, tzn żadnego tyrania całymi dniami, cięcia blach niczym w stoczni, czy szlifowania/cięcia betonu. Od czasu do czasu będę potrzebował tym przeciąć jakąś śrubę, wyciąć coś z blachy, poprzycinać profile stalowe np 50x50mm, czy wyszlifować spawy, przyciąć pręt zbrojeniowy itp. Czy do takich zastosowań wystarczy 1000W, czy muszę rozglądać się za czymś mocniejszym? Potrzebuję czegoś do obsługi 1 ręką, czyli raczej małego i lekkiego, dlatego myślę właśnie o 1000W, ale jak mam sobie pluć w brodę że sprzęt jest za słaby, to przeboleję te pół kilo więcej. 1000W będzie ok, czy za mało?
  • Poziom 23  
    Kupuj w Castoramie kątówkę MacAllister, masz 3 lata gwarancji. U mnie ona już ze 4 lata działa, jest tania i nie ma z nią jak na razie problemów.

Dodano po 1 [minuty]:

Wystarczająca moc do cięcia profili stalowych, blach betonu itp.
  • Poziom 30  
    Bosch 850CE powinien wystarczyć- około 500W na wale do tego regulacja - dla mnie podstawa w szlifierkach do jednej reki a mam ich kilka :)

Link
  • Poziom 9  
    Jeśli chodzi o konkretne modele, to myślałem o Metabo WEV 10-125 lub DeWalt DWE4207 - obie o mocy właśnie 1000W, ewentualnie DeWalt DWE4217 - 1200W. Metabo kusi łagodnym startem, regulacją obrotów i beznarzędziową zmianą tarczy, kątówki DeWalta z kolei maja opinię sprzętu nie do zajechania, mam inne narzędzia tej marki i mogę się o nich wypowiadac w samych superlatywach. Nie wiem tylko co z softstartem w 4207, w katalogu DeWalt sie tym nie chwali, ale na stronach niektórych sklepów jest informacja o łagodnym rozruchu. Ewentualnie większy DeWalt 4217. Co wybrać?
    No i co z tytułowym pytaniem - 1000W będzie ok do tego co napisałem, czy powiniennem szukać czegoś większego (1200-1500)?
  • Poziom 22  
    Nie miałem nigdy DeWalta, choć kiedyś chciałem kupić. Mam natomiast dwie Makity- 720W i 840W do prac w metalu, i spokojnie dają radę. Myślę, że 1000W do amatorskich zastosowań to wystarczająca moc, ale wiadomo im więcej tym lepiej. Ze względu jednak na ergonomię, do obsługi jedną ręką kupiłbym coś w okolicach 1kW.
  • Poziom 42  
    Aż sprawdziłem. Mój MacAllister z Castoramy ma 850 W. Gwarancja dawno minęła a popsuć się nie chce. Blachę 20 mm też przetnie.
  • Poziom 37  
    misiek79 napisał:
    No i co z tytułowym pytaniem - 1000W będzie ok do tego co napisałem, czy powiniennem szukać czegoś większego (1200-1500)?

Sugerował bym lżejsze modele o mocy rzędu 700-800 W. Zastanawiam się po co większa moc w szlifierce ręcznej takiego rozmiaru. Dla regulacji prędkości obrotowej również nie widzę zastosowania.
  • Poziom 35  
    Patrz gazetka Lidla w chwili obecnej powinna być w sprzedaży.Dobra jakość za całe 99 zł.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    freebsd napisał:
    Zastanawiam się po co większa moc w szlifierce ręcznej takiego rozmiaru. Dla regulacji prędkości obrotowej również nie widzę zastosowania.

Pracowałem kiedyś szlifierka o mocy 750 czy 800W i niestety nie dawała rady, dlatego rozglądam się za czymś mocniejszym, tym bardziej, że ma to być moja jedyna szlifierka.
    Co do regulacji obrotów, to czasem tnę odlewy z żywicy albo plastiki, więc taka opcja się przydaje, niestety przy dużych obrotach plastik lubi się topić i ciągnąć. Nie jest to dla mnie "must have" bo rzadko robię takie rzeczy, ale jakby była taka opcja, to się nie obrażę.
    .sos napisał:
    Zmienna prędkość zbędna = słabe chłodzenie. Po za tym w tych regulowanych i tak nie ma sprzężenia zwrotnego więc zmienna jest tylko moc, a prędkość = chwilowy bilans mocy.

To Metabo podobno utrzymuje stałą prędkość obrotową
  • Poziom 30  
    misiek79 napisał:
    Pracowałem kiedyś szlifierka o mocy 750 czy 800W i niestety nie dawała rady, dlatego rozglądam się za czymś mocniejszym, tym bardziej, że ma to być moja jedyna szlifierka.
    Co do regulacji obrotów, to czasem tnę odlewy z żywicy albo plastiki, więc taka opcja się przydaje, niestety przy dużych obrotach plastik lubi się topić i ciągnąć. Nie jest to dla mnie "must have" bo rzadko robię takie rzeczy, ale jakby była taka opcja, to się nie obrażę.

Właściwie to sam sobie odpowiedziałeś :) ...czyli w pierwszej kolejności moc np.DeWalt DWE4217, mam polecam.
    A z regulacją obrotów Bosch GWS 9-125 S słabsza ale do plastików się nadaje :) i nie tylko.