Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Off-grid PV - jak doładować akumulatory z sieci?

17 Wrz 2018 15:25 687 11
  • Poziom 8  
    Witam,
    Mam doświadczalną instalację fotowoltaiczną, która zasila odbiornik 24V 0,4 A. Instalacja składa się z:
    -Panela 240Wp
    -kontrolera ładowania MPPT Tracer 1210rn
    -2 akumulatorów 55 Ah 12V połączonych w szereg.

Ponieważ nie jestem pewien czy instalacja poradzi sobie w zimie, postanowiłem zabezpieczyć się doładowując akumulatory z sieci. Zależy mi na tym by w miarę możliwości wykorzystać instalację PV, a energii z sieci użyć jedynie w krytycznym momencie. Myślałem, żeby użyć np. Raspberry Pi, który odczytałby wartość napięcia na akumulatorach i gdyby było poniżej założonego progu poprzez przekaźnik włączałby zasilacz buforowy i ładował akumulatory (które równocześnie byłyby podłączone do kontrolera). Następnie po osiągnięciu zadanego napięcia buforówka zostałaby odłączona. Co myślicie o takim rozwiązaniu? Czy lepiej przekaźnik podłączyć między panelem a kontrolerem? Co doradzicie?
  • BotlandBotland
  • Poziom 24  
    Kolego jak najbardziej możesz tak doładowywać instalacje, a do czego służy Ci ta instalacje ?
  • BotlandBotland
  • Poziom 8  
    Na chwilę obecną jest to bardziej eksperyment. W przyszłości chciałbym by zasilała małą stacje bazową.
  • Poziom 24  
    Ja mam zrobioną instalacje off-grid 1kW na 24V i do tego w domu mam podpięte wszystkie urządzenia na 12V przez przetwornicę obniżającą i 2, 3 urządzenia na 230V bo takie ma zasilanie (routery,wifi,lan kontrolery itp itd, nawet dekoder od NC+) w sumie daje to 140W na okrągło i w sierpniu z sieci nie pobrało nic. Ale podłączone mam pod to 600Ah baterii używanych co prawda. A do tego mam podłączony zasilacz 24V ale równolegle że jak zabraknie słońca to prąd będzie pobierać z sieci bez przełączania i Ty mógłbyś zrobić tak samo bo napięcie z paneli jest wyższe i z sieci nie pobiera nic, a kiedy braknie to baterie zawsze coś energii mają bo napięcie na zasilaczu jest ok 23V. Ja takie rozwiązanie nazywam on-grid 24V bo każdy najmniejszy wat z paneli jest zjadany na bieżąco, a nadwyżka do baterii. Plus takiego rozwiązania jest taki że nie ma żadnej elektroniki,przekaźników itp. włączasz i zapominasz, a do tego zawsze jest podtrzymanie w razie W bo mi o to głównie chodziło że internetu i chmury nikt mi nie wyłączy :)
  • Poziom 8  
    Dzięki za pomysł. Jak już coś przetestuje to dam znać :)
  • Poziom 1  
    Czy możesz się podzielić wynikami eksperymentu?? ja chciałem zrobić coś podobnego, mianowicie na działce gdzie jest dostęp do sieci energetycznej 230v mam monitoring który pobiera około 50W/h chciałem zmniejszyć koszty kupując panel PV tyle że zależy mi na tym by kiedy jest słońce zasilać system ze słońca, w grę by mogło wchodzić ładowanie niewielkiego akumulatora, natomiast przy dłuższym braku słońca system musiał by działać na zasilaniu z sieci 230V, dodam że wszystkie urządzenia obciążające są zasilane 12V (rejestrator kamery, alarm)
  • Poziom 8  
    mf_22 napisał:
    Czy możesz się podzielić wynikami eksperymentu?? ja chciałem zrobić coś podobnego, mianowicie na działce gdzie jest dostęp do sieci energetycznej 230v mam monitoring który pobiera około 50W/h chciałem zmniejszyć koszty kupując panel PV tyle że zależy mi na tym by kiedy jest słońce zasilać system ze słońca, w grę by mogło wchodzić ładowanie niewielkiego akumulatora, natomiast przy dłuższym braku słońca system musiał by działać na zasilaniu z sieci 230V, dodam że wszystkie urządzenia obciążające są zasilane 12V (rejestrator kamery, alarm)

Niestety, nie ma żadnych wyników eksperymentu. Z braku czasu nic dalej nie zrobiłem. Ale jeśli uda Ci się zrobić coś podobnego to daj znać.
  • Poziom 24  
    mf_22 napisał:
    eksperymentu??

to żaden eksperyment, to działające urządzenie. U siebie musiał być zasilić wszystkie urządzenia z jednego większego zasilacza 12V do tego równolegle podpinasz akumulator i regulator z panelem i działa. Ważne żeby zasilacz który kupisz miał możliwość regulacji napięcia, bo na nim ustawiasz jaki ma być w twojej sytuacji optymalne czyli większy zapas energii w aku w razie barku prądu (większe napięcie) czy więcej chcesz wykorzystać energii ze słońca ładując aku
  • Poziom 22  
    Do aku. można podłączyć zasilacz laboratoryjny. Na nim ustawić 11,8 - 12,2V. Kiedy napięcie na aku. spadnie poniżej tej wartości zasilacz zacznie ładować. Zaletą takiego zasilacza jest zintegrowany odczyt napięcia/prądu więc przy okazji będziemy mieć podgląd warunków pracy aku.
  • Poziom 24  
    MichałS napisał:
    zasilacz laboratoryjny

można ale szkoda kasy lepiej coś innego i tańszego kupić ;)

MichałS napisał:
    zasilacz zacznie ładować

zasilacz nie ładuje tylko utrzymuje zadane napięcie w instalacji i nie pozwala rozładować baterii. Nadwyżki z instalacji PV ładują aku
  • Poziom 24  
    Pi111 napisał:
    Sygnalizator niskiego napięcia akumulatora - Strażak

wszystko fajnie, ale same dawanie dziękami o rozładowanym aku to dużo za mało, to musi być urządzenie które przełącza, rozłącza