Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Organy JOHANNUS OPUS 220 - Trzaski w głośnikach.

17 Wrz 2018 11:42 807 6
  • Poziom 3  
    Witam.
    Mam problem z organami JOHANNUS OPUS 220, a mianowicie po pewnym czasie po włączeniu instrumentu pojawiają się trzaski w głośnikach. Trzaski są o różnym nasileniu, niezależnie od tego czy dźwięk jest generowany, czy też nie.
    Ustaliłem, że źródłem trzasków jest końcówka mocy. Wymiana kondensatorów nic nie dała, zimnych lutów brak (wszystkie pola lutownicze zostały poprawione). końcówka mocy w tym modelu wykonana jest w oparciu o hybrydowy układ scalony SI1125HD (2*25W).
    Po poprawieniu styków (przez co doszło do podgrzania układu scalonego) usterka ustąpiła na około 30min.
    Moje pytanie: czy źródłem trzasków może być powyższa hybryda. Czy miał ktoś już styczność z takimi objawami przy tym układzie. Oprócz pojawiających się okresowo trzasków wzmacniacz działa całkowicie prawidłowo.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze

• Poziom 43  
    Piotr_std napisał:
    Ustaliłem, że źródłem trzasków jest końcówka mocy.

Piotr_std napisał:
    czy źródłem trzasków może być powyższa hybryda

Sam sobie wcześniej odpowiedziałeś.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Piotr_std napisał:
    Witam.
    Mam problem z organami JOHANNUS OPUS 220, a mianowicie po pewnym czasie po włączeniu instrumentu pojawiają się trzaski w głośnikach. Trzaski są o różnym nasileniu, niezależnie od tego czy dźwięk jest generowany, czy też nie

Czy w obydwu głośnikach, to znaczy w basowym i sopranowym? Chodzi o to, czy obydwa kanały końcówki mocy generują trzaski. Czy jak podłączysz słuchawki to też w nich słychać te trzaski?
    Tam jest układ opóźnionego załączania głośników z przekaźnikiem, możliwe że on jest źródłem trzasków.
    Nie spotkałem się jeszcze z problemem uszkodzenia hybrydy objawiającym się trzaskami, ale możesz to też spróbować zweryfikować podgrzewając hybrydę np. suszarką. Jeśli trzaski zanikną to będzie to wskazywało na jej wewnętrzne uszkodzenie.
    Jest też jeszcze szansa, że źródłem problemu może być tylko zasilanie +/-25V hybrydowej końcówki mocy.
  • Poziom 3  
    Przepraszam za brak precyzji wypowiedzi. Pisząc "ustaliłem, że źródłem trzasków jest końcówka mocy" miałem na myśli ogólnie cały obwód końcówki mocy, a nie konkretny jej element. Stąd moje pytanie o hybrydę.
    Jeśli chodzi o obwód opóźnionego załączania głośników poprawiłem wszystkie luty w tym obwodzie, a przekaźnik wydaje się być sprawny (nie widać żadnych oznak śniedzi, rdzy, czy napalenia styków, jest zamknięty w przezroczystej obudowie, sprawdziłem go co prawda tylko wzrokowo).
    Co do trzasków to rzeczywiście są one słyszalne głównie w głośniku niskotonowym - w instrumencie znajdują się dwa głośniki 12", jak przypuszczam niskotonowy i szerokopasmowy, oznaczone odpowiednio L i H.
    Nie bardzo rozumiem w jaki sposób tego typu trzaski miały by pochodzić od obwodu zasilania. Znajduje się on na tej samej płycie bazowej co końcówka mocy i zasilanie doprowadzone jest bezpośrednio ścieżkami. W obwodzie zasilania końcówki mocy znajduje się tylko trafo, mostek i dwa kondensatory - brak stabilizacji - zasilanie +/-29V.

• Pomocny post
    Poziom 34  
    A posiada kolega "serwisówkę" do tych organów - bo takowa jest do ściągnięcia? Poza tym jeżeli te trzaski mają charakter wybuchowy o rożnym nasileniu i temperatura ma znaczenie, to faktycznie najpierw schłodzić układ/ potem podgrzać suszarką do włosów. Czasami potrafią też takie trzaski generować potencjometry montażowe lub rezystory węglowe np. w sprzężeniu zwrotnym (tutaj 100 kOhm) - szczególnie w jednym kanale jest jakaś ukruszona powłoka ochronna.
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Piotr_std napisał:

Co do trzasków to rzeczywiście są one słyszalne głównie w głośniku niskotonowym - w instrumencie znajdują się dwa głośniki 12", jak przypuszczam niskotonowy i szerokopasmowy, oznaczone odpowiednio L i H.

Jeśli trzaski są tylko w kanale głośnika basowego to niestety źródłem nie będzie zasilanie.
    Ten drugi głośnik, oznaczony jako H nie powinien być szerokopasmowy a średnio-wysokotonowy. Tylko że ta jego średnica 12" jest trochę myląca. On pracuje w drugim kanale hybrydowej końcówki mocy.
    A jeszcze pytanie, skąd masz pewność, że źródłem trzasków jest sama końcówka mocy? Odłączałeś jej wejścia od reszty układu?

Zrób jeszcze ten test z podgrzaniem układu hybrydowego i będzie wiadomo, czy on jest źródłem problemu.
  • Poziom 3  
    kris8888 napisał:

A jeszcze pytanie, skąd masz pewność, że źródłem trzasków jest sama końcówka mocy? Odłączałeś jej wejścia od reszty układu?

Wiem, bo odłączyłem sygnał na wejście układu końcówki mocy zaraz za potencjometrami montażowymi poprzez wylutowanie po jednej końcówce kondensatora 10uF, stąd wniosek, że te potencjometry nie są źródłem zakłóceń, i że trzaski generują się w układzie końcówki mocy, a nie gdzie indziej.

Dodano po 9 [minuty]:

Sprawdziłem sygnał w słuchawkach - trzeszczy.
    Zmostkowałem układ opóźniania załączania głośników - trzeszczy.
    Odłączyłem układ kształtowania charakterystyki częstotliwościowej w sprzężeniu zwrotnym, żeby odizolować potencjometry montażowe w nim zawarte - trzaski się wzmogły (zwiększyło się wzmocnienie układu).
    Sprawdziłem bezpieczniki w zasilaczu (tylko one mogły by być źródłem trzasków ze strony zasilania) - trzeszczy.
    Dopiero kilku minutowe podgrzanie "hybrydy" do dość wysokiej temperatury zaowocowało ustąpieniem usterki. Po ostygnięciu (około 30 min) trzaski powróciły.
    Więc chyba jednak uszkodzona "hybryda".