Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toyota Rav4 - czy muszą być takie same opony na wszystkie 4 koła/ 4x4?

serwek 17 Wrz 2018 14:45 144 3
  • #1 17 Wrz 2018 14:45
    serwek
    Poziom 25  

Witam
    dotyczy: Toyota Rav4, 2001, 3 drzwiowa, 2 litry/ benzyna/ 4x4.
    Musimy na dniach wymienić 2 z 4 opon w w/w aucie. (Tylko na jednej osi)
    Czy mogą być to 2 opony o tym samym rozmiarze lecz innym bieżniku niż są na tyle?
    Czy na obydwu osiach musi być ten sam bieżnik...?
    Usłyszałem niesprawdzoną jak dotąd informację, że w tego typu samochodzie wszystkie 4 koła (na obydwu osiach) muszą mieć ten sam rozmiar, szerokość, wysokość oraz (uwaga!) bieżnik.... Czy to prawda? 8-O
    Wiem, że powinny być takie same bieżniki na jednej osi ale żeby na obydwu osiach, z tym się nie spotkałem. (?) :-o
    Czy mogę zastosować w tym aucie (Toyota Rav4/ krótka = 3 drzwiowa) dwie opony (np. na jednej osi/ przodzie) o innym bieżniku niż opony z tyłu (na tylnej osi)?

Proszę o informację, poradę.

Pozdrawiam
    "serwek"

0 3
  • #2 17 Wrz 2018 15:01
    sk700
    Poziom 31  

Tak, to prawda. Mało tego, ważny jest też stopień zużycia bieżnika, czyli nie możesz założyć dwóch opon nowych a dwóch używanych. Chodzi o obciążenie mechanizmów sprzęgających napęd przodu z tyłem, gdy opony będą różniły się obwodem podczas jazdy z zapiętym napędem będą stale działały olbrzymie siły które szybko zmielą mechanizmy.

1
  • #3 17 Wrz 2018 20:15
    serwek
    Poziom 25  

sk700 napisał:
    Tak, to prawda. Mało tego, ważny jest też stopień zużycia bieżnika, czyli nie możesz założyć dwóch opon nowych a dwóch używanych. Chodzi o obciążenie mechanizmów sprzęgających napęd przodu z tyłem, gdy opony będą różniły się obwodem podczas jazdy z zapiętym napędem będą stale działały olbrzymie siły które szybko zmielą mechanizmy.

Witam
    Rozumiem więc, że szybkie zużycie mechanizmów sprzęgających (?) może doprowadzić do całkowitego unieruchomienia auta?

Pytanie pomocnicze. :idea:
    W takim razie czy w niniejszej Toyocie (krótka, RAV4, 2001r, benzyna) jest to napęd stały na 4 koła czy włączany automatycznie (w razie tzw "W")? :?:

Pozdrawiam
    "serwek" :)

0
  • #4 17 Wrz 2018 21:02
    Jackall
    Poziom 26  

Jest tam napęd "stały" na cztery buty. To znaczy domyślnie ciągnie przód, a w razie potrzeby dołącza się tył.
    Jeśli auto jeździ tylko po polnych drogach to nic mu nie będzie. Ale na asfalcie będzie lipa, za dużo auto nie polata.

0