Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Toyota Rav4 - czy muszą być takie same opony na wszystkie 4 koła/ 4x4?

17 Sep 2018 14:45 801 3
  • Level 25  
    Witam
    dotyczy: Toyota Rav4, 2001, 3 drzwiowa, 2 litry/ benzyna/ 4x4.
    Musimy na dniach wymienić 2 z 4 opon w w/w aucie. (Tylko na jednej osi)
    Czy mogą być to 2 opony o tym samym rozmiarze lecz innym bieżniku niż są na tyle?
    Czy na obydwu osiach musi być ten sam bieżnik...?
    Usłyszałem niesprawdzoną jak dotąd informację, że w tego typu samochodzie wszystkie 4 koła (na obydwu osiach) muszą mieć ten sam rozmiar, szerokość, wysokość oraz (uwaga!) bieżnik.... Czy to prawda? 8-O
    Wiem, że powinny być takie same bieżniki na jednej osi ale żeby na obydwu osiach, z tym się nie spotkałem. (?) :-o
    Czy mogę zastosować w tym aucie (Toyota Rav4/ krótka = 3 drzwiowa) dwie opony (np. na jednej osi/ przodzie) o innym bieżniku niż opony z tyłu (na tylnej osi)?

Proszę o informację, poradę.

Pozdrawiam
    "serwek"
  • Level 31  
    Tak, to prawda. Mało tego, ważny jest też stopień zużycia bieżnika, czyli nie możesz założyć dwóch opon nowych a dwóch używanych. Chodzi o obciążenie mechanizmów sprzęgających napęd przodu z tyłem, gdy opony będą różniły się obwodem podczas jazdy z zapiętym napędem będą stale działały olbrzymie siły które szybko zmielą mechanizmy.
  • Level 25  
    sk700 wrote:
    Tak, to prawda. Mało tego, ważny jest też stopień zużycia bieżnika, czyli nie możesz założyć dwóch opon nowych a dwóch używanych. Chodzi o obciążenie mechanizmów sprzęgających napęd przodu z tyłem, gdy opony będą różniły się obwodem podczas jazdy z zapiętym napędem będą stale działały olbrzymie siły które szybko zmielą mechanizmy.

Witam
    Rozumiem więc, że szybkie zużycie mechanizmów sprzęgających (?) może doprowadzić do całkowitego unieruchomienia auta?

Pytanie pomocnicze. :idea:
    W takim razie czy w niniejszej Toyocie (krótka, RAV4, 2001r, benzyna) jest to napęd stały na 4 koła czy włączany automatycznie (w razie tzw "W")? :?:

Pozdrawiam
    "serwek" :)
  • Level 27  
    Jest tam napęd "stały" na cztery buty. To znaczy domyślnie ciągnie przód, a w razie potrzeby dołącza się tył.
    Jeśli auto jeździ tylko po polnych drogach to nic mu nie będzie. Ale na asfalcie będzie lipa, za dużo auto nie polata.